عراقچی: تهدید اخیر ترامپ چیز جدیدی نبود
۶۶۱۳۶۴
۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۵
۸۳۵۸ 
معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه گفت: تهدید اخیر ترامپ چیز جدیدی نبود که گفت اگر کنگره نتواند تغییراتی را در برجام ایجاد کند خودش وارد خواهد شد و برجام ادامه پیدا نخواهد کرد.
خبرگزاری مهر: سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با حضور در برنامه تلویزیونی نگاه یک به سوالات مجری این برنامه پاسخ داد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ابتدای این برنامه در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه رئیس جمهور آمریکا علی رغم صحبت هایش در خصوص پاره کردن برجام یکبار دیگر تمدید تحریم ها را تمدید کرد، ارزیابی شما چیست؟ گفت: یکسال است که با تلاش وسیع و گسترده آقای ترامپ برای خارج شدن و اصلاح برجام هستیم که یکی پس از دیگری با شکست مواجه شد.

وی افزود: تهدید اخیر ترامپ چیز جدیدی نبود که گفت اگر کنگره نتواند تغییراتی را در برجام ایجاد کند خودش وارد خواهد شد و برجام ادامه پیدا نخواهد کرد. یک صف بندی دیپلماتیک بین ما و آمریکا در جریان بوده است.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ادامه داد: در نبرد دیپلماتیک ایران موفق شد متحدان اروپایی را از آمریکا جدا کند و این کشور را در انزوا قرار دهد، همه کشورهای اروپایی و روسیه و چین تایید کردند که برجام قابل مذاکره نیست.

ایران در ماه‌های اخیر ترامپ را محدود کرد

عراقچی با اشاره به اینکه متحدین آمریکا وی را همراهی نکردند، گفت: موضع اروپا نسبت به برجام روشن بوده است. اروپاییان همیشه اعلام کرده اند که برجام دستاوردی بین المللی است و اگر برجام نادیده گرفته شود دیگر دنیا به ما اعتماد نمی کند.

وی با اشاره به تهدیدهای ترامپ، گفت: در ماه اکتبر رئیس جمهور آمریکا در خصوص برجام ادعاهای زیادی داشته است، موگرینی پس از ادعاهای ترامپ واکنش نشان داد حتی پیش از اینکه دکتر روحانی پشت تریبون بیاید و در این خصوص اظهار نظر کند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با بیان اینکه برجام از استحکام درونی برخوردار است که به راحتی قابل پاره کردن نیست، تصریح کرد: در تیر ۹۳ ، ۴۷ سناتور امریکایی به رهبران ایران نامه نوشتند و توصیه کردند که با رییس جمهور امریکا مذاکره نکند چرا که رئیس جمهور بعدی با یک چرخش قلم می تواند ان را به هم بزند اما همین حالا ترامپ نتوانست این کار را انجام دهد. پاره کردن برجام از سوی امریکا پاره کردن یک قطعنامه شورای امنیت از سوی یک عضو شورای امنیت است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای امنیت در خصوص اغتشاشات ایران، گفت: در جلسه اخیر شورای امنیت برخی از اعضا علیه آمریکا صحبت کردند، جلسه ای که قرار بود علیه ایران باشد به حمایت از برجام تبدیل شد.

عراقچی در بخش دیگری با تاکید بر اینکه ما در این ماه های اخیر ترامپ را محدود کردیم، گفت: موگرینی روز پنجشنبه در بروکسل از وزرای ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان دعوت کرد و جلسه ای مهم را برگزار کرد و پس از جلسه نشست خبری ترتیب داد و اظهار کرد که اروپا از برجام حمایت می کند و ایران باید از منافع برجام منتفع شود.

حفظ برجام اعتبار غرب است

وی با اشاره به اینکه برای بسیاری سوال است که اروپا چرا از برجام حمایت می کند و آیا این یک جنگ زرگری و بازی پلیس خوب و بد است، گفت: جنگ زرگری حد و اندازه ای دارد رئیس جمهور آمریکا یکسال تمام حیثیت خود را برای یک هدف مشخص گذاشت و مدعی شد که برجام را پاره می کند همچنین مدعی شد که ایران باید دوباره پای میز مذاکره بیاید در حالی که چنین نشد.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه برخی مدعی هستند اروپا برای تامین منافع اقتصادی اش از برجام حمایت می کند، افزود: بزرگترین اشتباه این است که ما فکر کنیم اروپا به خاطر منافع اقصادی از برجام حمایت می کند، برجام به عنوان دستاورد سیاست خارجی اتحادیه اروپا شناخته شده است.

عراقچی با بیان اینکه حفظ برجام به لحاظ سیاسی برای اروپا از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: حفظ برجام اعتبار اروپا و غرب است. آنها همیشه گفته اند حمایت از برجام حمایت از ایران نیست حمایت از اعتبار کل غرب است. اگر برجام را زیر پا بگذاریم کسی دیگر به ما اعتماد نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه برجام برای اروپا یک اهمیت امنیتی است، گفت: اروپایی ها معتقد هستند که اعتقاد درستی است که بدون برجام خاورمیانه امنیت نخواهد داشت. اروپا امنیت خودش را با امنیت خاورمیانه در ارتباط مستقیم می داند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در بخش دیگری با اشاره به اینکه اروپا نگران موج جدید مهاجرت ها هستند، تصریح کرد: آنها از مهاجرت های از کشورهای خاورمیانه به اروپا نگران هستند.

عراقچی در خصوص اینکه ایا اروپا اقدامات لازم را برای حفظ برجام انجام می دهد یا نه، افزود: منافع اقتصادی ایران از برجام و رفع تحریم ها از برجام به گونه ای بوده که تحریم های مختلفی را علیه ما مرتفع کرده‌است. فروش نفت ما به حالت عادی برگشته است، در بخش انرژی به حالت عادی برگشتیم و پول نفت هم در حال بازگشت است.

وی ادامه داد: ۴۰میلیارد دلار از ابتدای ۹۶ تا کنون نفت فروختیم. کشتیرانی ما هم عادی شده و در حداکثر حالت خود در فعالیت است و همه آنها بیمه هستند و هواپیمایی هم همینطور است. در حوزه بانکی مشکلاتی داریم که لزوما مرتبط با برجام نیست.

رئیس ستاد پی گیری امور برجام گفت: امریکایی ها فضای سیاهی را علیه ما ایجاد کردند تا منافع ما را از برجام حداقلی کنند و جلوی سرمایه گذاری های خارجی و همکاری کشورهای مختلف با ایران را بگیرند که تا حدی هم موفق بودند. اما توافقات توتال، ایرباس و دیگر توافقات هم داشتیم.

عراقچی تصریح کرد: اما آنقدر که ما انتظار داشتیم هنوز ایجاد نشده و به دلیل فضایی است که آمریکا ایجاد کرده است. اینکه ترامپ گفته آخرین باری است که برجام و تعهدات ایران را تایید می کند خودش نقض برجام است.
 
وی اظهار کرد: بعد از یکسال که ترامپ گفت دو ماه، سه ماه بعد دیگر تندید نمیکنم برجام را و این کار را نکرد، این دروغ هم دیگر رنگش حنایی ندارد و تهدیدات تو خالی است چرا که مواضع جامعه جهانی در این خصوص بسیار محکم است و ترامپ توان این کار را ندارد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نواقص برجام چیزی است که ناشی از بد عهدی آمریکایی ها بوده و اروپایی ها باید این را جبران کنند ولی این کار را نکردند. ما مذاکرات مفصلی با اروپایی ها در یکسال گذشته داشتیم تا بتوانند همکاری ها با ایران را افزایش دهند و به تدریج برای ما این اقدام ملموس می شود. اینکه بتوانند خارج از سیستم مالی و بانکی آمریکا کار را پیش ببریم این می تواند منجر به افزایش همکاری ما با اروپایی ها باشد.

عراقچی در خصوص جلسات کمیسیون مشترک برجام و مراجعات ایران به آن تصریح کرد: کمیسیون مشترک هر شعر ماه یکبار تشکیل جلسه می دهد و بنا به درخواست ایران چند بار جلسات اظطراری را هم داشته و در جلسات مختلفی مکتوب موارد نقض آمرکیایی ها را به آنها و خانم موگرینی داده ایم. ۱۰ یا ۱۱ نامه به خانم موگرینی داده ایم که از نظر ما حرکات آمریکایی ها که نقض برجام بوده است را در آنها قید کرده ایم و این اقدامات دیپلماتیک ما بوده که توانسته آمریکایی ها را منزوی کنیم و نتیجه آن می شود که در شورای امینت دیدید.

وی در خصوص بحث موشکی و ارتباط دادن به برجام از سوی اروپایی ها و آمریکایی ها، ادامه داد: بارها گفتم که برجام تنها یکی از موضوعات مورد مناقشه ایران و اروپا، ایران و آمریکا بوده است که توانسته ان را رفع کند. حقوق بشر، منطقه، موشکی و هسته ای چهار موضوع کلی مورد اختلاف ما با اروپا و امریکا بوده و هست و برجام صرفا یکی از آنها را مرتفع کرده است.

رئیس ستاد پیگیری برجام گفت: عرصه روابط بین‌الملل میدان صف بندی کشورها برای رسیدن به منافع خودشان است و ما موفق شدیم تا کنون اروپایی ها را در برجام از امریکایی ها جدا کنیم و خودشان گفته اند اگر چه بحث موشکی نگرانی برای ما دارد ولی در خصوص برجام ما با ایران به توافق رسیده ایم و اینجا هم مجدد می گویم که بحث موشکی مرتبط با امنیت ملی ما است و به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

 

عراقچی گفت:  ما به دقت روابط خود با اروپایی ها را مدیریت می کنیم و اجازه نمی دهیم بحث برجام با دیگر مسائل درگیر شود.  

وی در خصوص تحریم برخی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی از سوی ترامپ اظهار کرد: طبق برجام هیچ کس حق ندارد تحریم های گذشته را به هر بهانه ای بازگرداند. به اعتقاد ما این اقدام یعنی مستاصل شده اند چرا که حرف یکسال اخیر خودش را نتوانسته عملی کند و خواسته به نحوی جبران کند. این اقدام آقای ترامپ خلاف قواعد آمره بین المللی است از جمله مصونیت رهبران کشورهای مختلف، اینکه رئیس یک قوه ای را در لیست تحریم بگذارید خلاف قواعد بین المللی است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آقای ترامپ به لحاظ شخصیتی به یک پدیده منحصر به فردی تبدیل شده و حتی برخی اقدامات و رفتارهای وی مورد تایید نزدیکانش هم نیست. ما هم مجموعه اقدامات وی را مد نظر قرار میدهیم و هم اقدامات و رفتارهای ساختار سیاسی آمریکا که در دات آنها خوی استکباری قرار دارد.


عراقچی در خصوص ناکامی های اخیر آمریکا و ترامپ گفت: نگاه آمریکا به برجام این است که منجر به قدرتمند تر شدن ایرات و رفتار تهاجمی تر آن کشور در منطقه شده است و موقعیتی به ایران داده که جایگاه بهتری ایجاد کرده و توانسته سوریه را حفظ کند، داعش را شکست دهد، کردستان عراق را آرام کند، یمن را حفظ کند، حزب الله لبنان و دیگر مسائل که منجر شده ایران به حدی از قدرت رسیده است که تا کنون در چنین وضعیتی قرار نداشته است.

وی افزود: پول های بلوک شده ایران بازگشته، امینت و آرامش داریم و خیلی مسائل دیگر و برای همین است که بعد از اغتشاشات اخیر خیلی ذوق شدند و البته خطای محاسباتی آنها بوده است و این توفیقات را از برجام می بینند.

رئیس ستاد پیگیری برجام اظهار کرد: در مقابل امریکایی ها از اوباما می پرسند شما چه کردید؟ چه به دست آوردید؟ جز اینکه ۱۰ سال دست یابی ایران به سلاح هسته ای را از دید آنها البته، به تعویق انداختید.

عراقچی افزود: همه پول هایی که در اثر تحریم های هسته ای بلوکه شده بود برگردانده شده و پول های نفتی ما بازگردانده شده است و به میزان بسیار زیادی روال اقتصاد خارجی ما همچنان پای برجاست و تحریم های اولیه آمریکا را هم داریم.


وی گفت: برجام در بسیاری از حوزه ها در حال کار خودش است، اما کاری که آمریکایی ها انجام می دهند این است که وجهه آقای ترامپ را حفظ کند و در عین حال برجام را هم نگهدارند که کاری سخت است و هنوز در این مورد هم جمع بندی وجود ندارد. می خواهند هم با اروپایی ها کار کنند و هم برجام را داشته باشند و ایده هایی دارند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: برجام برای ما دیگر قابل مذاکره نیست و مواضع ما کاملا مشخص است و در بیانیه وزارت امور خارجه هم این موارد را تاکید کردیم. بقیه اعضای برجام هم این موضع را دارند و ما کماکان با بقیه اعضای برجام مناسبات و روابط خود را داریم و تهدید ترامپ مبنی بر اینکه چهار ماه آینده دیگر برجام را امضا نمی کند این هم بی اثر است و چنین کاری نخواهد کرد.

عراقچی افزود: ماده ۳۶ برجام ساز و کار حل اختلاف را دارد و توضیح داده که چگونه باید روند این اعتراضات و حل اختلافات طرفین اجرایی می شود. ما اگر ببینیم یکی از طرف های برجام نقض فاحش انجام می دهد می توانیم نهایتا تعهدات خود را کنار بگذاریم.

وی گفت: ما با بوئینگ و ایرباس مشکلی نداریم و آنها مجوز فروش به ما را دارند و هنوز هم معتبر است ولی یکسری مسائل مالی بین ما هست که قابل حل شدن است و ربطی به دولت آمریکا ندارد. اگر مجوز های فروش هواپیما را لغو کند نقض برجام است.

رئیس ستاد پیگیری برجام تصریح کرد: اگر پریشب آقای ترامپ آن موارد را تایید نمی‌کرد نقض فاحش بود و آمریکا دیگر در برجام نبود. ما همه این اقدامات را رصد می کنیم و به نحوی مناسب پاسخ متقابل خواهد بود.

عراقچی ادامه داد: ما اقدامات ملموسی انجام دادیم، ما هم یکسری افراد و شرکت های آمریکایی را در لیست تحریم ها قرار داریم. این کارها جنبه سنبلی و پرستیژی دارد که ما هم این کار را انجام دادیم.

وی افزود: آنها می خواستند ما را تحریک کنند تا هزینه خروج از برجام را به دوش ایران بیاندازند که ما با هوشمندی اجازه این کار را ندادیم و آقای ترامپ در یکسال اخیر در تنگنای بدی قرار گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بازرسی ها از ایران گفت: امریکایی تصور می کردند یکی از نقطه ضعف های ایران بازرسی از تاسیسات نظامی است و تلاش کردند تا ایران را به نقض برجام بکشند که نا موفق هم بودند. اولا اینکه تشخیص اینکه کجا و چطور بازرسی شود با آژانس بین المللی انرژی اتمی است که در برجام هم برای این مورد چارچوبی دارد.

عراقچی افزود: باید مراحل مختلفی را طی کنند تا اجازه دسترسی و بازرسی ها داده شود، هر جا که بیرون از تاسیسات هسته ای باشد نیاز به رعایت قاعده و حساب و کتاب دارد. یکی از هنر های ما در دیپلماسی این بود که ارتباط و همکاری خود را با آژانس بین المللی انرژی اتمی حفظ کردیم. تا کنون هیچ درخواستی برای بازدید از تاسیسات نظامی ما نداشته است و برجام در دو سال گذشته اجرای آرامی داشته و تا کنون ما همه تعهدات خود را انجام داده ایم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: تا کنون اروپایی ها موضعشان تغییری نکرده و گفته اند که از برجام دفاع می کنند. اینکه ایران به سمت سلاح هسته ای نرود بر اساس فتوای مقام معظم رهبری است و یک اعتقاد دینی برای ما محسوب می شود.

وی تصریح کرد: تعهد ما نسبت به سلاح هسته ای مادام العمر است و هیچ برنامه ای هم برای سلاح هسته ای نداریم و به دنبال صنعتی سازی انرژی هسته ای هستیم.

عراقچی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر اهتمام بیشتری داریم در وزارت امور خارجه که بحث اقتصادی را در معاونت دیپلماسی اقتصادی پیگیری خواهیم کرد و برنامه های مختلفی را در آن حوزه بر اساس اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم کرده ایم.


برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج