قیمت دلار به بالای ۱۰ هزار تومان می‌رسد؟!
۷۳۶۴۹۱
۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
۱۵۱۹۶ 
یک اقتصاددان معتقد است: برخی برای سوداگری، احتکار، سود بیشتر و سفته بازی به قصد آینده نگری، معادلات بازار ارزی را برهم زده اند، بنابراین عرضه و تقاضا به هیچ وجه در این سیستم جوابگو نیست.

خبرگزاری ایسنا: یک اقتصاددان معتقد است: برخی برای سوداگری، احتکار، سود بیشتر و سفته بازی به قصد آینده نگری، معادلات بازار ارزی را برهم زده اند، بنابراین عرضه و تقاضا به هیچ وجه در این سیستم جوابگو نیست.

قاسم نوروزی بازار بی ثبات و افزایش افسار گسیخته قیمت ارز را معطوف به یک قاعده تکراری دانست و اظهار کرد: در تمام ادوار دولت در 30 سال گذشته به خصوص در سال های پایانی آن ها این نوسانات و به شکل چشمگیر، تجربه شده است.

وی با پیش بینی این که این افزایش قیمت می تواند به بالای ده هزار تومان در سال جاری هم برسد گفت: در صورت تشدید تحریم ها و بی ثباتی کنونی حاکم بر بازار ارز و عدم کنترل آن شاهد نوسانات به مراتب بیشتری خواهیم بود.

این دکترای اقتصاد با بیان علل و عوامل افزایش ناگهانی ارز یادآور شد: چهار عامل دولت، رفتار بازار، رفتار روانی مردم و تراز تجاری کشور از علل این نوسانات هستند.

نوروزی با اشاره به این که دولت ها برای کاهش کسری بودجه دست به افزایش قیمت دلار زده تا با فروش ذخایر ارزی خود در بازار بتوانند بخشی از کمبود بودجه را جبران کنند بیان کرد: رفتار بازار به شکل سوداگری، بورس بازی و سفته بازی دلیل دوم افزایش قیمت ارز است.

وی افزود:وقتی بازاری پر رونق شود بازاریان، تجار و مردم نقدینگی خود را به آن سمت برده و در آن بازار تزریق می کنند و زمانی که نقدینگی به آن بازار وارد شود قیمت آن کالا بالا رفته و این عامل سبب کمبود دلار می شود که نهایتا باعث برهم زدن تناسب عرضه و تقاضا و بالارفتن قیمت دلار خواهد شد.

این دکترای اقتصاد رفتار روانی مردم متاثر از تورم و افزایش قیمت ها را به عنوان سومین عامل و تاثیرگذارترین آن نام برده و خاطرنشان کرد: مردم و سرمایه گذاران با پیش بینی این که اگر کالایی را که دچار افزایش قیمت شده، نخرند قیمت آن بالاتر می رود به آن هجوم برده و برای کسب سود بیشتر یا جلوگیری از ضرر حاصله باعث افزایش قیمت آن کالا می شوند؛ نمونه بارز آن در مورد خودرو و بازار روانی و هجوم مردم برای خرید آن به عینه وجود دارد.

وی، عامل چهارم افزایش قیمت ارز را تراز تجاری کشور مطرح کرد و افزود: تراز تجاری یعنی هزینه های وارداتی و درآمدهای صادراتی که هرچه هزینه بیشتر از درآمد باشد منجر به کاهش ذخایر ارزی کشور شده و در نتیجه قدرت کنترل بازار ارز از دست خواهد رفت که این موضوع منتج به بی ارزش شدن پول ملی می شود.

دکترای اقتصاد دانشگاه قائمشهر سه دلیل را عامل منفی شدن تراز تجاری کشور دانست یادآور شد: دلیل عمده در منفی شدن تراز تجاری، کم بودن صادرات و صادرات کم درآمد به لحاظ کمی، کیفی و ریالی است. وقتی ما صادرکننده مواد خام و وارد کننده مواد صنعتی هستیم در نتیجه هزینه ارزی بیشتر از درآمد ارزی شده و تراز تجاری کشور به این ترتیب منفی می شود.

نوروزی، تحریم ها را دیگر دلیل موثر در تراز تجاری کشور نام برد و یادآور شد: تحریم و رفتار کشورها، متاثر از آن درآمد ارزی کشور را کاهش داده و طبیعتا منجر به بالا رفتن قیمت ارز می شود.

وی از بازارهای موازی به عنوان عامل دیگر یاد کرد و گفت: بازارهایی مانند تولید، خودرو، مسکن، بانک و غیره بازارهای موازی هستند که اگر نسبت به بازار ارز ضعیف تر باشند سبب سرازیر شدن نقدینگی به سمت ارز شده و با افزایش خرید ارز، قیمت آن نیز افزوده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه قائمشهر با اشاره به نقش بانک مرکزی به عنوان تنها ارگان کنترل کننده نوسانات ارز تصریح کرد: بانک مرکزی نهاد قانون گذار پولی، مالی و ارزی کشور بوده و نقش اصلی را در این بین ایفا می‌کند اما در حقیقت سیستم ارزی ما یک سیستم ارزی شناور کنترل شده است.

نوروزی در ادامه افزود: یعنی دولت به طور مستقیم قیمت ارز را ثابت نگه نداشته و اجازه می دهد بازار به شکل شناور آن را تعیین کند؛ اما در نوسانات شدید بانک مرکزی ورود کرده و کنترل می کند.

دکترای اقتصاد دانشگاه قائمشهر با اشاره به وظایف کنترلی بانک مرکزی یادآور شد: اولین راه کنترل نوسانات بازار ارز، تزریق آن در بازار برای شکستن قیمت است که برای این منظور بانک مرکزی باید ذخایر ارزی قوی داشته تا بتواند از عهده کنترل ارز برآید.

نوروزی با بیان راهکار دیگر در صورت نبود ذخایر قوی ارزی در بانک مرکزی گفت: روش دیگر تثبیت قیمت توسط بانک مرکزی و اعلام یک قیمت واحد برای مبادلات است، همان گونه که توسط دولت فعلی، مبلغ 4200 تومان ابلاغ شد.

وی با تشریح دلیل عدم عملیاتی شدن این رقم تاکید کرد: زمانی بانک مرکزی قیمتی را به عنوان مبنا در نظر می گیرد باید آن قدر ذخیره داشته باشد تا بتواند نیاز ارزی بازار و تجار را تامین کند در غیر این صورت این مهم ممکن نشده کما این که اکنون شاهد آن هستیم.

این محقق و پژوهشگر اقتصادی، راه دیگر را اعمال نفوذ با تحریم شدید روی بازار ارز و صرافی ها دانست و در ادامه بیان کرد: کنترل صرافی ها و جلوگیری از بازار دلالی می تواند راهگشا باشد اما بسیار سخت بوده و حتی در برخی موارد منتج به نتیجه عکس می شود.

نوروزی، خروج نقدینگی از بازار و هدایت آن به سمت بازارهای مطمئن نظیر بورس و تولید را به عنوان راهکار دیگری مطرح و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی برای خروج نقدینگی از این بخش یا می تواند نرخ بهره بانکی را افزایش داده یا با برطرف کردن موانع و اعمال سیاست های حمایتی از تولید با پائین آوردن ریسک سرمایه گذاری در تولید مشوق سرمایه گذاری و تزریق نقدینگی به این بخش ها شود.

وی ادامه داد: وجود بازار بورس شفاف که مردم انگیزه سرمایه گذاری در آن را داشته باشند می تواند تا مقدار زیادی کمک به هدایت نقدینگی به سمت این بازارهای مطمئن باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه قائمشهر کاهش نرخ بهره بانکی را سبب خروج نقدینگی از بانک ها و سرمایه گذاری در بازارهای دیگر دانست و تصریح کرد: اصولا کاهش نرخ بهره بانکی برای تشویق سرمایه گذار برای ورود به بازار تولید است، اما وجود بازارهای رقیب قوی در ایران مانند خودرو، طلا و ارز سبب هدایت سرمایه به سمت آن ها و به ویژه بازار پر رونق ارز شده است.

نوروزی ایجاد شفافیت قضایی، پولی ،مالی و بانکی را موجب انگیزه برای هدایت سرمایه به سمت درست و اصولی آن دانست و گفت: دستگاه های اجرایی و نظارتی باید کارآمد بوده و وظایف خود را به نحو شایسته انجام دهند.

وی با اشاره به تحریم های حاکم بر کشور و قطع رابطه اکثر بانک های جهانی با ایران راه حل سیاسی را مشکل گشا دانست و تصریح کرد: باید بپذیریم که ما ثبات سیاسی نداشته و تعامل سیاسی مطلوب با کشورهای دیگر نداریم. تا تعامل مثبت سیاسی و ثبات در این زمینه نداشته باشیم قطعا نتیجه نخواهیم گرفت. در این حالت تحریم ها شدیدتر شده و مشکلات متعاقب آن نیز افزون تر می‌شود.

وی با اشاره به این که برای نجات اقتصاد کشور در حال حاضر نیاز به هیچ گونه بسته اقتصادی نداریم تصریح کرد: تنها نیاز ما در شرایط کنونی بسته سیاسی مناسب بوده و خواه یا ناخواه سیاست وارد اقتصاد ما شده است، به همین خاطر تنش ها و بی ثباتی سیاسی اقتصاد ما را فلج کرده و باید باور داشته باشیم قبل از هرگونه راهکار اقتصادی باید به دنبال راهکار سیاسی بود.

عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه قائمشهر با اشاره به نوسانات طلا، ارز و نفت در بازارهای جهانی یادآور شد: این سه کالای عمده همواره رقیب یکدیگر بوده به طوری که نوسانات هر یک بر دیگری تاثیرات منفی یا مثبتی خواهد گذاشت. اگر بازار ارز جذابیت خود را از دست دهد مردم به سمت طلا و ذخیره آن هجوم می آورند و سه بازار طلا، ارز و خودرو تمام ظرفیت نقدینگی مردم را معطوف خود کرده و همین عوامل سبب افزایش این کالاها شده است.

نوروزی با اشاره به اینکه رفتار مردم در ایران صرفا مصرفی نبوده و بر اساس نیاز خرید نمی کنند تصریح کرد: مردم و سرمایه گذاران بر اساس سوداگری، احتکار، سود بیشتر و سفته بازی به قصد آینده نگری معادلات بازار را برهم زده بنابراین بحث عرضه و تقاضا به هیچ وجه در این سیستم جوابگو نیست.

این محقق، پژوهشگر و استاد اقتصاد دانشگاه رفتار روانی مردم در بازار را علت نبود امنیت سرمایه گذاری در تولید دانست و گفت: عدم امنیت اقتصادی در این اقتصاد بیمار و بی ثبات به علاوه رفتار عجیب مردم باعث شده تا نقدینگی اقتصاد هرز رفته و در مسیر اصلی خود مورد استفاده قرار نگیرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Greece
12:03 - 1397/04/03
می رسد خوبم میرسد ازاین ملت بی بخار آبی گرم نمیشه هر بلایی سرمون بیاد حقمونه خدایش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
مردم نفهم ما هم تا یچی گرون شد فورا میرن میخرن اره درست میگی
Germany
12:07 - 1397/04/03
خداوند نا بود کند دولتی را که برای تامین بودجه خود به ملتش فشار می آورد، خدایا ریشه این ظالمان را بخشکان
آمین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
مردمی که میگن مرگ برآمریکا گرونی حقشونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
مردمی که به جای انتخاب درست؛ یک نفر دیگر را رئیس جمهور میکنند، حقشونه.
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1397/04/03
بعععله که میرسد
گوشت گربه که سهله گوشت آدم هم میخورید ایشالله
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1397/04/03
تا آخر سال به ۱۰۰هزار تومن هم میرسه
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1397/04/03
آنهائی که می گفتن دلار3800وافعی نیست .آیا الان قیمت واقعی است ؟ یا اینکه خون اشام ها خون ملت را میمکن!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1397/04/03
ای لعنت به همتون لعنت لعنت ای خدا
United Arab Emirates
12:52 - 1397/04/03
بالاخره مارو به گوشه رینگ بردن .این یعنی گیراندختن توی کوچه بن بست .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
حالا دو راه داریم یا تسلیم یا با همه قدرت وتوان حمله ورهایی از بن بست
Germany
13:31 - 1397/04/03
جون دلار ۱۰هزار تومانی خخخخخخخخخخت
روحانی متشکریم
United Arab Emirates
13:32 - 1397/04/03
یه بار گفتی در رفتی پارسال یه بار گفتین چی شد حرفتون به کرسی نشون دیدین یه بارم بالاخره کاسه کوزه میشکنه یکی میره خودش یا میکشه یا اتش میزنه واینکه وقتی طرف سخن گفت دیگه برای دولتمردان هیچی مهم نیست حالا یه بار دیدی تجمع شده خواهشا این نظرات برسونید البته تجمع بشه برای مکان واسه بزرگان مهم نیست برای اینکه برای حرف مردم تره خورد نمیکنن توراخداقبول کن حرف من برم به دیواربگم البته بگم من خودم کار به دلار ندارم فقط نطرم گفتم ودوست ندارم هیچی را به دلار ربط بدن والسلام زیاده روی شد
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1397/04/03
برید بابا حال ما بهم خورد
France
13:53 - 1397/04/03
بعد از خروج امریکا از برجام دلار 15000 هزار تومی سر زبونا بود و بعضیا میگفتن برو بابا مگه داریم دولت درستش میکنه ...حالا همونا بیان جلوی بالارفتنش رو بگیرن.....دلار بشه 20 هزار تومن دیگه دولت ... نمیتونه جلوی مردم رو بگیره ........
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1397/04/03
من رای میدم!تا قیمتها واقعی شه!
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1397/04/03
مرگ بر امریکا امریکا هیچ غلطی نمیکنه چون ما خودمو اقتصادمونو نابود کردیم.......
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1397/04/03
مطمئن باشید هیچ معیاروسقفی برای این افزایش وتوقفش نیست زیرا اساس از بنیاد خراب است وتا ابد این افزایش دلار وبی ارزش شدن وپایین امدن ارزش پول ملی ادامه خواهد داشت ،شک نکنید همچنان که این چهل سال انقلاب مسبوق به سابقه ست وگواه مطلب،زیرا جامعه در هیچ بازه زمانی طی شده گشایش و اسایشی در پی نداشته ویکضرب بسوی بی ارزش شدن پول ملی و گرانی و بیکاری و نابسامانی و هزار بلا ومصیبت دیکر در حرکت است
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1397/04/03
مردم ایران حقشونه که اینجور بشن امیدوارم بدتر بشن یا خدا بشه 100هزارتومن تا گوشت همو بخوریم واون روز نزدیکه
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1397/04/03
یک سنگ را یک دیوانه میاندازه تو چاه صدتاعاقل نمیتونند در بیارند
Iran, Islamic Republic of
15:38 - 1397/04/03
ایران ورشکسته شده ولی جلو مردم نمیگن ک جو کشور بهم نریزه
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1397/04/03
اینو مطمئن باشید با این اوضاف تا 12 هزار تومنم راه داره
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1397/04/03
اینجا قدرت اول جهان مشخص شد و هارت و پورتهای الکی رو باد برد.بای بای ریال
United Arab Emirates
12:19 - 1397/04/09
میرسه داداش بد بخت شدیم رفت بیکفایتی دولت رئیس بانک مرکزی خوش بحال آقازاده ها
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1397/05/10
بالاخره این بازی باید تموم شه
یا با امریکا باید دوست باشن، برن مذاکره، وگرنه شاید حمله نظامی نشه ولی وقتی وضعیت اقتصادی سیاسی و اجتماعی بهم بخوره، مردم کار نداشته باشن، بیکار باشن،چیزی واسه از دست داده نداشته باشن، اعتراض و شورش میکنن، و این نظام به انتها می رسه
به نفعشونه که مذاکره کنن برای بقای خودشون
و البته جنگ هم به نفع این نظام هست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج