پشت پرده تخریب خانه شهروند معلول در ارومیه
۶۸۸۵۰۷
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱
۹۰۶۶
روز گذشته، ماجرای تخریب منزل یک خانواده سه نفره در شهر ارومیه با جنجال و حواشی فراوانی رو به رو و در گزارش‌های رسمی و غیر رسمی در مورد آن مطالب ضد و نقیض فراوانی منتشر شد؛ گزارش‌هایی که در آن‌ها کمتر به حقیقت ماجرا پرداخته شد و در این مسیر، حتی شهرداری ارومیه نیز از انتشار بیانیه‌های نادرست خودداری نکرد.

تابناک: روز جمعه مأموران پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری ارومیه با تخریب یک خانه در حال ساخت در محله ایثار شهر ارومیه، زمینه ساز شکل گیری جنجالی شدند که خیلی زود انتقادات را متوجه آن‌ها کرد و با مشخص شدن مالک اصلی خانه ـ. که یک خانواده سه نفره معلول بودند ـ. موجی از اعتراضات رسانه‌ای را به راه انداخت.

با انتشار تصاویری از حضور مادری پیر به همراه دو فرزند سندروم داون بر روی خرابه‌های خانه در فضای مجازی، بسیاری از کاربران فضای مجازی، شهرداری ارومیه و مأموران برخورد با تخلف این مجموعه را متهم کردند که چگونه به خود اجازه داده اند در اوج بی رحمی، خانه این خانواده معلول را تخریب کنند؟!

موج رسانه‌ای شکل گرفته، خیلی زود شهرداری ارومیه را به واکنش وادار کرد تا در گام نخست با اشاره به تخلفات مهندسی در فرایند ساخت خانه و نیز بی توجهی به اخطار‌های شهرداری اقدام خودشان را قانونی عنوان کنند و در گام دوم، ضمن تأکید بر اینکه خانه در حال ساخت متعلق به فرد دیگری است، پیمانکار خانه را متهم کنند که با انتقال یک خانواده معلول به خرابه‌های خانه، سعی بر مظلوم نمایی دارد.

شهرداری ارومیه در همین رابطه اعلام کرد: صبح امروز (جمعه) مأموران سازمان پیشگیری به همراه مأموران نیروی انتظامی و حکم قانونی، قانون را اجرا می‌کنند که البته در آن لحظه هیچ نفری یا افرادی به عنوان ساکن دیده نمی‌شود و بعد از آن به اداره برمی گردند.

پشت پرده تخریب خانه شهروند معلول در ارومیه

ساعتی بعد بنا بر گزارش اهالی فرد پیمانکار، با سوءاستفاده، سه شهروند معلول ـ. که بنا بر تحقیقات صورت گرفته ساکن منطقه کشتارگاه هستند ـ. را آنجا آورده و اقدام به تصویر برداری از حالات مختلف آن معلولان می‌کنند (که در تصاویر هم پیداست خانمی که به سوی خانه توسط چند مرد در حال انتقال است) و در نقشه‌ای دور از اخلاق، خانه را که در اختیار فرد پیمانکار است به این خانواده منتسب کرده و اقدام به مظلوم نمایی در کانال‌های تلگرامی و تهییج احساسات شهروندان می‌کنند.

بیانیه‌ای که شهرداری ارومیه صادر کرد و در آن ضمن حمایت از اقدام نیرو‌های خود، پیمانکار را متهم به سوء استفاده از یک خانواده معلول و مظلوم نمایی کرد، در حالی منتشر شد که بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد، آن بخش از اطلاعیه شهرداری که خانه را متعلق به دیگری می‌داند، درست نیست.

هرچند خانه تخریبی بر اساس قوانین مهندسی و شهری خارج از محدوده بوده و پیمانکار در فرایند ساخت خانه، اصول مهندسی را رعایت نکرده است، در همین رابطه اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد از نظر قانونی این زمین متعلق به خانواده معلول سه نفره است که بر اساس قانون در اختیار قیم آن‌ها قرار گرفته است.

پشت پرده تخریب خانه شهروند معلول در ارومیه

به بیان بهتر، پیمانکار در حال ساخت خانه برای همین خانواده بوده است که، چون برخی قوانین را رعایت نکرده بود، نهایتاً توسط شهرداری، حکم به تخریب سازه‌های او داده می‌شود.

در این فرایند پیمانکار نیز تلاش می‌کند تا با انتقال مالکان زمین و خانه به این محل و انتشار عکس از آنها، تلاش کند تا فضای رسانه‌ای و عمومی را به نفع خود تغییر دهد و از اتهاماتی که متوجه اوست، رها شود.

آنچه در این رخداد قابل توجه است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، بی گناهی و مظلومیت مطلق این خانواده معلول است که در این فرایند هم از سوی پیمانکار ساخت خانه و هم از سوی شهرداری ارومیه مورد ظلم قرار گرفته اند.

پشت پرده تخریب خانه شهروند معلول در ارومیه

پیمانکار با نادیده گرفتن قوانین ساخت و ساز و مسئولان شهرداری با تخریب خانه که خسارت را متوجه مالک خانه کرد، خسارت سنگینی به این خانواده معلول زد که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

بهتر بود، مأموران شهرداری ارومیه، پیش از ساخت و در فرایند صدور مجوز و یا حتی در مراحل ابتدایی از ساخت و ساز خارج از محدوده جلوگیری می‌کردند و اجازه نمی‌دادند کار به تخریب خانه پس از ساخت بخش‌های زیادی از آن برسد.

پشت پرده تخریب خانه شهروند معلول در ارومیه

شهرداری ارومیه در هیاهوی پس از تخریب خانه نیز دچار خطا شد و بدون دقت در مورد مالکیت حقیقی زمین، اقدام به انتشار بیانیه‌ای کرد که نگران کننده است؛ نگران کننده از این بابت که گویا مدیران شهرداری ارومیه اطلاعات دقیقی از مالکین زمین و خانه‌های شهری شهر ندارند و منابع اطلاعاتی آن‌ها محدود به پرس و جو از ساکنان محله‌های مختلف است.

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1396/12/19
خاک برسر تخریب کنندگان حتی اگه صاحبخانه کسی دیگرهست ازترک ها این انتظار را نداشتم
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1396/12/19
چرت نگو شهرداری خانه های مردم را به بهانه ای از دستشان میگیره اول پارک میزنه بعد پاساژ میزنه میفروشه ...هرچی مردم درآمد دارن ۷۰٪ را داروقه میگیره...یادش بخیر رابین هود
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1396/12/19
صبح میگین ریس بهزیستی قبول کرده الان میگین نقشه بوده تا کی دروغ
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1396/12/19
آش بقدری شور شده که خوده آشپز میگه شوره
اینقدر بمردم مظلوم ستم شده که..........
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1396/12/19
خداوند خودش در خلقت ایرانی جماعت مانده که اینها دیگه کی هستند.
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1396/12/19
با شناختی که شخصا از شهردار و کارمندان ان دارم افرادی به شدت فرصت طلب .رشوه خوار و سنگ انداز در کار هستند و تعدادی ادم قل چماق زبان نفهم هم بعنوان پلیس ساختمان دارد
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1396/12/19
به عنوان کسی که خود یک بچه معلول دارم درک میکنم که خانوادهای این چنین چه دردی دارن.عوض اینکه دولت کمک حال باشه یک درد به گرفتاریهای معلولین هم اضافه میکنه.
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1396/12/19
واقعاً چه مردم چندش آوری شدیم،،،ایرانی = بی‌وجدان،بی غیرت،بی عاطفه..و غیره،،،لطفاً به کسی بر نخوره چون فقط یه عده آدم پر مدعا هستیم که در اصل هیچی نیستیم
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1396/12/19
حتی اگه غیرقانونی هم ساخته باشن بازم حق نداشتن...
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1396/12/20
انسان بودن ترک،فارس،کردولرنمیشناسه.انسانیت بایدتوذات ودرون آدم باشه.جناحی حرف نزن
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1396/12/20
پس از چند روز سکوت آمدن چهار تا دروغ یر هم کردن تا جوابگوی احساسات مردم باشند ولی قضیه چوب دو سر طلا شده هر چه همش بزنی گندش بیشتر در میاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج