واکنش معاون رئیس قوه قضائیه به سخنان روحانی
۶۶۳۵۴۸
۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۴
۱۷۴۴۴ 
معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه به معصومین، اعتراض، نقد و اشکال نمی‌توان وارد کرد، گفت: این عمل نه عقلا و نه شرعا جایز نیست و این مساله بر همه مومنین روشن و مسلم است که کفر است.
پایگاه خبری انتخاب: معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه به معصومین، اعتراض، نقد و اشکال نمی‌توان وارد کرد، گفت: این عمل نه عقلا و نه شرعا جایز نیست و این مساله بر همه مومنین روشن و مسلم است که کفر است.

 حجت‌الاسلام و المسلمین هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه با تاکید بر عدم امکان نقد بر معصومین علیهم‌السلام گفت: تعجب ما و همه مردم این است که چرا یک روحانی تحصیل‌کرده این حرف را می‌زند و به چرایی این مساله در محل خود باید پاسخ داد.

وی گفت: اگر در بیان این جمله از سوی گوینده اشتباهی رخ داده است، بهتر است هر چه زودتر و به صراحت اشتباه بودن گفته خود را اعتراف کنند.

صادقی با اشاره به پشتوانه استدلالی اشتباه بودن امکان نقد به معصومین گفت: دلایل بسیار عقلی و شرعی و نقل بر اشتباه بودن این مساله وجود دارد که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

وی گفت: معیار نقد چیست؟ باید برای نقد کردن فکر و منطقی صحیح وجود داشته باشد، این معصومین هستند که اشتباه نمی کنند، کامل ترین عقل و منطق را دارند و ایشان هستند که عاری از خطا واشتباهند، پس چرا آنها را نقد می‌کنید؟

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: این بی معناست که کسی که مصون از خطا و اشتباه است را نقد کنیم و این منطقی‌ترین جواب این مساله است.

وی در ادامه بحث خود به آیات قرآن کریم اشاره کرد و گفت: در هیچ جای قرآن نمی‌بینیم که اجازه انتقاد به پیامبر صلی الله علیه و آله داده شده باشد و خداوند در قرآن در آیه معروف اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم تاکید دارد که از خدا و رسولش باید اطلاعت کنید و در این صورت نقد دیگر معنی پیدا نمی‌کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی با اشاره به آیات متعدد از قرآن کریم درباره لزوم تبعیت محض از فرمان خداوند و رسول تاکید کرد: کسی که مومن است در برابر فرمان خدا و رسولش فرمان‌بردار است و در دلش هم ناراحتی وجود ندارد و کسی که به فرمان و نظر پیامبر نقدی دارد، این به این معنی است که او دل به پیامبر نداده است و او را هنوز قبول نکرده است.

وی افزود: در آیه ای دیگر از قرآن کریم داریم که هر چه پیامبر گفت آن را بپذیرید که آن صلاح شماست و هر چه نهی کرد، از آن بپرهیزید که در آن برای شما صلاحی نیست و مطلقا حق رفتار خلاف ندارید

صادقی با اشاره به برخی از اعتراضات در زمان پیامبر از سوی برخی نادانان گفت: مثل این اعتراضات، آن اعتراضی است که وقتی پیامبر فرمود قلم و کاغذی بیاورید تا وصیتی به شما بکنم که تا ابد گمراه نشوید و فردی با بی ادبی تمام، نگذاشت تا این اتفاق بیفتد و اینگونه اعتراض کردن جز کفر نیست.

وی با اشاره به یک روایت تاریخی دیگر که برخی در بیان سخنان اخیر خود به این مساله ضعیف استناد کرده‌اند گفت: آنکه به پیامبر خدا گفت این سخن خداست یا از طرف خودت است، معلوم بود که اگر پیامبر می‌فرمود از طرف خداست می‌پذیرفت اما اگر از سوی پیامبر بود نمی‌پذیرفت و این جز کفر چیزی نیست و اگر کسی حرف پیامبر خدا را نپذیرد کفر است چرا که خود خداوند در قرآن فرموده که از پیامبر اطاعت کنید.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: آیا اگر یک فرد عرب جاهل با فرهنگ جاهلی بر پیامبر وارد شده و این مساله را گفته، آیا این دلیل مجاز بودن نپذیرفتن حرف پیامبر است؟ قطعا این نیست و حتی پیامبر حرف این عده را و منطق جاهلیشان را نمی‌پذیرفت اما تحمل می‌کرد و جهال را می بایست تحمل کرد و قطعا تحمل کردن رفتار بی ادبانه و جاهلانه افراد در زمان پیامبر توسط ایشان، نشانه درست بودن این رفتار نیست.

وی افزود: رفتار یک فرد جاهل معیاری بر صحت آن عمل نیست و سکوت و تحمل پیامبر خدا بر یک رفتار هم ملاک درستی آن عمل نیست، پس این استدلالات مغالطه‌آمیز را باید کنار گذاشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی با اشاره به جمله‌ای در زیارت امیر المومنین خاطر نشان کرد: وقتی در زیارت ایشان می‌خوانیم سلام بر تو که میزان و معیار اعمال درست و غلط هستی،چگونه می‌توانیم بپذیریم که خود عمل و گفتارشان را نقد کنیم؟

وی با تاکید بر عدم تمایل انتساب گفتار اخیر برخی روحانیون به ریشه‌های سکولار غربی و لیبرال دموکراسی این تفکرات گفت: این سخنان در اندیشه روشنفکرانی دارد که پایه دینی ندارند و تفکر آن‌ها در مکاتب غربی شکل گرفته است و در تفکر این عده اصل انسان است نه خدا و وقتی اصل انسان شد، بخدا هم می‌شود اعتراض کرد و این مساله در دوران اصلاحات گفته و نوشته شد که حرفی کفرآمیز است.

وی در پیان سخنان خود گفت: این سخنان جز بر پایه فرهنگ سکولار غیر دینی، هیچ پایگاه دیگری ندارد و در فرهنگ دینی ما ریشه دار نیست.
برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1396/10/27
درود بر دکتر روحانی رئيس جمهور منتخب مردم ايران عزيزم
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1396/10/27
اینجوربحث ها خوب نیست ودشمن راجرات می دهدبرای دخالت وتفرقه حال خوددانید
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1396/10/27
....ایشان گفتند حتی پیامبر اسلام هم اجازه نقد میدادند...
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1396/10/27
آقایان بروند متن سخنرانی رییس جمهور را بخوانند واز اظهار نظر ی که دشمن استفاده می کند و اتحاد را مخدوش می کند صرف نظر کنند.
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1396/10/27
بدرد ملت برسید دنیال حرف نرید میخایید دلنگرانی مردم فراموش شود حالا یک حرفی زد...
United Arab Emirates
22:15 - 1396/10/27
.... مشکل ملت این حرفا نیست مشکل اینست که ملت برای مشکلات کلان خود حق تصمیم گیری ندارد
Iran, Islamic Republic of
01:05 - 1396/10/28
روحانی استاد جنگ روانیست .عمدا چنین حرفهایی میزند تا ملت را مشغول کند وهمه اصل را رها کنند.مثل الان که ماداریم بحث میکنیم.دولت تزویر یعنی همین
Iran, Islamic Republic of
01:15 - 1396/10/28
مردم خودشان به اعتقادات شان پایبند هستند به فکر اقتصاد مردم وجوانها باشید بخدا مردم ما خیلی بزرگوارند هرکی مسول مملکته هرجا چه کوچک چه بزرگ اگه خیانت بکنه ما ملت ایران حلالش نخواهیم کرد
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1396/10/28
بابا به فکر ملت به فکر جوانان بیکار درس خوانده باشید که کنج خونه ها نشستن ...
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1396/10/28
آقای روحانی شما رئیس جمهور هستید و باید برای مشکلات کشور راه حل بدهی وتلاش کنی اگر می خواهی جنین بحثهایی بکنی پس جرا این همه زورزدی که رییس‌جمهور بشی.جای این بحثها در حوزه است که بتوانی حرفت را اثبات کنی نه در سطح جامعه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج