مطهری: حق اعتراض مردم را به رسمیت بشناسیم
۶۸۴۵۸۳
۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲
۵۹۲۵ 
مطهری با بیان اینکه باید حق اعتراض مردم را به رسمیت شناخت، اظهار کرد: خوشبختانه در اتفاق های اخیر در توسعه سیاسی یک گام به جلو برداشتیم و همه قبول داشتند که باید حق اعتراض را به رسمیت شناخت و هر اعتراضی را نباید به معنی براندازی و مخالفت با ولایت فقیه تلقی کرد.

خبرگزاری ایسنا: علی مطهری طی سخنانی در شانزدهمین کنگره سراسری حزب مردم سالاری که در هتل المپیک تهران برگزار شد با اشاره به اتفاقات اخیر در خیابان گلستان هفتم پاسداران، گفت: عده‌ای خیابان را می‌بندند و ما با آنها مذاکره می‌کنیم و این خیلی جالب نیست. نباید نسبت به این افراد رافت نشان داد چرا که با روش غیرمقتدرانه نمی‌توان در مقابل کسانی که نظام عمومی را برهم زدند، رافت نشان داده و مذاکره کرد تا این‌ها این قدر فرصت کنند که دست به چنین کارهایی بزنند.

وی افزود: بسیاری در مسائلی که ارتباطی به آنها ندارد وارد می‌شوند و اظهار نظر می‌کنند. این که ما علم دینی داریم و نداریم و علوم اسلامی داریم و یا نداریم، بحث تخصصی و قابل بحث است. شهید مطهری هم این مسائل را مطرح کرده است، اما این که رئیس‌جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور این مسائل را مطرح کند که علم دینی داریم یا نداریم یا این که علم دنبال فیزیک و شیمی اسلامی است، درست نیست. در حال حاضر کسی دنبال این مباحث نیست و اگر بحثی هم هست، بحث علوم اسلامی است که به آن جواب داده شده است.

نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ورود رئیس جمهوری به این مسائل صحیح نیست، گفت: او مدیر اجرایی است و باید کار خود را انجام دهد. در هر دوره‌ای این نقص‌ها را می‌بینیم که روسای جمهوری وقتی در زمینه اجرایی تحت فشار قرار می‌گیرند، گریزی به صحرای کربلا می‌زنند.

مطهری تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه هم در همه چیز وارد می‌شود. در حالی که هر کسی باید کار خود را بیان کند و گزارش از کار خود بدهد و پاسخ سوالات مردم را بدهد و این نقصی است که باید اصلاح کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما از خارج کشور تحت فشار هستیم، گفت: آمریکا فشار سنگینی بر ما وارد می کند و امکان خروج آمریکا از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌ها هم وجود دارد.

نائب رییس مجلس افزود: بانک‌های خارجی در اثر تحریم‌ها، همکاری درستی با ما ندارند و به خاطر همین رفتارها طبعا ما از نظر اقتصادی تحت فشاریم و از نظر داخلی هم با نارضایتی ها و اعتراض هایی مواجه هستیم.

مطهری با تاکید بر اینکه در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و عده‌ای می‌خواهند القا کنند که ما به بن‌بست رسیده‌ایم و هیچ راهی غیر از اینکه جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی از آرمان‌های خود دست بردارد، وجود ندارد، اظهار کرد: ما این تلقین را نمی‌پذیریم و معتقدیم انقلاب اسلامی و هر حرکت اجتماعی و هر نهضتی دائما نیازمند ارزیابی راه طی شده است و نیاز به اصلاح مستمر دارد و انقلاب ما هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: این طور نیست که اگر به مشکلاتی برخوردیم، باید در آرمان‌های اولیه خود تجدید نظر کنیم بلکه ممکن است در جاهایی کاستی‌هایی در انتخاب روش‌ها وجود داشته باشد که ما باید بعضی از روش‌های خود را اصلاح کنیم.

نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه آنچه در رسانه های بیگانه تاکید می‌شود، به بن رسیدن جمهوری اسلامی است اما باید مراقب باشیم که به این موضوع دامن نزنیم بلکه باید در پی اصلاح امور باشیم، گفت: ما به اصلاحات مختلفی نیاز داریم و در حوزه اقتصادی، نیازمند اصلاح ساختار اقتصاد هستیم. اقتصاد ما چهار بخش دارد؛ یکی دولت، دیگری بخش خصوصی و بخش دیگر، نظامیان و دیگری، نهادهای حکومتی. طبعا نقش بخش خصوصی ما کوچک است که این مانعی برای پیشرفت اقتصادی ما محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اخیرا رهبر انقلاب توصیه کرده اند که نهادهای نظامی، از بنگاه های اقتصادی غیر مرتبط بیرون بیایند و وزیر دفاع هم این موضوع را اعلام کرد. این نشان می دهد که احساس اصلاح امروز وجود دارد.

مطهری تاکید کرد: علت اینکه ما در ورود به بازار قطر و روسیه زمانی که دچار بحران شدند، موفق نبودیم، کوچک بودن بخش خصوصی است که نمی‌توانستند با کشورهایی مانند ترکیه رقابت کنند و ترکیه به سرعت بازار قطر و روسیه را تصاحب کرد. بخش خصوصی ما کوچک است و فعال نیست و رقابت به معنای واقعی در آن وجود ندارد.

مطهری با بیان اینکه باید حق اعتراض مردم را به رسمیت شناخت، اظهار کرد: خوشبختانه در اتفاق های اخیر در توسعه سیاسی یک گام به جلو برداشتیم و همه قبول داشتند که باید حق اعتراض را به رسمیت شناخت و هر اعتراضی را نباید به معنی براندازی و مخالفت با ولایت فقیه تلقی کرد.

وی افزود: در سال ۸۸ این فضا نبود. اساسا معترضین را به دلیل اعتراض محکوم می کردند که اصلا چرا شما اعتراض کردید. نظام می‌گوید نظام انتخابات درست بوده چرا شما اعتراض می کنید پس شما مخالفت ولایت فقیه هستید.

مطهری با بیان اینکه ما بی‌جهت بر اقوام و مذاهب سخت گیری می‌کنیم، تاکید کرد: لازم است این گروه ها در جایی مراسمی داشته باشند که از آن ها دریغ می کنیم که این کار درستی نیست. ما به راحتی می توانیم دل‌های این ها را به سمت جمهوری اسلامی جذب کنیم.

وی در پایان گفت: نوع رفتار ما باید متعادل باشد و تلاش برای تحکیم وحدت ملی داشته باشیم نه این که فقط بگوییم وحدت ملی وجود دارد و عده ای هم پای کار هستند و این کافی است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1396/12/11
دادن این حق به مردم خیانت است به انقلاب و اسلام توصیه میکنم در مسائلی که به شما مربوط نیست دخالت نکنید جناب مطهری مگر محلس جای این حرفهاست!!!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
نه پس مجلس فقط جای کساییه که نظرشون ب سلیقه تو باشه! چقدر واقعا پررو!!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
شک نکن تو خودت یکی از مسولینی هستی که ....
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1396/12/11
مطهری یکی به نعل میکوبه یکی به میخ
Iran, Islamic Republic of
19:41 - 1396/12/11
جناب آقای مطهری بسیاری ازگفته های شما حقبقی ودرست می باشد ولی مهم این است که وقتی دولتمردان صدای اعتراض مردم را شنیده و بسیاری ازاین اعتراضات را محق می دانندباید به آنهاعمل ودرصدد رفع ودفع آن برآیند والا شنیدم کافی نبست
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1396/12/11
عجب بابا اقا شما خوبی بعدا فردا یادتون میره بس دیگه من اعتراض دارم که چراحاملها وبنزین ومواد غذایی وغیره میخواد بره بالا واینکه منی که بادلار سروکار ندارم چراباید اینا به دلار حساب بشه حرف تاعمل خیلی فرق داره
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1396/12/11
جواب سپاه رو چی میخوای بدی که خود را مالک الرقاب می داند و روز به روز از چشم جوانان وطن می افتد؟
Iran, Islamic Republic of
22:00 - 1396/12/11
افرین به صداقت وشجاعتت
لعن ونفرین بر متحجرین گوته فکر
درود بروان‌پاک مطهری
...
Iran, Islamic Republic of
22:54 - 1396/12/11
اقای مطهری. پرونده اونهایی که در اعتراض به تو ازشون شکایت کردی به کجا کشید !؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
جالبه یه عده با چوب و چماق و اسپری فلفل و چاقو و .. اونهم سازماندهی شده به سوی نماینده قانونی کشور که برای یک کار قانونی به شیراز رفته بود حمله میکنن اون ایرادی نداره شکایت آقای مطهری محل اشکاله ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:22 - 1396/12/11
آقای مطهری خواهش میکنم هی دم ار اعتراض اعتراض نکنید میبینید که بعضی ها آشوب بلوا را با اعتراض اشتباهی گرفتنداونی که اعتراض دارد از راه درست ومعقول با دستگاه زیربط تماس برقرا میکند واون نهادو دستگاه زیربط سریع السیر به اون مشکل واعتراض رسیدگی میکند تازه اعتراض نه بلکه بگوییم به مشکلات رسیدگی بشه انشالله
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
:))))))))))) خیلی بامزه بود مرسی! سریع السیر رسیدگی میکنن :))))
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
پذریرفتن حق اعتراض البته به روش معقول که اونهم هیات حاکمه باید بستر مناسبشو فراهم کنه ازشاخص های پیشرفت و توسعه ی سیاسی محسوب میشه و ..
انگلیس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
افرین برتو شما نمونه اصیل یک شهروند ایرانی هستید امید دولت فخیمه ما هم به شماهاست :)
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1396/12/12
پذریرفتن حق اعتراض مردم ازاصول و حقوق اولیه مردم درحکومت های مردمی است . و این مهم یکی از ارکان و شاخصه های توسعه بح حساب میاد. و بالعکس آن یعنی سکوب اعتراضان نشانه های دور بودن یک نظام از مردمی بودن و آزاد بودن است . درود بر آقای مطهری که باشجاعت درجاهایی که اکثریت نمایندگان و بلکه گاهی همه خاموش هستند ( حالا یا بخاطر منافع و یا ترس و .. ) با صراحت و دانش کافی ( که ازاین نظر به پدر مرحومشان رفته اند ) مخالفت می کنند و ساکت نمینشینند. به قول شهید مطهری دراسلام ادم بی تفاوت نداریم . امور یا برحق هستنمد یا ناحق . اگر برحق بود باید حمایت کنیم و اگر برحق نبود باید مخالفت کرد . بی تفاوتی درقاموس یک مسلمان جایی ندارد . این روشی است که پسر ( علی مطهری ) ازپدر ( شهید مطهری ) به ارث برده است . انشالله ماهم بتونیم اولا دانش کافی درامور داشته باشیم و بعد هم ازاین دانش مستحکم و درست درراه صحیح که همانا دفاع ازحق و حقیقت و مردم است استفاده کنیم آنهم بدون ترس و ملاحظات سیاسی و ..
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1396/12/12
این نماینده محترم،یکی به میخ میزنه یکی به نعل،خخخخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج