استان‌های دارای بیشترین قربانی رانندگی در نوروز
۶۹۵۲۱۹
۰۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
۷۷۳۷
در طرح نوروزی سال گذشته روزانه بیش از ۴۱ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دادند، آماری که گرچه همواره طی یک دهه گذشته رو به‌ کاهش بوده‌ است، اما همچنان چشمگیر است؛ اما در این میان جاده‌های برخی از استان‌های کشور قربانیان بیشتری گرفته‌اند.

خبرگزاری ایسنا: در طرح نوروزی سال گذشته روزانه بیش از ۴۱ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دادند، آماری که گرچه همواره طی یک دهه گذشته رو به‌ کاهش بوده‌ است، اما همچنان چشمگیر است؛ اما در این میان جاده‌های برخی از استان‌های کشور قربانیان بیشتری گرفته‌اند.

در طرح نوروزی سال ۸۷، با وجود قریب به ۱۰ میلیون دستگاه خودرو، ۱۵۳۵ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست‌ دادند، این آمار ۱۰ سال بعد به ۸۷۴ مورد فوتی رسید و در عین حال تعداد خودروها نیز به حدود ۲۰ میلیون دستگاه افزایش پیدا کرد. با این وجود اما مرگ‌های ناشی از تصادفات رانندگی در برخی از استان‌های کشور بیشتر از متوسط آن بود، استان‌هایی که برخی مسافرپذیر هستند و برخی دیگر به دلیل پهناور و کویری بودن جاده‌هایشان سبب مرگ مسافران نوروزی شده‌اند.

بر اساس آماری که پزشکی قانونی در اختیار ایسنا قرار داده است در طرح نوروزی سال ۹۶ که به دلیل ۳۰ روزه بودن اسفندماه ۲۱ روز به طول انجامید، ۸۷۴ تن جان خود را از دست‌دادند، آماری که به طور متوسط از مرگ ۴۱ نفر در هر روز از اجرای طرح نوروزی حکایت دارد، در این میان اما شمار جانباختگان حوادث رانندگی در برخی از استان‌های کشور بیشتر از میانگین اعلام شده بود.

بر این اساس بیشترین جانباخته حوادث رانندگی در طرح نوروزی ۹۶ در استان فارس بوده است؛ بطوریکه ۷۸ نفر در حوادث رانندگی نوروزی در این استان جان خود را از دست داده‌اند که ۴۷ نفرشان نیز در حوزه استحفاظی پلیس راه شمال این استان بوده‌اند. پس از استان فارس، خراسان رضوی با اختصاص ۵۹ نفر از قربانیان حوادث رانندگی درون و برون‌شهری به خود، رتبه دوم را داراست.

استان‌های دارای بیشترین قربانی رانندگی در نوروز

استان‌های کرمان و خوزستان هرکدام با ۵۷ مورد فوتی در حوادث رانندگی نوروز سال ۹۶ در رتبه بعدی قرار دارند و استان‌های سیستان و بلوچستان، اصفهان، گیلان و تهران نیز به ترتیب با ۵۴، ۴۸، ۴۶ و ۴۶ مورد فوتی در ایام نوروز در رتبه‌های بعدی قراردارند.

آذربایجان شرقی با ۳۹ مورد فوتی، هرمزگان با ۳۷ مورد فوتی، مازندران با ۳۴ مورد فوتی و مرکزی با ۳۲ مورد فوتی دیگر استان‌هایی هستند که شمار جانباختگان حوادث رانندگی در آن‌ها در زمان اجرای طرح نوروزی ۹۶ بیشتر از میانگین کل کشور بود.
استان‌های دارای بیشترین جانباخته در حوادث رانندگی نوروز ۹۶

سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در تشریح علل بروز حوادث رانندگی در ایام نوروز به ایسنا می‌گوید: خستگی و خواب آلودگی در صدر علل بروز حوادث رانندگی به ویژه در ایام نوروز است و پس از آن سرعت و سبقت غیرمجاز از عوامل مهم حادثه ساز محسوب می‌شوند. در وقوع تمامی این حوادث عامل انسانی نقش مهمی دارد و با رعایت یکسری نکات ساده به راحتی می‌توان از وقوع آنها جلوگیری کرد. رانندگان باید مسیر سفر را نیز به عنوان بخشی از سفر خود بدانند و در مقاطع زمانی دو ساعته حتما مدتی را استراحت کرده و سپس ادامه مسیر دهند.

رحمانی بهترین زمان سفر را ساعات ابتدایی روز می‌داند و می‌گوید: گاهی رانندگان بعد از فعالیت روزانه و بدون استراحت وارد جاده‌ها می‌شوند و طبیعی است که در این شرایط احتمال بروز حوادث رانندگی نیز بالاتر می‌رود. هنگام بازگشت از سفر نیز رانندگان باید توجه داشته باشند که حتما خواب و استراحت کافی داشته و سپس پشت فرمان بنشینند.

به گزارش ایسنا، اقدامات دستگاه‌های مختلف در حالی برای کاهش شمار جانباختگان حوادث رانندگی در نوروز امسال ادامه دارد که رانندگان مهم‌ترین عامل در کاهش این آمار هستند.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1397/01/08
کاهش میزان تلفات جاده ای حقیقت نداره واین آمار سازیه برای اینکه بگویند کار کرده اند
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۸
آقای محترم که نظر دادی آمار سازیه از معده شریف میگویی یا از کجا
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۸
جناب آقای معده شریف برو مطالعه کن ببین وضعیت اسف بار تصادفات جاده ای تا چه اندازه بالا است تو حتما خودت به نوعی دست اندر کاری که اینجوری و بی ادبانه و در کمال گستاخی داری دفاع حقیرانه و کور کورانه میکنی.اگه به اماره دولتیها باشه خب اینا میگن تورم هم تک رقمی ولی توی کوچیک مغز هم حتی فکر نکنم بتونی قبول کنی
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1397/01/08
این آمارورکوردشگفت انگیزرابه مردم فهیم وبافرهنگ!! استانهای یادشده تبریک میگویم...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۸
اینها مسافر هستند عزیز من نه مردم فهیم و با فرهنگ بومی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۸
عزیز جان اگر ازاد راههای استانهای دیگر را داشتن که فرهنگ را نشونتون می دادن بدترین جادها را ایتان فارس و کهگیلویه و چهار محال و بختیاری دارند چه توقع داری جایی که جاده با عرض کم لب پرتگاه با پیچ ها تند و کوتاه و پر از ماشین های سنگین
France
11:38 - 1397/01/08
در هرجای دیگری از جهان اگر بود، اعلام وضعیت فاجعه ملی می شد. اما اینجا ایران است و جان انسانها بی ارزش!!!
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1397/01/08
باید بگویند کاهش داشته چون جاده های غیر استاندارد وماشین های تولید داخل که خود به خود آتش میگیره یاچپ می کنه بعد تقصیر راگردن راننده می اندازن مثل پرواز تهران یاسوج خلبان مقصر شناخته شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۸
بیچاره خلبان فولادی ایشون را ما لرها مقصر نمی دانیم بلکه مثل فرزندان ما قربانی یه مشت گردن کلفت از خدا بیخبر می دانیم چندین بار ایشون جان مسافران را قبلا نجات دادن و ادم کارکشته و به اسمان منطقه هم اشنایی چندین ساله داشتن حالا هر کس می خواد ایشون را مقصر جلوه بده دیگه بازیچه ان مقصران واقعی شده
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1397/01/08
جاده هاي كرمان افتضاح وداغونن
ن نور داره دو طرفه و باريك و پر پيچ
ما اسمشو گذاشتيم جاده مرررررگ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج