کدام هنرمندان به دیدار جنتی رفتند؟ +حاشیه
۶۴۱۴۰
۰۱ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۵
۵۴۸۱ 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین دیدار رسمی با هنرمندان، وزارتخانه متبوع خود را چون خانه پدری خواند که برای همه سلیقه‌ها جا دارد. وی خطاب به صاحبان فرهنگ و هنر تاکید کرد که به اهل این حوزه اعتماد دارد.
ایسنا: علی جنتی در دیدار با نویسندگان، سینماگران و هنرمندان که عصر دیروز (پنج‌شنبه) در تالار وحدت برگزار شد، گفت: خدا را سپاس می‌گویم که بار دیگر همه ما را زیر سقف گرد آورده، خرسندم که همه ما در این تالار که تالار وحدت است، گرد هم آمدیم تا ترانه وحدت سر دهیم.

وی افزود: سرآغاز لازم می‌دانم از همه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر حسینی که با تلاش خستگی‌ناپذیر خود کاروان فرهنگ کشور را رهبری کردند تشکر کنم. برای من مایه کمال افتخار است که توفیق یافتم در خدمت فرهیختگان و صاحبان فکر و اندیشه باشم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همان طور که در جریان رای اعتماد هم یادآور شدم وضعیت فرهنگی کشور با وجود همه تلاش‌ها همچنان نامطلوب است و تهاجم فرهنگی، توهم توطئه نیست. در شرایطی که کشورهای اروپایی از تهاجم فرهنگی آمریکایی نگرانند و سعی می‌کنند در مقابل آمریکایی شدن فرهنگ خود مقاومت کنند، تکلیف کشورهای اسلامی در مقابل این شبیه‌خون مشخص است.

جنتی تاکید کرد: راه مقابله با این فرهنگ، بازگشتن به خویشتن خویش و رسیدن به اسلام ناب است.

وی آفت حوزه فرهنگ را سیاست‌زدگی خواند و گفت: سیاست‌زدگی در عرصه فرهنگ و هنر انتظارات غیرواقعی به وجود می‌آورد و من بر این باورم که باید انتظارمان را از اهالی فرهنگ واقعی‌تر کنیم. عرصه هنر، عرصه سیاسی‌کاری و برخوردهای سیاسی و حزبی نیست. سیاست‌زدگی، محافظه‌کاری ریاکارانه را حاکم می‌کند و قدرت تحرک و خطرپذیری را از مدیران فرهنگی می‌گیرد و انرژی آنها را صرف مسائل حاشیه‌ای می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: از اینکه نگاه هنرمند ایرانی به کپرنشینان گذشته باشد جای تاسف دارد. نباید چشم هنرمند ما به بازارهای دبی و شارجه باشد.

وی ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی در عرصه‌های فرهنگی و هنری امری غیرقابل اجتناب است و در این دوره سعی می‌شود فرهنگ خرید و فروش آثار هنری گسترش پیدا کند.

جنتی ادامه داد: حمایت از حقوق معنوی و ادبی راه را برای آفرینش‌های فرهنگی و هنری هموار می‌کند و ما باید در این حوزه گام‌هایی برداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به هنرمندان و نویسندگان اذعان کرد: من از هنر اصیل و معنویت‌گرا دفاع می‌کنم. من به شما اعتماد می‌کنم و از میوه‌های این اعتماد، نظام بهره‌مند می‌شود زیرا خود شما پاسدار ارزش‌های دینی و اسلامی خواهید بود.

وی با اشاره به دیده نشدن هنر ایرانی بر دیوار اداره‌ها و خانه‌های ایرانی گفت: دیوارهای ما نشانی از هنر ایرانی و اسلامی ما ندارند. مقرنس و منبت بر آنها دیده نمی‌شود. این دیوارها عطش مینیاتور دارند و استادان ما در خانه‌های کوچک‌شان زیر آوار تابلوهای خود خسته‌اند. من تلاش می‌کنم با کمک شما بازار هنر را رونق ببخشم.

جنتی آفت دیگر عرصه هنر را به مدیران فرهنگی مربوط دانست و گفت: آفت دیگر عرصه فرهنگ مدیرانی است که نگاه‌شان به فرهنگ تنگ و محدود است. می‌گویم برخیز تا آنان که در همه دوره‌ها تلاش کرده‌اند نادیده گرفته نشوند و از جاده انصاف خارج نشده باشند. تنگ‌نظران آنانند که فرهنگ و هنر را وسیله‌ای برای کسب نان و لقمه‌ای نان می‌دانند. بزرگ‌ترین جفا سپردن حوزه فرهنگ به کسانی است که از این حوزه بی‌اطلاعند. مدیریت فرهنگ کشور را به اهلش می‌سپارم و در انتخاب مدیران می‌کوشم عناصری شایسته و برخوردار از مقبولیت را انتخاب کنم،‌ مدیرانی کارآموزده که به فرهنگ و هنر عشق می‌ورزند و بعد از انتخابات راه را بر خلاقیت آنها باز می‌گذارم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: من به ثبات مدیریت اعتقاد دارم زیرا ما در دهه چهارم انقلاب جایی برای آزمون و خطا نداریم.

وی خطاب به اهالی فرهنگ گفت: من از همه عزیزان اهل فرهنگ و هنر می‌خواهم نگرانی‌های مدیران را در نظر داشته باشند. در شوره‌زار، بارش شنبم موثرتر است تا بارش‌های سیل‌آسا.

جنتی در ادامه با اشاره به پیام دولت تدبیر و امید گفت: من به عنوان خدمتگزار شما پیمان بسته‌ام که جز به اعتلا و فرهنگ کشور نیندیشم. تلاش می‌کنم خدمتگزاری امین باشم و شما با هر سلیقه‌ای از احترام برخوردارید. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چون خانه پدری است. در این خانه قدیمی به روی همه اندیشمندان باز است و از جای کافی برخوردار است. خانه پدری هر اندازه فرسوده و کوچک باشد برای همه جا دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی دیگر از چالش‌های عرصه فرهنگ را تمرکززدایی از آن خواند و گفت: عدالت فرهنگی یعنی بالا بردن سطح فعالیت‌های فرهنگی در شهرستان‌ها و بردن برنامه‌های فاخر هنری به دور افتاده‌ترین روستاهای کشور. عدالت فرهنگی یکی از پایه‌های اساسی دولت تدبیر و امید است.

وی افزود: آرمان‌گرایی دور از واقعیت یکی دیگر از مشکلات مدیریت فرهنگی است. شعار تولید فاخر می‌تواند گمراه‌کننده باشد و راهی باشد برای انسداد. در تاریخ ادب ایران میلیون‌ها شعر سروده شده که تنها مقداری از این شعرها ماندگار شده‌اند. شعر سعدی، حافظ و مولانا عصاره احساس شاعران دوران است. اگر راه را بر هزاران هزار ببندیم شاعران برجسته ظهور نخواهند کرد. اگر راه را بر تولید کالاهای دسته دوم و سوم ببنیدیم صنعت سینما و هنر دچار نازایی خواهد شد اما این حق دولت است که سبد حمایتی خود را بر روابط معقول استوار کند.

وی با اشاره به وضعیت سینمای ایران گفت: سینمای ایران روزگار سختی را می‌گذارد، سینمای ایران سالها در اوج بوده و فیلم‌های ایرانی شهر به شهر می‌گشتند و پیام معنویت ما را به کام دنیا می‌چشانند. فیلم‌های ایران صدرنشین جشنواره‌ها می‌شدند، سینمای ما ریشه در هزاران سال شعر و ادب دارد. در شرایط دشوار سیاسی و اقتصادی سینماگران ما پنجره‌ای برای معرفی ایران گشودند و من به سینمای ایران باور دارم. سازمان سینمایی با نگاهی برابر و با احترام به همه سلیقه‌ها می‌کوشد همه اعضای این خانواده بزرگ را دور هم جمع کند. برخی اختلاف‌ها قابل فهم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زنان سینماگر ایرانی با حضور در جشنواره‌های جهانی جایگاه برتر زن ایرانی را به نمایش گذاشتند و بزرگان سینمای ما با کسب جوایز ارزشمند نشان دادند که جامعه ایرانی ریشه در سنت دارد و سنت و مدرنیته را با هم پیوند می‌دهد.

جنتی با اشاره به چالش‌های عرصه نشر گفت: چالش‌های عرصه نشر و مطبوعات بر کسی پوشیده نیست و ما راهی جز سهولت بخشیدن به ممیزی و گشودن این عرصه نداریم. ممیزی سلیقه‌ای دست نویسندگان را کرخت و احساس آنها را جریحه‌دار می‌کند. ممیزی معقول و منطقی حق حاکمیت است.

وی در پایان تاکید کرد:‌ دفاع از همه فرهیختگان از وظایف این وزارتخانه است و من از شما می‌خواهم منافع گروهی را مقدم بدانید. وابستگی‌های حزبی و فامیلی را کنار بگذارید و روحیه گروهی، نقدپذیری، شفافیت‌،‌ راستگویی و صداقت را سرلوحه خود بدانید. من نیز به همکارانم توصیه کردم که در هر حوزه‌ای اتاق فکری از متخصصان شکل دهند و از همه اصحاب فکر هم انتظار دارم مدیران را یاری دهند.

*** حاشیه‌های اولین دیدار رسمی وزیر ارشاد با هنرمندان


نشست اصحاب فرهنگ و هنر با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مراسم که با نیم ساعت تاخیر در ساعت 18 آغاز شد، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، با اجرای زنده سرود ملی کشورمان توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نادر مرتضی پور و همچنین قطعه «وطنم» توسط سالار عقیلی همراه شد.

از نکات قابل توجه ابتدای این مراسم ایستادن جواد شمقدری در کنار سن به انتظار نشستن در ردیف اول بود که پس از گذشت 10 دقیقه از شروع مراسم و عدم اختصاص جایی برای او، رییس سازمان سینمایی مراسم را ترک کرد. این در حالی بود که با ورود سیدمحمد بهشتی به مراسم، مرادخانی از گزینه های مطرح برای معاونت هنری جایش را در ردیف اول به او داد و خود به ردیف دوم رفت.

اجرای مراسم را سیدعباس سجادی از هنرمندان و مدیران حوزه موسیقی بر عهده داشت و عنوان کرد: این دیدار معارفه رسمی آقای جنتی است و در آیین دیگری از حسینی وزیر قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر خواهد شد.

وی از هنرمندانی که به پشت تریبون برای طرح مشکلات و دیدگاه‌هایشان می‌آیند درخواست کرد تا سقف شش دقیقه صحبت کنند که این زمان از سوی هیچ کدام از سخنرانان رعایت نشد.

پخش تصاویری از روز انتخابات و معرفی وزا به مجلس شورای اسلامی و اعلام رای نمایندگان از بخش‌های دیگر این مراسم بود که هنگام خواندن آرا وزیر ارشاد، توسط لاریجانی حاضران در سالن شروع به دست زدن کردند.

طیف های مختلفی از سینماگران که این روزها با هم اختلاف دارند در این مراسم حاضر بودند.

از دیگر بخش‌هایی که مورد توجه حاضران قرار گرفت صحبت‌های حجت‌الاسلام دعایی بود که چندین بار با دست زدن حاضران همراه شد.

او در صحبت‌هایش از بوسیدن دست امیرخانی قبل از شروع مراسم خبر داد و در حالیکه صحبت های خود را به بغض به پایان برد حاضران ایستاده این چهره پیشکسوت عرصه مطبوعات را تشویق کردند.

حضور نداشتن نماینده‌ای از سینماگران برای سخنرانی باعث شد تعداد زیادی از سینماگران که در سالن حاضر بودند جلسه را ترک کنند و به صحبت در سالن انتظار با هم بپردازند.

مجری برنامه در بخشی که جهانگیری بر روی سن بود از او قول گرفت تا نخستین دیدار هنرمندان با دکتر روحانی به زودی برگزار شود.

معاون اول رییس جمهور در سخنانش بارها به اشتباه به جای نام روحانی، از خاتمی نام برد که هر بار مورد تشویق حاضران در سالن قرار گرفت.

مجری برنامه هم برای دعوت از وزرای قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی به اشتباه از وزرای آموزش و پرورش نام برد که در تصحیح اشتباهش گفت: آقای جهانگیری این طرفی غش کردند و ما هم آن طرفی غش کنیم.

سالن اصلی تالار وحدت و دو طبقه بالکن آن کاملا پر شده بود و عده‌ای نیز به صورت ایستاده تماشاگر برنامه بودند.

بسیاری از مدیران و سینماگران و همچنین چهره های موسیقی در بالکن تالار وحدت مراسم را دنبال کردند.

علی جنتی در سخنانش از عنوان «سازمان سینمایی» سخن گفت که این نشانه ادامه فعالیت این سازمان با همین نام است.

در ردیف جلو تالار وحدت افرادی چون شهرام ناظری، داود رشیدی، حمید شاه آبادی، شاهین فرهت، عبدالحسین مختاباد و سید محمد بهشتی نشسته بودند. همچنین حجت الله ایوبی و علی مرادخانی به عنوان افرادی که این روزها نامشان برای معاونت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مطرح است در ردیف اول حضور داشتند.

قبل از شروع صحبت‌های نوربخش به عنوان نماینده اهالی موسیقی، برخی از افراد این حوزه که در سالن بودند (یزدانی، فرزین، لهراسبی) خارج شدند.

حکم وزارت علی جنتی با حضور مصطفی میرسلیم و احمد مسجد جامعی وزرای پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی، افتخاری دبیر کمسیون فرهنگی مجلس، توسط جهانگیری