ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد
۷۲۳۳۳۵
۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴
۱۵۵۷۱ 
حتما خیلی از شما چنین جملاتی را شنیده اید: «چشم‌های مادرت، اما خلق و خوی پدرت را داری.» اما احتمالا به ندرت شنیده اید که کسی بگوید: «من هم مثل پدربزرگم از فضا‌های باز می‌ترسم.»
برترین‌ها: حتما خیلی از شما چنین جملاتی را شنیده اید: «چشم‌های مادرت، اما خلق و خوی پدرت را داری.» اما احتمالا به ندرت شنیده اید کسی بگوید: «من هم مثل پدربزرگم از فضا‌های باز می‌ترسم.». اما دی‌ان‌ای (DNA) بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنید اطلاعات را در خود ذخیره می‌کند به طوری که دانشمندان هنوز جواب روشنی برای این سوال ندارند که چه چیزی بیشتر روی شخصیت فرد تاثیر می‌گذارد: ژن، محیط یا سبک والدین. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که ما نه تنها ظاهر بلکه ترس هایمان را هم از والدینمان به ارث می‌بریم. در این مطلب مشاهده می‌کنید که چطور اجداد ما شخصیت ما را شکل می‌دهند.

فوبیا یا هراس

خاطرات می‌توانند واقعا نسل به نسل منتقل شوند، اما نه به شکلی که فکر می‌کنید. این در تحقیق روی موش‌هایی که تربیت شده بودند از هر بویی شبیه به بوی شکوفه گیلاس دوری کنند، ثابت شد. این روی دی‌ان‌ای آن‌ها تاثیر گذاشت: بخشی از دی‌ان‌ای که مسئول حساسیت به این بو است در اسپرم موش‌های پدر فعال‌تر شد.
 
در نتیجه فرزندان این موش‌ها و نوه هایشان هم به بوی گیلاس حساس شدند و سعی کردند از آن اجتناب کنند؛ اگرچه هیچ دلیل واقعی برای این کار نداشتند. این آزمایش نشان داد که چنین تجربه آسیب زایی می‌تواند روی دی‌ان‌ای و رفتار نسل‌های جدید تاثیر بگذارد. دانشمندان فکر می‌کنند که نتایج این تحقیق برای تحقیق فوبیا، اضطراب و اختلال پس از سانحه اهمیت دارد؛ بنابراین شاید ترس از عنکبوت آنقدر که به نظر می‌رسد غیرمنطقی نباشد.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد
 


برونگرایی

برخی ویژگی‌های شخصیتی هرچه بزرگتر می‌شویم به دست می‌آیند و برخی از ابتدا در دی‌ان‌ای ما وجود دارند. مثلا ژن WSCD2 و PCDH15 به برونگرایی ارتباط دارند؛ بنابراین شاید دلیل خوش مشرب بودن شما اجدادتان هستند، نه والدینتان که شما را در هر فعالیت فوق برنامه‌ای که تصور کنید ثبت نام کردند. علاوه بر این بین برونگرایی و اختلال بیش فعالی نقص توجه ارتباط ژنتیکی وجود دارد.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسدحس شوخ طبعی

برخی افراد فکر می‌کند که حس شوخ طبعی یک ویژگی اکتسابی است که به محیطی که شخص در آن رشد می‌کند بستگی دارد. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این حس با ژن افراد در ارتباط است. در نتایج این تحقیق سن، جنسیت، قومیت و علائم افسردگی مختلف لحاظ شده است.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد
 


استرس

برخی افراد بیشتر مستعد استرس هستند و این ویژگی می‌تواند از والدین به فرزندان منتقل شود. متخصصان معتقدند اگر مادر در دوران بارداری استرس داشته باشد، کودکش نسبت به آن آسیب پذیر‌تر است. علاوه بر این اگر والدین مدت‌ها پیش از بچه‌دار شدن استرس داشته باشند، باز هم خطر وجود دارد چون استرس مزمن به کروموزوم‌ها آسیب می‌رساند. اما نگران نباشید، تغییرات دی‌ان‌ای مرتبط با استرس را می‌توان تا حدی با رفتار درمانی و مدیتیشن برگرداند.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد
 

 
اعتیاد

ژن‌ها ۴۰-۶۰ درصد مسئول اعتیاد هستند. مثلا ارتباط بین اعتیاد و ژن D2 به دقت بررسی شده است. D2 نوعی گیرنده دوپامین است. احتمالا افرادی که گیرنده دوپامین D2 آن‌ها کار نمی‌کند، نسبت به مواد مخدری که باعث اعتیاد می‌شود آسیب پذیرترند.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد
 


توانایی خوب خوابیدن

برخی افراد می‌توانند کمتر از ۵ ساعت بخوابند و همچنان عملکرد طبیعی داشته باشند. این به دلیل ژن تاچر است، چون این نخست وزیر می‌توانست تنها ۴ ساعت در شب بخوابد و همچنان احساس خوبی داشته باشد. افرادی که این ژن را دارند نه تنها کمتر می‌خوابند، بلکه حتی بعد از ۳۸ ساعت بیخوابی، وظایف فکری را بهتر انجام می‌دهند. اما فقط تاچر نبود که این توانایی خارق العاده را داشت، توماس ادیسون هم کمتر از ۵ ساعت می‌خوابید.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد
 


پول جمع کردن

وقتی صحبت از پول می‌شود، اقدامات ما در ۳۰ درصد مواقع توسط عوامل طبیعی توضیح داده شوند. طبق تحقیقات برخی افراد به طور ژنیتیکی بدون توجه به سطح درآمد، جنسیت و تحصیلات، تمایل بیشتری به صرفه جویی در پول دارند. علاوه بر این افراد مقتصد ژنتیکی عادت‌های بد کمتری دارند، مثلا کمتر دچار چاقی یا اعتیاد می‌شوند. چون به لطف دی‌ان‌ای خود در رفتار خود ثبات و خود کنترلی بیشتری دارند.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد
 


استعداد موسیقی

وقتی صحبت از استعداد موسیقی می‌شود، به خصوص در شناختن ریتم و تن، ژن‌ها بسیار بیشتر از تمرین نقش دارند. تحقیقات روی دوقلوی‌های همسان و غیرهمسان نشان داد که برخی افرادی که بسیار کمتر تمرین می‌کنند نسبت به کسانی که بسیار بیشتر تمرین می‌کنند نتیجه بهتری می‌گیرند. یکی از دو قلو‌ها ۲۰۲۲۸ ساعت بیشتر از بردارش تمرین کرده بود نتوانست از توانایی‌های موسیقی او پیشی بگیرد. دانشمندان معتقدند برخی جنبه‌های استعداد موسیقی در ژن ما نهفته است.
 
ویژگی‌هایی که از طریق ژن به ما می‌رسد

چه ویزگی‌های جالبی در شما هست که از اعضای خانواده‌تان به ارث برده اید؟
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:39 - 1397/03/10
سلام برترینهارو هرکار میکنم ب روزرسانی نمیشه
چرا!؟
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1397/03/10
میگرن
استرس
قد بلند
درونگرایی
و ....
پاسخ ها
Shaqaw
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
قد بلند دیگه ژن ارثی نیس حاجی
United Arab Emirates
21:41 - 1397/03/10
خیلی این ژن ها و DNA ها جالبن لطفا از این جور مطالب بیشتر بزارید
Iran, Islamic Republic of
22:25 - 1397/03/10
فرم بدن حین خوابیدن!
Iran, Islamic Republic of
23:05 - 1397/03/10
منم بچه که بودم شدیدا از حشرات مخصوصا عنکبوت میترسیدم الان دقیقا دخترم مثل خودمه از مگس میترسه چه برسه به عنکبوت
Iran, Islamic Republic of
23:57 - 1397/03/10
خیلی دیر دیر مطلب میزارین لطفا اصلاح کنید
مجله داره از نظر سرعت پسترفت میکنع
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1397/03/11
خوب خوابیدن و قد بلند بهترین ویژگی به ارث رسیده ی منه
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1397/03/11
احمق بودن البته از خودم ب خودم ارث رسیدع
اگر یادم اومد میگم باز :)
Germany
15:59 - 1397/03/11
حس شوخ طبعی و ترس رو از اجدادم بردم قربونش برم چیزی کم نذاشتن عشق به شعر و ادبیات هم از اوناس فک کنم بی پولی رو فکر نکنم اجدادم وضعشون خوب بوده اونموقع
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/03/11
توانایی خوب خوابیدن ....
United States
20:53 - 1397/03/11
فوق العاده بود از اینجور مطالب بیشتر بزارید
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1397/03/12
همچین نوشتین تاچر کمتر از 5ساعت میخوابید انگار ما همه 10ساعت میخوابیم ما هم معمولن تا 1شب بیداریم صبح هم که 6صبح باید بیدار شیم /:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج