آگهی‌هایی که تن آدم را می‌لرزانند؛ کار در برابر غذا
۷۲۰۱۸۰
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
۸۸۵۲ 
این روزها هیچ چیزی را مجانی به آدم نمی‌دهند. خصوصاً خدمات که خب صدالبته نرخ خودش را دارد و خیلی وقت‌ها چندان کم هم نیست. برای نظافت چند ساعته منزل چیزی بین 40 تا 60 هزار تومان باید بپردازید. حالا اینکه کسی آگهی می‌گذارد در سایت و ادعا می‌کند به‌صورت رایگان چنین خدماتی انجام می‌دهد، واقعاً جای تعجب دارد.

روزنامه ایران: این روزها هیچ چیزی را مجانی به آدم نمی‌دهند. خصوصاً خدمات که خب صدالبته نرخ خودش را دارد و خیلی وقت‌ها چندان کم هم نیست. برای نظافت چند ساعته منزل چیزی بین 40 تا 60 هزار تومان باید بپردازید. حالا اینکه کسی آگهی می‌گذارد در سایت و ادعا می‌کند به‌صورت رایگان چنین خدماتی انجام می‌دهد، واقعاً جای تعجب دارد.

خدمت رایگان از زابل تا زاهدان/ کار نیست اما شکم باید سیر شود

این را مرد آن‌سوی خط می‌گوید. توی آگهی نوشته 28 ساله است. آگهی مال زابل است. یعنی قاعدتاً آگهی دهنده در محدوده همان شهر حاضر به خدمت مجانی است اما خودش می‌گوید تا زاهدان هم می‌آید.

از زابل تا زاهدان حدود 200 کیلومتر است. اینکه کسی این فاصله را در مسیر رفت و برگشت طی کند فقط به خاطر اینکه باقیمانده غذاهای جشن یا ولیمه را به‌خانه بیاورد، به‌نظر عجیب و باورنکردنی می‌رسد. صاحب آگهی اما آن‌طور که می‌گوید غذای چند روز را به‌خانه می‌برد و گرسنگی به‌نظرش این حرف‌ها سرش نمی‌شود: «کار نیست اما شکم باید سیر شود. این‌طوری خیلی هم استقبال می‌کنند اتفاقاً. از خدایشان است پول ندهند. غذاهای اضافه را بالاخره حساب کرده‌اند. دیگر پولش به جیبشان برنمی‌گردد.»

حرف‌هایش مثل دستی قدرتمند گلوی آدم را سفت می‌گیرد. می‌مانم چه بگویم. جمله‌اش در ذهنم می‌چرخد: «کار نیست اما شکم باید سیر شود.»

با خودم می‌گویم شاید حالا یک مورد اینجوری باشد، آن هم آن سر کشور؛ زابل. بالاخره منطقه محروم است. آگهی‌های مشابه اما این فرضیه را باطل می‌کند. نه زابل و نه زاهدان، همین تهران، بغل گوش خودمان. کسانی هستند که در سایت پربازدید آگهی رایگان می‌دهند تا کار رایگان کنند.

کار رایگان در ازای جای خواب

آگهی دهنده دیگر زن است. توی آگهی هم این را درج کرده و همین‌طور این نکته را که در ازای جای خواب، حاضر است رایگان کار کند. شاید یک جورهایی مثل سرایداری به‌نظر برسد. البته متفاوت از آن است چراکه سرایدار در ازای نگهداری از خانه و رتق و فتق امور، حقوق دریافت می‌کند اما این زن حاضر است بدون حقوق جایی کار کند که فقط جای خواب داشته باشد. جای خواب هم شامل سوئیت سرایدار یا اتاقی جداگانه نیست؛ یک دست رختخواب است گوشه‌ای از خانه و لابد زن باید خیلی هم خوشحال باشد که از سرگردانی نجات پیدا کرده، هرچند موقت. چراکه تجربه این کار را دارد و قبلاً به همین شکل در چند خانه کار کرده و بعد از مدتی بیرون آمده.

مشابه این آگهی باز هم هست. کسانی که در ازای اسکان و غذای مجانی برای شما کار می‌کنند. برعکسش هم دیده می‌شود. کسانی آگهی داده‌اند دنبال خانمی می‌گردند که کمکش کنند و محل اسکانش را تأمین کنند و در ظاهر امر به نظر می‌رسد کاری خیرخواهانه است اما در تماس با آگهی دهنده مشخص می‌شود که در ازای تأمین مسکن خانم، از او انتظار دارند امور نظافتی منزل و آشپزی را انجام دهد و همان‌طور که از جوانب امر معلوم است، حقوقی بابت کار پرداخت نمی‌کنند و همان جای‌خواب و غذا حکم حقوق را خواهد داشت.

هزینه جای خواب و غذا حدود یک میلیون تومان در ماه

یک پرس غذا قیمتش چقدر است؟ سؤال بهتر این است که یک پرس غذای خانگی چقدر تمام می‌شود؟ بگذارید یک حساب سرانگشتی بکنیم. اگر به‌طور معمول در هر هفته دو سه روز غذای گوشتی در برنامه غذایی باشد، چیزی حدود 7، 8 هزار تومان برای هر وعده تمام می‌شود. البته با کمتر از این هم می‌شود سر کرد اما ما حد وسط پایین را درنظر می‌گیریم. با احتساب صبحانه، هر فرد چیزی بین 400 تا 500 هزار تومان در ماه هزینه غذا دارد. اگر جای خواب را شامل یک تخت در نظر بگیریم هم همین حدود در ماه پول کرایه‌اش می‌شود. گرفتن حداقل جا برای خوابیدن که می‌تواند در یک پانسیون متوسط رو به پایین یا اتاق اشتراکی در جنوب شهر باشد، همین‌قدر هزینه برمی‌دارد.

اینطوری می‌شود حدود یک میلیون تومان. یعنی یک آدم برای جای خواب و غذا یک میلیون تومان هزینه دارد. حالا این آدم برای اینکه یک میلیون تومان درآمد ندارد تا حداقل هزینه زندگی‌اش را بپردازد، می‌رود خانه یا دفترکار کسی برایش مجانی کار می‌کند تا بی‌جا و گرسنه نماند. حالا اگر این آدم بخواهد کار خدماتی بکند، بین یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 800 هزار تومان در ماه درآمد دارد اگر 30 روز ماه را کامل کار کند.

حساب و کتاب بعضی وقت‌ها دیگر به کار نمی‌آید. کسی که حاضر است رایگان کار کند و غذایی بگیرد و به خانه ببرد یا در ازای کار، جای خوابی داشته باشد، حتماً دستش آنقدر از همه جا کوتاه شده که راه دیگری پیش پایش نیست.

چند وقت پیش بود که ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که جوانی را نشان می‌داد که در ایستگاه متروی امام حسین تهران ایستاده بود و با قیافه زار از مردم می‌خواست به او کار نظافت راه پله منزلشان را بسپارند و در عوض غذایش بدهند. به چهره‌اش نمی‌خورد معتاد باشد اما مشخص بود گرسنه است. شکم گرسنه صبر نمی‌کند تا سر فرصت کار پیدا کنی و غذا بخری.

آگهی‌های کار رایگان اول آدم را متعجب می‌کند. فکر می‌کنی چیزی شبیه همان خدمات مدل رایگان برای آرایشگاه است که همیشه مرسوم بوده برای اینکه کارآموز آرایشگری دستش راه بیفتد و به کار وارد شود و حالا اگر کمی خرابکاری هم کرد، مدل رایگان دیگر حتماً صابونش را به تنش مالیده و خب وقتی دنبال خدمات رایگان هستی، اینها را هم باید قبول کنی. اما در مورد نظافتچی رایگان، پرستار رایگان یا راننده رایگان، چنین چیزی صدق نمی‌کند. جنس این خدمات چیز دیگری است. در این بین ممکن است کسانی فکر سوء‌استفاده هم باشند که البته همیشه و در هر موردی پایشان به امور مختلف باز می‌شود و باید شش دانگ حواس را جمع کرد که در دامشان نیفتاد.

انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1397/02/31
بفرما همین کم داشتیم یکی جای خواب نداره بره کارکنه همانجا بکنه حالا بزرگان در یابتد متاسفم برای یک لقمه نان ادم باید این روزا ببینه
پاسخ ها
دروغگو
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
خداوکیلی باورتان نمياد؟؟؟ عجب مردمی هستیم،!!! بدتر از اینها هم هست که کسی اهمیت نمیدهد، همان. نان شکمی دوره قاجار است که، خدا را شکر شروع شده است، و دیگر کسی که سیر است به فکر هیچ گرسنه ای، حتی پدر و مادر یا برادر و خواهر و یا فرزندان او باشند، این بدعت بد را امثال قالیباف ها و فرزندان عارف مد کردند و با پولهای باد آورده فونداسیون و پی این ماجرا را راست و ريست کردند، خودتان تفسیر کنید،
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1397/02/31
مملکت گل بلبل که میگن اینجاست شک نکن
کی میخاد جواب این بچه ها را گشنه میخوابن بدهد
خدایا زود ظهور کن که دارم شک میکنم
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1397/02/31
اشگ ادم درمیاد ایرانی با شرف سرت را بالا بگیر خدا صدای مظلوم را میشنود
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1397/02/31
سوال بهتر است این باشد که آخه چرا مردم‌مملکت ما باید به این وضع بیافتند و کی باعث و بانی آن هست؟؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/02/31
فعلا دغدغه های مهمتری تو مملکت هست!
مثل تلگرام و آهنگ های مهدکودک که نباید جلف باشه!
دیگه به گشنگی آدما نمیرسن
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1397/02/31
قابل توجه مسولین کشور .مملکت داره به کجا میره
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1397/02/31
چی بگم آخه هر چی بگم میدونم نمیتونی منتشر کنی برترین ها . همه میدونیم مشکل کجاست .
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1397/02/31
این هم عدالت اجتماعی است که همه مسئولین برای اثباتش سینه چاک می کنند،افسوس بر ایرانم
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1397/02/31
آخه اگر راست باشد قلبم درد گرفت کشور ی که صادر کننده بزرگ نفت است
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1397/02/31
مبارکه ! مبارکه ! هر دم از این باغ می رسد نوبری ؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1397/02/31
اگر میخواهید معنی واقعی فقر رابفهمید یه سر به استان سیستان و بلوچستان بزنید.
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1397/02/31
یکی از اشنا ها پسرش تهدید به فرار کرد و رفت خونه یکی از اشناها......کاری نداریم ان شب همه مناطق ممکنه رو گشت و از کارتن خوابها , معتادین , پسران و دختران وزنان فراری ,.........حکایتها تعریف کرد....... وقتی می خوابیم از هیچ چیز خبر نداریم مثل یک مرده...ِوقتی بیداریم هم زیاد فرق نمی کنه.
United States
11:37 - 1397/02/31
مردم ما من جمله خودم
بی فرهنگ ترین و نادان ترین انسان های رو زمین هستیم
چون حتی قدرت و انگیزه اعتراض کردن به وضع موجود را هم نداریم
مردم...متحد شوید
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1397/02/31
تا زمانی که این دولت سرکاره وضع همینه بدتر میشه بهتر نمیشه ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
انتخاب - رای گیری
خودمان دولت ها را با رای گیری انتخاب می کنیم.
Iran, Islamic Republic of
05:13 - 1397/03/04
نمیخواهد جای دور بروید یا سر از استانهای محروم دربیاورید که همه ایران و تمام شهرها مثل هم هستند وقتی فقر هست مال تمام مملکت هست فقط کم وزیاد دارد محله به محله دارد فقط باید کمی چشممان را باز کنیم و درست نگاه کنیم! شاید در کنار همین خانه مان همین همسایه دیوار به دیوارمان از فقر شبها بی شام سرش را روی بالش میگذارد ولی بخاطر آبروداری و بسیاری مسائل دیگر نمیتواند که عنوان کند! چون امروز هر طوریکه حساب کنیم اگر کسی خانه ای نداشته باشد که در آن بماند ماهیانه میبایست حداقل ماهی سه میلیون درآمد داشته باشد !؟ خوب چندنفر در اطراف ما سه میلیون درآمد دارند؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج