واکنش به بیلبورد «صداقت آمریکایی» +عکس
۷۳۵۱۷
۰۴ آبان ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۶
۱۱۵۸۸
چند روزی است در سطح شهر بیلبوردهایی با طرح‌های مختلف با عنوان مشترک "صداقت آمریکایی" نصب شده است. طرح‌هایی که اشاراتی به مذاکرات ایران و آمریکا دارد و ابهامات و واکنش‌هایی را ایجاد کرده است.
خبرگزاری ایسنا: چند روزی است در سطح شهر بیلبوردهایی با طرح‌های مختلف با عنوان مشترک "صداقت آمریکایی" نصب شده است. طرح‌هایی که اشاراتی به مذاکرات ایران و آمریکا دارد و ابهامات و واکنش‌هایی را ایجاد کرده است.

یکی از اولین واکنش‌ها، ورود مجلس شورای اسلامی به این مساله بود و به گفته یک عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، مجلس نصب تابلوهای"صداقت آمریکایی"در سطح تهران را بررسی می‌کند.

محمد جواد کولیوند با اشاره به نصب تابلوهایی باعنوان "صداقت آمریکایی" در سطح شهر تهران،گفت: برخی می‌خواهند موضوع مذاکره با آمریکا را با توجه به اعلام نظرسنجی از مردم ، مردمی جلوه دهند و افکار عمومی را نیز درگیر بحث مذاکره با آمریکا کنند.

وی با بیان اینکه نظام ما نظامی ولایی است افزود: باید دید مقام معظم رهبری در خصوص بحث مذاکره با آمریکا چه نظری دارند و ایشان هستند که باید در نهایت در خصوص این موضوع اعلام نظر کنند اما عده‌ای می‌خواهند طوری جلوه دهند که مردم مستقیما درباره مذاکره با آمریکا و نحوه مذاکره تصمیم می‌گیرند.

نماینده مردم کرج در مجلس همچنین از نهاد متولی در این باره اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: نصب اینگونه تابلوها وظیفه شهرداری است اما از اینکه دقیقا چه نهادی مسئول طراحی و ایده این موضوع است، اطلاعی ندارم.

کولیوند در پایان اظهار کرد: کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در جلسه روز یکشنبه خود این موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد داد.

شهرداری باید با موضوعات سیاسی هوشیارانه برخورد کند

در شورای اسلامی شهر تهران نیز محسن سرخو، با تاکید بر اینکه شهرداری باید با موضوعات سیاسی هوشیارانه برخورد کند، گفت: اگر شهرداری با مسائل سیاسی هوشیارانه برخورد نکند، به منافع کشور لطمه وارد می‌شود. نباید شهرداری اجازه بدهد هر بیلبوردی با هر مضمونی ولو اینکه هزینه‌اش پرداخت شده باشد در سطح شهر نصب شود به عنوان مثال درمورد بلیبوردهای "صداقت امریکایی" باید حداقل در این راستا هماهنگی لازم با شورای امنیت ملی و وزارت امور خارجه انجام می‌شد در غیر این صورت باید جلوی چنین حرکت‌های خودسرانه در شهر گرفته شود.

وی ضمن اشاره به نصب بیلبوردهای مختلف در سطح بزرگراه‌ها، گفت: اساسا کار فرهنگی نباید کار سطحی باشد. نصب بیلبورد در سطح بزرگراه‌ها چه با مضمون درست و چه غلط، کار خلافی است و در اکثر نقاط دنیا این کار را نمی‌کنند زیرا این امر موجب بر هم زدن تمرکز رانندگان می‌شود و باعث ایجاد مشکلات ترافیکی می‌شود.

سرخو با اشاره به نصب بیلبوردها با مضمون صداقت آمریکایی در سطح شهر گفت: باید به دور از جوسازی اجازه دهیم مسئولان قانونی کشور که حتما تحت نظر مقام معظم رهبری کار می‌کنند اقدامات درست و برنامه‌ریزی خود را انجام دهند و از هر گونه جوسازی و حرکت احساسی پرهیز شود.

وی افزود: منافع کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی اولویت اول است و اینکه بخواهیم بیلبوردهای اهانت‌آمیز درج کنیم که خدایی ناکرده مغایر برنامه‌ریزی‌های مسئولان کشور باشد؛ خوب کار درستی نیست.

وی ادامه داد: می‌دانیم که آمریکایی‌ها سال‌هاست با ملت ایران دشمنی کرده‌اند، کارشکنی کرده‌اند و در همه مراحل انقلاب کارشکنی‌های متعددی از جمله اینکه یکی از عوامل جنگ تحمیلی آمریکایی‌ها بودند و خاطرات تلخی همچون هواپیمای ایرباس که هیچ‌گاه از حافظه ملت ایران پاک نخواهد شد. اما به هر حال جمهوری اسلامی ایران رویکرد قانونمندانه‌ای دارد که مستقیما زیر نظر مقام معظم رهبری اداره می‌شود. به دولت آقای روحانی هم که باید اجازه دهیم تدابیر خود را به سرانجام برساند. در حال حاضر تیم مستقر در وزارت امور خارجه کاملا متخصص هستند و هوشیارانه امور را دنبال می‌کنند.

سرخو تاکید کرد: حرکت‌های احساسی و تندروی‌های افراطی از هر طرف که باشد قطعا به نفع کشور، نظام و مملکت نخواهد بود.

وی در خصوص مطرح شدن این مسئله در جلسه شورای شهر تهران گفت: احتمال دارد این موضوع در جلسات آینده شورای شهر تهران مطرح شود.

مجتبی شاکری عضو شورای شهر تهران، گفت: امروز در یک پیچ تاریخی قرار داریم. از یک سو فرمایشات امامی را داریم که در آغاز آمریکا را شیطان بزرگ لقب داد و در پایان عمر گفت وصیت من به فرزندان بسیجی این است که بغض‌ و کینه مقدس خود را نسبت به آمریکا در دل نگه دارند و از سوی دیگر فرمایشات مقام معظم رهبری داریم که در آخرین صحبت‌ها گفتند آمریکا قابل اعتماد نیست و خوی استکباری دارند.

وی افزود: رییس‌جمهور زحمت می‌کشند و سعی می‌کنند رفتار را به رفتاری متعادل تبدیل کنند اما شما در مقابل ببینید که آنها چگونه عمل می‌کنند. اوباما در آخرین حرف‌ها گفت همه گزینه‌ها روی میز است و حتی یک شخصیت آمریکایی گفت فریبکاری در ژن ایرانی‌ها است.

شاکری ادامه داد: عمق قضیه بیشتر از این جملاتی است که در بیلبوردها آورده شده است. باید رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها در این زمینه مصاحبه‌های دقیق، شفاف و عمیقی را با شخصیت‌های موثر در سیاست خارجی انجام دهند تا تکلیف مردم روشن شود و از این تعلیق نجات پیدا کنند.

این عضو شورای شهر تهران ضمن بی‌اطلاعی از نهادی که در مورد این بیلبوردها صدور مجوز می‌کند، افزود: باید مردم را نسبت به وضعیت موجود روشن کنیم البته مردم جلوتر هستند و همین الان در نمازجمعه شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند.

شاکری افزود: این بیلبوردها تنها در منظر میهمانان خارجی و بیرون مرزها موثر است و مردم کشور هر روز شعار مرگ بر آمریکا می‌دهند.

نصب بیلبوردهای صداقت آمریکایی ضد امنیت ملی است

غلامرضا انصاری عضو شورای شهر تهران گفت: نصب بیلبوردها از طرف هر گروهی که انجام شده کار غیراصولی و ضد امنیت ملی است.

وی ضمن تاکید بر اینکه از ابتدای انقلاب تصمیمات در سیاست خارجی زیرنظر شورای امنیت ملی و مستقیما زیرنظر مقام معظم رهبری اتخاذ می شود گفت: در مسائل داخلی متاسفانه یکسری بی‌تدبیری‌ها و حرکت‌های حساب نشده انجام می‌شود.

انصاری افزود: قطعا حرکت‌های اخیر دولت با هماهنگی شورای امنیت ملی و مقام معظم رهبری انجام شده است. هر کسی یا هرجایی که این بیلبوردها را نصب کرده کاری ضد امنیت ملی انجام داده است و باید سازمان‌های مسئول مانند وزارت اطلاعات و خود شورای امنیت ملی وارد شود و با دست اندرکاران این مسئله برخورد شود.

این عضو شورای شهر تهران ادامه‌ داد: نمایندگان مردم در شورای شهر تهران از شهرداری و مسئولان ذی‌ربط سوال خواهند کرد که چطور می‌شود در سطح شهر بدون مجوز چنین طرح گسترده‌ای اجرا شود و اگر مجوز داده شده، توسط چه کسی و چرا این مجوز صادر شده و نتیجه آن را به مردم اعلام خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: خود من قطعا در جلسه بعدی شورا این قضیه را به صورت قانونی و حقوقی پیگیری خواهیم کرد.

ابوالفضل قناعتی، دیگر عضو شورای شهر تهران نیز  گفت: عدم صداقت آمریکا در قبل و بعد از انقلاب برای مردم کشورمان روشن شده است. در تمامی این سال‌ها صداقت روشنی از آمریکا ندیده‌ایم و مدام به دنبال منافع خود بوده است.

وی افزود: در این بیلبوردها صداقت آمریکا به تمسخر گرفته شده و این با توجه به این موضوع است که هیچ گاه تعامل دوجانبه‌ای وجود نداشته است.

وی در خصوص تاثیر این بیلبوردها بر روند مذاکرات و سیاست‌خارجی ایران، گفت: دولت یازدهم پس از روی کار آمدن فکر می‌کند می‌تواند در بعضی موضوعات تعامل داشته باشد. اما بر طبق فرمایشات رهبری اطمینانی به آمریکا وجود ندارد اما دولت می‌تواند از طریق دیپلماسی این موضوع را پیگیری کند.

قناعتی ادامه داد: این حرکت شروع شده است اما بازخورد خوبی گرفته نشده است و باید دانست که آمریکا هیچ‌گاه به دنبال شفاف بودن با ایران نبوده است.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها به دنبال حل مشکل نیستند و به دنبال حذف نظام جمهوری اسلامی هستند. نصب این بیلبوردها فکر می‌کنم به تمسخر گرفتن سیاست‌های جدیدی است که بعضی دارند، دنبال می‌کنند.

پیگیری ایسنا جهت گفت‌وگو با مسئولان شهرداری در این باره بی‌پاسخ ماند.


انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1392/08/04
عیبی نداردفعلا همه چیزسلیقه ای شده است شهرداری ها که نوراعلی نوروقتی گفتندنظرکارشناسی شده یعنی نظرسلیقه میل یاحتی ممکنه بگن عشقم کشیده تهران به گمانم بعدازانقلاب تاحال 15برابربروسعت آن افزوده شده فقط تودهانه دماوندنتوانسته اندنظرکارشناسی شده پیاده کنندفقط پول...موقعیت ...همیشه دربرروی یک پاشنه میچرخدمگراینکه عکس آن ثابت شود
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1392/08/04
والله از خیلی از از این ایرانیا بهترن
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1392/08/04
حالا اينارو كجاي تهران نصب كردن؟ كدوم خيابون؟
پاسخ ها
مريم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
من سه تا شو تو اتوبان امام علي جنوب به شمال ديدم و حيرت كردم آخه چطور ممكنه وقتي مقام معظم رهبري حمايت مي كنند يك عده بي سياست و درايت همه چيز را با اين اقدام ناشايست زير سئوال مي برند؟!!!
اما از ديروز ديگه سرجاشون نبودن، حالا مي فهمم چرا...
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1392/08/04
قطعا منافع 20% از ايراني ها(؟)توي تحريم عليه ايران هست.80%بقيه که مهم نيستن..
پاسخ ها
ali
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
اصل هم همان 20%هستش!!!!
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1392/08/04
چرا باید یه نفر در این مورد تصمیم بگیرد مگه مردم حق اظهار نظر ندارند باید نظر مردم باشد و بس .یعنی چند میلیون اندازه یه نفر عقل و سعور ندارند .این نظر به سرنوشت وزندگی مردم وابسته هست ومردم هم باید تصمیم بگیرند نه یه عده .خدا خاص خداوند همه را برا زندگی کردن افریده نه اطاعت کردن.
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1392/08/04
واسه بعضی هامتاسفم که فقط به فکرمنافع خودشون هستن تا مردم بیچاره
United States
22:28 - 1392/08/04
دوتا بحثه یکی اینکه مردم ما در موضع گیری خود تابع رهبرن دوما اینه که توکشوری که دمکراسی وجود داره همه میتونند نظراتشون بگن هر چند که به مزاج بعضی ها خوش نیاد.یادمون نره امریکا شیطان بزرگه .
پاسخ ها
ددی جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
سلام داداش گفتن نظر اصلا مهم نیست عمل به انتقادها وتجدید نظر در رفتار مهمه.تو کشوری که دمکراسی باشه همه تابع یه نفر نمیشن بلکه تابع قانون وقانونمندی میشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج