کارت‌های سوخت تعویض می‌شود
۷۶۱۹۱۰
۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۳
۱۱۹۴۴ 
زمانی که استفاده از کارت سوخت در کشور الزامی شد، کم‌تر کسی گمان می‌کرد ۱۱ سال بعد خرید و فروش آن به یک کاسبی تبدیل شود و بازار داغی پیدا کند. تجارتی که یک سوی آن به قاچاق و سوی دیگرش به سهمیه‌بندی مجدد بنزین ختم می‌شود. هرچند سهمیه‌بندی مجدد نه تنها تایید نشده، بلکه بارها تکذیب هم شده است.

خبرگزاری ایسنا: زمانی که استفاده از کارت سوخت در کشور الزامی شد، کم‌تر کسی گمان می‌کرد ۱۱ سال بعد خرید و فروش آن به یک کاسبی تبدیل شود و بازار داغی پیدا کند.

تجارتی که یک سوی آن به قاچاق و سوی دیگرش به سهمیه‌بندی مجدد بنزین ختم می‌شود. هرچند سهمیه‌بندی مجدد نه تنها تایید نشده، بلکه بارها تکذیب هم شده است.

با تک‌نرخی شدن بنزین، استفاده از کارت سوخت شخصی خود به خود از فرآیند سوخت‌گیری حذف و امکان سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌دار فراهم شد، بنابراین طی سه سال گذشته کارت سوخت عملا بلااستفاده ماند و ارزشی نداشت.

اما اکنون به نظر می‌رسد با الزام مجدد استفاده از کارت سوخت که زمزمه‌های آن از اواخر سال گذشته به گوش می‌رسید و با تاکید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر استفاده مجدد از کارت سوخت مالکان خودرو، ورق برگشته و کارت سوخت مجددا با ارزش شده است.

به طوری‌که برخی افراد حاضرند کارت سوخت را که هنوز هم استفاده‌ و ارزشی ندارد، خریداری کنند.

خرید و فروش کارت سوخت غیر قانونی است

خرید و فروش کارت سوخت آنقدر جدی شد که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، آن را غیرقانونی اعلام کرد. در اطلاعیه این شرکت آمده است:

در پی انتشار برخی اخبار و شایعات مبنی بر خرید و فروش کارت‌های هوشمند سوخت توسط برخی افراد سودجو به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند که هر نوع خرید و فروش کارت سوخت، غیرقانونی است و در این زمینه با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

کارت‌های سوخت تعویض نمی‌شوند

این شرکت همچنین تاکید کرد که کارت‌های هوشمند سوخت، بدون تاریخ انقضا و برای همیشه قابل استفاده است و ضمنا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هیچ برنامه‌ای برای تعویض و جایگزینی کارت‌های هوشمند سوخت ندارد؛ در صورتی که تعداد غیرمتعارف کارت سوخت توسط اشخاص حمل شود قابل پیگرد قانونی از سوی سازمان‌های ذی‌صلاح است.

خریداران با کارت‌های سوخت چه می‌کنند؟

مهم‌ترین سوال در مورد این خرید و فروش این است که خریداران با کارت‌های سوخت چه می‌کنند؟ سوالی که دنباله آن به دو موضوع قاچاق و سهمیه‌بندی بنزین ختم می‌شود.

ارزان بودن قیمت سوخت در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه‌ همواره وسوسه قاچاق سوخت را بین قاچاقچیان زنده نگه داشته است.

در ماه‌های اخیر این موضوع رنگ و بوی دیگری گرفته است و بسیاری از قاچاقچیان سوخت درآمدهای میلیاردی از فروش سوخت دارند.

در این راستا ‌معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان در جلسه کارگروه پیشگیری از قاچاق سوخت گفت: تخمین زده میشود ۷۰ هزار کارت سوخت قاچاق در دست سودجویان باشد.

از سوی دیگر با الزام مجدد استفاده از کارت سوخت، شایعه سهمیه‌بندی سوخت باوجود اینکه بارها از سوی مسئولان مختلف رد شد، روز به روز داغ‌تر شد و گفته می‌شود یکی از دلایل خرید و فروش کارت سوخت همین شایعه است.

هدف بسیاری از افرادی که اقدام به خرید کارت سوخت می‌کنند، این است که سهمیه موجود در این کارت‌ها را ذخیره کنند و اگر بنزین دو نرخی شد، بنزین موجود در این کارت را با قیمت آزاد بفروشند.

خرید و فروش کارت سوخت ربطی به جایگاه‌ها ندارد

در این راستا بیژن حاج محمدرضا - رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت، به ایسنا گفت: درحال حاضر سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی انجام نمی‌شود.

برخی کارت‌ها باطل شده، برخی گم شده و برخی بلااستفاده مانده است. بعد از این‌که استفاده از کارت سوخت الزامی شد، همه کارت‌ها عوض خواهد شد و کارت‌های قدیمی قابل استفاده نخواهند بود.

وی با تاکید بر این‌که خرید و فروش کارت سوخت توسط جایگاه‌دار انجام نمی‌شود، اظهار کرد: ممکن است کارگر جایگاه این کار را از روی ناآگاهی انجام دهد، ولی خرید و فروش کارت سوخت ربطی به جایگاه‌ها ندارد.

حتی جایگاه‌دار نمی‌تواند در آن دخالت کند، زیرا دو طرف روی قیمت به توافق می‌رسند. کارگر گمان می‌کند از این طریق درآمدی کسب خواهد کرد و با خرید کارت در آینده سهمیه خواهد داشت و اطلاع ندارد که از این کارت‌ها استفاده نخواهد شد.

از کسی که کارت سوخت خود را می‌فروشد باید سوال و جواب کرد، نه کسی که می‌خرد.

رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت به این سوال که آیا نظارتی بر جایگاه‌های سوخت در این مورد وجود ندارد؟ پاسخ داد: نمیتوان برای هر کارگر دو نگهبان گذاشت. اگر در جایگاه هم این کار را انجام ندهند خارج از جایگاه خرید میکنند. البته نظارت می شود اما کافی نیست.

حاج محمدرضا پیشنهاد کرد: در عرضه سوخت باید مسائل دیگری را رعایت کنیم. برای مثال کارت فرد را با شناسنامه تطبیق دهیم و به فردی که کارت به نامش نیست بنزین نفروشیم.

وی درمورد این‌که گفته می‌شود بنزین کارت‌های سوخت جایگاه‌داران سهمیه‌بندی شده است توضیح داد: این موضوع صحت ندارد و هیچ سهمیه‌بندی انجام نشده است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:25 - 1397/05/30
این صقرا کبرا بافتن برا بهانه ای برا تعویض کارت درامدی کسب کنند خرید فروش هم توسط خودشان به بهانه خرید فروش بگن کارت قبلی عوض شود اصلاخرید فروش کارت تاثیری در اصل ماجرا ندارد هر پلاک یه کارت و هر کارت سهمیه مشخص مگر فرقی دارد که سهمیه ماشین من را خودم یا دیگری مصرف کندچه دست من چه دست دیگری از سهمیه به میزان تایین شده استفاده میشود و خرید فروشش جرم نیست اگر ماشبنی نبود با تقلب کارت گرفتم جرم است شما اگر ماشینت را بدهی دیگری سوار شود خلاف کردی من کارت ماشینم را میدهم برادم یا هر کسی استفاده کند که شناسنامه بخواهی سهمه ای دار چه خودم چه برادم چه دیگر مصرف کند هیچ فرقی ندارد پس فروش هم جرم نیست الان دنباله پهانه کارت جدید که حدودا ۵۰ملیون کارت جدید و هر کارت ۱۵۰ تومان میشو۷۵۰۰ملیارد درامد زوری
Iran, Islamic Republic of
06:09 - 1397/05/30
شما دریای خزر رو فروختید دکل نفتو
کشیدید بالا ملیارد ملیارد با رستم قاسمی
بردید حالا یه نفر کارت سوخت خودشو فروخته ببین چکار میکنیدا.....
Iran, Islamic Republic of
06:58 - 1397/05/30
و باز کلکی دیگر برا پول دراوردن وچاپیدن مردم تعویض کارت سوخت
Iran, Islamic Republic of
07:06 - 1397/05/30
یعنی دیگه مسخره تر ازین نمیشه دلیل. که نه بهانه اورد برای سهمیه بندی بنزین این کارتهای بی ارزش را که توش بنزین نداره چرا میخرند اخه مگه دیوانه ان گیرم یه بی عقلی هم اینکاررا میکنه شما بجای حل مساله وپیدا کردن متخلف مثل همیشه صورت مساله را پاک میکنید دیگه دست از سر ملت بردارین یواش یواش داریم به دوران جنگ برمیگردیم
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1397/05/30
کاملا مشخصه نقشه های بدی برای بنزین دارند الان دو هفته است بنزین سوپر نیست ! و بنزین معمولی هم تو بعضی از ساعتها می بینی تو تهران چندتا پمپ بنزین ، بنزین ندارند ! و تجربه این چند ساله نشان میده هرچی رو گفتند نمیشه ، دقیقا به بدترین شکل ممکن شده ! خدا به خیر بگذرونه
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1397/05/30
آقابیژن بی سواد! اگه قرارباشه اگه قراربشه کارت سوخت باکارت شناسایی تطبیق بشه هرخودروچنددقیقه به سوختگیری نیازدارد؟! مگه گیت خروجی فرودگاهه؟ اینه که میگن یه سری بیسوادبلاسرمردم آوردند!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1397/05/30
باز هم ملت همیشه در صف
United States
16:08 - 1397/05/30
اینهم.یک نوع جیب خالی کردن ملت ایران بطریق مختلف مردم ایران را سر کیسه میکنن بسه
Iran, Islamic Republic of
21:35 - 1397/07/18
شما را به هر دینی که میپرستید به این بهانه های بی جهت بنزینو گران نکنید بنزین صد تومنی را کردین هزار تومن دیگه از جان ما چی میخواهید خدایا خودت به داد ما برس این گرانی ها کمر شکن تو یه دوره کوتاه بعدش این هم بنزین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج