تحریم بورس سوئیس توسط اتحادیه اروپا
۷۲۹۲۴۶
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
۴۸۰۶
اتحادیه اروپا از ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ (آذر- دی ۹۷) دسترسی بورس سوئیس که توسط گروه بورس SIX اداره می‌شود را به بازار‌های اروپایی محدود خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، از ماه دسامبر سال جاری (آذر- دی ۹۷)، اتحادیه اروپا با وضع قانون جدیدی به بورس اوراق بهادار سوئیس اجازه می‌دهد که تنها به صورت محدود و یک ساله، اجازه معامله سهام شرکت‌های اروپایی را داشته باشد.

بر اساس این گزارش، بورس سوئیس نیز عکس العمل جدیدی را در پیش گرفت به طوری که تصمیم گرفت که اگر اتحادیه اروپا اجازه معامله سهام شرکت‌های اروپایی را از این کشور سلب کند، در اقدامی متقابل امکان دسترسی بازار‌های اروپایی را به سهام شرکت‌های سوئیسی محدود کند.

نگرانی سیاستمداران

وزیر اقتصاد سوئیس، اولی ماورر، در آخرین اظهارات خود بیان داشت: این تصمیم اتحادیه اروپا علیه سوئیس موجب نگرانی سیاستمداران سوئیسی شده و به طور حتم، اتحادیه اروپا، اقدامی نادرست کرده که موجب تهدید منافع مالی سوئیس شده است. به این ترتیب، سوئیس نیز مقابله به مثل خواهد کرد.

وزیر اقتصاد سوئیس در روز جمعه، نقشه برخورد با این حرکت اتحایه اروپا را فاش کرد و مقابله به مثل را تنها عکس العمل کشور خود در قبال اتحادیه اروپا اعلام کرد.

واکنش سوئیس

بدین ترتیب، سوئیس قانونی وضع خواهد کرد که از این به بعد تمامی بورس‌های دنیا برای معامله سهام شرکت‌های سوئیسی نیاز به مجوز داشته باشند.

بر اساس قوانین وضع شده در سوئیس، اگر اتحادیه اروپا بر قانون وضع شده برای سوئیس اصرار ورزد و برای طولانی مدت امکان دسترسی بورس سوئیس به سهام شرکت‌های اروپایی را صادر نکند، شرکت‌های اروپایی هم به همین نحو، امکان دسترسی به سهام شرکت‌های سوئیسی را نخواهند داشت.

اما این قانون، مشمول بانک‌های اتحادیه اروپا نخواهد شد و بانک‌ها و کارگزاری‌ها می‌توانند سهام شرکت‌های سوئیسی را در بورس این کشور خرید و فروش کنند.

این قانون از اول دسامبر سال جاری میلادی اجرایی می‌شود.

روابط اتحادیه اروپا و سوئیس در سال‌های اخیر با مشکل مواجه شده است؛ این دو به خصوص در زمینه مهاجرت اختلافات فاحشی با یکدیگر دارند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج