نعمتی: سفر اروپایی روحانی به نفع برجام است
۷۴۱۱۴۸
۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۷
۲۹۴۲
بهروز نعمتی در روزنامه ایران نوشت: اکنون زمان آن است که دولت مجموعه تیم‌هایی را مأمور مذاکره با دو طیف عمده از بازیگران بین‌المللی کند؛ طیف اول کشورهای همسو با ما و طیف دوم کشورهایی که در کوران اقدامات غیر معمول دولت امریکا، تا اینجا طرف ایران را گرفته‌اند.

بهروز نعمتی، عضو هیأت رئیسه مجلس در روزنامه ایران نوشت:

قطعاً و حتماً حضور آقای دکتر روحانی در سوئیس و اتریش می‌تواند منشأ اثر باشد و مشکلاتی را که با خروج امریکا در برجام ایجاد شده است در مسیر حل و فصل قرار دهد. تا اینجا اروپا در لفظ اعلام کرده که به‌دنبال امریکا از برجام خارج نخواهد شد و خانم موگرینی هم بر پایبندی به برجام تأکید کرده است.

نعمتی: سفر اروپایی روحانی به نفع برجام است

سیاست ما باید تقویت این دیدگاه در اتحادیه اروپا باشد. اتریش و سوئیس دو بازیگر تأثیرگذار عرصه سیاسی و اقتصادی اروپا هستند و مهم‌تر از آن اینکه ریاست این اتحادیه در دوره اخیر برعهده اتریش است. سفر آقای روحانی به این دو کشور با این شرایط زمانی که در آن قرار داریم و موقعیت سیاسی که آنها از آن برخوردار هستند یک اقدام واجب است. درک موقعیت فعلی و شرایط این سفر می‌تواند آن را به یکی از نقاط عطف شرایط پس از برجام بدون امریکا تبدیل کند.

استفاده از ظرفیت‌ها و اقدامات دیپلماتیک سازنده‌ای مانند سفر اخیر رئیس جمهوری به اروپا اما خود مستلزم فراهم آوردن زیرساخت‌هایی در داخل کشور است. بدون این زیرساخت‌ها تلاش‌های دیپلماتیکی که جریان دارند بازتابی در مقام نتیجه عملی نخواهند داشت. مهم‌ترین این مسائل داشتن وحدت در داخل است. این نه به معنای نفی انتقاد است و نه به معنای کنار گذاشتن رقابت‌های سیاسی و پذیرش تکثر در حوزه‌های مختلف.

معنای این وحدت رعایت حدود رقابت در چارچوب منافع ملی و پرهیز از جدال‌های تنش‌آفرین در سطح جامعه است. به عبارت دیگر شرایط نامطلوب در برخی حوزه‌ها نباید در تداخل تبدیل به ابزار انتقام‌گیری سیاسی یا اهرم فشار به رقبا شود.چنین نگاهی به موقعیت‌ کشور زمینه همکاری مطلوب برای حل مشکلات را از بین برده و در عمل همه تلاش‌ها و از جمله تلاش‌های دیپلماتیک را بی‌اثر می‌کند.

مسائل دیگری چون ترمیم کابینه بر اساس شرایط شکل گرفته جدید برای کشورمان، سرعت دادن به اجرای قوانین و توافق‌های انجام شده ناظر به مسائل اقتصادی چون صندوق‌های بازنشستگی، اهتمام بیشتر برای نزدیکی و پیوند مردم و مسئولان و همین‌طور زمینه‌سازی جدی برای شنیدن صدای واقعی جامعه هم از جمله ‌پیش زمینه‌هایی هستند که در اثر بخشی اقدامات دیپلماتیک دولت مؤثر خواهند بود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1397/04/13
فاتحه بر جام خوانده شد
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1397/04/13
از زمانی سه قوه نشست مشترک برگزارکردند پشت درهای بسته مواضع آنهاچقدر به هم نزدیک شده است به اصطلاح اوضاع گل وبلبلی شده!؟
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1397/04/13
به نفع برجام است یابه نفع ایران ؟
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1397/04/13
به نفع خودش است که رفته اروپاگردی
ازش هم لابد عوارض خروج از کشور نمی گیرن
منم بودم می رفتم
اروپا خیلی خوبه آخه...
United Arab Emirates
12:04 - 1397/04/13
رفته پیش رییس جمهور سوییس......من خودم شنیدم رییس جمهور سوییس به بقلیش گفت بابا این روحانی چقد بدموقع امده گذاشته سربازی فوتبال سویس و سوءد امده خانه ما والله به خدا
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1397/04/13
برجام دوسه سال بودکدوم مشکل حل شدمشکل این مملکت فقط باتعقییراساسی حل میشود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج