65 شغل برای سه نفر!
۶۵۸۰۵۲
۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
۱۰۱۵۶
معادله‌ای مجهول به نام شغل، تمام صفحات نیازمندی‌ها و فضای مجازی را باید گشت تا شاید خبری باشد! کلیدواژه بیکاری دهان به دهان می‌چرخد حالا اما بیکاری، قشر تحصیل‌کرده را هدف قرار گرفته است.
آفتاب یزد: معادله‌ای مجهول به نام شغل، تمام صفحات نیازمندی‌ها و فضای مجازی را باید گشت تا شاید خبری باشد! کلیدواژه بیکاری دهان به دهان می‌چرخد حالا اما بیکاری، قشر تحصیل‌کرده را هدف قرار گرفته است.
 
حدود دو هفته پیش غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: «حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در جامعه فعال و همین مقدار بیکار تحصیل‌کرده در جامعه غیر فعال داریم که بنا بر آمار رسمی دولت، جمعیت حدود ۵ تا ۶ میلیون نفر در جامعه، فارغ التحصیلان بیکار داریم.» پیش از این در آبان ۹۶ نیز معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: «در ایران بیشتر از کشور چین دانشگاه تاسیس شده است همچنین ۵ میلیون دانشجو در کشور ما تحصیل می‌کنند.» بازنشستگی در ایران چندان مفهوم روشنی به ویژه در بخش‌های میانی و کلان مدیریتی ندارد چه بسا بتوان دوران بازنشستگی را دوران تصدی مشاغل چندگانه نامید.
 
صف جوانان فارغ التحصیل از همیشه طولانی‌تر شده است. روزنامه جمهوری اسلامی دیروز در اینباره نوشت: «در مسئولیت دادن‌ها چرخش نخبگان را نداریم. هر وقت حکمی از رسانه‌ها خوانده و دیده و شنیده می‌شود که به موجب آن کسی مسئول دستگاه یا جایی و یا کاری می‌شود، در یک دایره محدود چند نفره است. این وضع اسفبار به جایی رسیده که بعضی افراد هم اکنون که میلیون‌ها نفر در این کشور بی‌کارند بیش از ۳۵ مسئولیت دارند بطوری که اگر از خودشان درباره تعداد مشاغل‌شان سوال شود قادر به شمارش آنها نیستند!
 
مگر در کشور ما قحط الرجال است که بعضی‌ها باید ابوالمشاغل باشند و عده‌ای بی‌کار و خانه‌نشین؟! تقسیم شغل‌ها قرار بود براساس شایسته‌سالاری باشد. این، شعار محوری انقلاب و تمام دولت‌ها بود و هست، ولی آیا به آن عمل می‌شود؟ با قاطعیت اعلام می‌کنیم پاسخ منفی است.» به نظر می‌رسد در مدیریت شغل نیز کمیت فدای کیفیت شده و حالا شغل برخی افراد دو رقمی شده است. از این افراد کم‌نداریم. در همین چهره‌های سیاسی که حالا از سیاست دوره مانده‌ند مثلا رکورد ۱۳ شغل را هم باید ثبت کنیم. برخی هم همچنان در سیاست هستند با ۱۶ شغل. نکته جالب این است که چنین افرادی تخصص را در حوزه‌های مختلف کسب کرده‌اند! فرقی نمی‌کند سیاسی، فرهنگی، آموزشی، تجاری یا هر بخشی که باشد، آماده هستند!

قحط الرجال نداریم
 
یک استاد جامعه شناسی در گفتگو با «آفتاب یزد» گفت: «خوشبختانه در کشور قحط الرجال نداریم اما آنچه در عمل دیده می‌شود تمرکز پست‌های چندگانه برای برخی از افراد است که در موضوع جوان‌گرایی، کشور را با چالش مواجه می‌کند.» ابراهیم بای افزود: «در راستای جوان گرایی اولین مقامی که پیش قدم شدند امام خمینی (ره) بودند و امروز نیز ما باید همین رویه را الگوی خود قرار دهیم چرا که اعتماد به جوانان شرایط شکل‌گیری خلاقیت را در عرصه‌های مدیریتی و... فراهم می‌کند.» او تصریح کرد: «برخی از افرادی که امروز بر چندین شغل تکیه زده اند این فرضیه را مطرح می‌کنند که تعدادی از این مشاغل تشریفاتی است اما اگر چنین فرضیه ای را صحیح بدانیم نیز بر اصل جوان‌گرایی خدشه‌ای وارد نمی‌کند.» بای یادآور شد:«چنین مشاغلی سبب افزایش تجربه در جوانان می‌شود و آنها را برای مشاغل سنگین آماده می‌کند.»
 
این جامعه شناس ادامه داد: «تحقیقات بسیاری صورت گرفته که انسان در ۳۰ سال ابتدایی که وظایف شغلی خود را برعهده می‌گیرد مفید است و در دهه‌های بعدی، اشتغال نمی‌تواند راه‌گشا باشد اما متاسفانه امروز افرادی را می‌بینیم که وارد سی سال دوم یا حتی سوم فعالیت‌های شغلی خود شده‌اند.» بای گفت: «چنین شرایطی موجب سرخوردگی اجتماعی می‌شود و جوانان را دچار یاس و ناامیدی می‌کند و همین می‌تواند بسیاری از چالش‌ها را ایجاد کند.» این استاد دانشگاه افزود: «امروز اشتغال را باید به نان شب تشبیه کنیم چرا که در هر خانواده حداقل یک نفر بیکار وجود دارد.» این جامعه شناس در پایان خاطرنشان کرد: «خلاهای نظارتی وجود دارد که باید اصلاح شود. بارها از قانون منع اشتغال بازنشسته‌ها سخن گفته و حتی تصویب شده اما در عمل چنین چیزی مشاهده نشده و موارد تخطی از آن به وفور دیده می‌شود.»

صف انتظار...
 
هرچند آمارهای اشتغال در یک دهه اخیر زیاد بالا و پایین شده اما نگاهی به سطح جامعه نشان می‌دهد بیکاری به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. این موضوع را در دو بخش می‌توان بررسی کرد. اشتغال طبقه کارگر که با توجه به کاهش سرمایه‌گذاری در کشور و تعطیلی تعدادی از کارخانه‌ها، با برخی چالش‌ها همراه شده و بخش دوم را باید در گردش نخبگان به سطوح مدیریتی در کشور دانست. اینجا همان بخشی است که مسیر پرپیچ و خمی دارد و برای هرکسی مقدر نمی‌شود. شاید گردش این نخبگان شرایط بهتری را برای همان طبقه کارگر نیز فراهم کند. باید دید آیا بخش‌های نظارتی می‌توانند این پیرمردها را از ادامه فعالیت‌های دامنه‌دار آنها منع کنند یا باید امیدوار باشیم برگه‌های استعفا از سوی این افراد، روزگاری نزدیک امضا شود!
برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1396/10/17
اگر این بی عدالتیها نبود مملکت به این روز نمی افتاد. چراباید چنین باشد یکی چندشغله. ودههانفر بیکار خیلی حق کشی شده چرا مسئولان رسیدگی نمیکنن اونوقت میگن اعتراض نکنید.
پاسخ ها
بدون نام
Iraq
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
چون لیاقتمون همینهههه
United Arab Emirates
15:34 - 1396/10/17
توایران رسم شده هرکی از مناصب دولتی کنار میره تو مجمع تشخیص مصلحت یه صندلی اضافه میزارن و ی کم جم وجورتر میشنن تا براش جا باز کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
ای درود بر تو
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1396/10/17
ما خیری از دولت ندیدیم...آقای روحانی شبها چجوری سر بربالین میزاری میخوابی،،آقای روحانی دولت شما کم حساب وکتاب دارد که شخصی از آقایان دست به کتیبه تنگ تامردادی که میلیاردها قیمت دارد،متعلق به مردم میباشد؛ زده؟
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1396/10/17
عده ای چنان به پست های ریاستی چسبیده اند که،فقط مرگ آنها را می تواند جدا کند.از قدیم گفته اند که حب ریاست و قدرت بالاترین رذایل نفسانی است.
Iran, Islamic Republic of
15:52 - 1396/10/17
اونوقت میگن پای عوامل بیگانه در کاره .
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1396/10/17
شما یک آماری هم از روزنامه رسمی بگیر اون قسمت ثبت شرکتهاش ....ببین این ژن های مرغوب توی چندین شرکت تو شرکت هییئت مدیره وبازرس و رئیس و مدیر عامل و ...هستند یک وقت عدد کم نیاری...همه چیز مال این ژنهای مرغوبه ..بیکاری نصیب ژنهای معیوبه
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1396/10/17
یکیشو بدید من والا ابرو واسم نمونده از بیکاری بخدا با یه چشم دیگه نگاه میکنن ادمو والا بیکاریم دزدی که نکردیم
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1396/10/17
متاسفانه مسئولین بعد از خودشان بچه هایشان را برای این کار به دانشگاههای درپیتی فرستاده اند تا با گرفتن یا خرید مدرک بعد از خودشان بتوانند این مشاغل را اشغال کنند انها این مشاغل پردرامد را به کسی واگذار نمیکنند
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1396/10/17
منظورشون اون دست فروشه کنار خیابونه که نون شبش با دستفروشی در نمیاد شب میره پلاستیک و کارتن از تو آشغالا در میاره بلکه از گرسنگی جون به در ببره .
Netherlands
16:34 - 1396/10/17
این 65 شغل برای سه نفر مشخص است از درآمدهای بالا برخورد ار هستند اگر برای هر کارشان 40 هزار تومان در روز مثل حقوق یک کارگر بود همه این سه نفر روزی هزار بار آرزوی مرگ میکردند
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1396/10/17
قحط الرجال نیست.اون بخاطر شرایط روز مباداست که باید بین خودی ها پخش بشه
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1396/10/17
اگه اینا که بیست تا سی شغل دارند حداقل برای یکیش صلاحیت داشتن ادم دلش خیلی نمی سوخت
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1396/10/17
روزنامه جمهوری یا استاد بای سلامی چرا اسم افراد را ذکر نمیکنید همین آقای ولایتی 15تا شغل چسبیده
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1396/10/17
قدرت ادم رو کور وکر میکنه ودیگر انقدر جلو میره که هیچی رو نمیبینه مخصوصا این باز پرسای دادگاهها خیلی مواضب باشند هنوز حرف نزدی میگه میدازمت زندان حتی حق باهاشه منظورم ان کسی که با بازپرس صحبت میکنه . قدرت را باید درجای درست انجام داد همه اینها در یکجا یک دفعه شکل میگیره وطوقیان میکنه .ودرهای دیگه خیلی مواظب باشید.
Iran, Islamic Republic of
18:01 - 1396/10/17
هرکس در بیت المال مسئولیتی داره باید هم در این دنیا وهم در اون دنیا جواب گو باشید .ومن دراون دنیا کسی مسئولیتش رو خوب انجام داده باشه کفه پاشو میبوسم.
Iran, Islamic Republic of
22:58 - 1396/10/18
برای همینه که گند خورده به همه کارا.جالبه افتخارم میکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج