اقدامی عجیب در سالروز درگذشت آیت الله هاشمی
۶۶۰۰۳۱
۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۶
۱۵۶۴۹
در حالیکه یکی از روزنامه ها در شماره سه شنبه خود به نقل از منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم انتخاباتی سال 1384 آیت الله هاشمی رفسنجانی، مدعی شده است که «روایت گفتگوی میان هاشمی و بهشتی زاییده ذهن نویسنده این فیلم است»، امروز «محمدی» خود تاکید می کند که اظهاراتش تحریف شده است.
پایگاه خبری انتخاب: در حالیکه یکی از روزنامه هادر شماره سه شنبه خود به نقل از منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم انتخاباتی سال 1384 آیت الله هاشمی رفسنجانی، مدعی شده است که «روایت گفتگوی میان هاشمی و بهشتی زاییده ذهن نویسنده این فیلم است»، امروز علاوه برآنکه «محمدی» خود تاکید می کند که اظهاراتش تحریف شده  و این خاطره را آقای هاشمی برای او تعریف کرده است، محمد عطریانفر که در جریان ساخت این فیلم بوده و مسیح مهاجری از چهره های نزدیک به شهید بهشتی و آیت الله هاشمی رفسنجانی  در گفت و گو با «انتخاب»، ، خاطره مذکور را درست ارزیابی کرده و روایت آن در فیلم را «نقل به مضمون» دانسته اند.

اکنون که عدم صحت این بخش از مصاحبه که به شکل تامل برانگیزی تیتر و برجسته نیز شده است ، دلایل این اقدام آنهم دقیقا در سالروز درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی مشخص نیست.

در این فیلم تبلیغات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال 1384، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به خاطرات خود از آیت‌الله شهید بهشتی می‌گوید: «روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟؛ نگاهم کرد و گفت «این آسیاب به نوبت است؛ نوبت تو هم خواهد رسید»؛ چقدر این روزها بی‌شمار سخت می‌گذرد دوستان!

مسیح مهاجری: خاطره شهید بهشتی را آیت الله هاشمی نقل کرده، حالا ممکن است برخی الفاظ در این موضوع در روایت فیلم، نقل به مضمون شده باشد

پیرو انتشار اظهارت منسوب به یکی از تهیه کنندگان سینما در رابطه با تشکیک در خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی از گفتگوی خود با شهید بهشتی، حجت الاسلام مسیح مهاجری که از نزدیکترین اعضای حزب جمهوری اسلامی به شهید بهشتی دبیرکل حزب جمهوری اسلامی، محسوب می شد ومدیرمسئولی روزنامه جمهوری اسلامی که ارگان حزب بود، را برعهده داشت، این گونه اظهارات را نادرست ارزیابی می کند.

حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری، از جانبازان حادثه انفجار حزب جمهوری اسلامی در رابطه با اصالت خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی به خبرنگار سیاسی «انتخاب»، می گوید: خاطرات آقای هاشمی، از محکمترین اسناد در روایت تاریخ انقلاب است و تاکنون با وجود تلاشهای برخی جریانات، هیچگونه مورد نادرستی در خاطرات آقای هاشمی اثبات نشده است وبرعکس صدها مورد موید و دلیل بر صحت روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی از مسایل ثبت شده است.

عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در رابطه با اظهارات یکی از تهیه کنندگان سینما و ادعای اینکه خاطره آقای هاشمی از گفتگوی وی با شهید بهشتی زاییده ذهن این تهیه کننده بوده است، گفت:کسانی که آشنایی مختصری با آقای هاشمی داشته باشند، می دانند که ایشان فردی نبود که بخواهد براساس سناریو و ذهنیت یک تهیه کننده سینما عمل کند، بلکه همواره براساس عقل و تشخیص خود عمل می کرد و تا جایی که بنده اطلاع دارم موضوع این خاطره را خود آقای هاشمی ابتدا نقل کرده است و متن براساس آن نوشته شده است ، حالا ممکن است برخی الفاظ در این موضوع در روایت فیلم، نقل به مضمون شده باشد.

حجت الاسلام مهاجری تاکید کرد: اگر این موضوع صحت داشت ، می توانستند آن را که مربوط به 12 سال قبل بوده است تا یکسال پیش که زمان حیات آقای هاشمی بود مطرح کنند تا ایشان جواب بدهد. البته الان هم، خانواده آقای هاشمی وبرخی افراد دیگر که در جریان موضوع بوده اند این ادعا را رد می کنند.

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی تصریح کرد: سالیان زیادی است که جریاناتی که احساس می کنند حقایق موجود در خاطرات آقای هاشمی به ضرر آنهاست با روشهای مختلف سعی می کنند که اعتبار و اصالت آن را زیرسئوال ببرند اما نتوانسته اند واین بار نیز نخواهند توانست همانطور که نتوانستند اثرگذاری آقای هاشمی را از بین ببرند، خاطرات ایشان نیز به لطف الهی بعنوان سندی معتبر درباره تاریخ انقلاب خواهد ماند

عطریانفر: متن فیلم دو یا سه بار به اطلاع آقای هاشمی رسید

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران که از نزدیک در جریان ساخت فیلم مذکور بوده، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» می گوید: متن فیلم دو یا سه بار به اطلاع آقای هاشمی رسید و با اصلاحاتی از ناحیه ایشان مجددا تنظیم شد.

او در پاسخ به این سوال که «اخیر آقای منوچهر محمدی تهیه کننده سینما وفیلم انتخاباتی آقای هاشمی در سال 1384 در مصاحبه با روزنامه شرق ادعا کرده است که خاطره آقای هاشمی از گفتگوی ایشان با شهید بهشتی زاییده ذهن آقای محمدی بوده است، نظر شما بعنوان یکی از افرادی که در جریان ساخت این فیلم بوده اید، چیست؟» می گوید: موضوعات ومسایلی که به سیاستمداران ، اندیشمندان و انسانهای بزرگ برمی گردد، معمولا بسته به اهمیت وتاثیر گذاری آنها، مورد توجه اعتنای جامعه ومخاطبان خاص قرار می گیرد.

وی افزود: اخیرا برادر ارجمندمان آقای مهندس منوچهر محمدی که از چهره های شاخص و برجسته سینمای کشور هستند راجع به فیلم انتخاباتی آیت اله هاشمی رفسنجانی مصاحبه قابل توجه ومفصلی را با روزنامه شرق انجام داده اند که فرازی از آن نیازمند تصحیح وتوضیح است. ابتدا باید عرض کنم کار آقای منوچهر محمدی و کارگردان ارجمند جناب آقای کمال تبریزی در ساخت فیلم مزبور اقدامی شایسته، بدیع و جذاب ودر نوع خود کاری در خور تحسین واحترام بود.

عطریانفر ادامه داد: در مصاحبه مذکور آقای محمدی به نکته ای اشاره کرده اند که محتاج تدقیق و ترمیم است چرا که موضوع به شخصیت برجسته وتراز اولی چون هاشمی رفسنجانی برمی گردد که ملک وملت وانقلاب ونظام وامدار خدمات بی نظیرومنحصر بفرد اوست ایشان در مصاحبه اشاره کرده اند که دیالوگ بهشتی وهاشمی مخلوق ذهن وابتکار ایشان بوده است.وناخواسته بذهن خواننده متبادر می شود که این فراز جنبه واقعی نداشته وامری انتزاعی است.

عطریانفر اضافه کرد: از آنجا که بنده در آن دوره در کنار فعالیتهای انتخاباتی آقای هاشمی رفسنجانی حضور داشتم، باید روایت ایشان را بدین شرح تصحیح کنم: مضمون دیالوگ در فرمایشات واظهارات مقدماتی آقای هاشمی برای سناریست وتهیه کننده فیلم مطرح شده وحاق و محتوای آن جنبه تاریخی و واقعی دارد و این محتوا از ذهن و ضمیر آقای هاشمی به عزیزان مسئول در ساخت فیلم منتقل شده است. البته واژگان بکار گرفته شده و ابدیات خاص آن محصول هنرمندی وظرافت سنجی و هوش آقای محمدی بوده است. و فی الواقع مجددا تاکید می کنم محتوای آن دیالوگها در عالم خارج برای هاشمی ودر زمان حیات شهید بهشتی واقع شده بود که آن فقید سعید مضمون آن را برای دوستان روایت نموده بودند.

علاوه بر این متن فیلم که به همت و دقت آقای محمدی تهیه شده بود تا آنجا که بنده مطلع هستم دو یا سه بار به اطلاع آقای هاشمی رسید و با اصلاحاتی از ناحیه ایشان مجددا تنظیم شد. منزلت تاریخی آقای هاشمی واهمیت روایت مزبور ضرورت این اصلاحیه را در پاسخ به سوالتان اجتناب ناپذیر می کند.

منوچهره محمدی: آن خاطره را آقای هاشمی برای من تعریف کرد و من ادبیاتش را تغییر دادم و با سبک و سیاق خودم نوشتم

از سوی دیگر، منوچهره محمدی تهیه کننده فیم انتخاباتی آیت الله هاشمی در سال 84 نیز خود مصاحبه ای کرده و تیتر روزنامه شرق را تکذیب کرده است.
 
اقدامی عجیب در سالروز درگذشت آیت الله هاشمی

وی درباره‌ی تیتری که روزنامه‌ی شرق برای مصاحبه‌ی او انتخاب کرده به انصاف نیوز گفت: آقایان دوست داشتند از حرف من این‌گونه برداشت کنند! آن خاطره را آقای هاشمی برای من تعریف کرد و من ادبیاتش را تغییر دادم و با سبک و سیاق خودم نوشتم، بعدا هم گویا ایشان این ماجرا را در جای دیگری، گمان کنم کنگره شهید بهشتی، عین همین را نقل می‌کنند. حالا چند کلمه جابه‌جاشده که چیز خاصی نیست.

وی افزود: من عین همین مطالب را به‌صورت جوابیه برای روزنامه شرق ارسال کردم که قرار است فردا منتشر شود.
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:54 - 1396/10/21
مرحوم بهشتی اصلا این اشخاص را با خودش مقایسه نمی کرد بلکه خیلی مقامش بالاتر از اینها بود
United Arab Emirates
04:24 - 1396/10/21
حالا که چی؟ انگار این جماعت جز حرف بیفایده کاری دیگر ندارند
Iran, Islamic Republic of
05:43 - 1396/10/21
خدارحمت کنه هردورا . ولی نحوه از دنیا رفتنشون چقدر متفاوت بود، یکی با بمب شهید شد ، و یکی هم توی استخر فرح سکته زد ،
United States
19:06 - 1396/10/21
تورا خدا ولکنید اقای هاشمی فوت شد تمام شد رفت راهش را ادامه بدهید اوسردار سازندگی بود الانم باید به فکر سازندگی باشیم ومملکت را از این قهقرا نجات دهیم .
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1396/10/22
این عکس مال موقعیه که ع.ب.جز سران فتنه نبود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج