چه کسانی سال آینده یارانه می‌گیرند؟
۶۴۸۴۸۱
۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
۱۴۵۶۱
طبق لایحه بودجه سال ۹۷، دولت در نظر دارد به ۱۰ گروه یارانه نقدی بپردازد که سرجمع آن‌ها حدود ۴۲ میلیون نفر خواهد بود.
باشگاه خبرنگاران جوان: طبق لایحه بودجه سال ۹۷، دولت در نظر دارد به ۱۰ گروه یارانه نقدی بپردازد که سرجمع آن‌ها حدود ۴۲ میلیون نفر خواهد بود.
 
یکی از شاخص‌ها و ویژگی‌های لایحه بودجه 97 کل کشور به موضوع پرداخت یارانه نقدی باز می‌گردد، یارانه‌ها در تبصره 14 لایحه بودجه سال آینده شکل تازه و رویکرد جدیدی به خود گرفته و همین موضوع منجر به اظهار نظرهای مختلف در افکار عمومی و میان کارشناسان و نمایندگان مجلس شده، تا جایی که برخی از آنها علنا با این رویکرد دولت مخالفت کردند.
 
دولت برای سال آینده رقم یارانه نقدی را در قالب تبصره 14 لایحه بودجه سال 97 از 33 هزار و 500 میلیارد تومان به 23 هزار میلیارد تومان کاهش داده است.
 
چه کسانی سال آینده یارانه می‌گیرند؟
 
این بدان معنا خواهد بود که قصدی برای حذف گروههای پردرآمد دارد، یا به عبارتی دایره مشمولان یارانه بگیران تنگ می‌شود. با یک حساب سرانگشتی براساس رقم پیشنهادی منابع یارانه، بین 30 تا 32 میلیون نفر از جمع یارانه‌بگیران باید خارج شوند، تا بتوان با منابع پیش‌بینی شده پرداخت یارانه به حدود 40 تا 42 میلیون نفر را پوشش داد.
 
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه پیشتر در نشست خبری عنوان کرده بود، شیوه حذف یارانه غیرنیازمندان خطا و مشکلات زیاد داشت، بنابراین تصمیم بر این است که به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و روستائیان و عشایر پرداخت کنیم.
 
آنچه مسلم است، رابطه مستقیم میان منابع هدفمندی و پرداخت یارانه است، لذا رویکرد مسئولان نه از سر انتخاب، بلکه حرکت سلبی به دلیل تنگنای مالی و درآمدی تلقی می‌شود.
 
براین اساس گمانه‌زنی‌ها و برآوردهای مقدماتی در رابطه با یارانه‌بگیران و ارقام آن متفاوت است، اما در این زمینه یک مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فارس، می‌گوید: موضوع حذف یارانه‌بگیران در لایحه بودجه پیشنهاد شده، اما منوط به تصویب مجلس است و در صورت تصویب قطعاً از سال 97 اجرایی خواهد شد.
 
روز دوشنبه نیز قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده بود که از سال آینده فقط 5 دهک یارانه دریافت خواهند کرد و در صورت حذف ثروتمندان امکان افزایش یارانه فقرا تا 700 هزار تومان وجود دارد.
 
اعتبار دولت برای پرداخت یارانه نقدی تکافوی حدود 40 تا 42 میلیون نفر را می‌دهد. در حال حاضر بالغ بر 74 تا 75 میلیون نفر یارانه دریافت می‌کنند، بنابراین حدود 30 تا 32 میلیون نفر از قطار یارانه‌بگیران پیاده خواهند شد. با این وصف باید دید چه اقشار و گروه‌هایی در زمره یارانه‌بگیران حفظ خواهد شد.
 
طبق گفته نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، رویکرد دولت پرداخت یارانه به گروه‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی به همراه عشایر و روستاییان و گروه‌های کم‌درآمد و نیازمند خواهد بود.
 
بنا به اطلاعات به دست آمده 4.7 میلیون مددجوی کمیته امداد، 3.6 میلیون نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی، حدود 3 میلیون زن سرپرست خانوار و در کنار آنها نیز 8 میلیون نفر روستاییان و عشایر و بیماران خاص قرار می‌گیرند.
 
چه کسانی سال آینده یارانه می‌گیرند؟ 
 
یارانه سال 97 چگونه محاسبه می‌شود؟
 
گروه‌های نیازمند دیگری شامل کارگران فصلی و ساختمانی، رانندگان و باربران درون‌شهری و برون‌شهری، طلاب، خادمان، قالیبافان، بازنشستگان و ایثارگران به این مشمولان افزوده خواهند شد. که تعداد آنها نیز حدود 10 میلیون نفر برآورد می‌شود.
 
همچنین طبق گفته برخی مسئولان، حدود 3 میلیون نفر نیز به سایر گروه‌ها اختصاص خواهد یافت. بنابراین دهک‌های درآمدی 7، 8، 9 و 10 از خیل عظیم یارانه‌بگیران حذف خواهند شد. البته این بدان معنا نیست که راه برای حضور آنها در جمع مشمولان باز نباشد، بلکه این بار بنا بر پیش‌بینی‌های به عمل آمده این افراد بنا به درخواست خود باید شرایطشان احراز و اثبات شود. طبق اطلاعات به دست آمده، تعداد افراد حذفی از یارانه متعدد است و از 30 تا حدود 34 میلیون نفر گزارش می‌شود.
 
 
بعد دیگر مربوط به یارانه‌بگیران به بانک‌های اطلاعاتی و دسترسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اطلاعات و حساب بانکی افراد باز می‌گردد. تا بتوان افراد مشمول را از غیرمشمول تمیز داد. در همین رابطه فیروزآبادی عنوان می‌کند، در صورتی که اجازه استفاده از بانک‌های اطلاعاتی مالیاتی و بانک‌های دیگر در کنار آنچه در دسترس داریم، فراهم شود، امکان شناسایی افراد غیرنیازمند دقیق‌تر خواهد شد.
 
بدین ترتیب بالغ بر 18.5 هزار میلیارد تومان درآمد از این محل صرفه‌جویی خواهد شد که به گفته مسئولان به دو طریق هزینه خواهد شد.
 
فیروزآبادی در این راستا عنوان می‌کند: بخشی از این منابع به خانوارهایی که در فقر مطلق به سر می‌برند، پرداخت شده و یارانه‌شان تا 700 هزار تومان قابل افزایش است. همچنین رویکرد دوم بهداشت عمومی است که در نهایت می‌تواند منجر به کاهش هزینه خانوار شود.
 
با همه این اوصاف باید منتظر ماند و ملاحظه کرد مجلس در آزمونی که خود سال‌ها بدان پافشاری می‌کرد تا چه میزان پایبند بوده و روی خوش به آن نشان می‌دهد. 
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1396/09/28
راستی یادتون رفت در زمان دولت نهم ودهم وحده دادید این یارانه مال تمام ایرانیها می باشد با افزایش آب و برق و گاز کمک می کنیم که ملت با افزایش گرانی احساس نکنند بروید فیلم قبل تماشا کنید.
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1396/09/28
با این یارانه دادنشون .
.....
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1396/09/28
اره قطع کنید..ذخیره بشه برا اختلاس های در پیش رو...مملکت بدون هیجان اصلا به درد نمیخوره
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1396/09/28
دروغگوها کم حواسن.
متاسفم برای دولت
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1396/09/28
یارانه حق مردم است این پول نفت ملت است حقوق بگیران نجومی حقوق میلیاردی را حذف کنید اینقدر مردم را تحقیر نکنید .ای کاش دکتر احمدی نژاد رییس جمهور بود نه رو حانی این حقوق بگیران این اختلاس گران را اعدام کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
... اینهمه مردم رو دچار چالش نکنید خسته شدیم بخدا عمرمون رفت با این بازی های اقتصادی تمومش کنید
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1396/09/28
عمرمون تموم شد ولی حیف حیف به فنا رفت
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1396/09/28
پدر من با تاکسی کار میکند اما من و برادرم که بیماری روحی دارد نمیتوانیم کار کنیم وهردو به دانشگاه ازاد میرویم وبا این همه گرانی چطور پدرم میتواند با این همه ترافیک در تهران مسافر کشی کند.هرچه در میاورد کفاف زندگیمان را نمیدهد ما که جزو این افراد نیستیم چکنیم
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1396/09/28
بخوره توسرتون
پاسخ ها
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
بخوره توسرتون من کمیته امدادی میشناسم که سه تا خونه داره اول برین ازانها تحقیق کنید بعد یارانه انهارازیاد کنید
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1396/09/28
آقا بگیرید بدین به این طفلکی ها نمایندگان مجلس که از غصه ملت شدن مثل خودکار لیگ ظریف و لاجون
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1396/09/28
واقان.خجالت.داره.چندره.قازو.میدیم.نمیدیم
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1396/09/28
ﭘﺸﻴﻤﺎﻧﻢ ﻭاﻟﻠﻪ ﺩﻳﮕﻪ ﺟﻮﻧﻤﻮﻥ ﺑﻪ ﺳﺮ اﻭﻣﺪﻩ.
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1396/09/28
با قطع یارانه امار سرقت اب وبرق و گاز زیاد میشه چون از عهده پرداخت آن بر نماییم گناهش به گردن نمایندگان مجلس و روحانی .مطمن باشید
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1396/09/28
من با زنشسته هستم و خیلی وقت است یارانه ام قطع شده اعتراض هم کردم بیفایده بود اگر ۷ گروه را قطع میکردید من اعتراض نداشتم اما از اینکه جزو یک میلیون پولدار حیاب شدم شگفت زده شدم از تامیین اجتماعی همدان حقوق میگیرم...
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1396/09/29
برق واب وگاز وبنزین رو گران کردن بعد گفتن به جاش یارانه میدیم الان که یارانه رو قطع میکنن باید اونا رو ارزون کنن که نمیکنن
Italy
01:22 - 1396/09/29
یارانه حق مردمه بیجا میکنین قطعش کنین حق الناس حالیتونه که
همش باید دستتون تو جیب مردم باشه
United Arab Emirates
01:43 - 1396/09/29
بااین کارهای زشته شما...خوب پول آب وبرق تلفن برگرده سابق همه ملت برعکس یارانه هم میدن دولت.....
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1396/09/29
یارانه متعلق به همه است
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1396/09/29
هیچ کس حق نداره یارانه را قطع کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج