‎از محمد صلاح تا ناصر حجازی
۶۹۶۴۸۰
۱۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵
۱۴۶۹ 
حمیدرضا صدر به درخشش محمد صلاح در لیورپول و حضور غیرمنتظره اش در انتخابات ریاست جمهوری مصر پرداخته...

ورزش سه: حمیدرضا صدر به درخشش محمد صلاح در لیورپول و حضور غیرمنتظره اش در انتخابات ریاست جمهوری مصر پرداخته...


محمد صلاح یا ناصر حجازی؟ سیاست یا فوتبال؟


مصری ها طی روزهای سپری شده دو مسیر موازی در دو دنیای ظاهرا دور از هم را پیموده اند.


در انتخابات ریاست جمهوری مصر شرکت کرده اند و رکورد شکنی های محمد صلاح در فوتبال انگلیس را پی گرفته اند. بازیکن شان را با ترکیب نیشداری قرار داده اند کنار سیاست پیشگان.


برای آنها ورزش مثل همیشه به صورت نمادین در "مسابقه محبوبیت" و همین طور "مسابقه دهن کجی به سیاست پیشگان" در صف اول قرار گرفته. فتاح ال اسیسی برای دومین دوره پیاپی رئیس جمهور مصر خواهد بود، همان سیاستمداری که نود و دو درصد آرا را به خود اختصاص داد.


نامزد دوم موسی مصطفی با فقط سه درصد آرا بوده، ولی سومین نفری که نامش روی برگه های انتخاباتی آمده خودش را نامزد هم نکرده بوده. او جایی دور از مصر قرار داشته، در انگلیس، در شهر لیورپول. او: محمد صلاح.

مصری ها نام محمد صلاح را روی بیش از یک میلیون برگه انتخاباتی نوشتند تا از یک سو نیشی به سیاست باره ها بزنند و در سوی دیگر دلبستگی شان به ستاره فوتبالی شان را هم به رخ کشند.


محمد صلاح همان بازیکنی بوده که برای هیچ یک از دو تیم بزرگ و پرطرفدار مصر بازی نکرده، نه برای الاهلی و نه برای زمالک. ولی همان بازیکنی بوده که با ضربه پنالتی دقیقه 94 مصر را برابر کنگو پیروز کرده و مصری ها را پس از بیست و هشت سال راهی جام جهانی کرده. همان بازیکنی که با درخشش غیرمنتظره اش در لیورپول نام مصر را بیش از هر زمانی سر زبان انداخته.

او برای لیورپولی ها شده "سلطان مصری"، سلطانی که رکوردها را از هفته ای به هفته دیگر جابجا کرده.


سلطان این هفته دروازه کریستال پالاس را چهار دقیقه به پایان بازی فتح کرده، زمانی که بازی در آستانه تمام شدن با تساوی 1-1 بوده. ولی او در آستانه دروازه وین هنسی سنگربان پالاس ظاهر شده و با پای ضعیفش ضربه تمام کننده را نواخته، با پای چپ. نواخته و آه از نهاد طرفداران روی سکوهای سلهرست پارک که برای دور شدن از منطقه سقوط به کسب یک امتیاز دل بسته بودند درآورده... آن پیروزی، کلوپ را در صدمین بازی که رهبری لیورپول در لیگ برتر را برعهده داشته به پیروزی رسانده. رکورد ششصد و هفت پیروزی لیورپول در لیگ یک و لیگ برتر را - کنار آرسنال، بیشتر از هر باشگاهی در تاریخ فوتبال انگلیس - را بر جای گذاشته، و در کنار همه آنها تعداد گل های صلاح در لیگ را رسانده به 29 گل. چهار گل بیشتر از هری کین در تاتنهام، هشت گل بیشتر از سرجیو آگرو در منچسترسیتی. چهارده گل بیشتر از روملو لوکاکو در منچستر یونایتد.

لیورپولی ها برای سلطان مصری هورا کشیده اند. سلطان که در لیگ فقط دروازه منچستر یونایتد و سوانسی را باز نکرده و یک تنه بیش از سوانسی، هادرزفیلد، برنلی و برایتون گل زده. گل برابر پالاس مترادف بوده با 37 گل سلطان در همه رقابت ها، با پشت سر گذاشتن رکورد 36 گل رابی فاولر برای لیورپول در تاریخ لیگ برتر، با این تفاوت بزرگ که سلطان طی چهل و یک بازی به این رکورد رسیده و فاولر طی پنجاه و سه دیدار. سلطان در آستانه گذر از رکورد چهل گل یان راش فصل 87-1986 قرار گرفته. سلطان، رهبری لیورپول در چهارشنبه شب طی نبرد با منچستر سیتی در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان برعهده خواهد داشت و یکشنبه در گودیسون پارک به مصاف اورتون خواهد رفت...و دو ماه بعد پرچم مصر را در جام جهانی بالا خواهد برد. جایی که هکتور کوپر در مصاف با روسیه، اروگوئه و عربستان به او دل خواهد بست. جایی که مصری ها برای " President Mo" - لقب دیگر سلطان - هورا خواهند کشید. همان بازیکنی که خودش را "غیر سیاسی" خوانده.

 

محمد صلاح یا ناصر حجازی؟ سیاست یا فوتبال؟


سیاستمداران همیشه و همه جا از نردبان ورزش بالا رفته اند و در عین حال تلاش کرده اند در مسابقه فتح قلوب محبوبیت شان را نادیده بگیرند... همین دیروز بود که ناصر حجازی، سنگربان افسانه ای فوتبال ایران، به بهانه فوتبال و همین طور محبوبیتش نیشی زد به ناکارآیی سیاست پیشگان. جلو آمد و خودش را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران سال 1384 نامزد کرد. گفت اگر صلاحیتش را تایید کنند سی میلیون رای خواهد آورد، ولی شورای نگهبان صلاحیتش را رد کرد. رد کرد و در پایان انتخابات، محمود احمدی نژاد را به عنوان رئیس جمهور معرفی کردند. حجازی شش سال بعد در بهار 1390 کمی پیش از وداع ابدی اش در پرتال شخصی اش شرایط اقتصادی کشور را به نقد کشید و رایانه های ماهی چهل هزار تومانی را بی ثمر خواند.

ورزش و سیاست گره می خوردند، دوباره و دوباره. گره می خوردند و فاصله ای بین صلاح که نامش بر برگه های باطله انتخابات مصر نقش بست و حجازی که نامش بر برگه های انتخاباتی نیامد وجود نداشت. ورزش چه "نخواسته" مثل صلاح و چه "خواسته" بسان نامزدی بی ثمر حجازی، سیاست پیشگان را به چالش می کشید، دوباره و دوباره.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1397/01/12
روحت شاد حجازی
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/01/12
ناصر خان تا ابد زنده هست
United Arab Emirates
16:33 - 1397/01/12
لعنت به سیاست
United Kingdom
16:35 - 1397/01/12
تنها اسطوره فوتبال ایران
روحت شاد بزرگمرد
پاسخ ها
محمدرضا سلیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۶
درود و سلام بر همه عزیزان دوست داشتنی فوتبال ایران که برای سرزمین مادری ما ایرانیان افتخار آفریدند فارغ از رنگهای قرمز و آبی و زرد و ... از شادروان ناص خانر حجازی تا شادروان همایون خان بهزادی تا دیگر عزیزان سفرکرده چون ایرانپاک. مظلومی پورحیدری شیرزادگان احدی و نوروزی و اولادی که شادی و غرور برای ما به ارمغان آوردند .روحشان شاد و خرم در جوار رحمت پروردگار و یادشان گرامی . و در پایان سلام و تبریک به استاد صدر عزیز که کلام و نوشته های بسیار خوب و عبرت آموزشان همیشه نیکو و پندآموز بوده است .
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1397/01/12
اوووو ناصر حجازی دروازه زبان افسانه خخخخخ مسخره ناصر ۶تایی
پاسخ ها
جهان
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۲
خیلی بی معرفتی لنگی توچرا آتش گرفتی
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1397/01/12
آقا یا خانم بینام همین کارارو میکنید که تبریزی ها به نوروزی توهین می کنن
در ضمن مرحوم ناصر خان هم تبریزی بود
Iran, Islamic Republic of
05:43 - 1397/01/13
بینام واقعن ازت معلومه چقدر بیشخصیت ونادانی که چزت وپرت میگی . ادمین چرا مسخره میکنه این بی ادب وبه روح ناصرخان بزرگ را وشما چرا کامنتش را میزاری . خیلی متاسفم برای لنگی کثیف
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1397/01/13
خدا رحمتت کنه ناصرخان حجازی
من پرسپولیسی ام اما
مرحوم حجازی واقعا هم بازیکن خوبی بود وهم یه انسان بزرگوار شرافتمند بود
Iran, Islamic Republic of
23:24 - 1397/01/18
میگمااااا بینام تو فازت چیه؟؟؟!پرسپولیسی هسی یا استقلالی؟؟؟
زیر خبرای پرسپولیس که توهین میکنی،اینجا هم توهین میکنی؟؟
واقعا طرفدار کدوم تیمی؟؟بعدشم یوخده شعور داشته باش.هیچ پرسپولیسی به ناصر خان توهین نمیکنه...منکه به شخصه به عنوان یه پرسپولیسی دوسش دارم...روحش شاد،متاسفانه زمانی که بازی میکرد من نبودم که ببینم ولی تعریفش رو زیاد شنیدم...
بعدشم ناصرخان حجازی توی بازی ۶تایی فقط۴تا گل خورد.۲تای دیگش رو یکی دیگه خورده بوده.الانم دروازه بونا زیاد۴تا۴تا میخورن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج