فضای مجازی را نمی‌توان محدود کرد
۷۰۷۱۸۲
۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
۷۷۳۱
در واکنش به طرح انحصار صوت و تصویر توسط صداوسیما
بهروز بهزادی ـ روزنامه‌نگار پیشکسوت و رییس شورای سیاست‌گذاری روزنامه «اعتماد» ـ در گفت‌وگویی درباره مصوبه اخیر کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی‌ بر دادن مسؤولیت صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی به صداوسیما اظهار کرد: فارغ از آسیب‌هایی که ممکن است به فضای رسانه‌ای وارد شود، این کار اصلا عقلانی و درست نیست و نمی‌تواند عملیاتی شود.

خبرگزاری ایسنا: یک فعال رسانه‌ای در واکنش به ارائه طرح انحصار تولید صوت و تصویر توسط صداوسیما، اظهار کرد: فارغ از آسیب‌هایی که به رسانه‌ها وارد می‌شود، این کار اصلا عقلانی نیست.

بهروز بهزادی ـ روزنامه‌نگار پیشکسوت و رییس شورای سیاست‌گذاری روزنامه «اعتماد» ـ در گفت‌وگویی درباره مصوبه اخیر کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی‌ بر دادن مسؤولیت صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی به صداوسیما اظهار کرد: فارغ از آسیب‌هایی که ممکن است به فضای رسانه‌ای وارد شود، این کار اصلا عقلانی و درست نیست و نمی‌تواند عملیاتی شود.

او با اشاره به لزوم توجه به آزادی و کرامت انسانی در جوامع بشری، یادآور شد: افراد باید آزاد باشند که از تکنولوژی استفاده کنند. اگر بخواهیم افراد را مدام محدود کنیم در واقع بیشتر خودمان را با مشکل روبه‌رو کرده‌ایم. به هر حال ما در این سال‌ها اعتراضات مردمی را نسبت به محدودیت‌ها در جامعه می‌بینیم. این کار هم نوعی محدودیت است و قاعدتا نمی‌تواند در مجلس رأی بیاورد.

این روزنامه‌نگار پیشکسوت افزود: به طور کلی انسان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ افرادی که به آزادی معتقدند و در مقابل افرادی که محدودیت را باور دارند. این مصوبه اخیر مجلس نیز نشان می‌دهد که این عده به محدودیت باور دارند. اما این موضوع توسط بسیاری از دانشمندان ثابت شده که قدرتی که پیش‌تر در اختیار حکومت‌ها بود، امروز از طریق وسایل ارتباطی و فضای مجازی به صورت نرم به رگ‌های جامعه منتقل شده است. حال اگر در مقابله با این قدرت نرم، خوب و عاقلانه برخورد کنیم، طبیعتا نتیجه خوبی نیز خواهیم دید، ولی اگر برخورد نامناسبی و از نوع قدرت سخت داشته باشیم و با نگرش محدودگرایانه با آن برخورد کنیم، نتایج خوبی حاصل نخواهد شد.

بهزادی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تصویب این لایحه به صورت عملی در جامعه امکان‌پذیر است؟ خاطرنشان کرد: شاید بتوان فضای مجازی را به ضرب و زور تا اندازه‌ای کنترل کرد، ولی در عمل هیچ نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت. امروز فضای مجازی بخشی از زندگی جوانان را تشکیل داده و شبیه نفس کشیدن عده‌ای شده است و نمی‌توان آن‌ها را از برخورداری از این فضا محروم کرد.

به گزارش ایسنا، کمیسیون فرهنگی مجلس از روز گذشته (یکشنبه) رسیدگی به جزییات طرح خط مشی، اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما را آغاز کرده و با مراعا گذاشتن ماده ۲ آن تا ماده ۴ این طرح را تعیین تکلیف کرده است.

بر همین اساس سیده فاطمه ذوالقدر، دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که، بر اساس این مصوبه کمیسیون، پخش فراگیر برنامه‌های رادیویی یا تلویزیونی در داخل و خارج از کشور در انحصار سازمان صداوسیما است و مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات رادیویی و تلویزیونی فراگیر و نظارت بر آن، منحصراً بر عهده سازمان صداوسیما است و هرگونه ارائه خدمات نوین پخش فراگیر رادیویی و تلویزیونی الزاماً بر بستر شبکه ملی اطلاعات منحصر و محدود می‌شود.

اما ماده دو این طرح که در آن فضای مجازی، خدمات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و پخش فراگیر تعریف شده، مراعا مانده و قرار است امروز (دوشنبه) در کمیته هنر و رسانه این کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بامداد امروز در توییتی درباره این مصوبه کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: ضمن احترام به نظر جمعی از نمایندگان محترم کمیسیون فرهنگی مجلس، تصویب قانون اختیارات صوت و تصویر فراگیر برای صداوسیما، بدون ذکر تعریف دقیقی از مصادیق صوت و تصویر فراگیر، مانع بزرگی در تحقق لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/02/03
مگر محدودیت ماهواره و ویدیو جواب داد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج