بهترین فیلم‌های ترسناک سینمای ژاپن (۱)
۷۰۳۰۷۵
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
۱۷۱۳۹
فیلم های ترسناک ژاپنی معمولاً از ترسناک ترین، عجیب و غریب ترین و گاهی ناخوشایندترین فیلم های ژانر وحشت هستند. فیلمسازان ژانر ترسناک ژاپن، در طول سال های فعالیت خود جلوه ی متفاوتی به این ژانر بخشیده اند که به سختی می توان آن ها را در نمونه های غربی یافت.

وب سایت روزیاتو - حسین علی پناهی:فیلمسازان ژانر ترسناک ژاپن، در طول سال های فعالیت خود جلوه ی متفاوتی به این ژانر بخشیده اند که به سختی می توان آن ها را در نمونه های غربی یافت. دهه ۲۰۰۰ اوج شکل گیری فیلم های ترسناکی بود که در واقع بازسازی فیلم های ترسناک ژاپنی در کشورهای غربی بودند و از آن میان می توان به فیلم های «حلقه» (The Ring) و «کینه» (The Grudge) اشاره کرد. در این میان کمتر بازسازی هایی را در این ژانر می توان از لحاظ زیبایی و خلاقیت با نمونه های ژاپنی مقایسه کرد و همطراز دانست.

۱۷-حلقه (۱۹۹۸)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

فیلم «حلقه» (Ringu) یک فیلم ترسناک روانشناسانه به کارگردانی هیدئو ناکاتا است و بسیاری شخصیت مو بلند، ترسناک و نفرین کننده ساداکو در این فیلم را با نسخه بازسازی شده غربی در سال ۲۰۰۲ با نام سامارا می شناسند. نسخه بازسازی شده تفاوت هایی با نسخه اصلی ژاپنی داشت اما این تفاوت ها چندان نیز قابل توجه نبودند. این فیلم ترسناک داستان یک گزارشگر تلویزیونی و مادری تنها به نام ریکو را روایت می کند که در یک نفرین ظاهراً غیرقابل گریز گرفتار می شود که سه روز پس از دیدن یک ویدیوی نفرین شده باعث مرگ بیننده خواهد شد.


۱۶- نبرد سلطنتی (۲۰۰۰)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

نبرد سلطنتی (Battle Royale) یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است که در این فهرست به آن اشاره می شود زیرا فیلمی ترسناک اما در عین حال اکشن و ماجراجویانه است و بازی بی نظیر تاکشی کیتانو، شخصیت پردازی های چند بعدی و متفاوت فیلم و البته ترکیب ناخوشایند خونریزی و شوخی آن را از فیلم های دیگر این ژانر دیدنی تر ساخته است. با این وجود «نبرد سلطنتی» بیش از همه به این دلیل جذاب و تماشایی است که بعد از اتمام آن بلافاصله از خود خواهید پرسید:” اگر من هم در موقعیت شخصیت های فیلم بودم، ارزش های اخلاقی من تا چه حد تغییر می کردند و در نهایت دست به چه کارهایی می زدم؟”.


۱۵- تتسوئو: مرد آهنین (۱۹۸۹)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

فیلم ترسناک کلاسیک «تتسوئو: مرد آهنین» (Tetsuo: The Iron Man) از آن دسته فیلم های ترسناک ژاپنی است که حتی بعد از اولین بار تماشای آن دیگر فراموشش نخواهید کرد. این فیلم ترسناک علمی تخیلی توسط شینیا تسوکاموتو کارگردانی شده و و یکی از فیلم های کالت کلاسیک ترسناک ژاپنی است که با بودجه ای ناچیز ساخته شد. در این فیلم دیالوگ های بسیار کمی وجود دارد که همین موضوع بر ترس و وحشت موجود در صحنه های فیلم می افزاید. فیلم در همان صحنه ابتدایی با یک موجود شبیه آدم آهنی شروع می شود که در فضایی پر از لوله و دود، با خشونت تمام پای خود را شکاف داده و یک میله آهنی در در آن فرو می کند. سپس او متوجه می شود که پای او کرم زده شده و در نهایت جیغ زنان فرار می کند.


۱۴- حلقه خودکشی (۲۰۰۱)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

فیلم «حلقه خودکشی» (Suicide Circle) که با نام «باشگاه خودکشی» در خارج از ژاپن شناخته می شود یک فیلم ترسناک مستقل ژاپنی است که در سال ۲۰۰۱ توسط سیون سونو ساخته شد. این فیلم به بررسی خودکشی های فراگیری که به یکباره در ژاپن رخ می دهد می پردازد و در این میان کارآگاهی به نام کورودا سعی در پی بردن به حقیقت پشت پرده این ماجرا دارد. این فیلم به خاطر تصویرسازی های ترسناک و کم نظیر و همچنین موضوع بسیار بحث برانگیزش در میان فیلم های ترسناک ژاپنی شناخته شده است. «حلقه خودکشی» با اجرای یک گروه موسیقی پاپ و خودکشی دسته جمعی ۵۴ دختر نوجوان آغاز می شود که خود را زیر قطار می اندازند. این صحنه یکی از ترسناک ترین صحنه های فیلم های ترسناک ژاپنی است.


۱۳- ایچی قاتل (۲۰۰۱)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

فیلم «ایچی قاتل» (Ichi the Killer) یک فیلم ترسناک جنایی ساخته تاکاشی میکه در سال ۲۰۰۱ است که بر اساس یک سری مانگا از هیدئو یاماموتو ساخته شده است. این فیلم داستان مواجهه و درگیری دار و دسته های مافیایی یاکوزا و یک مرد قاتل به نام ایچی را روایت می کند که به عنوان یک قاتل اجیر شده برای همه گروه های درگیر کار می کند. شاید تماشای این فیلم کمی دشوار باشد زیرا صحنه های آن به شدت ترسناک بوده و خشونت در فیلم موج می زند. با این وجود «ایچی قاتل» به یک فیلم کالت کلاسیک در میان فیلم های ترسناک ژاپنی و یکی از شناخته شده ترین فیلم های این فهرست تبدیل شده است.


۱۲- جو-آن: کینه (۲۰۰۲)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

در سال ۲۰۰۲، فیلم ترسناک فراطبیعی «جو= آن: کینه» (Ju-on: The Grudge) به کارگردانی تاکاشی شیمیزو ساخته شد. این فیلم در واقع سومین قسمت از مجموعه «جو=آن» و اولین قسمت بود که در سینماها اکران می شد. مانند فیلم «حلقه»، «جو=آن: کینه» نیز با نام «کینه» و در سال ۲۰۰۴ در ایالات متحده بازسازی شد اما کارگردانی این نسخه را نیز تاکاشی شیمیزو بر عهده داشت. خوشبختانه بازسازی انگلیسی زبان این فیلم نیز همان ذائقه شیمیزو در فیلم اصلی را حفظ کرده و بدین ترتیب با استقبال زیادی مواجه شد. در این فیلم یک قاتل خوفناک بعد از حوادثی مرگبار ردی از خود بر روی خانه ای در توکیو به جای می گذارد.


۱۱- ماربیتو (۲۰۰۴)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

«ماربیتو» (Marebito) فیلم ترسناک دیگری به کارگردانی تاکاشی شیمیزو است داستان مردی به نام ماسوکا را روایت می کند بعد از تماشای یک مرد محشت زده که با فرو کردن چاقو در چشمش خودکشی می کند به تصویربرداری از از صحنه های ترسناک روی می آورد. در نهایت وی چیزی را کشف می کند که ظاهرا یک دنیای متفاوت در بعدی دیگر در زیر شهر توکیو است. وی در آن جا زنی را می یابد که در یک غار زندانی شده و او را با خود به آپارتمانش می برد. این زن نه می تواند چیزی بنوشد، نه چیزی بخورد و نه حرف بزند اما یک موضوع کاملاً واضح است و آن هم اینکه وی تشنه خون است.


۱۰- کوایدان (۱۹۶۴)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

فیلم ترسناک اپیزودیک «کوایدان» (Kwaidan) به کارگردانی ماساکی کوبایاشی در سال ۱۹۶۴ بر اساس داستان هایی از افسانه های ژاپنی ساخته شده است. برای مثال قسمت «مو سیاه» (The Black Hair) این مجموعه، داستان یک سامورایی را روایت می کند که برای ازدواج با یک زن ثروتمند دیگر، زنش را طلاق می دهد. زن جدید او بسیار سرد و بی تفاوت است و بدین ترتیب سامورایی برای زن سابقش دلتنگ می شود. همسر جدیدش از موضوع مطلع می شود و بین آن ها درگیری رخ می دهد و بدین ترتیب سامورایی تصمیم می گیرد که نزد زن سابق خود بازگردد.

در بازگشت به خانه وی با واقعیتی خوفناک و ناخوشایند مواجه می شود. هر یک از داستان های متفاوت این فیلم روایتی ترسناک از یک افسانه و داستان قدیمی ژاپنی است. «کوایدان» یک فیلم ترسناک کلاسیک خوش ساخت است که علیرغم قدیمی بودن اما از تماشای آن لذت خواهید بود


۹- هاوسو (۱۹۷۷)

بهترین فیلم‌های ترسناک ژاپنی تمام دوران که شما را دچار وحشت خواهند کرد [قسمت اول]

فیلم ترسناک «هاوسو» (Hausu) به معنای «خانه» یکی دیگر از فیلم های ترسناک ژاپنی است که از کلاسیک های این ژانر به شمار آمده و در سال ۱۹۷۷ توسط نوبوهیکو اوبایاشی ساخته شده است. این فیلم را یک فیلم ترسناک کالت کلاسیک می شناسند که یکی از ویژگی های منحصر به فردش بازیگران آماتور آن هستند. «هاوسو» داستان یک زن جوان را روایت می کند که همراه با ۶ نفر از همکلاسی هایش به خانه خاله بیمار خود در مناطق روستایی می رود و بلافاصله با اتفاقات ترسناک و غیرطبیعی مواجه می شود. هر یک از شخصیت های داستان اسم منحصر به فردی دارند که شخصیت آن ها را بیان می کند؛ برای مثال «زیبا»، «ترانه»، «استاد»، «کونگ فو» و غیره. تک تک این دختران به تسخیر این خانه جن زده در می آیند.

ادامه دارد...

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1397/03/20
لطفا از تلويزيون و سینمای کره هم مطلب بزارید
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1397/05/21
به به دوباره بخش فرهنگ و هنر راه اندازی شده، من از طرفدارای همیشگی این بخش بودم ولی یه مدت مطلب سینمایی نمیذاشتین و تعطیل شد، امیدوارم که این بخش مثل گذشته برقرار باشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج