«ضیاء» از حضورش‌ در مناطق‌ زلزله‌ زده‌ گفت
۶۴۴۶۷۲
۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
۲۶۰۳
ویژه‌برنامه شب یلدای شبکه یک، امسال در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و درکنار مردم آن منطقه روی آنتن خواهد رفت.
روزنامه صبح نو: پس از حادثه تلخ زلزله اخیر کرمانشاه؛ در یک پویش ملی نانوشته و خودجوش، بسیاری از ایرانیان برای کمک به مردم حادثه دیده شتافتند. برخی از چهره‌های مشهور هم همگام با مردم، برای یاری‌رسانی به مردم عزیزکرمانشاه، اقداماتی صورت دادند. آقای «سید علی ضیاء» مجری مشهور تلویزیون که این روزها برنامه «فرمول یک» را اجرا می‌کند، همراه برنامه‌سازان این برنامه به مناطق زلزله‌زده سفر و چند روزی در کرمانشاه حضور داشت. او ضمن اجرای برنامه از آن محل، برای شناسایی مشکلات و کمک به مردم حادثه‌دیده هم اقدامات زیادی انجام داد. به همین مناسبت با «سید علی ضیاء» گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانیم.
 
«ضیاء» ازحضورش‌ درمناطق‌ زلزله‌ زده‌ گفت 

  چطورشد که به کرمانشاه رفتید؟
ابتدا تصمیم گرفته بودیم که ویژه‌برنامه شب یلدای امسال شبکه یک را از مناطق زلزله‌زده به روی آنتن ببریم. به همین خاطر پیشنهاد انجام این کار را به سازمان صداوسیما دادیم و مدیران تلویزیون هم درهمین زمینه پیشنهاد دادند که قبل از اجرای برنامه شب یلدا، چند روز به مناطق مورد نظر برویم و از آنجا برنامه به روی آنتن شبکه ببریم؛ بدین ترتیب بررسی کنیم که آیا می‌شود با توجه به شرایط خاص آنجا، برنامه ساخت یا نه. در اتاق فکر برنامه به این نتیجه رسیدیم که احتمالاً با گذشت 20روز از زلزله، کمک‌های مردمی به مناطق حادثه‌دیده کم‌رنگ شده باشد و به همین خاطر با سفر و برنامه‌سازی از آنجا، مردم را از کمبودها آگاه سازیم. نهایتاً دو روز آخر هفته به منطقه رفتیم و شنبه و یک‌شنبه در آنجا برنامه اجرا کردیم. تقریباً با تیم کامل و به تعداد 10 نفر به کرمانشاه رفتیم.
 
  برخی جملاتتان خبرسازشد!
دربرنامه فرمول یک، صحبت‌های زیادی درباره مسائل و مشکلات منطقه گفتم؛ هرچند برخی، این نظرات من را با حب و بغض بررسی کردند. مردم من را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند که من به هیچ دسته،گروه و حزب سیاسی، نه حبی دارم و بغضی. درباره آماری که ما ارائه دادیم، برخی ناراحت شدند. درصورتی که آمار ما تماماً درست و بدون نقص بود. بعد از گذشت 20روز مسأله آواربرداری را مورد توجه قرار دادیم که امیدوارم با تقسیم کاری که صورت گرفته، هرچه زودتر مشکلات مردم کمتر شود. آنچه اتفاق افتاد این بود که ما دوربین به دست قدم‌به‌قدم مناطق زلزله‌زده را بررسی کردیم. البته تمام تلاشمان این بود که شوآفی صورت نگیرد و صرفاً اطلاع رسانی کنیم.

  تعامل مدیران سیما چطور بود؟
تمام رسانه‌های دنیا به هرحال نقطه نظراتی دارند ولی صادقانه می‌گویم، وقتی مشکلات مردم مطرح باشد، مدیران سیما در جبهه مردم قرار می‌گیرند. آن‌ها تمام تلاششان را می‌کنند تا حال مردم کمی بهتر شود. دست ما برای برنامه‌سازی در این موضوع بازبود. مدیران تلویزیون واقعاً دغدغه مشکلات مردم را داشتند و این همان فرهنگی است که مردم برایش انقلاب کردند. وقتی بیانات حضرت امام(رحمه‌الله‌علیه) را هم گوش کنید متوجه توجه و اهمیت ایشان به مردم می‌شوید. ایستادن پای حق مردم جزو آرمان‌های ما بوده و وظیفه داریم آن را ادامه دهیم.

  بازتاب‌های برنامه مثبت بود؟
خداراشکر بازتاب‌های خوبی نسبت به دو برنامه اجرا شده از آن مناطق داشتیم. یک بانی برای روستای محل اجرای برنامه پیدا شد که به امید خدا، کلاً آن روستا ساخته خواهد شد. بسیاری از روستاهای اطراف کانکس دار شدند. نزدیک به پنج میلیارد تومان پول به واسطه آن دو برنامه «فرمول یک» جمع شد که عدد بسیار بالایی است. خوشحالم که اقدامات ما بی‌ثمر نبوده و امیدوارم در شب یلدا بتوانیم برنامه‌ای اجرا کنیم که حال مردم خوب شود.

  روحیه مردم منطقه بهتر شده؟
اولین نکته قابل بیان دراین زمینه این است که مردم کرد زبان آنجا و خصوصاً هموطنان اهل سنت که ما در آن منطقه بیشتر با آن‌ها معاشرت داشتیم، قدردان کمک‌های مردمی هستند. حس خوبی ایجاد شده و آن این است که مردم کرد، به ایرانی بودنشان افتخار می‌کنند. امروز مردم کرمانشاه دائماً نام ایران را به زبان می‌آورند و همبستگی خوبی بین شیعه، سنی و اهل حق ایجاد شده است. برای کمک به مردم منطقه، از مذهب آن‌ها سؤالی نمی‌شود و همه دریک جبهه مشترک هستند که آن ایرانی بودن است. اولین نکته‌ای که ما از امیرالمؤمنین؟ع؟ آموختیم، وحدت است.

  چه می‌کنید که مردم آنجا فراموش نشوند؟
تلاش داریم که هر دوهفته یکبار به منطقه برویم. ازاین طریق می‌توانیم به روستاهای مختلف آنجا سرکشی و از روند حل مشکلات مردم گزارش تهیه کنیم. روستاهای زیادی در منطقه وجود دارند که می‌شود به تک‌تک آن‌ها سرزد. به نظرم این مهم‌ترین کاری است که درحال حاضر باید انجام دهیم.

  اجرای ویژه‌برنامه شب یلدا از آنجا سخت نیست؟
تصمیم گرفتیم که ویژه‌برنامه شب یلدا را از مناطق زلزله‌زده روی آنتن ببریم. ما می‌توانیم که خیلی شیک کت و شلوار بپوشیم و درهمین تهران برنامه را اجرا کنیم ولی اخلاق این را حکم می‌کند که اگر امروز تعدادی از هموطنانمان به مشکل برخورده‌اند، شب یلدا را که بلندترین شب سال و فرصت مناسبی برای همنشینی است، درکنار مردم عزیزکرمانشاه بگذرانیم؛ حتی اگر دشوار هم باشد.

  طبیعتاً میزبان سلبریتی‌هـا نخواهید‌ بود
اتفاقاً برعکس. قبلاً درخواست کردم و الان هم از هنرمندان عزیز دعوت می‌کنم که دراین برنامه شرکت کنند. هنرمندان، ورزشکاران، سیاسیون و همه کسانی که حضورشان در منطقه باعث شادی و دلگرمی مردم آنجا می‌شود، باحضور دراین برنامه می‌توانند دراین کار خیر سهیم باشند. اگر کسی اهل آمدن به تلویزیون است، امروز وقت آن است.

 
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج