مجلس مخالف خرید «میگ» در برابر «نفت» است
۶۷۲۴۵۷
۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
۱۰۲۰۷ 
حشمت‌الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر این عقیده است که قرارداد خرید جنگنده میگ از روسیه در ازای فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت به این کشور، عملیاتی و جدی نشده است زیرا کلیات این قرارداد مخالف سیاست‌های کلی و قوانین کشور است و این بحث اگر بخواهد جدی شود، مجلس قطعاً نسبت به آن حساسیت لازم را نشان خواهد داد.
رویداد 24 نوشت: حشمت‌الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر این عقیده است که قرارداد خرید جنگنده میگ از روسیه در ازای فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت به این کشور، عملیاتی و جدی نشده است زیرا کلیات این قرارداد مخالف سیاست‌های کلی و قوانین کشور است و این بحث اگر بخواهد جدی شود، مجلس قطعاً نسبت به آن حساسیت لازم را نشان خواهد داد.

روز گذشته شبکه خبری-عربی «الدیار» گزارش داد که: «ایران برای جبران فقدان ناوگان هوایی نظامی‌اش، بر ساخت موشک‌های زمین به زمین و موشک‌های بالستیک تمرکز کرد و در آخرین سفر فرمانده ارتش ایران به روسیه، وی به روس‌ها پیشنهاد خرید ۵۰۰ هواپیمای میگ۳۱ و میگ ۳۵ را داد، که در مقابل آن ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت به روس‌ها واگذار کند. علاوه بر این، در پیشنهاد ایران فروش نفت با قیمتی پایین‌تر به روس‌ها برای 10 سال نیز وجود داشت.» این خبر در حالی پررنگ شد که بحث عدم اعتماد به روسیه همچنان در میان جامعه وجود دارد.

بر اساس این گزارش، پوتین موافقت کرده است که 500 جنگنده نظامی را به ایران به فروش برساند و حتی جوانان ایرانی را هم برای خلبانی و هدایت این جنگنده‌ها، آموزش دهد. هرچند وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که فروش کالاهای نظامی به ایران برخلاف قطعنامه شورای امنیت است و اگر روسیه دست به چنین کاری بزند، آمریکا تمامی روابط خود را با این کشور قطع خواهد، اما پوتین، رئیس‎جمهوری روسیه خود را متعهد به فروش جنگنده‌ به ایران کرده است.

این مباحث اما در حالی مطرح می‌شود که نگاه بی‌اعتمادی در جامعه نسبت به روسیه همچنان وجود دارد، کشوری که در اکثر مواقع منافع خود و هم‌پیمانانش را بر همکاری و قراردادهایش با ایران ترجیح داده است و حال در شرایطی که روسیه پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی خود را در اختیار سایر کشورها قرار می‌دهد، از دادن جنگنده‌ها و سایر تجهیزات نظامی به ایران، امتناع می‌ورزد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با رویداد۲۴ با اشاره به خبرهای منتشر شده مبنی بر پیشنهاد ایران به روسیه برای خرید 500 میگ جنگی و در ازای آن فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت با قیمت پایین‌تر به این کشور گفت: هرگونه خرید و انعقاد قرار داد خارجی، به دلایل مختلف و متفاوت نیازمند مصوب شدن آن در مجلس شورای اسلامی است. این موضوع، سقف درآمدهای دولت را افزایش می‌دهد و این مورد نیز برخلاف لایحه برنامه‌وبودجه است.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه افزایش تولید نفت و خام فروشی نفت برخلاف سیاست‌های کلی و قانون کشور است، تصریح کرد: تولید بیشتر نفت نیز خلاف قانون است و ازآنجایی‌که خلاف است حتماً باید بررسی و به تصویب مجلس برسد که نیازمند آرا دو سوم مجلس است. موضوع بعدی این است که اگر این موضوع بخواهد عملیاتی شود، خلاف تبصره یک قانون بودجه کشور است. زیرا در این تبصره سهم فروش دولت از نفت مشخص شده است که بر طبق آن دولت باید 14/05 درصد از فروش نفت را به شرکت ملی نفت، 3 درصد به مناطق محروم، 32 درصد از فروش آن به صندوق توسعه ملی واریز شود و ... که هیچ‌یک از این برنامه‌ها با چنین قراردادی محقق نخواهد شد.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب، ادامه داد: من شخصاً معتقدم که وابسته کردن کشور حتی از لحاظ نظامی به قدرت خارجی، قدرتی که مناسبات اقتصادی،سیاسی و راهبردی‌اش با کشورهای غربی ادامه دارد، خلاف اصول راهبردی کشور است.

حشمت‌الله فلاحت پیشه با بیان اینکه موضوع انعقاد چنین قراردادی با روسیه، مربوط به زمان حال نیست، تصریح کرد: این مباحث از زمان تحریم مطرح شده است که ایران به روسیه نفت بدهد و در قبال آن کالا، خصوصاً کالای نظامی دریافت کند. این سخنان هم‌زمان با دوران تحریم بوده و اکنون ضرورتی برای طرح چنین مباحثی نیست. به‌هرحال عقد هر قرار داد خارجی نیازمند اجازه و تصویب مجلس است و تاکنون هم دولت چنین درخواستی از مجلس نداشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه خرید تجهیزات نظامی خارجی در شرایطی توجیه‌پذیر است که ما بتوانیم آخرین تجهیزات روز را خریداری کنیم، خاطرنشان کرد: روس‌ها همین حالا به متحد‌های آمریکا یعنی عربستان و ترکیه اس 400 را تحویل می‌دهد، اما به ما با سختی اس 300 را تحویل می‌دهد. این موضوع در خصوص خرید هواپیما هم صدق می‌کند. زیرا روسیه در معادلات و معاملات نظامی و تسلیحاتی با ایران، همواره خطوط قرمز و ملاحظات آمریکا را در نظر می‌گیرد و اکنون هم متأسفانه علاوه بر آمریکا، ملاحظات اسرائیل و کشورهای مرتجع عرب را هم در نظر دارد. لذا من اعتقادم بر این است که اطمینان لازم در این خصوص هنوز شکل نگرفته است.

فلاحت پیشه با تأکید بر اینکه فعلاً اطمینان لازم برای انعقاد چنین قراردادهایی شکل نگرفته است، تصریح کرد: به همین دلیل این موضوع اگر به مجلس بیاید، باید مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار بگیرد. بحث انعقاد این قرارداد در حد حرف است و عملیاتی نشده است و اگر این موضوع بخواهد جدی شود، مجلس قطعاً نسبت به آن حساسیت نشان خواهد داد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1396/11/15
بهتون نفروختند حتی به سه برابر قیمت حالا میندازید گردن مجلس این کارها قدیمی شده
Iran, Islamic Republic of
17:04 - 1396/11/15
روسیه اول نفت و پول میگیره بعد هواپیما نمیده!!...کلا روس ها مرخصیه معرفتی هستن!
United Arab Emirates
17:20 - 1396/11/15
.کسیکه تاریخ میداند اون میدونه اینا چه بر سر ایران آوردن...چرا از ترس دست به دامان روس و چین شدین ؟!
United Arab Emirates
17:20 - 1396/11/15
.کسیکه تاریخ میداند اون میدونه اینا چه بر سر ایران آوردن...چرا از ترس دست به دامان روس و چین شدین ؟!
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1396/11/15
از ترس آمریکا تو دل روس ها نباید رفت.
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1396/11/15
احسن به مجلسی ها.
پاسخ ها
سیناازاشترینان
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
عزیزان بدانیداین خبرصحت نداردبلکه شایعه
ایی کاملاهدفمنداست.
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1396/11/15
امنیت ملی مهمتره بخریم تا قدرتمند شویم
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1396/11/15
حالا اونا دادن مجلس هم مخالفت کنه
Iran, Islamic Republic of
20:34 - 1396/11/15
مگه نمیگین توابزارنظامی خودکفاشدیم پس این چه قردادی مگه کرسنت۲,تا۱۰سال قیمت پایین روسیه قابل اعتماد نیست موزی منفعت طلب
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1396/11/15
اصلا مارو آدم حساب نمیکنن
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1396/11/15
به روس ها بها ندهید.انها نامرد هستند.روس ها به همه کمک می کنند ولی به ایران که شریک راهبردی هست از پشت خنجر میزنند.
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1396/11/15
خیلی جالبه از اطلاعات نمایندهای که وقت خودشون ومملکت رو به تایید و تکذیب. خبرهای که یه روزنامه عربی علیه ما خبر مینویسه هدر میدن !!!!!
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1396/11/15
شما که میدونید روسیه اینقدر نامرد و بی وفا هست پس رابطه با امریکا را از سر بگیرید که خواست ملت است.
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1396/11/16
حرف مجلس درسته از یک طرف هواپیمای روسی نخرید این یک حرکت اشتباه استهمچنین خودروهای اشغال روسی رو وارد نکنید اون زمان هم بود مردم از دستش اسیر بودن پول مملکت نفله میشه با دادن نفت و خرید هر چیز به این شکل
ابرو و حیثیت ایران نابود میشه روسها خیلی کثیف اند
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1396/11/16
دوستانی که میگن چرا روسیه...این رو هم در نظر بگیرن غیر روس هیچ کشور سازنده جنگنده به ایران نمیفروشد...وضعیت نیروی هوایی در حال حاضر خیلی بد هستش مخصوصا در زمینه بمب افکن و تعداد اندکی هلی کپتر جنگنده کبرا که برا چهل سال قبل هستن که حتی توانابی پرواز شب رو ندارن...پس ما با ناز هم شده ادوات پیشرفته نظامی رو بگیرم و امید به خدا مثل موشکهامون در آینده جنگنده قابل رقابت با نسل پنج بسازیم
United Arab Emirates
01:41 - 1396/11/16
هنوز تو ذهن هم نسل های من خاطرات تلخ میگ هایی که میامدن و بمباران می کردن و همسایه هایی که تکه تکه می‌شدن هست
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1396/11/16
ناوگان هوایی ایران افتضاح است خرید این جنگنده ها بازدارنده است
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1396/11/23
حالا اگه بهتون دادن شما در خریدش لحظه ای درنگ نکنید.نمیدن که بخواهید بخرید.
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1396/11/24
میزان بی اطلاعی و شوت زدن نماینده های مجلس و رئیس کمیسیون شرم آوره. یه روزنامه ی لبنانی شیطنتی کرده برای جلب توجه و هیچ خبرگزاری دیگه یی تاییدش نکرده و دروغ بسیار شاخدار و بی سابقه ای گفته. اونوقت اینجا نماینده های مجلس ما باورش میکنن و هر روز دارن راجع بهش مصاحبه میکنن . حتی نرفتن بپرسن راسته یا دروغ . شرم اوره که نهایت سواد و اطلاعات اونا هم از همین کانالای زرد تلگرامی میاد که من و شما هم توشیم. بر احوال این ملک باید گریست...
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1397/04/17
سلام روسیه ازایران خواسته که روقراردادهاسرپوش گذاشته بشه چون بارهاحضورجنگنده هایی مثل سوخو۳۰و۲۷ومیگ۳۱درکشوردیده شده اسرائیل تاییدکرده ولی آمریکاسکوت اوناگفتن ایران داره کمک روس هاروجلب میکنه درحالی که آمریکاباسرکارآمدن ترامپ که باکمک هکرهای روسیه سرکارآمده داره به سمتی میره که دوستانش هم دارن ارتباط خودشونوکم میکنن مثل اروپاچین هم درمقابل تعرفه آمریکاتعرفه سنگین تری گذاشته ،ایران چون قدرتش رومثل روس هاتنضیم کرده پس ازسیستم دفاعی اس۳۰۰که درکشورباتغییراتی درحال ساخته استفاده میکنه کسی نمیدونه اس۴۰۰داریم یانه این همان اصل غافلگیری هستش من تمام شب های زندگیم دارم بادقت این مسئله رورصدمیکنم سوخو۳۰به سوریه فروخته شدولی به ایران رسیدتانه روسیه تحریم بشه نه کسی ازقراردادچیزی بفهمه من خداشاهده قسم میخرم تابدونیدراست میگم یکی ازآشناهامون که تومهرآبادکارمیکردحدعقل۶سال پیش گفت ایران سوخو۳۰خریده ولی خلبانش ایرانیه بقیش روس نمیزارن مابفهمیم چی به چیه.قضاوت باخودتونه ولی دولتمردان ماهم نشستن دشمن بیاددرخونه مطمئن باشیدقبلا اینکه ناوهای آمریکابخوان ازسواحل آفریقایادرکنارساحل یمن عبورکنن هدف گرفته ونابودمیشن آمریکاقدرتش درخونه شه ودرضمن مادوتاجنگ برامون پیش بینی شده یکی بایهوددومی بااعراب که به کرات نام رایش وپارس درکنارهم آورده شده هیچی نخوندیدبعدمیگیدفلان اوبیساراین جنگ هابخداقسم همان خیروشرهستش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج