آبروداری تلویزیون با «نقی» و «کلاه قرمزی»
۶۸۹۶۲۳
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۷
۱۰۲۲۸
با اعلام برنامه های نوروز 97 حالا دیگر می توان مطمئن بود که تلویزیون در این مناسبت خاص برگ برنده خاصی ندارد و چشم امید همه فقط به دنبال نتیجه کار سیروس مقدم و ایرج طهماسب است.

روزنامه هفت صبح: با اعلام برنامه های نوروز 97 حالا دیگر می توان مطمئن بود که تلویزیون در این مناسبت خاص برگ برنده خاصی ندارد و چشم امید همه فقط به دنبال نتیجه کار سیروس مقدم و ایرج طهماسب است. به تازگی معاون سیما به همراه مدیران شبکه های مختلف دور هم جمع شدند تا درباره برنامه های نوروز 97 تلویزیون به طور مفصل توضیح دهند.

البته توضیح مفصلی در کار نبود و فقط یک سری اطلاعات خیلی کلی و پراکنده از برنامه های عید در اختیار رسانه ها قرار گرفت. با این که هنوز برای قضاوت کردن درباره ساختار کلی تلویزیون در تعطیلات نوروز خیلی زود است اما از روی همین اطلاعات کوتاه هم می شود نتیجه گرفت که این رسانه در نوروز 97 کنداکتور پرباری ندارد. باز هم بار تمام جذابیت برنامه های نوروزی، روی دوش «کلاه قرمزی» و «پایتخت 5» است. با حذف «دیوار به دیوار 2» از کنداکتور شبکه سه، سریال «آرمان دو» در میدان رقابت نوروزی قرار گرفته که با توجه به آنچه درباره آن شنیده ایم، فعلا نمی شود امید خاصی به آن داشت.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

دیوار به دیوار 2

از طرف دیگر شبکه نسیم از همیشه خالی تر است. از «خندوانه» و «شبی با بعدی» هیچ خبری نیست و امیدی به جذابتر شدن «دورهمی» در ایام نوروز هم نداریم. ضمن این که فعلا اسمی از برنامه های جذاب جدید به میان نیامده است و هنوز نمی دانیم کدام یکی از مسابقات و برنامه های جدید می تواند هیجان زده مان کند. در کنار همه اینها، تلویزیون به جای دست گذاشتن روی فیلم های جذاب کمدی، یک مشت فیلم تلخ و غمگین در کنداکتور نوروز قرار داده است. فعلا درباره ترکیب فیلم های سینمایی خارجی چیزی نمی دانیم اما بعید است فیلم ها طوری انتخاب شده باشند که بتوانند برگ برنده ای برای ایام تعطیل باشند.

شبکه یک

چه چیزهایی پخش می کند: «پایتخت 5» سریال نوروزی شبکه یک است که ساعت 22:15 هر شب پخش می شود. علی ضیا ویژه برنامه سال تحویل را اجرا می کند و در طول نوروز مستند «ایرانگرد» هر شب ساعت 23 و مسابقه «دستپخت» هر شب ساعت 20 روی آنتن این شبکه می رود. داریوش کاردان ساعت 18 هر روز برنامه ای گفت و گومحور با نام «کاردانها» را اجرا خواهدکرد.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: موفقیت «پایتخت» از همین حالا تضمین شده است؛ حتی اگر نگران باشیم سریال به دلیل ورود به مسئله داعش شاید شعاری شده باشد. خیلی ها بی صبرانه منتظر شخصیت های دوست داشتنی «پایتخت» هستند. علی ضیا کاری سخت پیش رو دارد؛ اگر بتواند خود را مدیریت کند و دست از حرکات اضافه بردارد، می توان به موفقیتش امید داشت در غیر این صورت عرصه را واگذار می کند. او برای ویژه برنامه سال نو چه سورپرایزی دارد؟

«ایرانگرد» مستند جذابی است و «دستپخت» مشتری خاص خود را دارد اما حتی اگر سری جدیدشان در بالاترین سطح کیفی تولید شده باشند، موج آفرینی از آنها توقع به جایی نیست. کاردان می تواند یک کار شسته رفته تحویل دهد اما «کاردانها» مخاطب حداکثری پیدا نخواهدکرد؛ این را به خاطر سابقه برنامه های اخیر کاردان و سبک و سیاق اجرایش می گویم که میزان بیننده هایش گسترده نیست.


شبکه دو

چه چیزهایی پخش می کند: «تعطیلات رویایی» سریال شبانه شبکه دو است که ساعت 21:30 هر شب پخش می شود. «کلاه قرمزی» ساعت 20 روی آنتن می رود. ویژه برنامه سال نو را م حمد سلوکی و ژیلا صادقی اجرا می کنند. سری جدید محل «گل و بلبل»، برنامه های «خوش و بش»، «جیوه گی»، «گله به گله» و «بهترین شو» از جمله داشته های نوروزی شبکه دو است.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: برگ برنده شبکه دو «کلاه قرمزی» است. عروسک های دوست داشتنی محبوبیتی فراوان پیش بزرگ و کوچک دارند و از حالا می توان نامش را در صدر پربیننده های نوروز 97 دید. «تعطیلات رویایی» حکم هندوانه دربسته دارد؛ علیرضا امینی می تواند سریالی شاداب تحویل بینده ها دهد؟ به ویژه برنامه سال تحویل شبکه دو امید چندانی نیست؛ سلوکی و صادقی رقبایی چون احسان علیخانی و علی ضیا کنار خود می بینند که محبوب تر هستند.

از آن سو صادقی با اجرای برنامه شبانه «نگی که نگفتی» جایگاه مستحکم خود را از دست داد و سلوکی در اجرای اخیر جشنواره جام جم ضعیف ظاهر شد. «محله گل و بلبل» با سرعت ساخته می شود و خطر تکرار برنامه ضعیف نوروز 93 بیخ گوش آن است. دیگر برنامه هایی که نام شان را در بالا می بینید، در ایام روتین روی آنتن بوده اند و هرگز قدرت ترکاندن ندارند.


شبکه سه

چه چیزهایی پخش می کند: شبکه سه بین سریال های «دیوار به دیوار 2» و «آرماندو» مردد بود و در نهایت دومی را برای پخش انتخاب کرد. ویژه برنامه سال تحویل را احسان علیخانی اجرا می کند. «مردان آهنین» بعد از سال ها تعطیلی، بار دیگر به آنتن بازگشته. این شبکه به گفته مدیر آن مستند «اقلیم» را هم پخش خواهدکرد. «زمانی برای خندیدن» دیگر برنامه شبکه سه است.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: احسان عبدی پور کارگردان خوش قریحه ای است اما باید منتظر ماند. ترکیب بازیگران پاشنه آشیل سریال «آرماندو» نخواهدشد؟ امتیاز اصلی شبکه سه به ویژه برنامه سال تحویل آن است که امسال هم به احسان علیخانی سپرده شده است. در شرایط مساوی تعداد علاقه مندان این مجری بیش از رقبا است و در مجموع از نظر برنامه سازی و دعوت از چهره ها موفق تر عمل می کند.

«مردان آهنین» می تواند پربیننده شود اما هرگز به پای «آقای گزارشگر» که جای خود را باز کرده بود و امسال از کنداکتور کنار گذاشته شده است، نمی رسد. درباره «زمانی برای خندیدن» نیاز به پیش بینی نیست؛ این مسابقه که هدف آن کشف استعدادهای کمدی در زمینه استندآپ است، به تازگی شروع شده و از سطح کیفی پایینی برخوردار است. سری اول این مسابقه سال پیش روی آنتن رفت ولی نتیجه ای جز شکست به همراه نداشت.


شبکه پنج

چه چیزهایی پخش می کند: شبکه پنج از چندی پیش سریال «هیات مدیره» مازیار میری را برای شب های نوروزی فیکس کرده بود که پخش آن بعد از نوروز ادامه می یابد. مدیر این شبکه درباره ویژه برنامه سال تحویل اطلاع رسانی نکرد و نمی دانیم آیا برنامه ای دارد یا نه. به گفته مجید زین العابدین برنامه های «شب فیروزه ای»، «دوستت دارم مادر»، مسابقه تلفنی «پلاک پنج» و مسابقه «پنج ستاره» به همراه سریال کارتونی «ژول ورن» در نوروز از آنتن شبکه پنج پخش می شود.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: مازیار میری می تواند سریالی مطلوب تحویل بیننده دهد و او را سرگرم کند. این را پیش تر ثابت کرده و باید دید این بار نتیجه «هیات مدیره» چه شده. برخی بازیگران سریال کارکشته هستند اما در بین آنها ستاره دیده نمی شود. درباره بقیه داشته های شبکه پنج آنچه مبرهن است اینکه هیچ کدام زبانزد نخواهندشد. براساس یک قسمت پخش شده از مسابقه «پنج ستاره» می توان آن را مسابقه ای موفق دانست که با اجرای اشکان خطیبی مخاطب خاص خود را راضی نگه می دارد اما تبدیل به برنامه ای پربیننده نمی شود. «شب فیروزه ای» بارها روی آنتن رفته و بضاعتش گفت و گو با چند بازیگر و اجرای جنگ در میان تماشاچی ها است. «دوستت دارم مادر» که در طول سال گاهی فرصت پخش می یابد، صاحب مخاطب حداقلی است.


شبکه نسیم

چه چیزهایی پخش می کند: قرار است برنامه «دورهمی» در روز 29 اسفند از ساعت 16 تا 18 روی آنتن باشد و در ایام نوروز هم هر شب ساعت 23 از شبکه نسیم پخش شود. غیر از دورهمی، برنامه های «وقتشه»، «کودک شو»، فینال «هوش برتر»، «ویتامین خ» و فینال «خانواده باحال» هم هر شب روی آنتن می رود.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: اگر فهرست برنامه های نوروزی شبکه نسیم را با کنداکتور روزهای عادی شبکه نسیم مقایسه کنید، قطعا تفاوت خاصی احساس نمی کنید. درواقع شبکه نسیم برای ایام نوروز هیچ تلاش خاصی نکرده است. از یک طرف پخش سری جدید «خندوانه» به تعویق افتاده و از طرف دیگر اعلام شده که برنامه «شبی با عبدی» به خاطر مشکلاتی که در دکور آن به وجود آمده، اواخر فروردین پخش شود.

البته با توجه به سابقه ممنوع التصویری اکبر عبدی، به نظر می رسد مسئله زیاد هم به دکور مرتبط نباشد. چون به گفته مدیر شبکه نسیم تا به حال 9 قسمت از برنامه ضبط شده و طبیعتا اگر همین 9 قسمت را هم پخش می کردند وضعیت خیلی بهتر از این بود که کنداکتور مثل همین حالا خالی بماند. توجه به اینکه خود مهران مدیری هم تاکید داشت مهمان هایشان ته کشیده و به آخر راه رسیده اند، بعید است در دورهمی نوروزی هم چیزی فراتر از آنچه تا الان شاهدش هستیم، ببینیم.


شبکه کودک و امید

چه چیزهایی پخش می کند: مدیر شبکه پویا از پخش 23 برنامه شامل سه مجموعه و پنج پویانمایی جدید صحبت به میان آورده. مدیر شبکه امید هم اعلام کرده برنامه هایی مثل راهیان نور، مسابقه ازی خور، آماده باش، نبرد ربات ها، خنده خانه هزار و یک داستان، جالبه که بدونی و... را برای عید آماده پخش کرده. علاوه بر اینها قرار است 18 فیلم سینمایی رئال و 18 فیلم سینمایی انیمیشن، سه سریال با نام بچه های مدسه آلپ، مکتوبه و... هم پخش شود.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: به نظر می رسد نباید منتظر اتفاق های چندان هیجان انگیزی در شبکه کودک و امید باشیم. البته هنوز درباره بعضی از برنامه ها و اسامی فیلم های سینمایی و انیمیشنی اطلاعی نداریم. اشتباه اصلی مدیران در این مراسم دقیقا به همین ضعف اطلاع رسانی بر می گردد. قطعا اگر فهرستی جامع از کل فیلم ها و سریال های جدیدی که قرار است در ایام نوروز روی آنتن باشد منتشر می کردند، خیلی راحت تر می شد درباره عملکرد این شبکه ها در این مناسبت صحبت کرد. شبکه امید فقط نام دوتا از مجموعه هایی که قرار است در نوروز روی آنتن باشند را اعلام کرده: یکی بچه های مدرسه آلپ و دیگری مکتوبه! اگر منظور همان بچه های مدرسه والت باشد که بعد از این همه سال قطعا آنقدر جذاب نیست که مخاطبان بخواهند در تعطیلات نوروز تماشا کنند و از جست و جوی اسم سریال مکتوبه در گوگل هم به نتیجه خاصی نرسیدیم.


سایر شبکه ها

چه چیزهایی پخش می کند: در نشست اخیر، مدیران شبکه چهار، مستند و سلامت هم حضور داشتند شبکه چهار اجرای ویژه برنامه سال تحویل را به محمد صالح علا سپرده است. این شبکه در ایام نوروز برنامه های «معرفت»، «زاویه 2»، «چشم شب روشن»، «چهارسوی علم»، ««پرتره نویسندگان» و «هنرمندان تجسمی» را روی آنتن می برد.

شبکه مستند سراغ مستندهایی درباره ایران، حیات وحش، «سمرقند» با محوریت پخت شیرینی ها، مسابقه «ضدگلوله»، مسابقه «خانه ما»، مجموعه «درباره تاریخ» و... می رود. شبکه سلامت سری جدید برنامه های «جمله ضربان»، «مادر، کودک، تندرستی»، «حال خوب»، «سینما سلامت»، «نیلوفر آبی»، «ورزش داروست» و «سالم شو» را پخش می کند. در این میان افق هم قرار است «هفت روز و هفت ساعت» را روی آنتن بفرستد.

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: ویژه برنامه سال تحویل شبکه چهار مورد پسند علاقه مندان محمد صالح علا است. بقیه برنامه های این شبکه هم مخاطب معدود دارند، منتها نمی دانیم رضایت خاطر آن ها فراهم می شود یا نه. برخی از برنامه های شبکه را در طول سال دیده ایم. این بار رنگ و لعاب نوروزی گرفته اند و با توجه به سابقه خوب شبکه می تواند موردپسند واقع شود. اتفاق مهم را احتمالا شبکه افق رقم خواهدزد با مجموعه رئالیتی شوی «هفت روز و هفت ساعت».


فیلم های سینمایی ایرانی

چه چیزهایی پخش می کند: در نشست خبری مذکور، اعلام شده که 20 فیلم جدید ایرانی در ایام نوروز از تلویزیون پخش می شود. فیلم ها عبارتند از: «اروند»، «ویلایی ها»، «دریاچه ماهی»، «اشنوگل»، «نفس»، «ماجرای نیمروز»، «سیانور»، «آزادی مشروط»، «یتیمخانه ایران»، «برادرم خسرو»، «خانه ای در خیابان چهل و یکم»، «بیست و یک روز بعد»، «گیتا»، «مرگ ماهی»، «گمیجی» و «قهرمانان کوچک».

آبروداری با «نقی» و «کلاه قرمزی»

تحلیل: تلویزیون به طور کلی قید پخش فیلم های کندی و شاد را در ایام نوروز زده و قرار است یک مشت فیلم تلخ روی آنتن بفرستد. طبیعتا هر کسی می داند که فیلم هایی با موضوعات مرگ، قصاص، بیماری و... گزینه هایی مناسب برای نوروز نیستند اما معلوم نیست چرا مدیران درست دستشان را روی چنین گزینه هایی گذاشته اند. «ویلایی ها»، «آزادی مشروط»، «خانه ای در خیابان چهل و یکم»، «برادرم خسرو»، «بیست و یک روز بعد»، «گیتا» و «مرگ ماهی»، جزو آثاری هستند که در شرایط معمولی سال هم کام مخاطبانشان را تلخ می کنند، چه برسد به اینکه در تعطیلات نوروز روی آنتن باشند.

فیلم هایی مثل «نفس» و «سیانور» هم با اینکه آثار قابل قبولی به حساب می آیند اما پایانی کاملا تلخ دارند. شاید فقط «ماجرای نیمروز» و «قهرمانان کوچک» گزینه های نسبتا مناسبی برای پخش در تعطیلات باشند. امیدواریم حداقل فیلم های خارجی آنقدر جذابیت داشته باشند که تلخی ایرانی ها را بپوشاند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1396/12/22
چه خوب که مهران مدیری،احسان علیخانی،کلاه قرمزی میده و
رامبد جوان و اکبر عبدی نمیده.
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1396/12/24
شماها هم چه انتظاراتی دارین هااااا... پخش برنامه‌های کمدی و شاد؟؟ اونم برای مردم ایران؟؟ عید هست که هست، دلیل نمیشه که مردم شاد باشن، همون برنامه‌های تلخ و غمگین بسشونه فوق فوقش گوشه‌ی تصویر عکس گل و بلبل و نورافشانی هم میذارن، ما بهیچ عنوان نباید مقام اول غمگین ترین مردم جهان رو از دست بدیم...
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1396/12/29
شما اصلا نگاه می کنید ببینید تو چه رده ای گذاشتنتون بر اساس اون واکنش نشون میدید ،خودتون نمی دانید حالتون چطوره !!

ایرانی جماعت ناراضی و غمگین و غرغرو است ،از اون پولدارها تا حاشیه نشین ها !
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج