توضیح متهم پرونده ثامن الحجج درباره «م. م» و «الف. ع»
۷۴۸۶۴۷
۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵
۲۲۲۳۹
متهم اصلی پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج در دهمین جلسه رسیدگی به پرونده این موسسه که در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد، پس از پایان دفاعیاتش به سئوالات قاضی پرونده پاسخ داد.

خبرگزاری میزان: متهم اصلی پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج در دهمین جلسه رسیدگی به پرونده این موسسه که در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد، پس از پایان دفاعیاتش به سئوالات قاضی پرونده پاسخ داد.

قاضی باقری خطاب به متهم گفت: از چه تاریخی مدیر عامل شرکت تعاونی مالی - اعتباری ثامن الحجج شدید و آیا شرایط قانونی لازم را در این زمینه داشتید؟

متهم ردیف اول پاسخ داد: از سال 1390 و از طریق وزارت تعاون و ماده 5 آن تایید صلاحیت بنده انجام شد.

توضیح متهم پرونده ثامن الحجج درباره «م. م» و «الف. ع»

قاضی پرسید: در بند (د) اساسنامه تعاونی مالی – اعتباری ثامن الحجج یکی از شرایط دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کاردانی یا معادل آن عنوان شده است. آیا شما این مدرک را داشتید؟

متهم پاسخ داد: خیر من دیپلم بودم.

قاضی پرسید: بر اساس اساسنامه شرکت توضیح دهید با توجه به سقف سرمایه، تغییر سرمایه شرکت و افزایش آن به میزان سپرده گذاری مردم چه مجوزی داشته است؟ چرا بدون اینکه روال طبق قانون طی شود خودسرانه اقدام به افزایش سپرده کردید؟

متهم پاسخ داد: بنده پنجمین مدیرعامل آن شرکت بودم، کار انجام شده بود و من فقط دنباله کار را گرفتم و با اینکه افراد قبل از من (ازسال 86) مالیاتی پرداخت نکرده بودند تمام مالیات‌ها را پرداخت کردم.

قاضی باقری پرسید: در مورد افزایش سرمایه در اداره ثبت چه توضیحی دارید؟

متهم گفت: بنده آن زمان مدیرعامل نبودم و بعد از آن هم مدیر عامل بانک مرکزی دستور دادند و بنده دستور را اجرا کردم.

قاضی باقری اظهار کرد: مطابق مفاد نامه مورخه 28 مهر سال 93 معاون وزارت تعاون در پاسخ به استعلام بازپرس پرونده اعلام می‌دارد که دوره فعالیت هیئت مدیره در تاریخ 26 بهمن سال 90 به پایان رسیده است. مفاد این نامه در صفحات 118، 119، 129 الی 131 جلد یک کیفرخواست موجود است. توضیح دهید که بعد از سال 90 مدیریت شما مستند به چه مصوبه‌ای است؟

وی پاسخ داد: این نامه درست نیست چندین نامه قبل و بعد از آن ارسال شده است و این تعاونی به عنوان تعاونی برتر شناخته شده است. اصل نامه‌ها با امضای آقایان موجود است چگونه است که می‌گویند قانونی نبوده است در این رابطه وکیلم می‌تواند توضیح دهد.

با اجازه قاضی، حسینی وکیل مدافع متهم در جایگاه حاضر شد و گفت: اینکه فرمودید موکلم در اردیبهشت سال 90 به عنوان مدیر عامل انتخاب شدند باید بگویم ایشان در فرآیند ساماندهی که بانک مرکزی در نظر داشته است فعالیت کرده است، موکل من زمانی وارد تعاونی می‌شود که ساماندهی در سال 89 شروع شده بود و در همین سال تصمیم گرفته می‌شود که 23 تعاونی دیگر در مجموعه ثامن الحجج ساماندهی شود.
در ادامه رحمانی مستشار دادگاه خطاب به وکیل مدافع متهم گفت: معاون امور تعاون اعلام کرده که مجمع برای انتخاب هیئت مدیره تشکیل نشده است این درحالی است که ما موسسه‌ای بدون اساسنامه سراغ نداریم لطفا بگویید اساسنامه‌ای که برای شما ملاک است کدام اساسنامه است؟ اینکه بانک مرکزی نامه داده که تعاونی تبدیل به موسسه شود ملاک نمی‌شود.

وکیل مدافع متهم پاسخ داد: در آیین نامه‌ای که سال 86 تصویب شده است آمده نیازی به اساسنامه جدید نیست و در این رابطه قانونگذار تعیین تکلیف کرده و اقدامات مشابه شیوه نامه بانک مرکزی بوده است.

قاضی باقری خطاب به متهم گفت: در زمان شروع کار و فعالیت شما به عنوان مدیر عامل وضعیت شرکت تعاونی مالی – اعتباری ثامن الحجج از حیث تعداد شعبه و میزان سرمایه بیان کنید؟

متهم پاسخ داد: مدارکی به همراه ندارم و در جلسه بعد اطلاعات دقیق را بیان می‌کنم.

قاضی باقری گفت: بعد از مدیریت شما تعاونی چه وضعیتی پیدا کرد؟ تعداد شعبه و جذب سرمایه را به تفکیک بیان کنید؟

متهم پاسخ داد: به دلیل ادغام تعاونی‌ها افزایش شعبه داشتیم، پیرو اقداماتی که انجام می‌دادیم شرایط خاصی برای ما در نظر می‌گرفتند و امتیاز‌هایی به ما می‌دادند اگر ما حرکتی را انجام دادیم با امتیازی بوده که بانک مرکزی اجازه آن را داده بود. بنابر این با مجوزی که داشتیم هر سال افزایش منابع و سپرده صورت می‌گرفت.

قاضی باقری از متهم پرسید: در صورت جلسه توافق نامه تجمیع تعاونی‌ها در تاریخ سوم اسفند سال 89، تنظیمی در بانک مرکزی متعهد شده اید در راستای برنامه ساماندهی موسسات پولی غیر بانکی (تعاونی‌های اعتبار) تا اخذ مجوز نهایی هیچ گونه شعبه جدید افتتاح نکنید و نرخ سود سپرده‌ها را رعایت کنید. چرا به تعهد خود عمل نکردید؟

متهم پاسخ داد: بنده در آن زمان مدیرعامل نبودم.

قاضی گفت: امضای شما در اسناد موجود است.

متهم پاسخ داد: بله عضو هیئت مدیره بودم و در این رابطه باید بگویم که بانک مرکزی در نامه‌ای در تاریخ ششم دی سال 91 به نیروی انتظامی اعلام داشته است که افتتاح شعبه در استان سمنان بلامانع است.

قاضی باقری گفت: ایا برای افتتاح تک تک شعب بانک مرکزی به نیروی انتظامی آن استان نامه داده است؟ اگر پاسختان مثبت است مدارک آن را ارائه دهید؟

متهم افزود: بله و مدارک آن دست آقایان است که اگر بدهند من تقدیم می‌کنم.

قاضی خطاب به متهم گفت: طبق نامه اداره نظارت بر موسسات پولی غیر بانکی در تاریخ پنجم مهر سال 91 به شما اعلام شده است تا اطلاع ثانوی نسبت به افتتاح شعب جدید خودداری کنید، اما مطابق نامه همان مرجع در مورخه 22 آبان سال 91، چهار شعبه افتتاح شده است. در این رابطه توضیح دهید؟

متهم پاسخ داد: حتما مجوز داشتیم، ما بدون مجوز اقدامی انجام نداده ایم و سوال اینجاست که اگر گفته اند که افتتاح نکنید چرا به ما خدمات می‌دادند؟ اگر من اقدامی بدون مجوز انجام دادم و غیر مجاز بودم چرا از من به دلیل ساماندهی 23 شعبه تشکر و قدردانی کردند؟

قاضی پرسید: اساسا پرداخت سود به سپرده‌ها در تعاونی اعتباری دانش آموختگان سبزوار چند درصده بوده است؟

متهم گفت: طبق دستور بانک مرکزی به عنوان مدیر عامل انجام وظیفه کردم و بخشنامه‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی را به طور کامل اعلام کردم، من چند هزار کارمند داشتم آیا باید اطلاعات همه آن‌ها را داشته باشم؟

قاضی باقری خطاب به متهم گفت: چرا به حاشیه می‌پردازید نرخ سود و حداقل و حداکثر آن را بیان کنید؟

متهم پاسخ داد: مطابق بسته نظارتی و سیاست‌های بانک مرکزی عمل می‌کردم، میانگین سود 24 تا 25 درصد بوده است و 10 رئیس شعبه را به دلیل اینکه سود اضافه می‌دادند اخراج کردم.

قاضی باقری ادامه داد: مطابق نامه اداره نظارت بر موسسات پولی غیر بانکی درتاریخ پنجم مهر سال 91، به شما اعلام شده که حسب گزارش بازرسان ، نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری یکساله، دوساله و پنج‌ساله در شعب آن موسسه به ترتیب 22، 23 و 24 درصد اعلام و پرداخت شده است و خواسته شده که نسبت به اصلاح نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات اعطایی اقدام کنید. چرا سود سپرده‌ها و تسهیلات شما با میزان سود اعلامی بانک مرکزی متفاوت بوده است؟

متهم پاسخ داد: بانک مرکزی هنوز موفق نشده است نرخ سود خود را درست کند من چگونه باید این کار را انجام می‌دادم. من خیلی بهتر عمل کردم و مال مردم را حفظ کردم. ببینید بانک های دیگر چه مقدار بودجه به مردم می‌دهند چرا فقط من را می‌بینید؟

قاضی باقری پرسید: درخصوص اظهارات نماینده بانک مرکزی مبنی بر اینکه پرداخت سود در موسسه تحت مدیریت شما معیار خاصی نداشته است و براساس چانه زنی و توافق بین سپرده گذار و روسای شعب تعیین می‌شده است چه توضیحی دارید؟

متهم پاسخ داد: این مطلب را تایید نمی‌کنم بخشنامه‌های ما قانونمند بوده است.

قاضی باقری گفت: مدارک نشان می‌دهد شما در سپرده گذاری‌ها سود‌های مختلف پرداخت می‌کردید؟ با توجه به اینکه سیستم یکپارچه‌ای جهت کنترل وضعیت شعب وجود نداشته است چگونه بر عملکرد موسسه و شعب نظارت می‌کردید؟

متهم پاسخ داد: بانک مرکزی از پایین‌ترین نرم افزار کشور در مورد آن تعاونی‌ها استفاده می‌کرد. 23 تعاونی هر یک، یک نرم افزار داشتند و من آن‌ها را ساماندهی کردم. قسمت اعظم کار را آنلاین کرده بودیم درحالی که قبلا با نرم افزار تحت داس بود.

قاضی باقری بیان کرد: حسب گزارش بانک مرکزی تعداد تسهیلات به افراد خاص داده شده است که وثیقه مناسب از آن‌ها اخذ نشده است و درصد سود آن کمتر از درصد اعلام شده بانک مرکزی است در این زمینه توضیح دهید؟

متهم ردیف اول گفت: گزارش غیر واقع است، وکیل بنده اسامی همه این افراد را قرائت کرد و ما دراین مورد چهار بار به دادستان محترم پاسخ دادیم. می‌گویند (م. م) 2 میلیارد وام گرفته است، می‌خواسته برای مردم فیلم بسازد. از او بالاترین وثیقه و خانه او را گرفته اند. کار این موسسه دادن وام از محل سپرده خودشان بوده است.

حسینی وکیل مدافع متهم در جایگاه حاضر شد و اظهار کرد: بانک‌ها برای دادن تسهیلات بر اساس عقود اسلامی عمل می‌کنند طبیعی است در هیچ کدام از آن عقود ما نرخ سود نداریم، این امر خلاف مقتضای عقد وکالت است و سود همیشه ثابت بوده است، بند 2 ماده 20 قانون عملیات بانکی بدون ربا به این موضوع اشاره دارد و دوستان بانک مرکزی نیز به این موارد اشراف دارند.

وکیل مدافع متهم ادامه داد: در مورد سود سه و چهار درصد باید بگویم اشخاص سپرده و پول خود را برای مدت 10 یا 20 ماه در موسسه می‌گذاشتند و سودی دریافت نمی‌کردند و اعطای وام با کارمزد سه یا چهار درصد بر اساس میزان سپرده و مدت زمان آن بوده است که بیشتر در استان کرمان اجرایی شده است. در قضیه آقای (م.م) و (ا.ع) باید بگویم که آقای (ا.ع) از طرف صداوسیما قرارداد بستند و برنامه هایی در این راستا تهیه شده است این درحالی است که ایشان می گوید بانکهای دولتی هم با صداوسیما قرارداد می بندند، چرا آبرو و حیثیت افراد را اینگونه می برند، جالب است آقای (م.م) می‌گوید با مدیر روزنامه شرق تماس گرفتم و مدیر این روزنامه به ما گفت از بانک مرکزی به آنها تکلیف شده که این موضوع را پخش کنند.

در ادامه غفاری نماینده دادستان خطاب به متهم گفت: چرا نرخ سود‌ها مازاد بر نرخ مصوب بانک مرکزی بوده است و متفاوت اعمال می‌شده است سپرده گذاران مازندرانی چه مزیتی نسبت به سپرده گذاران اصفهانی داشته اند در کجای دنیا یک میلیارد وام بدون سود و بدون وثیقه می‌دهند، در بسیاری از این موارد پرونده اعطای تسهیلات نیز وجود ندارد فساد که شاخ و دم ندارد چرا شمایی که مدرک دیپلم داشتید قراردادی با عنوان دکتر امضا می‌کردید؟

قاضی باقری خطاب به متهم و وکلای مدافع وی گفت: در خصوص بحث پرداخت تسهیلات بدون وثیقه و یا تسهیلاتی که پرونده آن در شعب وجود ندارد برای دریافت مستندات جدید به شعبه مراجعه کنید.

قاضی خطاب به متهم ادامه داد: به چند نفر از سپرده گذاران سود بالای 35 درصد می‌دادید؟

متهم پاسخ داد: ما طبق بخشنامه عمل می‌کردیم و سودی بالای 35 درصد نداده ایم.

قاضی باقری گفت: حسب گزارش بانک مرکزی شما با پول سپرده گذاران وارد بازار‌های غیر مرتبط و غیر تخصصی مانند بازار مسکن، املاک و باشگاه داری شدید. در این زمینه توضیح دهید؟

متهم گفت: درحال حاضر بانک‌های کشور نیز پروژه‌ها و ساخت و ساز‌هایی از پول‌های سپرده گذاران ایجاد کرده اند، من املاک نخریدم بلکه کارخانه برای اشتغالزایی خریده ام، ما به 720 کارخانه وام داده ایم که محصولات یکی از آنها که سنگ بوده است به استرالیا، قطر و ترکیه صادر می‌شود در مورد یک برج هم باید بگویم 130 واحد تجاری و اقتصادی دارد که برای 400 نفر اشتغالزایی صورت می‌گرفته است.

در این لحظه زمان به اتمام رسید و قاضی باقری گفت: ادامه جلسه رسیدگی به چهارشنبه سوم مرداد 97 موکول می‌شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 51
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1397/04/30
مشخصه تقصیر بانک مرکزی بوده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
یارو دیپلم بوده شده مدیر عامل موسسه مالی، خدا لعنت کنه مسئول فاسد بی کفایت رو
Iran, Islamic Republic of
21:45 - 1397/04/30
مهران مدیری و احسان علیخانی....(م.م)(ا.ع) یعنی چه؟!
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
یعنی ماله کشی جگرووووو
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/04/30
م .م و درد
پاسخ ها
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
خداييش تو اين اوضاع و اخبار ناراحت كننده خواندن همچين پيامي نسيم فرح‌بخشي به آدم ميده. دمت گرم
بدون نام
Netherlands
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
:)))))))))
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1397/04/30
همه جا گفتند که مهران مدیری و احسان علیخانی بوده
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1397/04/30
جناب چرا ج ن الف ن اسمش عکسش کجاست
Iran, Islamic Republic of
22:01 - 1397/04/30
الان مثلامیخوایدکسی نفهمه منظورتون مهران مدیری واحسان علیخانی که تیترزدید م.م و ا.ع؟؟؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
22:02 - 1397/04/30
اینها همش حاشیه است نه مدیری نه علیخانی کاره ای نیستند
Iran, Islamic Republic of
22:23 - 1397/04/30
ایران چرارکوردبالاترین کشورتوبدترین کشورتواختلاس فسادبی برنامگی توجهان
Iran, Islamic Republic of
22:32 - 1397/04/30
عجب بخوربخوری توی این مملکت وآن وقت یک بازنشسته دربدرمثل من برای دریافت دومیلیون وام دوتاضامن وخواباندن دومیلیون به مدت چهارماه و خواباندن ده درصد دربانک تا زمان تسویه وسود آن که نهایتا حدود دوونیم میلےون باید بازگردانده شود آیااین عدالت است آیا این شیوه بانکداری اسلامی است آقایان مسوولین ودولتمردان عزیز به داداین ملت برسید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
مسدودي 10% غير قانوني است به بانك مركزي شكايت كن
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1397/04/30
یه زمانی اسمش نیارین ابروش بره اخه بدبخت چکار کرده ۱۲هزار میلیارد چیزیه ؟
United Arab Emirates
22:40 - 1397/04/30
این حروف الفبا اسم ندارند یا از بستگان هستند
United Arab Emirates
22:40 - 1397/04/30
عجب بخور بخوری بوده وما خبرنداشتیم والبته الانم هست وچند سال بعد صداش درمیاد
Iran, Islamic Republic of
22:41 - 1397/04/30
"" نماینده دادستان : در کجای دنیا یک میلیارد وام بدون سود و بدون وثیقه می‌دهند.؟!!! "" ... وای خدای من، ما کجا زندگی می کنیم.؟ خدایا خودت به فریاد این مردم برس.
United Arab Emirates
22:50 - 1397/04/30
با دیپلم !!!!!!!!!!
اونوقت من با مدرک مهندسی متالوژی از دانشگاه شریف بیکارم
خدایا خودت به دادمون برس
اخه تو میتونی چندتا عدد بخونی که مدیر عامل شدی؟؟؟؟؟؟
United States
23:22 - 1397/04/30
یعنی م.م کیه ؟ الف.ع کی میتونه باشه یا خدا من که اصلا متوجه نشدم
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1397/04/30
با مدرک دیپلم مدیر عامل شده؟؟ تو مملکت کلی جوان تحصیل کرده بیکار هست که مجبورن مهاجرت کنن بخاطر کار، اون وقت یه دیپلم با پارتی و آشنا میشه مدیر عامل. کی این فساد تو مملکت تموم میشه معلوم نیست...
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1397/04/30
من من تو تو اون اون آن آن ما ما بابا بسه ديگه حامی حرامی یا حامی مردمی
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1397/04/30
آقاکریم عشقه نمونه کامل یک حرفه ای به تمام معنا چه زمان بازی چه الان اخلاق مداروبی حاشیه
Greece
23:40 - 1397/04/30
با دیپلم مدیر عامل شدی؟؟؟؟؟؟؟؟
از همینجا میشه تا ته قضیه رو خوند
بعد میگن چرا ایران مثل مالزیو ترکیه و کره نشد
با این نیروهای متخصص همین که به قحطی نیفتادیم باید شکر کنیم
البته اونم زیاد دور بنظر نمیرسه
United States
05:35 - 1397/04/31
ینی خود ایشون و دم و دستگاهش تا مجری های معروف تلویزیون قربانی دزدی های بانک مرکزی شدن برای اینکه یک مسئله مهمتر لاپوشونی بشه والا که الان چندساله ثامن الحجج بسته شده چرا الان که گند اختلاس خانواده ی وزرا درومده باید اینا دوباره علنی بشه؟ مردم رو چی فرض کردن؟
Iran, Islamic Republic of
07:22 - 1397/04/31
لطفا توضیح دهید.ح.ل.و.م.ب.ی.سِ.شِ.پ یعنی چه؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
07:30 - 1397/04/31
چند روز دیگه به ظاهر متهم در زندان داروی نظافت می خورد و تمام.
Iran, Islamic Republic of
07:50 - 1397/04/31
خیلی دلم سوخت ..جناب آقای حاج دکتر میر علی چوپون از بزرگترین اقتصادخواران را در ابن وضعیت دیدم ...
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1397/04/31
خاک بر سر دولت و رسانه ملی خوب بگو مهران مدیری و احسان علیخانی . دم خروس زده بالا هههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه
Canada
08:23 - 1397/04/31
آخه این چه مسخره بازی
م م و ا ع
والله مردم را مسخره کرده اید فیلم اون دختره را راحت با اسمش بکار میبرید بعد اینجا هی میگید اسم اینها که مال مردم را برده اند و خورده اند میشوند مسلمان و نباید آبروی افراد مسلمان را برد
یعنی چه بابا اینا نه تنها مهران مدیری و احسان علیخانی هرکسی که پول از اینجام وام الکی گرفته وزیر و وکیل و غیره میشوند دزد بگیرید همه را زندانی یا اعدام یا قطع دست کنید
تمام
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1397/04/31
قاضی پرسید: در بند (د) اساسنامه تعاونی مالی – اعتباری ثامن الحجج یکی از شرایط دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کاردانی یا معادل آن عنوان شده است. آیا شما این مدرک را داشتید؟
متهم پاسخ داد: خیر من دیپلم بودم.
یعنی خاک بر سر ...........
اون وقت بچه مردم با لیسانس و فوق لیسانس دنبال کار با حد اقل حقوق هستند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
گفت وزارت تعاون اونو انتخاب و تاييد كرده
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1397/04/31
اين قضيه مملكت هردنبيل و نشون ميده و مقصر اصلي بانك مركزي و وزارت تعاون بوده
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1397/04/31
هر ادمي كه يه اشناي تو بانك داشته باشه ميتونه وام خوبي از بانك بگيره خوب به تبع اين دو ادم معروف با توجه به محبوبيتشون ميتونستند وام بيشتري از يك ادم معمولي بگيرن تا اينجاي كار اشكالي نداره ....
اگر اقساط يا اين وام و بازپرداخت نكنند ميتونه اشكال داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1397/04/31
به نظر بنده اين ادم هيچ گونه كار خلافي نكرده حتي انتخاب و تاييدش هم از طريق وزارت تعاون بوده !!
مقصر اصلي بانك مركزي و وزارت تعاون بوده
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1397/04/31
والا تمام اون اتهامات الان همه بانكها دارند انجام ميدند ..!!! مشكلش ديپلم بودنش بوده كه اونم وزارت تعاون تاييد و انتخابش كرده
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1397/04/31
من بودم به اين فرد جايزه ميدادم كه با مدرك ديپلم تونسته يه موسسه مالي راه بندازه و تا مرز سرمايه 15000 ميليارد برسه از اون طرف وزير تعاون و ريس بانك مركزي و وزير اقتصاد را اخراج ميكردم .
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1397/04/31
عزیزانم چرا انقدر کودکانه با ماجرا برخورد میکنید
اولا که این دوتا دوستمون این پولهارو و شکی نیست
ولی اصل ماجرا خیلی خیلی خیلی مبلغش بزرگتره
لطفا اصل ماجرارو فراموش نکنید
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1397/04/31
لطفا از (ت ر )و (ف ر )که همون تر و فر هم سخن بگید
France
10:09 - 1397/04/31
وقتی اسمهاشون نمیگیرد هزاران سوال تو ذهن مردم ایجاد میشه
France
10:17 - 1397/04/31
تمام بانکهای ما شرایط ثامن الحجج دارن خدای متعال تمام کسانی که حق مردم را پایه مال کردن و باعث شدن عدهای شرمنده زن بچه عده سر در سطل اشغال عده روانی شون یکی یکی رسوا خواهد کرد
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1397/04/31
جرا اسم کامل رو نمبگید مبخواهید آبروی دزدای کلان حغط بشه؟
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1397/04/31
از پدرو مادرها خواهش مي‌كنم اسم مناسب با فامليشون رو بچه‌هاشون بزارن كه اگر قرار شد الفبايي صداشون كنن جالب دربياد مثلا م م جالب بود ولي ا ع خداييش سخته آخه يه كم هم به فكر مردم باشيد
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1397/04/31
چرا حالا که گند کارشون در اومده میگن مدرکش دیپلمه.احتمالا خیلی از پستای کلیدی مملکت دست آدمای کم سواد و کم تخصص هست.ولی هنوز گندش در نیامده
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1397/04/31
فقط خواجه حافظ شیرازی نمیدونه
م م ا ع؟؟؟ چه وضعیهههه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج