اعتراضات بی سابقه زنان افغان در قلمرو طالبان
۶۹۵۶۱۰
۰۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
۴۴۸۶
ده‌ها فعال صلح‌طلب شامل زنان با برپایی چادرهایی در ولایت هلمند افغانستان به وضعیت صلح در این پایگاه طالبان اعتراض کردند. این اقدام در پی انفجار خودروی بمبگذاری شده انجام می‌شود که هفته گذشته در مقابل یک استادیوم ورزشی جان بیش از ده‌ها تن را گرفت.

خبرگزاری ایسنا: ده‌ها فعال صلح‌طلب شامل زنان با برپایی چادرهایی در ولایت هلمند افغانستان به وضعیت صلح در این پایگاه طالبان اعتراض کردند. این اقدام در پی انفجار خودروی بمبگذاری شده انجام می‌شود که هفته گذشته در مقابل یک استادیوم ورزشی جان بیش از ده‌ها تن را گرفت.

زنان افغان از منطقه عمدتا پشتون‌نشین هلمند در اقدامی قابل توجه شانه به شانه مردان در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند تجمع کرده و تاکید کردند به سمت یک منطقه تحت کنترل طالبان حرکت می‌کنند تا خواهان پایان یافتن این جنگ شوند.

یکی از معترضان زن افغان گفت: "پسرم را در یکی از انفجارها از دست دادم و خانواده‌اش بدون پشتوانه ماند. من از طالبان می‌خواهم تا درخواست ما برای صلح را بپذیرد." به گفته یکی از معترضان مرد، در این اعتراضات هیچکدام از مقام‌های دولتی یا سیاستمداران افغان حضور نداشتند و این تجمع عمدتا مردمی بود.

انفجار خودروی بمبگذاری شده جمعه گذشته در پایان یک مسابقه کشتی در لشکرگاه جان دست‌کم ۱۴ تن را گرفت و دست‌کم ۴۷ زخمی بر جای گذاشت. هیچ گروهی مسوولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. این حمله تاکیدی بر ادامه تهدید خشونت در سراسر افغانستان با ورود به فصل بهار است که طی آن، درگیری‌ها به اوج خود می‌رسد.

طالبان چهارشنبه در واکنش به این اعتراضات با صدور بیانیه‌ای درخواست کرد معترضان به سمت پایگاه‌های ارتش آمریکا حرکت کنند و از آنها بخواهند که به درگیری‌ها پایان دهند. سخنگوی طالبان گفت، معترضان از سوی نیروهای آمریکایی علیه طالبان تحریک شدند. او افزود: امارت اسلامی شدیدا نگران است که حلقه‌های دشمن از نام شما سوءاستفاده کند.

شبه‌نظامیان طالبان کنترل بخش وسیعی از هلمند را که منبع اصلی تولید افیون است، در دست دارند. اشرف‌ غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان ماه گذشته به آنها پیشنهاد برگزاری مذاکرات صلح را داد اما هیچ نشانه‌ای مبنی بر تمایل آنها برای پایان درگیری‌ها وجود ندارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1397/01/09
شرم آور است ، با ترورهای کور مردم بی گناه را به خاک و خون می کشند ، زنان و کودکان بسیاری را بی سرپرست و معلول می نمایند ، و با کمال وقاحت این جنایات را فی سبیل الله می نامند . واقعا لحظه ای اینان تفکر نمی کنند . به کدامین گناه ؟. مومنین کسانی هستند که خلق خدا از آنان در امان باشند .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج