ترامپ، رقبای شرقی و رفقای غربی را تهدید کرد
۷۱۸۷۱۸
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
۷۱۶۱
دونالد ترامپ بار دیگر زبان به تهدید رقبا و رفقا گشود. رئیس جمهوری آمریکا طبق معمول با عدول از ادبیات و آداب دیپلماتیک، چین و اتحادیه اروپا را «لوس» نامید و گفت که با برخی اعضای ناتو «برخورد» می کند.

ایرنا نوشت: دونالد ترامپ بار دیگر زبان به تهدید رقبا و رفقا گشود. رئیس جمهوری آمریکا طبق معمول با عدول از ادبیات و آداب دیپلماتیک، چین و اتحادیه اروپا را «لوس» نامید و گفت که با برخی اعضای ناتو «برخورد» می کند.

چین و آمریکا نمایندگان ارشد خود را در واشنگتن سر میز مذاکره نشانده اند تا اختلافات تجاری را حل کنند. اما ترامپ وقتی در کاخ سفید مقابل دوربین رسانه ها قرار گفت تیر طعنه و کنایه را به سوی چینی ها پرتاب کرد.

او گفت که شک دارد مذاکرات با چین رضایتش را تامین کند. رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت: دلیل تردید من به خاطر این است که چین بسیار لوس شده است. اتحادیه اروپا هم بسیار لوس شده است. سایر کشورها هم لوس شده اند زیرا آنها به صددرصد چیزی که از آمریکا می خواهند، می رسند. اما نباید اجازه بدهیم که باز هم چنین اتفاقی رخ دهد.

ترامپ در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری 2016 هم به روابط تجاری با چین تاخته بود. او همواره تاکید کرده که پکن طی سال های گذشته در زمینه بازرگانی آمریکا را فریب داده است. وی دیروز هم گفت: چین ما را فریب داده است. چنان ثروتی از دست ما رفته که تا پیش از آن هیچ کشوری چنین اتفاقی برایش نیفتاده است.

بنا بر آمار دولت ایالات متحده، کسری تراز تجاری آمریکا در مقابل چین در سال 2017 به 375.2 میلیارد دلار رسید. این رقم در سه ماهه نخست سال 2018 نیز به 91 میلیارد دلار بالغ شده است.

آمریکا و چین در دور تازه گفت وگوهای تجاری خود قصد دارند که خطر جنگ تجاری میان دو طرف را برطرف کنند. یکی از راه هایی که آمریکا برای این منظور پیشنهاد کرده، این است که مازاد تجاری چین در مقابل آمریکا حدود دویست میلیارد دلار کاهش یابد و پکن گام هایی برای حمایت از مالکیت معنوی بردارد.

ترامپ تهدید کرده است که 150 میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای چینی وضع می کند. پکن هم خط و نشان کشیده است که بر برخی از واردات مهم از آمریکا از جمله هواپیما، دانه های روغنی و خودروها تعرفه وضع می کند.

اتحادیه اروپا و چین هر دو در دنیای تجارت بزرگترین شرکای آمریکا هستند. در دنیای سیاست ماجرا، در مورد پکن و واشنگتن طور دیگری است و دو رقیب به شمار می آیند. اما زمانی که ترامپ پا به میدان می گذارد، اتحادیه اروپا هم با دریای از اختلافات با آمریکا روبرو می شود. بعید نیست که او از بروکسل و واشنگتن دشمنانی تمام عیار بسازد و دوستان قدیمی درگیر جنگی تجاری شوند.

ئیس جمهوری آمریکا گفته: فروش خودروهایمان در اتحادیه اروپا برایمان بسیار سخت شده است. اما اتحادیه اروپا - در این مورد، آلمان - مرسدس و BMW دارد و خودروهایش را بدون هیچ مانعی به آمریکا سرازیر کرده است. اتحادیه اروپا مالیات بسیار کمی می پردازد. آنها مالیات زیادی می بندند اما نمی خواهند مالیات بدهند. ما سال گذشته در معامله با اتحادیه اروپا 151 میلیارد دلار ضرر کردیم.

تهدید و زخم زبان ترامپ بی جواب نمانده است. رهبران اتحادیه اروپا گفته اند اگر ترامپ آنها را از طرح تعرفه های فولاد و آلومینیوم معاف نکند، در آینده هیچ مذاکره تجاری با آمریکا انجام نمی دهند.

قرار است از اول ماه ژوئن (یازدهم خرداد) تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا به ترتیب 25 و 10 درصد افزایش یابد. اروپایی ها طرح های تلافی جویانه را آماده کرده اند اما امیدوارند تا آن زمان رئیس جمهوری آمریکا را از طرح هایش منصرف کنند.

ترامپ به تهدیدهای تجاری علیه اروپا اکتفا نکرده است. او از اعضای ناتو خواسته بودجه دفاعی را افزایش دهند و اگر به تعهدات خود در ناتو عمل نکنند با آنها «برخورد» می شود. او مشخصا از آلمان نام برد و گفت: آلمان باید با رفع کاستی های خود در کمک به هزینه های دفاعی رهبری خود را در این ائتلاف نشان دهد. آلمان آنگونه که بایسته است کمک نکرده است.

او این اظهارات را در حالی بر زبان راند که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو برای دیدار با ترامپ به کاخ سفید رفته بود. استولتنبرگ فشارهای ترامپ را «رهبری» رئیس جمهوری آمریکا در ناتو خوانده و گفت: رهبری شما در زمینه هزینه های دفاعی باعث شده که تغییراتی ایجاد شود. این مساله به متحدان کمک کرده و آنها در حال افزایش بودجه دفاعی خود هستند. دیگر هیچ یک از متحدان بودجه دفاعی را کاهش نمی دهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1397/02/28
خدا وکیلی رییس جمهور به این میگن واسه سر بلندی کشور و مردمش هر کاری میکنه .حالا خواهیم دید که امریکا با ترامپ چقدر پیشرفت میکنه.
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/02/28
این مردیکه کیه که همه رو تهدید میکنه چرا جلوش وای نمی ایستین?
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج