واژه بسازید و به فرهنگستان پیشنهاد دهید
۷۱۲۹۷۵
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
۴۶۶۴ 
رادیو ایران در راستای نگهبانی از زبان فارسی حرکت آیین سخن را در اردیبهشت ماه آغاز کرده و پی می‌گیرد. بر این اساس هر هفته چهار واژه بیگانه در برنامه «کافه هنر» رادیو ایران مطرح و از مردم خواسته می‌شود که واژه‌سازی کنند و معادل برای آنها پیشنهاد دهند.

خبرگزاری ایسنا: رادیو ایران در راستای نگهبانی از زبان فارسی حرکت آیین سخن را در اردیبهشت ماه آغاز کرده و پی می‌گیرد. بر این اساس هر هفته چهار واژه بیگانه در برنامه «کافه هنر» رادیو ایران مطرح و از مردم خواسته می‌شود که واژه‌سازی کنند و معادل برای آنها پیشنهاد دهند.

«آیین سخن» نام پویشی است برای نگهبانی از زبان فارسی و جلب توجه مردم و نخبگان به زبان فارسی؛ این حرکت نخستین بار در دی ماه ۹۵ روی آنتن رادیو ایران رفت و از طرف مردم و هنرمندان و صاحب‌نظران استقبال شد.

اردیبهشت امسال «آیین سخن» روی «قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی و عناوین بیگانه» تمرکز کرده و بر آن است تا درباره این قانون، چگونگی اجرا و احیانا مشکلات اجرایی آن فعالیت رسانه‌ای کند.

یدالله گودرزی، مدیر گروه فرهنگ و اندیشه در این زمینه گفت: با توجه به اینکه روز بزرگداشت فردوسی و روز بزرگداشت زبان فارسی ۲۵ اردیبهشت است، با دستور مدیر شبکه دکتر محمدزاده قرار شد «آیین سخن» از این ایام برگزار و به صورت متمرکز در باره قانونی که برای حفظ زبان فارسی تصویب شده کار شود.

این قانون سال ۱۳۷۵ تصویب شده است، اما متاسفانه هنوز آنچنان که باید و شاید اجرایی نشده است. همچنین در ماه اردیبهشت فراخوان و مسابقه‌ای برای مردم هم در نظر گرفته شده است که جوایز آن را فرهنگستان زبان و ادب فارسی به برندگان اهدا خواهد کرد.

گودرزی افزود: اکنون، زمانی است که هر ایرانی عاشق ایران باید کاری برای زبان فارسی بکند و در خود در نگهبانی زبان فارسی بکوشد.

رادیو ایران پایگاهی است برای این امر؛ یعنی نگهبانی از زبان فارسی. مردم می‌توانند هر پیشنهاد یا نظری در این راستا دارند به رادیو ایران بگویند، مطمئن باشند که پیگیری می‌شود.

یدالله گودرزی گفت: خوشبختانه سازمان و ارگان‌های فرهنگی و رسانه‌ها همکاری خوبی با رادیو ایران در این زمینه دارند و ما با فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم همکاری خوبی داریم.

گودرزی افزود: گزارشگران رادیو ایران به میان مردم خواهند رفت و از کافه‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها درباره نام آنها گزارش خواهند گرفت و نظر مردم را در این باره خواهند گرفت.

«آیین سخن» شعارهایی ویژه خود دارد و با این شعارهای «هر ایرانی نگهبان زبان فارسی» و «من نگهبان زبان فارسی هستم» مردم را به همراهی با پویش فرا خوانده است.

وبگاه رادیو ایران به آدرس radioiran.ir برای ارتباط بیشتر در اختیار مخاطبان است.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/02/16
دستشان درد نکنه‌ اول‌باید‌بودجه فرهنگستان که‌دست اقای‌فلانی‌است‌بگیرند تا ماخودمان یه فکری بکنیم...
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1397/02/16
زبان عربی هم گنجانده شود تو زبان های بیگانه پس
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج