ارتش نیجریه ۱۴۸ گروگان بوکوحرام را آزاد کرد
۷۲۷۴۸۳
۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۶
۵۱۸۸ 
سخنگوی ارتش نیجریه بامداد سه شنبه اعلام کرد، نیروهای نظامی این کشور طی عملیاتی 148 تن از جمله 58 زن و 75 کودک را از اسارت گروه تروریستی بوکوحرام آزاد کردند.

خبرگزاری ایرنا: سخنگوی ارتش نیجریه بامداد سه شنبه اعلام کرد، نیروهای نظامی این کشور طی عملیاتی 148 تن از جمله 58 زن و 75 کودک را از اسارت گروه تروریستی بوکوحرام آزاد کردند.

 «اونیما نواشوکو» سخنگوی ارتش نیجریه افزود: نیروهای نظامی این کشور طی عملیاتی در ایالت بورنو واقع در شمال شرق این کشور، 58 زن، 75 کودک و 15 مرد را از اسارت گروه تروریستی بوکوحرام آزاد کردند.

وی گفت: گروه تروریستی بوکوحرام از زنان به عنوان برده جنسی استفاده می کرد.

سخنگوی ارتش نیجریه اضافه کرد: عملیات نیروهای نیجریه ای علیه گروه تروریسی بوکوحرام در جزایر دریاچه چاد و مرزهای شمالی نیجریه واقع در ایالت بورنو ادامه دارد.

ارتش نیجریه ماه گذشته نیز از آزادسازی 149 گروگان از چنگال بوکوحرام خبر داده بود.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل 'یونیسف' چند هفته پیش اعلام کرد گروه تروریستی بوکوحرام از سال 2013 تاکنون بیش از یک هزار دختر خردسال را در شمال شرقی نیجریه ربوده است.

عملیات تروریستی بوکوحرام تاکنون باعث کشته شدن 20هزار نفر و آواره شدن بیش از دو میلیون و 600هزار نفر در نیجریه شده است.

«بوکوحرام » در زبان هوسایی، به معنای «حرام بودن آموزش غربی» است. این گروه در ماه ژانویه سال 2002 توسط فردی به نام « محمد یوسف» تاسیس شد.

«ابوبکر شیکاو» سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام 18 بهمن ماه گذشته با انتشار ویدیویی مقام های نیجریه و طرفداران آموزش به سبک کشورهای غربی را به حملات تروریستی بیشتر تهدید کرد.

شیکاو افزود، کسانی که به قوم گرایی و ناسیونالیسم و ترویج آموزش به روش غربی اعتقاد داشته باشند، هدف حملات این گروه قرار می گیرند.

شیکاو از سال 2009 و پس از کشته شدن «محمد یوسف » بنیانگذار بوکوحرام، رهبری این گروه را بر عهده دارد.

بوکوحرام پیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت اما در مارس سال 2015 با ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش بیعت کرد و نام خود را به ولایت غرب آفریقا تغییر داد.

بوکوحرام فعالیت خود را در کشورهای حوزه دلتای نیجر از جمله نیجریه، نیجر و کامرون گسترش داده و با استفاده از حملات انتحاری به ویژه با استفاده از زنان و کودکان، هزاران شهروند این کشورها را به خاک و خون کشیده است. 

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج