چرا علیخانی منکر تبلیغ غیرقانونی ثامن الحجج شد؟
۷۴۸۲۲۱
۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۵
۱۷۸۰۰
پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و اجرای علیخانی به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی سیاه است.

تابناک: پس از انتشار جزئیات تکان‌دهنده روابط مالی برخی چهره‌ها با موسسه غیرمجاز ثامن الحجج که ضربه محکمی به اقتصاد ایران وارد کرد، احسان علیخانی یکی از عناصری که از این مجموعه رقمی برای تبلیغ آنها دریافت کرده بود، ادعاهای عجیب و در عین حال خلاف واقعی را مطرح کرد و برخی مسئولان رده پایین صداوسیما نیز از او در بیان این اطلاعات خلاف واقع حمایت کرده‌اند؛ موضوعی که انتظار می‌رود با ورود نهادهای نظارتی مورد پیگرد قرار گیرد و مشخص شود برنامه‌های این تهیه کننده، چه میزان در افزایش اعتمادعمومی برای انتقال سرمایه‌هایشان به این مجموعه تاثیر داشته است؟

انتشار اطلاعاتی درباره موسسات مالی و اعتباری غیرقانونی «ثامن الحجج» و به میان کشیده شدن نام برخی چهره‌های مشهور، حواشی فراوان و واکنش برخی از این اشخاص که اگرچه نام‌شان در این گزارش‌ها به صراحت مطرح نشده بود اما افکارعمومی تشخیص داده بودند که پای آنها در میان است، را در پی داشت. احسان علیخانی چندین سال پیاپی در تمامی برنامه‌های پربیننده مناسبتی که برای تلویزیون ساخت، هزینه‌های برنامه‌اش را با تکیه بر همین موسسات مالی و اعتباری به عنوان اسپانسر تامین کرد.

علیخانی پس از نقدهای آتشینی که نسبت به او و عملکردش در این ارتباط وارد آمد، در یادداشتی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. مهم‌ترین فرازهای توضیحات این تهیه کننده و مجری تلویزیون در دو پاراگراف خلاصه می‌شد. در پارگراف اول علیخانی ادعا کرده که این موسسه در زمان همکاری او قانونی بوده و در همین چارچوب نیز تبلیغات به صورت قانونی صورت پذیرفته و اگر بعدها اتفاقی افتاده، ارتباطی با دوران تبلیغ این موسسه ندارد.

این شومن در این زمینه گفته است: «موسسه ثامن الحجج سالها قبل از همکاری با گروه اجتماعی شبکه سه در تمامی رسانه های رسمی کشور نظیر (روزنامه ها، تیزر و برنامه های اسپانسری تلویزیونی، خبرگزاری ها، سایتها، بیلبوردهای شهری، باشگاه‌های فرهنگی و‌ ورزشی و...) حضور داشته که معنای این حضور پررنگ یعنی داشتن مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح، در نتیجه،اهدا مجوز تاسیس، مجوز گسترش موسسه تا بیش از 500 شعبه فعال، مجوز افتتاح حساب برای مردم و‌ صاحبان صنایع، مجوز برای تبلیغات تا مجوز برای انحلال این موسسه، ربطی به من و امثال من ندارد. ما با یک موسسه قانونی براساس نص صریح قانون و نظارت های دائمی صدا و سیما کار کردیم.»

چرا علیخانی منکر تبلیغ غیرقانونی ثامن الحجج شد؟

بخش دوم توضیحات علیخانی نیز بیان جزئیات درباره کسب مجوزهای قانونی برای این تبلیغات است. در این بخش آمده است: «طبق روال طبیعی هزینه‌های اکثر برنامه و‌ سریال‌های پربیننده در تلویزیون که شما تماشا کردید به عهده اسپانسرها است، موسسه مذکور هم در سال 91 تقاضای همکاری با گروه برنامه‌ساز ما را داشته و شبکه بعد از بررسی و استعلام از مراجع ذیصلاح و دریافت مجوز تبلیغات از موسسه، بنده را به عنوان تهیه کننده به این موسسه معرفی کرد. یعنی مثل تمام تهیه کنندگان سازمان نه بیشتر و نه کمتر. طی سه سال و‌‌ نیم و در قالب شش قرارداد با صداوسیما و شبکه، شش عنوان برنامه (دو‌نیمه سیب، ماه عسل 92، ماه عسل 93، سه ستاره، ویژه‌برنامه تحویل سال 93، بهارنارنج [1394]) تولید و‌ پخش شد که مبلغ مذکور از جانب اسپانسر بعد از تایید بر‌آورد هزینه‌های تولید توسط کارشناسان مربوطه شبکه و بابت تهیه و تولید به صدها نفر عوامل و هزینه های تولید به تهیه کننده تخصیص می‌یابد.»

ناصر کریمان مدیر گروه اجتماعی شبکه سه نیز به حمایت از علیخانی پرداخته و با تکرار ادعاهای او، گفته است: «این موسسه حدود ۵۰۰ شعبه داشته و در حال فعالیت بوده است؛ اینکه بعدا دچار آسیب شده و جلوی فعالیت آن گرفته شده؛ داستان دیگری است. پس از لغو مجوز، مجوز پخش تبلیغات آن در تلویزیون هم گرفته شد، احسان علیخانی صرفاً با معرفی مجموعه سیما،کاری را انجام داده و این‌ها با نظارت و کنترل شبکه بوده است، کما اینکه مراجع ذی صلاح هم نسبت به این قضیه اطلاع پیدا کرده‌اند، پس به نظر می‌رسد این شتابزدگی در قضاوت و انتشار خبر ناقص، بیشتر یک کار ژورنالیستی و رسانه‌ای است. شخص احسان علیخانی و همچنین سازمان صداوسیما پیگیر مطلب منتشر شده از طریق مراجع قضایی هستند و قطعاً تا شفاف‌شدن دقیق ماجرا دست از پیگیری بر نخواهند داشت.»

گفته‌های این مجری و مسئول حامی‌اش البته حتماً خلاف واقع است. بانک مرکزی در چهارم آبان 1393 رسماً لیست بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز را منتشر کرد که در این لیست اثری از ثامن الحجج نبود. رئیس بانک مرکزی نیز در نامه‌ای به صداوسیما خواستار توقف تبلیغ موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در رسانه ملی شد. بنابراین علیخانی و سایر عوامل دخیل نمی‌توانند ادعا کنند از این طریق به بعد در جریان ممنوعیت تبلیغ این موسسه نبوده‌اند اما آیا واقعاً تبلیغات متوقف شد؟ پاسخ منفی است.

پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و اجرای علیخانی به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی سیاه است. ظاهراً در نامه رئیس بانک مرکزی به صراحت اشاره نشده بوده که زیرمجموعه‌های این موسسات مالی و اعتباری نباید تبلیغ شوند و از همین امکان برای تبلیغ غیرمستقیم ثامن الحجج استفاده شد.

در ادامه و در برنامه ماه عسل سال 1394 نیز شاهد تکرار استفاده از این روش بودیم که باز هم اعتراض برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها را در پی داشت. در گزارش تسنیم در 4 تیر 1394 درباره این روند آمده است: «در برنامه مذکور این مؤسسه برای اینکه بتواند دستور بانک مرکزی مبنی بر عدم تبلیغات مؤسسات بدون مجوز را دور بزند، با نام باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج اسپانسر شد و امسال نیز با توسل به همین شیوه به‌عنوان یکی از اسپانسر‌های اصلی برنامه ماه عسل شبکه سوم سیما فعالیت می‌کند.» و واکنش مسئولان به این گزارش‌ها که کار را به اینجا رساند، جز سکوت چه بود؟

بنابراین علیخانی و همراهانش در صداوسیما دست کم برای دوره‌ای با وجود غیرقانونی اعلام شدن این مجموعه، به تبلیغ‌شان پرداخته‌اند. انتظار می‌رود نهادهای نظارتی و قضایی ورود کنند و بررسی نمایند نامه بانک مرکزی برای عدم تبلیغ موسسات مالی غیرمجاز نخستین بار چه زمان به صداوسیما ابلاغ شده و پس از آن در چند برنامه به صورت مستقیم و غیرمستقیم تبلیغ این موسسات شده است. همچنین باید مشخص شود سهم این تبلیغات در افزایش اعتمادعمومی برای سرمایه گذاری در این موسسات غیرمجاز چه میزان بوده و متناسب با تقصیر این برنامه‌ها، با آنها برخورد قانونی صورت پذیرد.

اخیراً محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت گزارش تکان‌دهنده‌ای داد و گفته است: «بانک مرکزی را مجبور کردند و تریبون محترم و نطق های برخی نمایندگان مجلس هم نقش داشت که حدود 23 تا 35 هزار میلیارد تومان پول پرفشار به سپرده گذاران موسسات مالی غیرمجاز بدهد، در حالی‌که موسسات غیرمجاز شعبه داشتند.» و در واقع به طور متوسط از جیب تک تک 81 میلیون ایرانی بین 283 هزار تومان تا 437 هزار تومان و به اشخاص داده شده که برای کسب سود بیشتر ریسک کرده‌اند و پولشان را در این موسسات گذاشته‌اند و اکنون مالشان بر باد رفته است. چرا باید این هزینه از جیب مردم به قیمت چاپ اسکناس بدون پشتوانه پرداخت می‌شد و آیا عاملان ایجاد اعتماد در نزد بخشی از سپرده گذاران برای انتقال منابع مالی‌شان به این موسسات سیاه، در رقم خوردن وضع موجود تقصیر کمی دارند؟

علیخانی در عین حال یک جمله دقیق و تحلیل واقعی را در توضیحاتش آورده بود: «...خبر دریافت سه میلیاردی (ا-ع) که از خبر مرگ احسان علیخانی بزرگتر نیست و فراموش می شود...» بله، مردم فراموش می‌کنند و این فراموشی کار به اینجا رسانده است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:36 - 1397/04/30
همه تو ایران دزد و اختلاسگر هستند
پاسخ ها
بدون نام
Netherlands
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
در یک ماه عسل ویژه بیا روی صندلی مهمان بگو چی شد، بعد اگه قانع کننده نبود در باز میشه دو نفر میان با دستبند می برنت
Iran, Islamic Republic of
01:52 - 1397/04/30
چه تیتر مسخره ای زدي کدومشون قبول کردن که این قبول کنه ...
Iran, Islamic Republic of
02:01 - 1397/04/30
چون می خواهد نزد مردم همان آدم فداکار دلسوز باشد وبازم عوام فریبی کنه!؟
France
02:44 - 1397/04/30
بريد بمیرید دردا وای بر شما علیخانی مديري ننگتان باد
Iran, Islamic Republic of
03:38 - 1397/04/30
درسته حرفشون والا..
چه میدونستن قراره این موسسه غیرقانونی بشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
لطفا سواد خواندن نداری سواد نوشتن هم نداشته باش که نری رو اعصاب ما ، میگه بعد از اینکه اعلام شد غیرمجازه بازم داشت بطرق مختلف تبلیغش رو میکرد
Germany
04:20 - 1397/04/30
داش احسان شما دیگه چرا مرد؟؟؟!!!!!چرا آخه!!!!!
United Arab Emirates
04:48 - 1397/04/30
چرا منکر شد خودتان بهتر میدونید
Iran, Islamic Republic of
05:58 - 1397/04/30
بله، بعد میاد فیلم هندی ماه عسل میسازه به قیمت خالی کردن جیب همه مردم جیب خودشو پر کنه و اشک ملت دربیاره و یه مشت دروغ تو برنامه تحویل مردم بده. مزخرف ترین برنامه تلویزیون بدون بیننده ملی، همین ماه عسل بود. خدا لعنتتون کنه با برنامه ساختنتون.
Iran, Islamic Republic of
06:13 - 1397/04/30
اصلا من می گویم دو دسته و شاید سه دسته دروغ می گویند ولی تعجبم از این هست که چرا آن موقع بر اساس لیست منتشره از بانک مرکزی که نام ثامن الحجج در آن به عنوان موسسه غیر قانونی اعلام شد مسئولین قضایی کشور در جهت جلوگیری از فعالیت این موسسه مالی فراگیر در سرتاسر کشور هیچ اقدامی نکردند و حتی در بسیاری از تجمع های صاحبان حساب از سوی مامورین دولتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند!!!! اگر این موسسه غیر قانونی بود پس چرا در بانک مرکزی دارای حساب های خاص بانکی بود؟!!چرا مسئولین کشور حقیقت پشت پرده ای این موسسه که به دلیل اختلاس برخی ها از موسسه و پورسانت های بی محابا از این موسسه توسط لابی های خاص را اعلان و ورشکستگی آن را اعلام نمی کنند و برای فرار از زیر دین سرمایه صاحب حساب با ترفند اعلام غیر قانونی بودن هم قانون را دور زدند و هم دروغ و چرند تحویل ملت دادند!!!
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
خیراً محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت گزارش تکان‌دهنده‌ای داد و گفته است: «بانک مرکزی را مجبور کردند و تریبون محترم و نطق های برخی نمایندگان مجلس هم نقش داشت که حدود 23 تا 35 هزار میلیارد تومان پول پرفشار به سپرده گذاران موسسات مالی غیرمجاز بدهد، در حالی‌که موسسات غیرمجاز شعبه داشتند. آقای نوبخت در این کم گویی تقریبا همه چیز را گفته که با فشار چه افرادی دولت به بانک مرکزی گفته با انتشار پول بدون پشتوانه از جیب مردم بدهی این موسسات را پرداخت کنه . پس هین افراد هم نمیگذارند پرونده اینگونه موسسات در قوه قضائیه روال عادی خودش را طی کند .
Iran, Islamic Republic of
06:14 - 1397/04/30
دادن پول افراد طماع که برای سودبیشتربه این موسسات پول داده اند ازجیب ملت انهم باچاپ پول بدون پشتوانه که منجربه کاهش ارزش پول ملی میشود وسکوت سایر مسولین بسیار شرم اوراست .
United Arab Emirates
06:19 - 1397/04/30
اخه ادمین برنده شدی درسایت واسنکه صفخه اول اخبار روزتغییر دادی مجله را که باز میکنی میره روهمون مطلب بعدا بک باید بزنی چه اتفاقی افتاده که همه را حذف کردی بعدا جمعه میشه روز خبری از ثبت کردن نظر نیست اگر هم بشه یگی دوتا مهم ثبت میکنیدواقعا چرا
France
06:38 - 1397/04/30
آقای احسان علیخانی فک کرده مردم هالویند که توی برنامه میگه به من فقط 300 هزار تومن میدن که اجرا میکنم ولی نمیگه 3ملیارد دزدی کردم...کته کله
France
06:38 - 1397/04/30
آقای احسان علیخانی فک کرده مردم هالویند که توی برنامه میگه به من فقط 300 هزار تومن میدن که اجرا میکنم ولی نمیگه 3ملیارد دزدی کردم...کته کله
Iran, Islamic Republic of
06:38 - 1397/04/30
13هزار میلیارد نیس!!!کسی میتونه این رقم رو بنویسه یا من فقط بیسوادم!!!
Iran, Islamic Republic of
07:53 - 1397/04/30
اوني که در ايران کاراي زياد دارد دروغه
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1397/04/30
آقای علیخانی! بله مردم شاید فراموش کنند اما نمی بخشند شما اگر به خدا اعتقاد دارید بدانید خدا هم از حق الناس نمی گذرد.
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1397/04/30
بنده خدا راست گفته اون زمان که معلوم نبود این موسسه کلاه برداره خوب این بنده خدا هم تبلیغ کرده
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1397/04/30
بزودی سریال شیر قهوه ی تلخ با شرکت دکتر میرعلی چوپون ..و هم آخور های مومن و مهربون ....
United Arab Emirates
11:17 - 1397/04/30
علیخانی هم یه بیشرف و نون به نرخ روز خور هستش...همشون مثل همن
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1397/04/30
صدا وسیمای ما هم نه تنها تو تبلیغ این موسسه بلکه با تبلیغ شرکت کاغذی پردیسبان،و شرکت پدیده ،به مردم خیانت کرده و باید تاوان درآمدهایی که با دست کردن تو جیب مردم رو به دست آورده بده،چون مردم به صدا و سیمای اعتماد کردن.مدیران صدا سیما هر پولی که از راه تبلیغ شرکتها وموسسات غیر قانونی به دست آوردن رو باید برگردونن به مردم وگرنه تو دزدی اونا شریک هستن
Iran, Islamic Republic of
06:55 - 1397/04/31
یه زمانه ای شده همه تو این مملکت دزد شدیم
لااقل بدمون نمیاد یه پول تپل یه شبه گیرمون بیاد
فقط بستگی به مبلغش داره
که ارزش اینو داشته باشه که قید آبرومونو بزنیم...
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1397/04/31
امان از این همه حقه بازی و دروغ ، شما فکر می کنید علیخانی و مدیری چطور بادی گارد برای خودشون درست می کنند اونم بادی گاردای قول پیکر
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1397/04/31
گیرم که کار ایشون اشتباه بوده، چطور دولت مامور داره که بفرسته سراغ تک تک افرادی که تو خیابون بساط دارن و بساطشون رو بهم میریزه ولی با علم به این که این موسسه غیر مجاز بوده بازم اجازه فعالیت بهشون داده. نمیتونسته یکیو بفرسته که درشو تخته کنن؟
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1397/06/20
به نظرم اگه میخاد یه ریزه احترام و حالا همون یه ایپسیلون حرمتش حفظ بشه یه چند سالی باید خودشو ناپدید کنه واسش بهتره چون یه جورایی داره گنده خودشو در میاره ماه عسلم دقت کرده باشین دیگه داره حال بهم زن میشه و واسه خودش تکراری شده معلومه دیگه ذوق قدیم و نداره سوژه هاش هر سال داره داستان تر میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج