آیا مسکن حباب دارد؟
۷۳۳۵۲۷
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
۴۳۰۶
با توجه به دوره‌های رکود و رونق مسکن در چهار مقطع بعد از انقلاب اسلامی بعضی تحلیل‌ها بر حبابی بودن بازار فعلی مسکن تاکید دارد اما یک کارشناس معتقد است قیمت‌های فعلی حباب نیست بلکه نوعی اصلاح قیمت بر اساس وضعیت فعلی اقتصاد است.

خبرگزاری ایسنا: با توجه به دوره‌های رکود و رونق مسکن در چهار مقطع بعد از انقلاب اسلامی بعضی تحلیل‌ها بر حبابی بودن بازار فعلی مسکن تاکید دارد اما یک کارشناس معتقد است قیمت‌های فعلی حباب نیست بلکه نوعی اصلاح قیمت بر اساس وضعیت فعلی اقتصاد است.

پرش یکباره قیمت مسکن این تصور را ایجاد کرده که قیمت‌های فعلی حباب است و در آینده تخلیه می‌شود. وزیر راه و شهرسازی این اتفاق را به شرایط سیاسی مرتبط می‌داند و می‌گوید که این اتفاق زودگذر است. برخی کارشناسان حوزه مسکن از جمله مسوولان اتحادیه املاک نیز با ذهنیت ایجاد هیجان، پیش‌بینی آرامش بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری را دارند. اما یک اقتصاددان، نظریه حباب قیمت‌ها را رد می‌کند و می‌گوید قیمت‌های فعلی مسکن، خودرو، طلا و سایر کالاها نوعی اصلاح قیمت است که بر اساس پارادایم‌های کلی و رشد نقدینگی ایجاد شده است. اثرات مخربی هم دارد که راهکار آن به اصلاحات ساختاری، ارتباطات بین‌الملل و اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی مربوط می‌شود.

اثرات سه برابر شدن نقدینگی

بررسی علل و ریشه نوسانات دوره‌ای در تمام سطوح از جمله بخش مسکن به عواملی همچون پیش‌بینی‌ناپذیری سیاست‌های اتخاذ شده از سوی کشورهای رقیب، عدم توانایی در کنترل نرخ تورم و عدم توانایی در جلوگیری از هجوم نقدینگی سرگردان به سمت دارایی‌های ثابت مربوط می‌شود. واقعیت آن است که رشد قیمت مسکن نسبت به تورم عمومی در پنج سال گذشته پایین‌تر بوده اما با خیزش بی سر و صدای نقدینگی از رقم ۴۵۰ هزارمیلیارد تومان در ابتدای دولت یازدهم به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۶، ناگهان اقتصاد ایران در معرض حمله‌ی این غول سرگردان قرار گرفت. سودهای موهوم حاصل از پس‌انداز در سیستم بانکی سربرآورد و چهار بازار ارز، سکه، مسکن و اخیرا بورس را مورد هدف قرار داد.

نقدینگی که از دو بخش شبه پول و پول تشکیل می‌شود در حال حاضر از ۱۲۸۲ هزار میلیارد تومان شبه پول و ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پول تا رقم ۱۴۶۳ هزار میلیاردی افزایش یافته است. رشد نقدینگی در سال‌های اخیر همواره یکی از انتقادات کارشناسان به عملکرد بانک مرکزی بوده است. این در حالی است که در ماه‌های اخیر نیز با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز این تاکید وجود داشت سرگردانی نقدینگی و حجم بالای آن موجب شده تا یکی از راه‌های ورود، بازار ارز و تقاضا برای خرید دلار باشد. از این‌رو بانک مرکزی سیاست‌هایی همچون پیش فروش سکه و انتشار اوراق سپرده با سود ۲۰ درصد را از بهمن ماه در دستور کار قرار داد. سپس دولت سیاست تک نرخی کردن نرخ دلار را به یکباره در روز ۲۰ فروردین اجرا و اعلام کرد که فروش دلار با قیمت بالاتر از این رقم، قاچاق محسوب می‌شود؛ سیاست‌هایی که یک کارشناس اقتصاد مسکن آن را نوعی شوخی می‌داند.

سلمان خادم‌المله می‌گوید: نقدینگی سرگردان به یکباره در بخش‌هایی که هم‌اکنون دچار جهش قیمت شده‌اند مستقر شده و با ادامه‌ی این وضعیت به سمت رکود پیش می‌رویم. تا آن زمان همین وضعیت رشد قیمت‌ها ادامه پیدا می‌کند. البته این را نباید با حباب اشتباه گرفت بلکه نوعی هماهنگی با انتظارات تورمی است. کاری هم از دست دولت برنمی‌آید و دلار ۴۲۰۰ تومان هم بیشتر به یک شوخی خنده‌دار شبیه است.

چرا خانه یکباره جهش کرد؟

با توجه به طولانی شدن دوره رکود مسکن و اثرپذیری از جهش قیمت ارز و سکه انتظار می‌رفت که قیمت مسکن در سال ۱۳۹۷ با شیب ملایمی افزایش پیدا کند اما متقاضیان این حوزه به یکباره در فروردین و اردیبهشت ماه امسال با افزایش ۲۹ و ۳۵ درصد قیمت‌ها غافلگیر شدند. قیمت در بعضی مناطق تهران تا ۵۳ درصد رشد کرد. مشاهدات میدانی حاکی از آن است که بعضی دفاتر مشاور املاک شهر تهران به ایجاد هیجان کاذب در این بازار رو آوردند و با استدلال تورم انتظاری در این بخش، متقاضیان را متقاعد به خرید زودهنگام کردند که باعث رشد زودتر از موعد قیمت‌ها شدند. اما کارشناسان معتقدند عطش فعلی بازار مسکن به تدریج فروکش می‌کند و تا یک سال آینده این حوزه وارد رکود خواهد شد. بنابراین دود این رفتار بعضی بنگاه‌داران به چشم خریداران فعلی و خود صنف مشاوران املاک می‌رود.

بررسی ادوار رونق و رکود مسکن

بخش مسکن از انتهای سال ۱۳۹۱ به دنبال رشد یکباره قیمت وارد رکود معاملات و ثبات قیمت شد که بیش از پنج سال طول کشید. این بخش، قبل از آن نیز در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۷۴، ۱۳۸۱ و ۱۳۸۶ دچار حباب قیمت شده و هر بار به رکود برخورده اما مدت زمان رکود سال ۱۳۹۱ طولانی‌تر از دوره‌های قبلی بود و حالا هم که مسکن با رشد یکباره قیمت مواجه شده، افزایش معاملات چندان زیاد نیست و به حدود ۱۶ درصد رشد نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ رسیده است. این نمایه حاکی از آن است که نمی‌توان تحولات قیمتی اخیر را به رونق نسبت داد و از سوی دیگر بخش مسکن حداقل در کوتاه مدت نسبت به بازارهای رقیب از ظرفیت کمتری برای رشد برخوردار است.

مقایسه مسکن با سکه و بورس

بررسی رشد یک سال اخیر سه بازار رقیب یعنی مسکن، سکه و بورس نشان می‌دهد با این‌که مسکن ۲۹.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قیمت را تجربه کرده، رشد آن دقیقا به همین میزان پایین‌تر از سکه قرار دارد. میانگین قیمت مسکن شهر تهران که در فروردین ۱۳۹۶ بالغ بر ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بوده، در فروردین ماه ۱۳۹۷ به رقم ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان رسیده که رشد ۲۹.۵ درصد را نشان می‌دهد. هم‌چنین سکه بهارآزادی که در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ بر مدار قیمت یک میلیون و ۱۶۳ هزار تومان قرار داشته، در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ به یک میلیون و۸۵۰ هزار تومان رسیده که رشد ۵۹ درصد را به ثبت رسانده است. شاخص بورس تهران هم از ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ تا ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ با ۱۹۰۵۵ واحد افزایش به ۲۴.۶ درصد رشد رسیده است.

بازار مسکن با توجه به آن‌که این کالا ۱۷.۵ درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه قرار گرفته هم‌اکنون مشتریان موثر خود را از دست داده و سهم این گروه نسبت به تقاضای سرمایه‌گذاری، کمتر شده است. با این وضعیت، متقاضیان موثر احتمالا باید تا تثبیت قیمت‌ها منتظر بمانند بلکه قدرت خرید آنها نسبت به تورم افزایش پیدا کند.

حباب مسکن از نظریه تا واقعیت

با این‌که نظرات مختلفی از تخمین زمان تثبیت قیمت مسکن توسط کارشناسان اعلام می‌شود، باید منتظر ماند تا اثر پارامترهای بیرونی که منجر به رشد این بخش شده از بین برود. سلمان خادم‌المله ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ معتقد است: تا زمانی که اصلاح پارادایم انجام نشود ادامه وضعیت کج‌دار و مریز فعلی، شرایط فعلی را طولانی‌تر می‌کند. معتقدم بحران بخش‌های مختلف از جمله حوزه‌ی مسکن بزرگ است و اگر فکری برای آن نشود می‌تواند به حوزه‌های اجتماعی سرایت کند.

وی می‌گوید: هم‌اکنون کسانی که منابعی در اختیار دارند به سمت کالاهایی می‌برند که بتوانند خود را با افزایش قیمت‌ها هماهنگ کنند. در مقطعی سودهای بالای بانکی پرداخت شده که نقدینگی را به سمت خودش جذب کرده است. از نیمه‌ی دوم سال گذشته با کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد، نقدینگی به سمت آیتم‌هایی سوق پیدا کرده که ارزش پول افراد را حفظ کند. این آیتم‌ها عبارتند از طلا، خودرو، مسکن و اخیرا بورس که در دو روز گذشته رشد تاریخی داشته است. با وضعیت فعلی انتظار دلار ۱۲ هزار تومانی هم چندان دور از ذهن نیست. بنابراین نمی‌توان تصویر روشنی از آینده‌ی بازار مسکن ارایه داد. آن‌چه مسلم است این‌که با توجه به کاهش سهم متقاضیان واقعی و هم‌چنین اثرپذیری بازار مسکن از جهش بازارهای موازی که منتج به هماهنگی این بخش با بازارهای رقیب شده نمی‌توان دو واژه‌ی "رونق" و "حباب" را به بازار فعلی مسکن نسبت داد.

 بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری منتشر کرده است، متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی به حدود پنج میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده که در مقایسه با فروردین ۸.۲ و نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته تا ۳۴.۸ درصد افزایش قیمت دارد. تعداد معاملات به حدود ۱۹ هزار و ۱۰۰ واحد رسیده که نسبت به فروردین ۲۷۸.۷ و در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته ۱۶.۷ درصد افزایش یافته است.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1397/03/28
تو رو خدا حباب رو به خونهای مردم نیارید
ما زن و بچه داریم
چرا واکسن حباب نمیارید بزنیم
معلومه این وسط وزارت بهداشت هم کوتاهی داره
اقای هاشمی واکسن حباب میخایم
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1397/03/28
همه چیز بسته به نرخ دلار است. اگر مناسبات حسنه شود همه چیز به تبع دلار پایین خواهد آمد. ولی این به نفع خیلیها که از آب گل آلود ماهی میگیرند نیست. اما به هر حال طمع ورزی دیگر به اتمام خواهد رسید و این امر یعنی مناسبات معقول و حسنه با جهان گریز ناپذیر است.
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1397/03/28
خوب شد کلمه حباب به دهانها افتاد همه چیز حباب شده کی حباب به ترکد معلوم نیست
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1397/03/28
مسکن از تقریبا ده سال پیش به یکباره گران شد تا امروز حباب دارد، هنوز هم با وجود بیش از یک ملیون خانه خالی به دلیل حماقت دولتها و همچنین ذینفع بودن برخی مسعولان دلال صفت در کشور حباب دارد و هرگز با شانتاژ و تبلیغات و حرف ارزان نخواهد شد، هر روز به تعداد مستاجران افزوده میشود، خانه خریدن دیگر فقط رویای جوانان نیست.
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1397/03/28
وقتی جهش قیمتی زده می شود، بدین معنی است که به یکباره برای سالیان سال تورم سالهای آینده را بصورت یکجا در دل خود جمع کرده و قیمت مسکن حداقل تا سی سال نیاز به افزایش قیمت به اندازه تورم سالیانه ندارد.
بقول مولوی این کارشناس اگر فرع قضیه را دیده اما کدو را هنوز ندیده است!!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1397/03/28
قیمت مسکن از حباب گذشته و به بادکنک رسیده!!!!
افت قیمت بیش از دو برابری قیمت مسکن حتمی است.
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1397/03/28
اگر اینارو که میگی تو خواب دیده باشی درسته!!!! ولی تو واقعیت این عوامل تأثیری تو قیمت مسکن نداشتن!!!
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1397/03/28
اگه تو گرونی رو مساوی اقتصاد می دونی حرف درسته!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1397/03/28
این توهم زدگان انتظار دارند علاوه بر اینکه قیمت مسکن جهش می زنه هر سال هم بیشتر از تورم سالیانه افزایش قیمت داشته باشه تا بقول خودشون اقتصادی باشه!!!! بدون اینکه قیمت تمام شده مسکن رو محاسبه بکنند!!! و اختلاف بین قیمت تمام شده و سود نجومی را در نظر بگیرند!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1397/03/28
واقعا زندگی در جامعه ما سخت هستش لطفا مسولین جامعه و کارشناسان با نظرات حماقت انگیز خود حبابی بودن مغز و تفکراتشان را به مسکن پیوند ندهند اولا عالیجنابان بدانندو درک داشته باشند که در مایع ظرفشویی هم دیگر حباب پیدا نمی شود به جز مغز خودتان !!دوم اینکه متاسف برای وزیر جناب وزیر وقتی تعرفه و امتیاز خدماتی از سوی دولت ده برابر می شود و جهت صدور پروانه ساخت صد برابر جیب مردم را خالی می کنید نه از حباب حرفی هست نه از سیاسی شدن مسائل! وقتی میلگرد و مصالح ساختمانی چند برابر می شود چطور به خودتان اجازه استفاده از حباب را می دهید باید فقط از شب تا صبح و از صبح تا شب برای بیان چرندیات شما تاسف خورد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
بزرگنمایی از افزایش قیمتها(مصالح و...) نکن
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/03/28
نمیدانم بعضیها چگونه کارشناس شدن که بیسوادند، ایا مستاجران بسیار زیاد که توان خرید مسکن ندارند حباب نیست؟ ایا وقتی نرخ تورم ۹ در صد اعلام میشود، قیمت مسکن حباب نیست؟ ایا وقتی حقوق ۱۰۰ در صد هم اضافه شود، باز هم نمیتوان قیمت افزایش قیمت مسکن را جبران کرد، حباب نیست؟ ایا قیمت مسکن به گونه ای است که چون توان خرید نیست در نتیجه تولید مسکن هم کم شده و باعث بیکاری و فلج اقتصادی میشود، حباب نیست؟ ایا جوانان از ترس حبابی بودن قیمت مسکن نمیتوانند ازدواج کنند نشانگر حباب قیمت مسکن نیست؟ ایا .....؟ حس منفعت طلبی، چشم بعضیها را کور کرده و نمبخواهند حباب فاجعه بار قیمت مسکنی که به فروش نمیرود را ببینند. چراااااااا.؟
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1397/03/28
مسکن حباب ندارد!
حباب تورم ندارد!
افتصادمسئول ندارد!
مسئول وجوان ندارد!
پدرنگران خانه ندارد!
ولی مسئول خانه دارد!
دیگرنگرانی ندارد!!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
14:22 - 1397/03/28
ای کارشناس مغز فندقی، چی میزنی؟ جنسش خوب بوده ها
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1397/03/28
درسته نقدینگی زیاد شده اما پولها کجاست، دست مستاجران و حقوق بگیران که نیست، خب معلومه اکثر نقدینگی مملکت دست یک عده، تقریبا یک هزارم جمعیت است و برای انها ارزش پول پایین امده و بقیه مردم که اکثریت را تشکیل میدهند با سیلی صورت سرخ میکنند و پولشان کجا بوده که برایش ارزشش پایین امده باشد.نمونه اینکه وقتی میگویند نقدینگی ۳ برابر شده یعنی ۳۰۰ در صد افزایش یافته که قابل مقایسه با افزایش ۱۰ در صدی حقوق ۱ میلیونی کارمند و کارگر نیست، و رو چه حسابی میگویند ارزش پولی که مستاجران ندارند، پایین امده، اگر ارزش پول پایین امده چرا مستاجران نمیتوانند خانه بخرند و چرا فروشندگان متوهم قیمت حبابی نمیتوانند خانه هایشان را بفروشند و ضرر میکنند و چرا جوانان نه تنها پول ندارند ازدواج کنند و خانه بخرند، توان اجاره خانه دادن هم ندارند؟، با وجود ۵ میلیون بیکار بی پول انوقت میگویند نقدینگی زیاد شده و ارزش پول پایین امده، چرا؟.
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1397/03/28
آیا مسکن حباب دارد؟ نه، نه دارد.
داره میره به سمت سکوی راکت شدن
این مثلث در نظر بگیرید: مسکن _ زمین _ مصالح ساختمانی.
در رٱس فعلا مسکن که گران شده
بعدش نوبت چی هست..؟
ابتکار میگه کنترل دولت دست ما هست
من میگم دست انبوه سازان که از اشتباهات شما دارن استفاده می کنند
از بس واحد هاشون این چند سال فروش نرفتکردن!ان تلافی کردن
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1397/03/28
چرا اینها مردم را هالو فرض میکنند و واقعیت را نمیگند که علت اصلی فیمت کادب و حبابی مسکن خبرهای تبلیغاتی رونق دروغین و امار غلط معاملات مسکن و دادن احتمال گرانی مسکن و در کل خبرها و نظرها و نقشه های طراحی شده، جهت توهمی کردن فروشندگان به رو اوردن قیمتهای کاذب و حبابی و رکودی غیر قابل فروش مسکن بوده است، که طبق تجربه از گذشته، بیشترین ضرر را فروشندگان فریب خورده میکنند که تا سالیان دراز خانه هایشان به فروش نمیروند.
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1397/03/28
یکی‌ از دلایل حبابی بودن مسکن بانک مرکزی میباشد که دارای املاک زیاد میباشد که در حال حاضر بانکها املاکشان را مزایده گذاشتند که خریداری نیست.
Iran, Islamic Republic of
15:26 - 1397/03/28
وقتی کسی عوضی به دنیا بیاد، عوضی هم حرف میزند، چرا حرف درست و تاثیر مثبت دار را نگوببم که وقتی قیمت مسکن چند برابر تورم یکسال در یک ماه حبابی گران میشود یعنی اینکه قیمت چند سال اینده را یکجا به خود اختصاص داده و به خاطر همین است که چند سال خانه ها به فروش نرفته و قیمتها ثابت میماند، ولی بعضیهای سود جوی کاذب جهت فریب فروشندگان به افزایش قیمت حبابی، عوضی میگویند که چون چند سال قبمت ثابت بوده باید قیمت حبابی شود و باز هم تا چند سال خانه ها فروش نرود و قیمت ثابت بماند، نتیجه اینکه تا وقتی این کارشناسان عوضی گو هست، مردم نیازی به دشمنانی مثل امریکا و اسراییل و ..... ندارند.
Iran, Islamic Republic of
15:38 - 1397/03/28
گند زدید به این مملکت رفت هیچ فریادرسی هم نیست.
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1397/03/28
نه نداره بادکنک داره!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1397/03/28
مسکن حباب دارد/بابا حباب دارد/سارا حباب دارد/دارا حباب دارد/نان حباب دارد/گوشت حباب دارد،نکنه این حباب همون دشمن اه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1397/03/29
من بادش کردم اخه کم باد بود
France
22:09 - 1397/03/31
مسکن حباب ندارو این کله مسولین است که حباب دارد
Iran, Islamic Republic of
22:08 - 1397/04/23
خیلی ،چرا گران بشود یک سری سود جو مملکت را بدبخت کردن ،بخدا باید جواب بدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج