ویژگی‌های جدید و جذاب اندروید پای گوگل
۷۵۶۰۷۵
۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۳
۹۶۱۱ 
اندروید نسخه ۹.۰ که با نام اندروید پای شناخته می‌شود را در بین چندین نسخه اخیر اندروید به عنوان یکی از شاخص‌ترین نسخه‌های اندروید می‌شناسیم. دلیل این امر نیز ویژگی‌های جدیدی است که گوگل با اندروید پای برای کاربران به ارمغان آورده است.

برترین ها - ترجمه از محمد کاملان: اندروید نسخه ۹.۰ که با نام اندروید پای شناخته می‌شود را در بین چندین نسخه اخیر اندروید به عنوان یکی از شاخص‌ترین نسخه‌های اندروید می‌شناسیم. دلیل این امر نیز ویژگی‌های جدیدی است که گوگل با اندروید پای برای کاربران به ارمغان آورده است.

در اولین نگاه به اندروید پای می‌توان متوجه شد که گوگل حسابی دستی به سر و روی نسخه جدید اندروید کشیده است و در طراحی این نسخه تمرکز زیادی به از بین بردن حواس‌پرتی کاربران در تعامل با اندروید داشته تا محیط نرم‌افزاری متمرکزی را برای کاربران گوشی‌های اندرویدی که این روزها همگی زندگی شلوغ و پرمشغله‌ای دارند فراهم کند.

اندروید نسخه ۹.۰ پای در حال حاضر تنها برای گوشی‌های پیکسل، پیکسل 2 و اسنشال‌فون منتشر شده است و تا چندین ماه دیگر گوشی‌های پرچمدار یکی پس از دیگری طعم این نسخه جدید را خواهند چشید.

به همین منظور انتشار اندروید نسخه ۹.۰ را به فال نیک گرفتیم تا با هم ببینیم گوگل چه پیشکش‌هایی از این نسخه جدید برای کاربران اندرویدی داشته است.

ویژگی‌های جدیدی و جذابی که گوگل با اندروید پای به ارمغان آو‌رده است

تمرکز بیشتر در قسمت اعلان‌های گوشی

انصافاً باید اعتراف کرد اعلان‌ها یکی از شلوغ‌ترین قسمت‌ها در هر گوشی هوشمندی است و به همین دلیل گوگل با تمهیداتی که در اندروید پای در نظر گرفته سعی داشته تا کاربران با محیط متمرکزتری در قسمت اعلان‌‌های گوشی سروکار داشته باشند.

در این زمینه می‌توان به بی‌صدا کردن نوتیفیکشن‌های یک اپلیکیشن به‌خصوص اشاره کرد، این فرآیند به سادگی و با انتخاب نوتیفیکشن و کشیدن آن به کناره‌ها انجام می‌شود. از طرف دیگر گوگل بهینه‌سازی‌هایی را نیز برای قابلیت Do Not Disturb در اندروید پای اضافه کرده است، به لطف این ویژگی‌های جدید زمانی که کاربر گوشی را در این حالت قرار می‌دهد تنظیماتی وجود دارد که اعلان‌ها به هیچ وجه بر روی صفحه‌نمایش گوشی نمایان نشوند. به این ترتیب در حالت Do Not Disturb حتی خبری از اعلان‌های دریافتی در کشوی نوتیفیکیشن‌ها نیز نخواهد بود.

فعال کردن این قابلیت نیز بسیار ساده شده است و با برعکس‌ قرار دادن گوشی بر روی میز، فعال می‌شود.

محدودیت زمانی اپلیکیشن‌ها

گوگل در نسخه جدید اندروید پای به فکر اتلاف وقت کاربران بوده است و به همین دلیل کاربر گزارش دقیقی از وقتی که برای استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف گذاشته را دریافت می‌کند. جالب اینجاست که گوگل به کاربران اندروید اجازه می‌دهد مدت زمان استفاده از هر اپلیکیشن را محدود کنند تا از این طریق وقت گرانبهای کاربران پای اپلیکیشن‌های مختلف هدر نرود.

برای نمونه کاربر می‌تواند تنظیم کند که از اپلیکیشنی مثل اینستاگرام تنها در روز ۱۵ دقیقه اجازه استفاده دارد، به این ترتیب پس از اینکه روزی ۱۵ دقیقه در اینستاگرام بود آیکون این اپلیکیشن سیاه‌ و سفید می‌شود و پس از انتخاب نیز گوگل اجازه باز شدن اپلیکیشن را نمی‌دهد و پیامی مبنی بر اینکه مدت زمان مشخص شده از جانب کاربر برای استفاده از این اپلیکیشن به پایان رسیده، نمایش داده می‌شود.

گوگل سیاست سخت‌گیرانه‌ای را در این زمینه اعمال کرده است و هیچ‌راهی برای دورزدن محدودیت زمانی که از جانب کاربر تایین شده وجود ندارد. به لطف این ویژگی کاربرانی که ساعت‌ها وقت خود را در اپلیکیشن‌های مختلف تلف می‌کنند مجبور می‌شوند تا از دنیای دیجیتال خارج شده و نفس راحتی بکشند.

ویژگی‌های جدیدی و جذابی که گوگل با اندروید پای به ارمغان آو‌رده است

جسچرهای جدید برای تعامل با اندروید

به جرأت می‌توان گفت حدود ۶ سال است که گوگل تغییرات اساسی را برای تعامل با اندروید انجام نداده است و دکمه‌های بک، هوم و مالتی‌تسک اجازه تعامل با اندروید را در دستگا‌های اندرویدی در اختیار کاربر قرار می‌دهند، اما از قرار معلوم داستان اندروید نسخه ۹.۰ پای فرق می‌کند و در این نسخه گوگل جسچرهای حرکتی جدیدی را برای تعامل با اندروید در نظر گرفته است.

به این ترتیب کاربران پس از فعال کردن جسچر جدید به جای دکمه هوم با گزینه‌ دیگری روبرو می‌شوند که لمس آن کاربر را به صفحه هوم منقل می‌کند، لمس همین دکمه به سمت راست دوباره کاربر را به مکان قبلی خود باز می‌گرداند و باز هم با لمس همین دکمه به سمت چپ کاربر به منویی از اپلیکیشن‌هایی که تاکنون اجرا کرده است هدایت خواهد شد.

انصافاً باید اعتراف کرد این تعامل جدید ممکن است کاربران قدیمی‌ اندروید را که با تغییرات جدید میانه خوبی ندارند به دردسر بیاندازد. به همین دلیل جسچرهای جدید در نسخه‌های آزمایشی اندروید پای با استقبال خوبی روبرو نشدند. خوشبختانه این جسچرها به صورت پیش‌فرض فعال نیستند و کاربران حرفه‌ای اندروید پای با مراجعه به منوی تنظیمات قادر به فعال کردن جسچرها خواهند بود.

ویرایش اسکرین‌شات

اندروید پای به کاربران اجازه می‌دهد اسکرین‌شات‌های گرفته شده از صفحه‌نمایش گوشی را بدون نیاز به هیچ‌گونه اپلیکیشنی ویرایش کنند. از طرف دیگر گرفتن اسکرین‌شات تنها با فشردن دکمه پاور گوشی نیز ممکن شده است و نیازی به فشردن دو دکمه همزمان برای اسکرین‌شات وجود ندارد.

ویژگی‌های جدیدی و جذابی که گوگل با اندروید پای به ارمغان آو‌رده است

جستجوی هوشمند اپلیکیشن‌ها

گوگل به عنوان غول موتورهای جستجو شناخته می‌شود اما اندروید همیشه موتور جستجوی داخلی ضعیفی داشت تا اینکه ظاهراً در نسخه ۹.۰ اندروید پای، شاهد بهینه‌سازی‌های چشمگیری در موتور جستجوی داخلی اندروید هستیم.

امکان جستجو در داخل اپلیکیشن‌ها یکی از ویژگی‌های جدید این جستجوی هوشمند است، کشوی اپلیکیشن‌ها نیز از قابلیت جستجوی هوشمند بی‌نصیب نمانده است و به صورت هوشمندانه گزینه‌های مورد جستجوی کاربر را پیشنهاد می‌دهد.

مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم به عنوان اصلی‌ترین تغییرات اندروید نسخه ۹.۰ پای شناخته می‌شوند و کاملاً مشخص است که این سیستم‌عامل موبایل به امکانات دیگری نیز مجهز شده است که در این بین می‌توان به حالت تیره اشاره کرد که منوی‌های گوشی را به رنگ تیره در می‌آورد تا نور سفید منوها در شب چشم کاربر را اذیت نکند.

سازگاری با بریدگی بالای صفحه‌نمایش، مطابقت دادن شارژ باتری و وضعیت روشنایی صفحه‌نمایش، نمایان شدن وضعیت شارژ باتری زمانی که صفحه‌نمایش گوشی در حالت همیشه روشن قرار دارد، اموجی‌های جدید، تمهیدات بیشتر برای قفل گوشی و بالابردن امنیت اطلاعات کاربران، و قابلیت بزرگ کردن متون از دیگر ویژگی‌های جدیدی است که در اندروید نسخه ۹.۰ با آن‌ها سروکار خواهیم داشت.

همان‌گونه که در ابتدا اشاره کردیم در حال حاضر تنها گوشی‌های پیکسل و پیکسل 2 به همراه گوشی اسنشال‌فون طعم اندروید نسخه ۹.۰ پای را چشیده‌اند و به احتمال زیاد سایر گوشی‌های پرچمدار با شروع شدن پاییز رخت اندروید پای را یکی پس از دیگری برتن خواهند کرد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج