خطر رشد تورم در پی نوسانات قیمت دلار و سکه
۷۵۴۸۳۵
۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
۵۱۸۶ 
مهدی تقوی-اقتصاددان در روزنامه شرق نوشت: وضعیت ارزی کشور دچار نوعی درهم‌ریختگی است. چرا ارز تا این اندازه با افزایش نرخ مواجه بوده است؟ این در حالی است که پول ملی در هیچ کشوری تا این حد کاهش پیدا نمی‌کند.

مهدی تقوی-اقتصاددان در روزنامه شرق نوشت: وضعیت ارزی کشور دچار نوعی درهم‌ریختگی است. چرا ارز تا این‌ اندازه با افزایش نرخ مواجه بوده است؟ این در حالی است که پول ملی در هیچ کشوری تا این حد کاهش پیدا نمی‌‌کند.

پایین‌آوردن نرخ تورم و بالابردن نرخ رشد، عملکرد مثبت دولت روحانی در دوره یازدهم بوده است؛ اما افزایش قیمت ارز، عملکرد مثبت دولت را تحت تأثیر قرار داده است. هیچ‌کدام از مشکلاتی که امروز در زمینه ارز به وجود آمده، با تئوری‌هایی که من در دانشگاه تدریس می‌کردم، همخوانی ندارد.

باید دید چه مسئله‌ای باعث کاهش ارزش ریال در کشور شده است؟ ممکن است بانک مرکزی و دولت، پول زیاد چاپ و تزریق کرده باشند که آن، همان تئوری دوم یعنی «نظریه» پولی است. به این معنا که هر زمان بانک مرکزی زیاد پول چاپ کند، ارزش پول ملی پایین آمده و تورم ایجاد می‌شود. با اینکه نرخ تورم زیر 10 درصد برای ایران مناسب است؛ اما برای کشور‌هایی مانند ایالات متحده آمریکا و کشور‌های اروپایی کمتر از سه درصد است.

اگر بانک مرکزی بتواند از درآمد‌های نفتی دلار بیشتری به بازار عرضه کند، قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند. دولت می‌تواند راحت‌ترین روش را برای حل مشکلات خود انتخاب کند و آن دستور به بانک مرکزی برای چاپ پول است؛ اما دولت امروز نفت را می‌فروشد و با تحویل دلار‌های حاصل از فروش آن به بانک مرکزی، ریال دریافت می‌کند و می‌تواند هزینه‌های خود را تأمین کند؛ بنابراین نیازی به چنین دستوری ندارد.

ضمن اینکه درآمد‌های مالیاتی و تولیدی‌های دولتی نیز منبع درآمد خوبی برای دولت هستند. مشکل اینجاست که دورنمای معادلات بین‌المللی این تصور را ایجاد کرده که درآمد ارزی دولت کاهش پیدا می‌کند. با کاهش درآمد ارزی دولت، قیمت دلار بالا خواهد رفت؛ اما نه به این ‌اندازه که امروز رخ داده است.

بالارفتن نرخ دلار عوامل متعددی دارد که یک عامل آن می‌تواند تورم باشد. دولت یازدهم کارنامه مثبتی در کنترل تورم و رکود دارد. از طرف دیگر نظام عرضه و تقاضای پیش‌بینی‌شده از سوی دولت احتمال بازگشت تورم را کاهش می‌دهد؛ اما در صورت بازگشت تورم نباید از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در ازای ایجاد رونق نگرانی داشت. آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد تورم نقطه‌به‌نقطه افزایش داشته است.

برای حفظ تورم زیر 10 درصد، نباید تورم نقطه‌به‌نقطه ماهانه از 8 .0 بالاتر برود. وقتی تورم نقطه‌به‌نقطه از این حد تجاوز کرد، در وقفه زمانی نسبتا طولانی خود را در نرخ تورم سالانه نشان خواهد داد. عده‌ای به سیاست‌های بانکی و مالی دولت انتقاد و آن را دلیل افزایش تورم نقطه‌به‌نقطه اعلام می‌کنند؛ اما سیاست تزریق منابع به بخش تولید، نمی‌تواند دلیلی بر افزایش تورم باشد؛ چراکه این منابع برای افزایش تولید در نظر گرفته‌ شده و رشد تولید نیز باعث افزایش عرضه می‌شود.

افزایش عرضه در نظام اقتصادی به مفهوم کاهش سطح عمومی قیمت‌ها و افزایش تقاضا خواهد بود؛ بنابراین اینکه تزریق منابع بانکی به بخش تولید سبب رشد قیمت‌ها شود، چندان نگران‌کننده نیست. تورم زمانی نگران‌کننده است که هم‌زمانی آن با کاهش عرضه و افزایش پول انتشار داده‌شده باشد؛ اما اگر بین عرضه و تقاضا و رشد تناسب باشد، این تورم نگران‌کننده نیست.

هر زمان نقدینگی رشد درخور ‌‌توجهی داشته باشد، تورم نیز با فاصله شش تا ۹ ماه از این رشد نقدینگی تأثیر گرفته و افزایش می‌یابد؛ اما دولت یازدهم اقتصاد کوچک و ویران‌شده‌ای را تحویل گرفت که در سال‌های قبل در مقایسه با سال 1388 و قبل از آن بسیار کوچک‌ شده بود؛ بنابراین رونق این اقتصاد در سه‌ساله دولت دکتر روحانی به معنای بازگشت به شاخص‌های قبل از 1380 و 1384 نیست. تا چهار سال پیش نزدیک بود که یک فاجعه تمام‌عیار را تجربه کنیم. اینکه می‌گوییم فاصله بین اعداد و ارقام با زندگی مردم زیاد است، یک حرف علمی نیست.

نزدیک به یک میلیون نفر جذب بازارهای کار شدند. به بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی تسهیلات داده شد تا سرپا شوند، طرح مسکن برای بی‌بضاعت‌ها در دستور کار قرار گرفته و بی‌تردید در سال‌های آینده شاهد یک اتفاق خوب در حوزه خانه‌دارشدن مردم هستیم. همه اینها کارهایی است که در عمل انجام شده است.

می‌خواهم بگویم فقط یک‌سری آمار و ارقام نیست؛ بلکه واقعا دولت تدبیر در وهله اول از بروز فاجعه جلوگیری کرد، در وهله دوم کشور را از بحران 10‌ساله خارج کرد و در وهله سوم تورم را کنترل کرد و در وهله چهارم تلاش کرد فضای کسب‌و‌کار و تولید را احیا کند. شاید این امر در برخی حوزه‌ها هنوز موفق نشده که آنها هم به خاطر این است که عمق ویرانی آن‌چنان بالا بوده که نیاز به کار زیربنایی در یک گستره زمانی دارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1397/05/14
خب شماربط بده دلار به زندگی ایرانیها ولی ما دلمون نمیخواد جاهای دیگه تورم کم قیمتها ثابت متاسفم نمیخوایم اصلا همچین چیری شما تورم گفتین قراربشه صدر درصد ول کنید مارا خودتون از بی نظارتی ریال ایران بی ارزش کردین
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1397/05/14
خداوکیلی تورم کمر مردم و شکست شما تازه دارید در مورد خطر احتمال رشدش اطلاع رسانی میکنید............خودتونید...........
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1397/05/14
یه جوری میگید خطر رشد تورم انگار اینجا نروژه! خخخخخ اینجا ایرانه و هر روز صبح که پامیشی اگه سکه گرون نشه جای تعجب داره
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1397/05/14
توهم خرابی و ویرانی قبل ، ای برادر تو اگر مفسر،تحلیلگر،استاد دانشگاه، خوب،شافتالو،هلو و.... هستی ، من همه اینها هستم بعلاوه مردم ، من جزیی از مردم هستم و میدانم که ؛
دولت بعلت کسری بودجه الان باتزریق دلار در بازار کسری ریالی خود را جبران میکند .
میدانم که این دولت هیچ برنامه ای برای اقتصاد، فرهنگ ، ورزش ، سیاست و ... بیش از دورنمای دماغش ندارد ( حتی اگر دورنما دماغ جناب معاون بود هم بهتر بود)
میدانم که تورم چیزی نیست که شما میگویید ، چون خرید میکنم ، چون با مردم حرف میزنم ،
قدرت خرید مردم و عرضه و تقاضا وقتی حال تعادل خواهد داشت که پول دست مردم باشد ، حداقل حقوق این مملکت چقدر تعریف شده ؟ یک خانوار در طول ماه چقدر هزینه دارد؟ جوابها اینها را بگذار کنار هم تا متوجه شوی که مردم آسیب میبینند بشدت ، کسیکه آسیب نمیبیند همانهایی هستند که ارز رانتی میگیرند ، آنهایی که انبارش از جنس پر است ، فرقی نمیکند با چه قیمتی خریده به نرخ روز میفروشد، اینها انگشت شمارند و مردم عادی نیستند ، اینها یک سر و دو گوش دارند ، ما مردم درمانده از تورم ، فرصت سوزی ها ، اشتباهات مدیران ، میسوزیم و ....
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1397/05/14
اره دولت روحانی کشورو گلو بلبل کرد
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1397/05/14
خاک بر سر اقتصاد دانی که تازه میگه خطر رشد تورم
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1397/05/14
تازه میکی خطر !!!! بمباران شده
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1397/05/14
تورم شماخطررشدش هست ولی رشدنمیکنه برعکس تورم ماکه رشدش روزانه است
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1397/05/14
اینا کاری برا مردم نمیکنند تنها راه همت مردم هست که فعلا تا حد امکان خرید های غیر ضروری نکنند یا اینکه همینطوری پیش بریم تا از گشنگی بکشنمون.
United Arab Emirates
12:12 - 1397/05/14
تو غلط کردی که دولت ی اقتصاد داغون تحویل گرفته. همین امثال شما بی شرفای احمق با تعریفهای الکی از دولت روحانی وضعیت اقتصادی رو به اینجا رسوندن
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1397/05/14
تورم که بالای چند صد درصد ایجاد شده منتها دولت هنوز تو محاسباتش تازه به حدود یازده درصد رسیده فقط ممکنه دولت مجبور شه یکمقدار بالاتر بره
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1397/05/15
من فکر کنم تا ۱۴۰۰ که روحانی و معاونش بیخ ریشمونه بیاید ایشون که از کشور گل و بلبل شده روحانی بجا میمونه رو انتخاب کنیم ببینیم باز اینجوری تعریف میکنه؟
من که میگم نظرش این میشه
ویرانه ای که از دولت روحانی تحویل گرفتم رو.....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج