طلبه اینستاگرامی حامی حیوانات
۷۲۰۵۵۷
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
۷۹۱۲ 
صفحه اینستاگرامش، پر است از آدم‌های نیازمند. یکی کلیه لازم‌ است و دیگری پول دوا و درمانش را ندارد. دختربچه‌ای از درد دیالیز می‌گوید و پیرزن کرمانی از زیرزمینی پر از موش که محل زندگی‌اش است.

جام جم آنلاین: صفحه اینستاگرامش، پر است از آدم‌های نیازمند. یکی کلیه لازم‌ است و دیگری پول دوا و درمانش را ندارد. دختربچه‌ای از درد دیالیز می‌گوید و پیرزن کرمانی از زیرزمینی پر از موش که محل زندگی‌اش است.

در کنار اینها عکس و ویدئوهایی هم هست که نشان می‌دهد آدمیزاد گاهی چقدر بی‌رحم می‌شود که به جان حیوانات می‌افتد و آزارشان می‌دهد. سگ‌ها در این بین بیشتر از بقیه حیوانات مورد ظلم قرار می‌گیرند.

کمیل نظافتی، جوان طلبه اهل آمل است که چند سالی است دست به کار شده و تلاش می‌کند با رفتار و گفتارش، انسانیت را پاس بدارد.

گفتگو با طلبه اینستاگرامی حامی حیوانات

او می‌گوید آزاردهنده است که برخی به من می‌گویند «سگ‌باز»! ما انسانیم و باید مراقب همنوعان، محیط زیست و دیگر آفریده‌های خداوند باشیم.

نظافتی که یکی از کلیه‌هایش را به کودکی نیازمند کلیه‌اهدا کرده، چند ماه قبل به اهواز رفت تا پیگیر وضعیت سگی باشد که مرد جوانی او را آزار داده و فیلمش را در فضای مجازی منتشر کرده بود.

با نظافتی که هشت ترم در حوزه درس خوانده و اکنون در دانشکده فرهنگ و هنر، کارگردانی می‌خواند، همصحبت شدیم تا برایمان از حال خوب و سبک زندگی بگوید که دنیا را جای بهتری می‌کند.

گاهی اتفاقاتی در زندگی ما رخ می‌دهد که دیگران باعث و بانی‌اش هستند شاید خودمان متوجه نشویم اما در انها خیریتی است، شما این‌جور تجربه‌ای داشته‌اید؟

وقتی در مسیر خدمتگزاری قدم می‌گذاری، ابتدا تنهایی، گاهی با تمام وجود دوست داری به دیگران کمک کنی اما توانش را نداری. در این مواقع است که باید ایمانت را حفظ کنی و در مسیر بمانی. چند روزی بود برای درمان یک بیمار به هر دری می‌زدم به بن‌بست می‌خوردم. دیروز کلافه شده بودم اما امروز آقایی که اهل تسنن هم هست با من تماس گرفت و هزینه درمان را تقبل کرد. شاید گاهی جانمان به لب برسد اما جام آسایش هم به لب ما خواهد رسید!

در مسیر قرار گرفتن یعنی برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای یک کار؟

قرآن می‌فرماید: هر کسی به اندازه وسع خودش به دیگران کمک کند. شاید یک نفر با مال خود این کار را بکند و دیگری با جانش و کس دیگر با آبرویش. مهم‌تر و سخت‌تر از همه گذشتن از آبروست!

منظورتان از آبرو، اعتباری است که آدم‌ها در زندگی کسب می‌کنند یا آبرو به معنای عام است؟

آبرو با اعتبار فرق دارد.گاهی آدمی برای کار خیری از اعتبار و کوپن خود خرج می‌کند اما گاهی باید از آبرو به معنای عرف گذشت. یک‌ بار برای نجات یک اعدامی به خانه مقتول رفتم اما آنها با مشت و لگد مرا بیرون انداختند. بار دیگر به خانه آنها رفتم و در زدم و گفتم این‌بار آمده‌ام تا با بچه‌های مقتول بازی کنم و سر آنها را گرم کنم! راهم دادند. چهار دست و پا راه رفتم، بچه‌ها را روی کولم نشاندم، برایشان صداهای خنده‌دار در می‌آوردم و ... . وقتی خانواده مقتول دیدند یک طلبه با لباس روحانیت همه کار کرد تا بچه‌ها را بخنداند، از حکم اعدام چشم پوشیدند و به اینکه قاتل در زندان بماند، رضایت دادند. آبرویم را به میان گذاشتم تا فردی را نجات دهم. وقتی بار اول با مشت و لگد بیرونم کردند در همه محله‌ بی‌آبرو شدم اما ناامید نشدم.

این فعالیت‌های اجتماعی را برای این‌که حال خودتان را خوب کنید، شروع کردید؟

من برای رفتن به بهشت کارهای خیر انجام نمی‌دهم. باید وظیفه انسانی‌ات را انجام بدهی و فقط رضای خدا مد نظرت باشد. به حال خوب خودم فکر نمی‌کنم، هدفم این است که حال دیگران را خوب کنم!

در جامعه مذهبی ما چشم مردم به روحانیون است که چگونه رفتار می‌کنند، آیا روحانیونی که به‌اصطلاح با مردم قاطی می‌شوند و به کارهای روزمره‌ آنها رسیدگی می‌کنند، نسبت به قدیم‌ترها کمتر شده که عملکرد روحانیونی مثل شما خیلی به‌چشم می‌آید؟

الان هم کم نیستند! خیلی از روحانیون هستند که کارهایشان را مخفیانه و به‌دور از چشم رسانه‌ها انجام می‌دهند. مثلا همین دیشب ۲۰ نفر از دوستان روحانی‌ام به زابل رفتند تا در مناطق محروم لوله‌کشی آب انجام دهند و سرویس بهداشتی بسازند اما به هر حال مثل همه اقشار دیگر، گروهی از روحانیون هستند که متاسفانه خودشان را از مردم جدا می‌دانند در حالی‌که در سیره نبوی آمده که مثلا پیامبر (ص) منتظر نمی‌ماند تا کسی به ایشان سلام دهد بلکه همیشه خودشان سلام می‌دادند. روحانیون باید پیامبر اسلام (ص) را الگوی خود قرار دهند و نباید ادای عالمان را دربیاورند و دور از مردم زندگی کنند.

اگر فعالیت‌های خیرخواهانه رسانه‌ای شود بهتر است، چون هم فرهنگ‌سازی می‌شود و هم چهره واقعی روحانیون به مردم شناسانده می‌شود؟

یک‌بار برای اینکه بفهمم مردم نسبت به روحانیون چه نظری دارند، ۲۰۰ شاخه گل خریدم و به شمال شهر تهران رفتم، سر چهارراه ایستادم، جلوی ماشین‌ها را می‌گرفتم و به سرنشینانش می‌گفتم این شاخه‌ گل برای شفای یک بیمار است، برای شفایش دعا کنید. فقط پنج نفر گل را از من قبول نکردند. معتقدم باید خوب عمل کنیم تا جامعه به ما اعتماد کند.

حامی حیوانات هم هستید. این رفتار شما هم به نوعی ساختارشکنی است.

همین‌جا تاکید می‌کنم منِ طلبه که حامی حیوانات هم هستم، معتقدم به هیچ جنبنده‌ای که آفریده خداست نباید ظلم شود. برای رضای خدا در شمال کشور نقاهتگاهی برای حمایت از حیوانات آسیب‌دیده راه‌اندازی کرده‌ایم که الان از حدود ۴۰ سگ و یک عقاب نگهداری می‌کنیم که بعد از پایان درمان در طبیعت رها خواهند شد. هر حیوان آسیب‌دیده‌ای که به این نقاهتگاه آورده شود را می‌پذیریم. برخی حمایت از حیوانات را جور دیگری تلقی کرده و برچسب‌های بی‌رحمانه‌ای به من زدند؛ مثلا گفتند سگ‌بازی می‌کنم و واردکننده سگ هستم و همزیستی با حیوان را ترویج می‌کنم!‌ اما هیچ‌کدام از اینها نیست. من طلبه‌ای هستم که تلاش می‌کنم طبق اخلاق نبوی زندگی کنم و تا جایی که می‌توانم به همه مخلوقات خدا از انسان گرفته تا حیوان و گیاه کمک کنم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1397/02/31
کشتن کلیه حیوانات حتی مورچه گناه نابخشوندی دارد بیائید بخاطر محیط زیستمان رحمی به حیوانات ( سگها) بکنیم
Germany
21:23 - 1397/02/31
درود بر شما روحانی روشنفکر.
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1397/02/31
انشاءالله سلامت باشی : انسان هر چه با شعورتر باشد سهم کمتری از دنیا خواهد برد چون میداند دنیا متعلق به همه است :
درود بر تو روحانی عزیز :
Iran, Islamic Republic of
21:31 - 1397/02/31
آدم های خوب در هر مکان و با هر لباسی می توانند باشند و از همشون قدردانی کرد
United Arab Emirates
21:33 - 1397/02/31
خدا خیرتان بده خیلی بده که ادم به حیوانات اسیب برسانه
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1397/02/31
از نظر ما خدا خیرت بدهد . ...
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1397/02/31
حاجی انسان واقعی شمایی بقیه ادات رو درمیارن
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1397/02/31
انسانیت را پاس بداریم ..... ایشون یک روحانی نیست یک انسان واقعیست عالی بود
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1397/02/31
موفق باشید دوست عزیز
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1397/02/31
خیلی ممنون احسنتم واقعا مردی خداییش
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1397/02/31
چهره شون رو نشناختم ولی تارسیده به اهدای کلیه....یادم اومد که ایشون کی هست! خدا را شاهد میگیرم فوری اومدم برای نظر دادن و شاید برم بعد بخونم ! امثال ایشون در این لباس کم هستند و افتخار میکنم بدون موضع وبعنوان ایرانی که ایشون هموطنم هستند! فیلمشو تلویزیون پخش کرد .مستندی که به خواست خودش نه بلکه حامیان فرهنگ نوع دوستی وانسانیت تهیه شده بود .ایشون الان ازدید سیمای ملی دیگه دیده نمیشه چون محسن افشانی ها اومدن تو بازارتلویزیون! شده! البته استنادپلیس هم به عدم نظارت بر پولهایی که به اسم کمک جمع میشود بدنیست، خوب وبد همه جا هست ولی یقین دارم محسن افشانی نمیتونه جزو خیرین محسوب بشه چون هنوز از رشد وبلوغ لازم برخوردارنیست!
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1397/03/01
اسلام در انسانیت و ارزش میگنجد ارزشی که همه خواسته های والا انسانی پاس و به سرانجامی برسد که بهشت در زندگی نهادینه شود.
Iran, Islamic Republic of
01:50 - 1397/03/01
آفرین بر ایشان ، ولی چیزی که باعث شده ایشان در چنین کارهایی پیشقدم شود منطق انسان بودن است و ربطی به لباس ایشان ندارد . یعنی اگر لباس مهندسی یا معلمی نیز بر تن داشتند و از منطق انسان بودن پیروی میکردند همین روش را پیش میگرفتند
Netherlands
01:36 - 1397/03/02
اجرکم عندالله
موفق ومویدباشید طلبه عزیز
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1397/04/22
ماشالله. من همیشه از پزشکان می پرسیدم آیا یک روحانی دیده اند که اهدای کلیه کرده باشد و همیشه هم نه شنیدم.
الحمدالله. زنده باشید.
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1397/07/28
بعضی انسانها ذاتا خوبند. هیچ ربطی به مذهب ندارد. ماندلا و گاندی و آلبرت شوایزر اصلا مذهب نداشتند. حتی بین کفار و ماده گراها هم انسان خوب زیاد هستند
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1397/09/11
هر کسی که انسان آفریده شده این مسولیت را به دلیل توانایی بالاتر ما در استفاده از ابزار و مفاهیم انتزاعی داره که مشکلات این فرشته های نازنین رو هم در هر میزانی که در توانش بود حل کنه چون حیوانات بر خلاف انسان از هرگونه بدی و ویژگیهای ویرانگر کاملا پاک هستند و خودشون نمی تونن از خودشون و حقوقشون در برابر آدمیزاد که انقدر ویرانگره دفاع کنند. فراتر از اون ایمان آوردندگان به خدا موظفند، که خدا در همه جا تاکید اکید فرموده بر برابر دانستن حیوان و آدم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج