تهدید «تخت‌ جمشید» با خوره‌ی گلسنگ‌ها
۷۲۶۶۲۴
۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
۵۸۲۶ 
گلسنگ‌ها، شاید مهمترین آفتی باشد که طی سال‌های اخیر به جان عظیم‌ترین و قدیمی‌ترین بنای سنگی بازمانده از گذشته‌ی تاریخ و تمدن بشری افتاده است؛ خوره‌ای که به جان نقش‌برجسته‌ها افتاده و گویی می‌خواهد تا محو شدنشان ادامه یابد.

خبرگزاری ایسنا: گلسنگ‌ها، شاید مهمترین آفتی باشد که طی سال‌های اخیر به جان عظیم‌ترین و قدیمی‌ترین بنای سنگی بازمانده از گذشته‌ی تاریخ و تمدن بشری افتاده است؛ خوره‌ای که به جان نقش‌برجسته‌ها افتاده و گویی می‌خواهد تا محو شدنشان ادامه یابد.

مدیر پایگاه تخت‌جمشید و پاسارگادا با بیان اینکه گلسنگ‌ها در قالب یک برنامه مطالعاتی در این دو مکان تاریخی از سال‌ها قبل کلید خورده است، گفت: فاز نهایی مطالعات در حال انجام است‌.

خوره‌ی گلسنگ‌ها به جان «تخت جمشید» افتاد

حمید فدایی با ابراز امیدواری از اینکه در سال جاری فاز نهایی شناسایی انواع گونه‌های گلسنگ بر روی آثار سنگی تخت‌جمشید و پاسارگاد به اتمام برسد، خاطرنشان کرد: با اتمام مطالعات، یک اطلس از پراکندگی انواع گونه‌های گلسنگ در این دو مکان تاریخی منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: برحسب شناسایی انواع گلسنگ‌ها است که می‌توان اطمینان داشت که راهکاری مناسب و علمی برای کنترل آن انتخاب کرد.

مدیر پایگاه تخت‌جمشید و پاسارگاد با تصریح بر این نکته که براساس نتیجه مطالعاتی که تاکنون انجام شده، با یک فرسایش گسترده از انواع گلسنگ‌ها در این دو مکان مواجه نیستیم، اظهار کرد: آنقدر که عوامل محیطی بر فرسایش آثار سنگی تخت‌جمشید و پاسارگاد تاثیرگذارند، گلسنگ‌ها اثر ندارند.

فدایی بیان کرد: موضوع پاکسازی گلسنگ‌ها به شکل مکانیکی در سال‌ها قبل دنبال شده بود اما اطلاعات شناختی حاکی بر این نیست که لزوما ابزار مکانیکی می‌تواند بر پاکسازی این پدیده اثرگذار باشد.

وی با یادآوری این نکته که گلسنگ‌ها رویش بسیار خفیفی در حد میکرون دارند و دریک فرآیند دراز مدت و چند صد ساله اثر خود را نشان می‌دهند، گفت: گونه‌هایی از گلسنگ‌ها که در تخت‌جمشید و پاسارگاد رویش دارند، از گونه‌های مخرب نیستند اما در این باره هم کنترل برای نمونه‌های کم‌خطر دنبال خواهیم کرد.

خوره‌ی گلسنگ‌ها به جان «تخت جمشید» افتاد

مدیر پایگاه تخت‌جمشید و پاسارگاد با تاکید بر اینکه تا داده‌های شناختی ما کامل نشود نمی‌توان رویکرد علمی مطلوبی را در پیش گرفت، یادآور شد: در حال حاضر با یکی از متخصصین در حوزه گلسنگ شناسی از پژوهشگاه علمی صنعتی کشور و متخصصینی از اسپانیا مطالعات را دنبال می کنیم تا به یک نتیجه واحد برسیم.

فدایی همچنین خاطرنشان کرد: به دلیل گستردگی بیشتر سطوح سنگی در تخت‌جمشید میزان گلسنگ‌ها بیشتر مجموعه تاریخی پاسارگاد است اما به لحاظ آسیب در یک سطح قرار دارند.

کارشناسان معتقدند یکی از بهترین راهکارهای کاستن از سطح تخریب بناهای تاریخی سنگی مانند آنچه از زمان هخامنشیان بازمانده و از سنگ ساخته شده، کم کردن از میزان رطوبت هوای منطقه است؛ حال آنکه علی‌رغم خشکسالی‌های اخیر، احداث سد سیوند در بالادست 2 مجموعه‌ی جهانی پاسارگاد و تخت‌جمشید، بستر ساز رطوبتی بیشتر بود که زمینه را برای رشد گلسنگ‌ها مساعد کرد.

 اگر روزگاری گلسنگ‌های انسانی بناهای تاریخی برجا مانده از دوران هخامنشیان را با لودر و بلدوزر تهدید می‌کرد و موجب دلشوره‌های فراوان برای همه دوستداران تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران شده بود، امروز گلسنگ‌های طبیعی به جان این اثر باستانی افتاده است و اگر تدبیری درست اندیشیده نشود، به‌حتم آینده‌ی خوبی در انتظار بزرگترین و قدیمی‌ترین سازه‌ی سنگی جهان نخواهد بود.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1397/03/13
خدا رو شکر
پاسخ ها
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
تا ابد میماند.خوشحال نشید دشمنا
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1397/03/13
سلام.واقعا حیف هست این بنا خراب بشه.ما پارسال از این بنای عظیم بازدید داشتیم از مسئولین محترم ذیربط خواهش میکنم هرچه سریعتر این مشکل را حل کنند.
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1397/03/13
متاسفانه از زمانیکه سد سیوند احداث شد عامل رشد این گلسنگ ها شده تا قبل از اینکه این سد احداث شود از این مساله نداشتیم.
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1397/03/13
کوروش چند صد سال پیش کلی کار کارشناسی کرده بوده برای مکان تخت جمشید و نوع سنگ هایی که استفاده کرده حتی میگن بعضی از سنگ هایی که استفاده کرده مشابه آن در یاسوج پیدا شده مثل شما ها الکی کار نکرده. حالا شما ها میاید نزدیک اون بنا سد میزنید ریل قطار میزنید و هزار تا کا غیر کارشناسی بعد توقع دارید هیچ بلایی سر اون بنا نیاید.الان هم اگر دارید مطالع میکنید در مورد این مشکل مطمئن باش داری بیزینس میکنی پول در میاری وگرنه دلت برای تخت جمشید نمیسوزه
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1397/03/13
کسی رسیدگی نمی کنه
چون دوست دارن خراب بشه و چیزی از امپراتوری ایرانی ها باقی نماند

....

خدایش نمایش بده
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1397/03/13
خدا رو شکر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
به کوری چشم شما وطن فروشان چون یک اثر جهانیه نمیتونن بزارن آسیب ببینه!
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1397/03/13
نشانه ای از نابودی تمام چیزهایی که یه زمانی با شکوه هرچه تمام تر داشتیم و حالا رو به زواله ... مثل اخلاق و فرهنگمون ....
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1397/03/13
به امید خدا هر چه سریعتر نمادهای طاغوت و بی بند و باری در سراسر جهان از بین خواهند رفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
واقعا كه متأسفم براتون
مخلوق
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
باش تا اموراتت بگذره!
واسه خودت متاسف باش که برای یک بنایی که پادشاهان کشور گشای قبلی ساختن تعصب الکی داری!
پادشاهانی که هزاران هزار انسان رو در فتح حدود نصف دنیا به خاک و. خون کشیدند و هیچ فرقی با امثال چنگیز اسکندر هیتلر و غیره ندارن و فقط تعصب الکی نمیزاره شماها فقط جانگ بابل رو ببینید از ده ها جنگی که به
راه انداختن رو نبینید
بدون نام
Germany
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
طرز فکرت=جهل کامل
بدون نام
United States
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۴
داداش تازه اومدی شهر اول برو یکمی تاریخ مطالعه کن بعد بیا راجب ظلم وستم نظر بده...
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1397/03/13
به نظرم به غیر از خوره سنگ که مسببش ، احداث و آبگیری سیوند بوده یه خوره دیگه هم در اطراف محوطه هست که باعث میشه تصویر زیبا و با شکوه اونجا رو خراب کنه. بنر هم داشته و داره
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1397/03/13
مهم نیست که، فدای سرتون
فقط شما مواظب آثار باستانی سوریه و لبنان و یمن باشین یه وقت آسیب نبینن
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1397/03/13
سلام اینها ویرانگران تاریخ و تمدن ایران زمین هستن.گلسنگها هم بر اثر فعالیتهای غیر علمی همین دشمنان تمدن ایران بوجود امده اند .من از تمام ایرانیان عزیز و دوستدار تمدن باستان ایران از زیست شناسان و باستانشنان دانشمندان پژوهشگران مربوطه چه داخل و چه خارج از کشور تقاضا دارم بکمک تخت جمشید بیایید. ایا ساختن سد در زیر دست ای تمدن ای شناسنامه بزرگ ایران خیانت بکشور نبود.به امید و ارزوی انروز که بتونیم همه ویرانگران تاریخ و تمدن ایران باستان را به دار مجازات اویزان کنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج