مرعشی: عده‌ای به جان اقتصاد کشور افتاده‌اند
۷۴۲۰۵۷
۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲
۵۰۷۴ 
حسین مرعشی (سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی) در خصوص مشکلات اخیر اقتصادی در کشور و هم‌چنین خرید و فروش سکه به شکلی غیرمعمول و توسط افراد اخلالگر در نظام اقتصادی، اظهار کرد: یکی از عمده‌ترین مشکلات اقتصاد فعلی افزایش مداوم نقدینگی است، درحال حاضر به دلیل سود سپرده‌ها در ایران به صورت رسمی 15% و غیر رسمی 4% مردم از سپرده‌های خود سود می‌گیرند موجب رشد نامنظم نقدینگی شده است.

خبرگزاری ایلنا: حسین مرعشی (سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی) در خصوص مشکلات اخیر اقتصادی در کشور و هم‌چنین خرید و فروش سکه به شکلی غیرمعمول و توسط افراد اخلالگر در نظام اقتصادی، اظهار کرد: یکی از عمده‌ترین مشکلات اقتصاد فعلی افزایش مداوم نقدینگی است، درحال حاضر به دلیل سود سپرده‌ها در ایران به صورت رسمی 15% و غیر رسمی 4% مردم از سپرده‌های خود سود می‌گیرند موجب رشد نامنظم نقدینگی شده است.

وی افزود: حجم نقدینگی که عمدتا به شکل سپرده‌های بانکی است خطراتی را برای اقتصاد ایران دارد درحالی که می‌تواند عاملی برای تحرک در اقتصاد ملی تلقی شود، حدود 50% از نقدینگی کشور ریسک پذیر است و می‌توانند از بانک جدا شوند و به صورت توده‌ای اقتصاد را تهدید کنند و به بهمن تبدیل شوند، یکی از کارهای لازم در حال حاضر این است که تیم اقتصادی دولت باید در قالب به کارگیری حجم نقدینگی انجام دهد، گسترش بورس و واگذاری ها ، پیش فروش کالاهای مورد علاقه مردم است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: در پنج سال اخیر دولت روحانی در این زمینه پیشرفت چندانی نداشته و پروژه های عمرانی زیادی نیمه تمام مانده است، میدان های اقتصادی جدید هم تعبیه نشده است.

مرعشی در ادامه تاکید کرد: اگر مسئولین نیمی از وقتی که برای حل مسائل خارجی می گذارند در مسائل داخلی می‌گذاشتند اقتصاد ما به این شکل نبود.

وی در ادامه با بیان اینکه در وضعیت اقتصادی فعلی کشور مسئولین در حال هو کردن یکدیگر هستند ، اظهار کرد: مسئولین به جای حل مشکلات صبح تا شب یکدیگر را هو می‌کنند، دولت اعلام کرد می‌خواهد سکه بفروشد و قصد دارد بخشی از این نقدینگی را در قالب سکه فریز کند، وقتی دولت محدودیتی برای خرید سکه قائل نشده چرا باید پیگیر دستگیری افرادی باشند که سکه خریده‌اند؟ چرا باید پیگیری کنیم افراد چه مقدار سکه خریده‌اند؟ خب هر مقداری که خریده‌اند، ما که محدودیتی قائل نشده‌ام، اگر بدون قانون افراد را دستگیر کنیم از طریق اسامی متفاوت همان تعداد سکه را می‌خرند.

نماینده ادوار مجلس اضافه کرد: اقتصاد را نباید نا امن کنیم، مگر بد است کسی سکه بخرد؟ امکان دارد کسی چندین برابر ارزش سکه‌ها سپرده داشته باشد، چرا آن افراد دستگیر نمی‌شوند؟ چرا با اقتصاد بچه گانه برخورد می‌کنید؟

مرعشی با اشاره به اینکه کسی که سهام می‌خرد در قبال افزایش ارزش سهام خود مسئولیتی ندارد و مقصر نیست گفت: کسی که سهام یا سکه به قیمت روز می‌خرد و بعد از آن با افزایش قیمت مواجه می‌شود مقصر آن نیست. نمی‌توانیم سکه یا سهام یا بورس را کوپنی کنیم.

وی افزود: برای جلوگیری از افزایش قیمت در اثر خرید سکه توسط افراد باید مالیات به آنها تعلق بگیرد، جرم نکرده‌اند که دستگیرشان کنیم. عده‌ای به جان اقتصاد کشور افتاده‌اند که همدست ترامپ هستند. چرا دوستان ما با ترامپ همدستی می‌کنند؟ مگر می‌توانیم به مردم بگوییم سکه نخرید یا چه مقدار بخرید؟ مگر محدودیت داریم؟

معاون رئیس‌جمهور در دولت اصلاحات با بیان اینکه عده‌ای در بیان نظرات اقتصادی تکلیفشان با خودشان مشخص نیست و مریض هستند، گفت: بعضی افراد نمی‌دانند چه می‌گویند یا چه می‌خواهند، بالاخره مردم سکه بخرند یا نخرند؟ سپرده‌گذاری خوب است یا بد؟ 1500میلیارد نقدینگی ایران است که 750 میلیارد آن ریسک پذیر است که امکان دارد بر سر اقتصاد آور شود، رئیس جمهور و تیم اقتصادی به جای داد و فریاد این نقدینگی را به بازار سرمایه ببرند، بدهی‌های دولت را بدهند، اتوبان بسازند و اقتصاد کشور را رشد بدهند.

مرعشی تاکید کرد: مردم عقل خودشان را دست من و آقای نوبخت نمی‌دهند، مردم به دنبال راهی هستند که افزایش سرمایه در پی داشته باشد. مردم به دنبال بازارهایی می روند که سود دارد، بعد مسئولین می گویند چرا سکه خریدید؟

وی افزود: مسئولین نتوانستند نقدینگی را هدایت کنند و جلوی رشد بی رویه آن را بگیرند، این نقدینگی برفی است که تبدیل به بهمن شده ، چرا داد می‌زنید سکه خریدید؟ قوانین را اصلاح کنید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دولت سازندگی با تاکید براینکه اقتصاد کشور را نمی‌شود با معرفی مافیا و مافیا ساختن هدایت کرد، تصریح کرد: با افرادی که سواستفاده کردند برخورد کنید اما براساس قوانین، وقتی ما در خرید سکه محدودیت قانونی نداریم برچه اساس افراد دستگیر یا معرفی می شوند؟ با این روش ها فقط اقتصاد کشور را بیمارتر می کنند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/04/15
اون عده ای که به کشور خیانت میکنند و اقتصاد کشور دارند تخریب میکنند اختلاس میکنن یا هر مشکلی برای اقتصاد درست میکنند باید اعدام شوند
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1397/04/15
از 15% سود پرداختی , 9% ارزش افزوده از مردم میگیرید که سر حمع اگر حساب کنیم. میشود , یر به یر , از طرفی فروش کالاهای وارداتی به بیست برابر قیمت توسط افراد خاص , گرفتن جمیع وامها و خرید دها تن طلا توسط این افراد خاص , باعث گسترش فقر در جامعه و انباشت ثروت در دست گروهی خاص شده است , خلاصه اینکه ( نقدینگی ربطی به مردم نداره)
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1397/04/15
کارشناسان حقوق میگیرند وفقط مشاهده میکنند همه میگن به ما مربوط نیست تا مسعولش پیدا شود دیگر چیزی نیست که حراست شود.
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1397/04/15
شما دیگه نفرمایید قربان. نکنه تو آیینه نگاه کردید؟؟ هواپیمایی ماهان؟ هفت باغ علوی ماهان؟ زمینهای پسته روی سفره اب زیرزمینی کرمان؟ و ....
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1397/04/15
اقتصادی نمانده...جناب فقط جان انسانها مانده آنهم با این وضعیت دارن با مرگ تدریجی با شیب تند.میمیرند.
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1397/04/15
چرا امروز که دیگر دیر شده به این فهم رسیده اید؟ همین حرفها را قالیباف سال قبل در مناظرات زد اما به ایشان توجهی نشد.
چرا این حرفها را قبلا مطرح نکردید؟ و مدام از دولت تعریف و تمجید کردید و اشتباهات فاحش این دولت را گردن دیگران انداختید. با ایجاد شایعات خانمان برانداز باعث شد امثال رییسی و قالیباف از گردونه خارج شوند و فرصت دیگری برای احیای اقتصاد کشور امتحان نشود.
Germany
14:14 - 1397/04/15
اقا دستتون درد نکنه !!حالا اینارو ول کن از فامیلا دامادا اقازاده ها کلا خانواده ی ژن خوبتون چه خبر !!
Germany
14:14 - 1397/04/15
اقا دستتون درد نکنه !!حالا اینارو ول کن از فامیلا دامادا اقازاده ها کلا خانواده ی ژن خوبتون چه خبر !!
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1397/04/15
همه فرمایشات شما درست اما اگر فرد یا افرادی با روشی ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کردن نباید ضابط دستگاه قضایی با او برخورد کند واخلالی که آبروی نظام ورهبری را نشانه رفته نیاز به برخورد قضابی ندارد کار بجایی رسیده که رهبری ورود به موضوع کرده شاید دیر هنگام مسئولین ورود کردن ولی نمیدانم میشود امیدوار به بهبود اوضاع بود باخبر ؟؟
Iran, Islamic Republic of
01:25 - 1397/04/16
اقای مرعشی خودت را تبرئه نکن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج