قیمت حج دردسرساز شد
۶۸۳۹۲۹
۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۵
۹۰۵۶
قیمت های متناقض حج تمتع صدای اعتراض برخی از متقاضیان این سفر را برانگیخت.

خبرگزاری ایسنا: قیمت های متناقض حج تمتع صدای اعتراض برخی از متقاضیان این سفر را برانگیخت.

در حالی که رییس سازمان حج و زیارت پیش از آغاز ثبت نام در کاروان های حج ٩٧، کف و سقف هزینه این سفر را ١٢میلیون و ١٠٠ هزار و ١٧ میلیون و ١٠٠ هزار تومان اعلام کرده بود اما در جدول ثبت نامی، حج به مبالغ دیگری فروخته می شود. همین تناقض ها صدای اعتراض برخی از متقاضیان را برانگیخت و آنها را راهی سازمان حج و زیارت کرد.

هر چند که پیش از این رییس سازمان حج و زیارت در سفر به عربستان با اعلام افزایش عوارض و مالیات ها در آن کشور، برای افزایش هزینه سفر حج اعلام آمادگی داده بود و نماینده ولی فقیه در امور حج هم در روزهایی که نرخ ارز در داخل روند صعودی را در پیش گرفته بود این تلنگر را وارد کرده بود که «نرخ حج آینده، با توجه به هزینه ارزی و دیگر هزینه‌های تمام شده اعلام می‌شود.»

حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر در زمانی که هنوز قیمت سفر حج واجب استخراج نشده بود، گفته بود که «مردم باید بدانند سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به هیچ وجه در افزایش نرخ حج دخالتی ندارند و ملاک ما قیمت تمام شده است و بر اساس همان هم عمل خواهد شد.»

او همچنین تاکید کرده بود علت گرانی حج به مردم شفاف توضیح داده شود و یادآور شده بود: «این عمل به معنای جوسازی علیه کسی نیست، مردم شرایط کشور، وضعیت عربستان و افزایش قیمت برخی اقلام در آن کشور را می‌دانند و طبیعی است واقعیت‌ها را درک می‌کنند، اما التهابات بازار ارز را باید دولت مدیریت کند تا متوجه زائران حج نشود.»

با این حال رییس سازمان حج و زیارت وقتی قیمت حج را که در ٢٣ گروه تنظیم شده اعلام کرد خیلی کلی گفت که این قیمت متاثر از نوع و موقعیت هتل و هواپیما و زمان اعزام زائران است.

محمدی هزینه حج را با کسر مبلغی که قرار است یکی از بانک های عامل به صورت مساعده به زائران پرداخت کند، بی آن که دلیل قضیه این کمک بانکی را مطرح کند، اعلام کرد. مبالغی که در فهرست کاروان های حج لحاظ نشده و دیده نمی شود.

سازمان حج و زیارت با گذشت دو روز از آغاز ثبت نام در کاروان ها و پس از اعتراض متقاضیان این سفر در برخی استان ها از جمله تهران به قیمت بالای حج، اطلاعیه ای را صادر و توضیحاتی را برای روشن تر شدن موضوع ارائه کرد.

در توضیحات سازمان حج و زیارت در واکنش به اعتراض مردم به قیمت بالای حج که متناقض از رقم های اعلام شده قبلی است، آمده: پایین ترین قیمت کاروان های حج سال ۹۷، حدود ١٣ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان و قیمت گرانترین کاروان حج سال آتی، حدود ١٨ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان است.

هزینه تمام شده برای سفر حج بالاتر از ارقام فوق بوده اما درراستای تامین رفاه حجاج بیت الله الحرام با پیگیری سازمان حج و زیارت و مساعدت بانک ملی ایران، مبلغ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان با عنوان مساعدت بانک به زائرانی که در سال های گذشته در بانک ملی ثبت نام کرده بودند، از سرجمع هزینه های تمام شده کسر و قیمت کاروان های حج به رقم حداقل ۱۲ میلیون و ۱۰۰. و ۱۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

در هنگام ثبت نام علاوه بر مبلغ ثبت نام اولیه زائران در بانک، سود ودیعه حج ایشان نیز محاسبه و از کل هزینه کاروان کسر خواهد شد و زائران تنها هزینه ما به التفاوت را پرداخت خواهند کرد.

برای تامین رفاه زائران تمهیداتی اندیشیده شده تا هزینه سفر حج در دو مرحله از زائران دریافت شود که بخش اول هزینه ها مبلغ ده میلیون تومان خواهد بود که مبلغ ثبت نام اولیه زائران در بانک و همچنین سود سپرده حج از آن کسر خواهد شد و زائران در این مرحله تنها هزینه ما به التفاوت تا سقف ١٠ میلیون تومان را پرداخت خواهند کرد."

این سازمان پیشتر نیز اطلاعیه مشابهی را، اما بدون اعلام قیمت های واقعی، منتشر کرده بود. این سازمان هنوز علت کمک مالی بانک به این سفر "واجب" که از ارکان آن "استطاعت مالی" نیز است، اعلام نکرده است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:11 - 1396/12/10
حج فاميل ودوست وكودكان كارو محرومان دور رو بر خودمون هستن نه دور خانه خدا چرخيدن خودقرآن كريم ميفرمايند تفسيرمن به روز است نه به١٤٠٠ سال پيش
Iran, Islamic Republic of
02:22 - 1396/12/10
بدرون کعبه رفتم به حرم رهم ندادن, کاش رفتن به عربستان مهر تاییدی بر کامل شدن مسلمانی ما نمیشد کاش گرفتن دست مستمند واقعی مسلمان شدن مان را احراز میکرد فلسفه‌ حاج گشتن بدور خود است از مراجع عظام خواهشم اینست که فکری برای زیارت خانه خدا بکنند که سالانه پول های مردممان تو جیب افرادی نرود که همان پول را صرف دشمنی با ما کنند اگه چشم باز کنیم خداوند فرمودهاند من از رگ گردن به شما نزدیک ترم پس هزاران کیلومتر به دنبال خدا میرویم
Iran, Islamic Republic of
02:25 - 1396/12/10
اقا نرید حج ببینم این دولت جطوری خزانش رو ﺋر میکنه والله خود خداهم راضی نیست بدید به بنده های بد بخت وبیجاره کرمانشاه ثواب ش بیشتره تا بره جیب مفت خورای عربستان و......
Iran, Islamic Republic of
03:12 - 1396/12/10
یا خدا! !!!هفده میلیون تومان میدین به سعودیها
Iran, Islamic Republic of
03:13 - 1396/12/10
من با ده میلیون تومان زندگیم عوض میشه،اونوقت این پولها رو میدین عربستان
India
04:41 - 1396/12/10
در این اوضاع واحوال بداقتصادی وپایین بودن قیمت نفت دردنیا رفتن ایرانیان به حج یک موهبتی به عربستان است عربستانی که تشنه خون ایرانیان بخصوص مسوولان حکومت ایران است بیایید با تحریم کردن حج وجلوگیری ازرفتن به عربستان جلوی درآمدسرشاری که ایرانیان به عربستان میدهندببندید.بخدامردم ایران درعجب هستند که مسوولان ایران چگونه درتلاشندکه راه رفتن به عربستان وحج رابازنگه دارند.رفتن به حج دراین برهه اززمان بنظرم برای بعضی از افراددرایران درآمدسرشاری درپی دارد .وگرنه هیچ فردعاقل وسیاست مداری دردنیا برای کشوری که ادعای دشمنی با کشورش داشته باشد کسب درآمدنمیکند.البته این نظرمن واکثریت مردم عادی درایران است شایدمسوولان صلاح کشوردررفتن به حج میدانند
Iran, Islamic Republic of
06:04 - 1396/12/10
کشور باشرافت= مردم با شرافت
Iran, Islamic Republic of
07:00 - 1396/12/10
والله خدا راضی نیست... خدا همین جا هم هست
با عقل من که جور نمیاد
این همه پول رو واسه چی باید بریزیم تو حلق کشوری که بدترین توهین رو به ما کرده....
واقعا چراااااااااا
Iran, Islamic Republic of
07:14 - 1396/12/10
خوب مردم نرن حج مگه مجبور ن به هر قیمتی برن
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1396/12/10
چشمتون کور وقتی عوام میروند پولشون رو میریزند توشکم عربها ، باید توقع خیلی بیشتر از اینها رو داشته باشند. به خدا چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
Iran, Islamic Republic of
07:58 - 1396/12/10
تا جایی که راه داره از این مردم پول بگیرید حج تو قلب خود انسها هست خانه خدا. نه در عربستان.حج در سر سفره یه بچه یتیم هست نه برای حاجی شدن.....
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1396/12/10
خود حج هم درد سر ساز است
کعبه و سنگ بهانه است که ره گم نشود
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1396/12/10
حجي كه با پول نزول ادا بشه ، عجب حج مقبوليست !!
Sweden
09:01 - 1396/12/10
حاجی حج به کجا تو می‌روی
حج تو کرمانشاه است حج تو، دختر دم بخت همسایه توست
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1396/12/10
درابن مقطع زمانی که عربستان ازهرگونه ضربه زدن به کشورمان دریغ نمیکند آیا رفتن به حج و سرقیمت ناسازگاری داشتن وجیب حاکمان عرب راپرکردن صلاح است؟
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1396/12/10
هر چقدر هم گرانتر کنن باز هم این مردم هجوم میبرند؟
بخدا تو این شرایط بد اقتصادی واجب نیست برین ؟
دست یه یتیم, یه نیازمند, یه زلزله زده, یه بدبخت,یه دختر دم بخت که بخاطر نداشتن جهیزیه کسی در خونشو نمی زنه کمک کنید واجبتره.
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1396/12/10
خانه ی خدا هم که میخای بری باید محاسبه هزینه سفرت برمبنای قیمت دلار و مناسبات سیاسی با جهان باشه . اونوقت یه زمانی اون ((یارو ))و قبیله اش! میگفت قطعنامه و امثالهم کاغذ پاره ای بیش نیست !!!!
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1396/12/10
حج درسته که واجب است ولی حج ما خانوادهایی هستند که زیر فشار کاهش ارزش ریال و گرانی توانایی عروس و داماد کردن فرزندانشان را ندارند حج ما دانش اموزانی هستند که کلاس درس ندارند اگر می خواهید خدا قبول کند درست برای این خانواده ها هزینه کنید و حکام عربستان و مسئولینی که از این پول سود می برند را بایکوت کنید
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1396/12/10
عوامل حج در ایران عوامل نفوذ عربستان هستن اگه نه با این بحران اقتصادی آیا حج منطقیه
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1396/12/10
حج در سر سفره یه بچه یتیم هست نه برای حاجی شدن.....
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1396/12/10
....
چه بخور بخوری تو این حج هست که مسئولین عالیقدر با وجود فاجعه منا و تجاوز به جوونها بازم اصرار به ثبت نام دارند
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1396/12/10
مهمترین هدف حکومت اسلامی تامین آخرت مردمه. حج هم مهم ترین عبادت در اسلامه. پس دولت باید تمام درامد نفت را برای تامین هزینه زایران حج صرف کند و هیچ کسی نباید اعتراض کند. در برابر سعادت اخروی پول چه ارزشی دارد. حتی اگر به جیب ال سعود برود.
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1396/12/11
الان با این گرانی من که باید مشرف میشدم به حج نمیتوانم بروم و اگر نروم مسلمان از دنیا نمیروم. یهودی از دنیا میروم!
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1396/12/11
دختر بدون جهیزیه اقا داماد قبول ندارد خاک عالم بر سر دامادی چشم داشت جهیزیه گدایی داشته باشد چیزی که مفت بدست بیاید زود ازدست میرود واولین دعوا اسبابو اساسیه را میزنند میشکنند تنها به جوانان شغل بدهید هر چیزی را با دست رنج خود پیدا کنند خوب نگهداری میکنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج