محکومیت ۶ میلیارد دلاری در سکوت مسئولان؟!
۷۳۸۴۵۴
۰۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
۵۵۱۱ 
حکم 6 میلیارد دلاری دادگاهی در نیویورک علیه ایران به بهانه حادثه 11 سپتامبر، مانند برخی اتفاقات مشابه دیگر، با سکوت مسئولان ذی‌ربط دولت مواجه شده است.

روزنامه وطن امروز نوشت: حکم 6 میلیارد دلاری دادگاهی در نیویورک علیه ایران به بهانه حادثه 11 سپتامبر، مانند برخی اتفاقات مشابه دیگر، با سکوت مسئولان ذی‌ربط دولت مواجه شده است.

اردیبهشت ماه امسال، دادگاهی در نیویورک به بهانه بررسی حملات 11 سپتامبر 2001 به آمریکا تشکیل و در حکمی تعجب‌برانگیز ایران را به اتهام مشارکت در حملات 11 سپتامبر 2001 به مرکز تجارت جهانی نیویورک به پرداخت بیش از 6 میلیارد دلارغرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد. دقیقاً مصداق آش نخورده و دهان سوخته!

این حکم از سوی «جرج بی دنیلز» قاضی دادگاه فدرال آمریکا در جنوب نیویورک که پیش از این نیز سابقه صدور احکام غیابی علیه ایران را در کارنامه خود دارد و سال گذشته نیز در حکمی مشابه،‌ایران را به پرداخت 10 میلیارد دلار محکوم کرده بود، صادر شده است. دادگاه آمریکا مقرر کرده است ایران باید به همسران قربانیان نفری 12/5 میلیون دلار، والدین قربانیان 8/5 میلیون دلار، کودکان آنها 8/5 میلیون دلار و خواهران و برادران آنها نفری 4/25 میلیون دلار بپردازد. این مبلغ شامل بهره پول از زمان رخداد حادثه نیز می‌شود!

پس از صدور رأی دادگاه فدرال نیویورک و محکومیت غیابی ایران در این دادگاه، براساس قوانین آمریکا، ایران تا 28 ماه مه یعنی 7 خرداد، برای اعتراض به حکم صادره فرصت داشت. فرصتی که با سکوت مسئولان ایرانی تمام شد و دستگاه دیپلماسی کشور تاکنون تنها به محکوم کردن شدید این حکم غیابی از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه در بین رسانه‌ها بسنده کرده و هیچ شکایت و اعتراضی نشده است.

این برای نخستین‌بار نیست که ایران در یک دادگاه غیابی محکوم می‌شود و قطعاً آخرین بار نیز نخواهد بود. ایران در برهه‌های زمانی مختلف مورد ظلم و قضاوت نادرست چنین مجامع حقوقی و قضایی در برخی کشورها قرار گرفته است. آنچه در این باره اهمیت دارد، این است که ایران هنوز آنچنان که باید و شاید از حق قانونی خود برای اعتراض به این دادگاه‌ها در مجامع بین‌المللی و حقوقی استفاده نکرده و گویی اکنون این عدم اعتراض و واکنش جدی، به رسمی در کشورمان تبدیل شده که مسئولان مربوط در کشورمان گاهی تنها به موضع‌گیری‌های تکراری بسنده می‌کنند.

در حالی که باید با ارائه مستندات و استدلال‌های قوی و اقدامات مناسب، مظلومیت خود را اثبات کرده و متعاقب آن در پی احقاق حقوق ضایع شده برآیند. اقداماتی که اگر بموقع و دقیق انجام شود بعدها حتی راه را برای شکایات ایران علیه ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر که در موقعیت‌های مختلف، به بهانه‌های مختلف اقدام به محکومیت ایران نزد ا نظار عمومی و نیز توقیف میلیاردها دلار از سرمایه این کشور کرده‌اند، باز می‌کند.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
United States
09:15 - 1397/04/07
برلی اینکارها باید به حقوق بین المللی تسلط داشت که مقامات ما ندارند البته ادم متخصص دراین زمینه ها داریم منتها مسافرکشی میکنند
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/04/07
خدالعنت کنه هم امریکاروهم مسئولین ماروکه مردم ایران مودن توگرفتاریاشون ومسئولین یاهدیه میدن یاجریمه
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1397/04/07
ای خدا خودت به دادمان برس
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1397/04/07
مردم ایران چقدربدبختن بااین مسئولین هرچندچیزی به مانمیرسه خدایاخودت یه کاری بکن
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1397/04/07
نوش جانشان حق را اینطوری میگیرند
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1397/04/07
متاسفانه کشور رو چنان منزوی کردن که دیگه هیچ جا قبولش ندارن
بله این است غارت و استعمار
United States
10:54 - 1397/04/07
فدای سرمان!!! ما اینقدر پول، دلار و نفت داریم که تا صد سال دیگه میتونیم حیف و میل کنیم!
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1397/04/07
فقط اینو اکثر مردم ایران میدونن که آمریکا دشمن ما نیست و سیاست مسولان ما کار را به اینجا کشانده
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1397/04/07
چه بلایی این حادثه حملات تروریستی11سپتامبرشده!؟امریکای زورگو و باجگیر طی چندسال اخیراین چندمین باره ایران وچندکشوردیگه درباره حملات11سپتامبرمحکوم به پرداخت غرامت قربانیان امریکایی می شوند!؟اونم غرامت برای تک تک کل اقوام وفامیل های قربانی بصورت جداگانه درنظرمی گیرند!!
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1397/04/07
حتما محکوم بودیم که جد و ابای اونا باید میلیاردها تومان از خزانه ما پول بخورند دیگه پولای ماهای بدبخت باید با بی عرضگی اینا بره جیب امریکاییهای کثافت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج