سال وداع پدرخوانده‌های ورزش
۶۴۸۱۸۵
۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۶
۶۳۶۱ 
ورزش کشور این‌روزها شاهد تغییرات و تحولاتی در بخش مدیران خود است که خیلی‌ها انتظارش را می‌کشیدند؛ مدیرانی که با مديريت طولانی‌مدت خود بر فدراسیون‌ها، لقب پدرخوانده‌های ورزش ایران را به خود داده‌اند.
روزنامه شرق: ورزش کشور این‌روزها شاهد تغییرات و تحولاتی در بخش مدیران خود است که خیلی‌ها انتظارش را می‌کشیدند؛ مدیرانی که با مديريت طولانی‌مدت خود بر فدراسیون‌ها، لقب پدرخوانده‌های ورزش ایران را به خود داده‌اند. قانون ممنوعیت به‌کار‌گیری افراد بازنشسته در پست‌های دولتی، اصلی‌ترین دلیلی است که باعث شده تا پدرخوانده‌ها صندلی ریاست را رها کنند؛ آنهایی که تا پیش از این جلوی این قانون قرار می‌گرفتند و با گرفتن مجوز از هیئت وزیران صندلی‌شان را حفظ می‌کردند. حالا با اجرای جدی این قانون، دیگر هیچ بازنشسته‌ای نمی‌تواند نه‌تنها در ورزش، بلکه در تمامی دستگاه‌های دولتی سر کار باشد. مگر به دو شرط؛ سابقه ایثارگری داشته باشد یا بازنشسته نهادهای نظامی باشد.

ناطق‌نوری همه را غافلگیر کرد

احمد ناطق‌نوری، رئیس ٨٠ساله فدراسیون بوکس، اولین فردی بود که بالاخره راضی شد بعد از ٢٨ سال پیاپی از ریاست این فدراسیون کناره‌گیری کند؛ رئیسی که سه سال پیش در هفتمین دوره انتخابات ریاست این فدراسیون، با وجود بازنشسته‌بودن، شجاعانه در انتخابات شرکت کرد و به ریاست رسید. محمود گودرزی، وزیر وقت ورزش، در حالی که مخالف سرسخت حضور ناطق‌نوری در انتخابات بود. ناطق‌نوری اما اعلام کرد جزء مقامات است و با گرفتن مجوز دولتی وارد انتخابات شد.

رئیس پیشین فدراسیون بوکس اما در شرایطی که بیشتر از یک سال از دوره ریاست چهارساله‌اش باقی مانده بود ناگهان خبر کناره‌گیری‌اش را از فدراسیون اعلام کرد؛ خبری که موجب غافلگیری اهالی ورزش شد. اگرچه او علت خداحافظی‌اش از فدراسیون بوکس را خستگی از کار طولانی‌مدت عنوان کرد، اما گفته می‌شود او ترجیح داده در فضایی مسالمت‌آمیز برود تا وزارتی‌ها به احترام کسوت این مدیر باسابقه هم شده مجبور به برکناری‌اش نشوند. نماینده اسبق مجلس در این سال‌ها بارها از سوی اهالی بوکس به سوءمدیریت در فدراسیون و عدم نتیجه مطلوب در تیم‌های ملی این رشته متهم شده بود. مجمع انتخاباتی فدراسیون بوکس پنجم دی‌ماه برگزار خواهد شد.

سن مانع حضور میرسلیم

سیدمصطفی میرسلیم، دومین رئیس کهن‌سالی است که دیگر شانسی برای ریاست در عرصه ورزش ندارد. او نیز مانند ناطق‌نوری ٢٨ سال ریاست فدراسیون نجات‌غریق را به عهده داشته و حالا روزهای آخر دوران ریاست خود را در این فدراسیون سپری می‌کند. میرسلیم بازنشسته نیست اما طبق آیین‌نامه انتخاباتی جدید، به دلیل داشتن سن بالای ٧٠ سال، در این دوره نتوانست برای انتخابات نام‌نویسی کند. نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، متولد ١٩ خرداد ١٣٢٦ است. فدراسیون نجات‌غریق که بزرگ‌ترین متولی آموزش و صدور مجوز فعالیت ناجیان غریق کشور است، اخیرا با انتقادهای زیادی نسبت به پیگیری حقوق این صنف مواجه بود و انتقادهای ناجیان به‌ویژه در مناطق ساحلی ایران با واکنش و پیگیری جدی از سوی مسئولان مربوطه همراه نبود. عدم ایجاد سازماندهی مناسب و تفکیک فعالیت ناجیان غریق و مربیان شنا و همچنین فعالیت افراد بدون در اختیارداشتن گواهی‌نامه معتبر  یا گواهی‌نامه‌های بدون اعتبار مهم‌ترین محورهای نقد به فدراسیون نجات‌غریق بوده است. زمان انتخابات فدراسیون نجات‌غریق چهارم دی است.

مشحون، پدرخوانده‌ای با کارنامه موفق

محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال، کسی است که خبر رفتن او هم برای خانواده ورزش ناگهانی بود. او که در ١٥ سال گذشته اداره این فدراسیون را به عهده داشت، چندی پیش به دلیل بازنشسته‌بودن مجبور به استعفا شد؛ استعفایی که وزارت ورزش و جوانان هم به‌صراحت بر آن تأکید کرد. این مدیر ٧٦ساله در حالی در این سال‌ها ریاست فدراسیون بسکتبال را به عهده داشت که با گرفتن مجوز از هیئت دولت جواز حضور در انتخابات را به دست آورده بود. سال پیش نیز  او به درخواست محمود گودرزی، وزیر وقت ورزش در انتخابات شرکت کرد و خود گودرزی نامه‌اش را از هیئت وزیران گرفت. مشحون هم در چند دوره ریاستش در فدراسیون بسکتبال مخالفان خود را داشت اما با نگاهی به نتایج بسکتبال ایران در میادین بین‌المللی، او را باید جزء مربیان موفق ورزش نامید. مشحون اولین مدیری بود که از ابلاغیه سازمان بازرسی کشور در ارتباط با ترک شغل از سوی بازنشسته‌ها تمکین کرد.

خداحافظی تلخ مقصودلو

محمدرضا مقصودلو، رئیس فدراسیون کبدی؛ کسی که رفتنش از ورزش برایش تلخ بود و ناراحت‌کننده. مقصودلو هم ازجمله رؤسایی است که او را پدرخوانده می‌نامند. او ٩ سال ریاست انجمن کبدی ایران را به عهده داشت و بعد از آن هم از سال ٨٤ که این رشته به فدراسیون تبدیل شد، ١٢ سال رئیس آن بود. مقصودلو در حالی شانس بالایی برای دوره جدید انتخابات ریاست فدراسیون کبدی که سه روز پیش برگزار شد، داشت که یک اتفاق عجیب، مدیریت ٢١ساله او را بر کبدی، به بدترین شکل ممکن زیر سؤال برد. آبروریزی در پی روسری‌سرکردن مرد تایلندی در مسابقات کبدی آسیایی گرگان، موضوعی بود تا مقدمات کناره‌گیری او را از این فدراسیون فراهم کند. مقصودلو هم اگرچه بازنشسته بود اما با داشتن سابقه ایثارگری برای انتخابات نام‌نویسی کرد. در شرایطی که کمتر از یک ماه به برگزاری این مجمع انتخاباتی باقی مانده بود اما انتشار عکس‌های این مرد تایلندی محجبه که در سالن مسابقات زنان بود، جنجالی برای مقصودلو درست کرد که او با انتشار بیانیه‌ای انصراف خود را از شرکت در انتخابات اعلام کرد. گفته می‌شود حواشی این اتفاق باعث شده تا او از سوی وزارت ورزش تحت فشار قرار بگیرد و از حضور در انتخابات انصراف دهد. قهرمان‌نشدن ایران در مسابقات آسیایی گرگان هم دیگر عاملی بود که مقصودلو را با انتقاد روبه‌رو کرده بود. کبدی، اگرچه تا پیش از این ورزشی ناشناخته برای مردم ایران بود، اما این حواشی باعث شد تا جامعه از این پس خیلی جدی آن را دنبال کنند!

خسروی‌وفا؛ باسابقه‌ترین رئیس فدراسیون

محمود خسروی‌وفا؛ مدیری که نامش با ورزش جانبازان و معلولان گره خورده است؛ کسی که رکوددار بیشترین سال مدیریت در ورزش کشور را دارد. او نخستین بار سال‌های ١٣٥٩ تا ١٣٦٣ و پس از آن از سال ١٣٦٥ تا به امروز ریاست فدراسیون جانبازان و معلولان را یکسره عهده‌دار بوده است. خسروی‌وفا اما حالا بعد از ٣٥ سال، تصمیم گرفته بر ریاست خود در ورزش جانبازان و معلولان خاتمه دهد. نام‌نویسی از کاندیدای انتخابات ریاست این فدراسیون دو روز پیش در حالی تمام شد که نامی از او در فهرست نامزدها نبود. این چهره سیاسی مشکلی از بابت بازنشستگی ندارد اما به دلیل اینکه رئیس کمیته ملی پارالمپیک است، نمی‌تواند هم‌زمان مسئولیت دو مجموعه را داشته باشد و طبق قانون دوشغله می‌شود. قوانین سازمان بازرسی کل کشور مانع از حضور مدیران دولتی در چند پست است. زمان برگزاری انتخابات فدراسیون جانبازان و معلولان نیمه بهمن‌ماه اعلام شده است.

شفیع و پولادگر؛ پدرخوانده‌هایی که می‌مانند

به‌غیر از محمود مشحون، بهرام شفیع، رئیس فدراسیون هاکی دیگر مدیری است که وزارت ورزش و جوانان هم صراحتا اعلام کرده به دلیل بازنشسته‌بودن نمی‌تواند در دوره جدید انتخابات این فدراسیون شرکت کند. انتخابات روز ششم دی‌ماه برگزار می‌شود و تا این لحظه حضور شفیع در این مجمع مشخص نیست. مجری برنامه ورزش و مردم، ١٢ سال مداوم است که رئیس فدراسیون هاکی است. حضور او در انتخابات چهار سال قبل هم چالش‌برانگیز بود. نماینده سازمان بازرسی کل کشور در اعتراض به بازنشسته‌بودن شفیع و نداشتن مجوز لازم برای شرکت در انتخابات، این مجمع را ترک کرد. اگرچه آن زمان گفته شد که احتمال انتخابات فدراسیون هاکی وجود دارد، اما شفیع برخلاف قانون بدون هیچ مشکلی به ریاستش ادامه داد. طبقه اعلام امور مجامع فدراسیون‌های ورزشی، او مدارکی را مبنی بر ایثارگربودنش به وزارت ورزش ارائه داده و در دست بررسی است. البته علاوه بر بازنشستگی شائبه دوشغله‌بودن بهرام شفیع نیز مطرح است چراکه او درحال‌حاضر کارمند صداوسیما هم است و درصورتی‌که این قضیه محرز شود، او این‌بار به این دلیل نمی‌تواند در انتخابات شرکت کند. تا این لحظه مشخص نیست که شفیع اجازه حضور در مجمع ششم دی را دارد یا نه.

محمد پولادگر، رئیس فدراسیون تکواندو، رئیسی است که بیشترین منتقد و مخالف را در بین پدرخوانده‌های ورزش دارد. او از سال ٧٩ تاکنون رئیس این فدراسیون بوده و هر روز به جمع معترضان او اضافه می‌شود؛ به‌ویژه‌ اینکه هرچه جلوتر می‌رویم تیم ملی تکواندو در میادین بین‌المللی بیشتر درجا می‌زند. انتخابات فدراسیون تکواندو دوم دی‌ماه برگزار خواهد شد و باز هم نام پولادگر در فهرست کاندیدا وجود دارد. باید دید آیا این مدیر ورزشی که در چند سال اخیر حضورش در رأس این فدراسیون نتیجه‌ای بسیار ضعیف گرفته و در دو المپیک ٢٠١٢ و ٢٠١٦ ناکام بوده،  باز هم می‌تواند از مجمع رأی لازم را بگیرد یا خیر. فدراسیون تکواندو در یک سال گذشته در حالی بیشتر از هر زمان دیگری مورد انتقاد تند منتقدانش قرار گرفته که در این مدت وزارت ورزش و جوانان هیچ واکنشی به اعتراضات علیه پولادگر نشان نداده است. گفته می‌شود او رابطه نزدیکی با وزارتی‌ها دارد و در انتخابات پیشِ‌رو هم از شانس خوبی برای ریاست دوباره بر تکواندوی ایران برخوردار است.

وزارت ورزش و جوانان در ادامه برنامه‌هایش برای اجرای قانون منع ورود بازنشسته‌ها و دوشغله‌ها به این حوزه، باید موضعی یکسان در قبال تمام افراد داشته باشد. حال باید دید آیا رفتن پدرخوانده‌ها عاملی می‌شود که وزارتی‌ها راه را برای ورود مدیران جوان به این میدان باز کنند یا خیر؟ آیا همچنان باورشان بر این است به جای اینکه راه را برای مدیران جوان هموار کنند، باز هم فرصت را به مدیران سالخورده‌ای بدهند که مجوزهاي خاص دارند؟ یا اینکه برای چندمین‌بار شرایط را برای مدیرانی فراهم کنند که گوش شنوایی برای منتقدان خود ندارند؟

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج