مظاهری: تیم اقتصادی دولت بگوید که اشتباه کرد
۷۳۲۵۴۴
۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
۴۳۵۵
رئیس کل اسبق بانک مرکزی قبول اشتباهات توسط تیم اقتصادی دولت را تنها راه مدیریت گرانی های اخیر دانست و گفت: تیم اقتصادی دولت باید با اجتماع نظرات خودشان، قبول کنند تصمیماتی که گرفتند قابل تجدیدنظر است.

خبرگزاری تسنیم: طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به وظایف بانک مرکزی گفت: وظیفه بانک مرکزی این است که باید نگران نوسانات و تحولات بازار باشد و آن ها را رصد کند و هر اتفاق غیرطبیعی و غیرمنتظره ای را برایش پیشگیری کند و در غیر اینصورت برایش درمانی را بدست بیاورد.

وی ریشه این تحولات را نقدینگی بیش از حد رشد تولید ناخالص ملی دانست و یادآور شد: در طول 12 سال گذشته دولت ها با بی توجهی اجازه دادند تا ما رشد حدود بالای 20 درصد در سال نقدینگی را داشته باشیم در کنار اینکه رشد تولید ناخالص سه تا چهار درصد را داشته باشیم و این تبدیل به افزایش نرخ تورم، افزایش نرخ همه کالاها و خدمات از جمله ارز شد.

مظاهری اظهار داشت: این تذکرات را با چنین تشبیهاتی به دولت ها گفتیم اما توجهی نکردند و اگر این نقدینگی شروع به حرکت کند، دیگر نمی توان جلودارش شد و همانند سدی است که آب پشت آن جمع شده و سد قدرت توان نگهداری آن آب را ندارد.

وی به عامل دوم این بی ثباتی و تحولات و نگرانی که برای مردم به وجود آمده، اشاره کرد و گفت: دولت مفاهیم فنی اقتصادی و تکنیکی که در بحث های اقتصادی اینچنینی باید ملاحظه کند، نادیده می گیرد و دلیلش را نمی دانم که چرا مفاهیم را عوض می کند.

مظاهری متذکر شد: نقدینگی بعد از تحولاتی که به وجود آمد، یکبار با کاهش نرخ سود بانکی و بعد دوباره افزایش آن و بعد هم با یکسری بیاناتی که آقای سیف در بانک مرکزی و رئیس جمهور مطرح کردند، دلداری ها و اطمینان هایی را به مردم دادند که بر مبنای اصول اقتصادی نبود و به فاصله چند روز بعد از مصاحبه هر کدام از این بزرگواران اتفاقات بر عکس آنچه که وعده داده بودند، پیش آمد اعتماد مردم از بین رفت. طبیعی ترین اتفاقی که در چنین شرایطی پیش می آید، می توان منتظر بود، هر کسی در هر حدی که وسعش می رسد و دارایی دارد و سرمایه ای دارد فکر کند، ببیند که چگونه می تواند با ابزارهای مختلف در اختیارش دارایی اش را حفظ کند و ارزش دارایی اش را حفظ کند.

وی قبول اشتباهات توسط تیم اقتصادی دولت را تنها راه مدیریت گرانی های اخیر دانست و گفت: دولت به طور مشخص آقای رئیس جمهور، آقای نوبخت، آقای جهانگیری، آقای سیف و آقای مسعود کرباسیان باید با اجتماع نظرات خودشان، قبول کنند تصمیماتی که گرفتند قابل تجدید نظر است و اشتباهاتشان را قبول کنند.سپس از اصول علمی و نظرات کارشناسان و تجارب کشور بهره مند شوند.

رئیس اسبق بانک مرکزی افزود: در این صورت اگر با نهایت صداقت و شهامت اصلاحات را انجام دهند و به مردم بگویند این اشتباهات را کردیم و اکنون داریم این ها را اصلاح می کنیم در بحرانی که وجود دارد، کشور این ظرفیت را دارد که بتواند اصلاح کند و اگر مردم هم احساس کنند با آن ها صادقانه برخورد می شود، همراهی لازم را می کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
France
13:04 - 1397/03/26
صد بار گفتی چه فایده داشت هم به احمدی‌نژاد هم روحانی دکتر من معذرت میخواهم.
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1397/03/26
شما هم که اصلا اشتباه نکردی. ! مملکت شده بازی کی بود کی بود من نبودم
United Arab Emirates
13:30 - 1397/03/26
بابا معلوم نیست سیف از کدوم جهنمی به این ملت
اوار شده
مرد حسابی اخه برا چی سود بانکی رو کم کردی نقدیگی رو ریختی توی بازار

سکه ها رو چرا مفت ریختی دشت یه عده دلال

اونم وضع بانکهاست بیسواد
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1397/03/26
با عذرخواهی مگه تورم و گرونی کاهش پیدا می‌کنه؟!

بجای این حرفها و سرو کله هم زدن، راهکاری عملی کنترل و کاهش گرونی و دلال بازی رو بدین
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1397/03/26
مردم‌راحت می گویند که ما اشتباه کردیم ولی دولتمردان محال است چنین شهامتی داشته باشند در این چهل سال من ندیدم شما چطور؟
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/03/26
شما همه با هم دروغگو هستید چه شمای سابق چه دولت ...هیچ کاری نمی تونید انجام بدید فقط شاهد نابود کردن همان سد و کشور هستید و باعث تباهی کشور و مردم هستید همه شما مسئولین سابق و فعلی .و با اراجیف گفتن نمی توانید خودتان را تبرئه کنید...
United Arab Emirates
13:47 - 1397/03/26
هر کس چیزی میگوید شما دهانت را ببند در زمانی که تو بودی چه کردی مگر تورم به اوج خود نرساندی
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1397/03/26
روحانی و تیمش تا نابودی اقتصاد از تصمیمات غلط عقب نشینیرنمی کنه
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1397/03/26
درود برشما واقعا اینچنین است مشکل کشور ما نداشتن صداقت مسئولین کشور از رئیس جمهور گرفته تا کسانی که بدرستی و بجا از آنها نان بردید با ملت عزیز است اینها ملت را نامحرم میدانند ولی آمریکا واسراییل را محرم خودشان میدانند همه شان هم اشرافی و رفاه طلب هستند
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1397/03/26
چه کسی به حرف حساب گوش میدهد هر تیمی که سر کار است شجاعت عذر خواهی نداشته و بر حرف خود می ماند مثل دولت های قبل و با توجه به مسائل سیاسی و پشت پرده و رانت خوران باید تحمل کرد که جز شکاف طبقاتی نداشته و ندارد ولی حداقل یکنفر آنقدر شجاعت داشت که روی حرف خوب باشد آن هم آقای مظاهری بود که همواره راه علمی و منطقی را گوشزد میکند مشکل ما عدم قبول شکست می باشد که باید یاد بگیریم
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/03/26
شما اول ببینید سیف دو تابعیت نیست .چون عمل کرد یک آدم بی سواد مثل من خیلی بهتر است تا ایشان.
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1397/03/26
جانا سخن از زبان ما میگویی
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/03/26
غرور و تکبر زشت اینها متاسفانه انقدر زیاده عمرا اگه بگن فقط باید نشست و نگاه کرد عاقبت کار اینها را با این کشور
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1397/03/26
دیگه کار از این حرفها گذشته
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1397/03/26
اگرشهامت گفتن اشتباه کردم راداشتیدخیلی زوداقرارمیگردیدووضعیت این نمیشد
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1397/03/27
تو چه گلی بر سر مردم زدی که علان ادعات میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج