سئول: افتتاح دفتر ارتباط دو کره نقض تحریم نیست
۷۶۲۳۹۶
۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
۳۸۴۵ 
سخنگوی نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی تصریح کرد که گشایش دفتر ارتباطی در مجتمع مرزی نزدیک کره شمالی نقض تحریم ها محسوب نمی شود.

خبرگزاری ایرنا: سخنگوی نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی تصریح کرد که گشایش دفتر ارتباطی در مجتمع مرزی نزدیک کره شمالی نقض تحریم ها محسوب نمی شود.

''کیم ایو کیوم'' روز چهارشنبه تصریح کرد این اقدام برای بهبود روابط دو کشور بسیار موثر و مفید است.

مقام کره جنوبی اظهار داشت: دو کره بیانیه صلح امضا کرده اند و برای کاستن از تنش ها و پیشبرد برنامه برقراری رژیم دائمی صلح، گشایش دفتر ارتباطی در مجتمع 'کایه سونگ' از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گفته سخنگوی نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی، این اقدام نقض تحریم ها محسوب نمی شود و یکی از توافقات سران دو کره است که در 27 آوریل امسال (7 اریبهشت) با یکدیگر بیانیه صلح را منتشر کردند.

خبرگزاری کره جنوبی می نویسد که برخی از مقام های آمریکایی روی این مساله متمرکز شده اند و گشایش این دفتر را نقض تحریم های شورای امنیت سازمان ملل می دانند.

سخنگوی کره جنوبی تاکید کرد گشایش این دفتر در دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا هم مطرح شده است و این ربطی به تحریم ها پیدا نمی کند و بازگشایی آن یک امتیاز اقتصادی به پیونگ یانگ محسوب نمی شود.

به گفته این مقام کره ای رایزنی هایی برای تعیین تاریخ گشایش دفتر شده و تاریخی نیز در نظر گرفته شده است که کره شمالی هنوز درباره آن اعلام نظر نکرده است.

خبرگزاری کره جنوبی نوشت که این احتمال می رود که با توافق طرفین این دفتر روز پنجشنبه کارش را شروع کند.

پیونگ یانگ بر این باور است که کره جنوبی باید تلاش کند با عبور از تحریم های سازمان ملل و آمریکا علیه کره شمالی، دفتر مجتمع مرزی «کایه سونگ» در مرز دو کره را بازگشایی کند.

این مجتمع که در دو سال گذشته بسته بوده است محل فعالیت صدها شرکت کره ای و هزاران نفر از نیروهای کار از کره شمالی است کره جنوبی ماه ها است که برای گشایش این دفتر تلاش می کند و آن را برای توسعه روابط اقتصادی دو کره بسیار مهم ارزیابی کرده است.

از سوی دیگر این کشور از جانب کره شمالی تحت فشار فزاینده ای قرار دارد مبنی بر اینکه باز شدن این دفتر و راه اندازی مجتمع، نشانه ای از بهبود روابط دو کره است و کره جنوبی باید به این اقدام مبادرت ورزد.

کره جنوبی در همین زمینه با سازمان ملل و آمریکا در حال رایزنی است تا بازگشایی این دفتر مشمول تحریم ها نشود این کشور تاکید کرده است که وزارت وحدت کره جنوبی مسئول رسیدگی به این موضوع و دستیابی به معافیت از تحریم ها است تا این دفتر تا پایان ماه جاری میلادی راه اندازی شود.

دو کره برای گشایش دفتر در ماه اوت به توافق رسیدند اما برای این منظور لازم است سوخت تهیه شود تا برق این مجتمع را تامین کند و این در شرایطی است که انتقال نفت و سوخت به کره شمالی بر اساس تحریم ها امکان پذیر نیست.

یک تیم از کره جنوبی خرداد امسال راهی این مجتمع شد تا مقدمات بازگشایی دفتر ارتباطی دو کشور را در این منطقه فراهم کند مجتمعی که نماد همکاری های اقتصادی دو کره محسوب می شود.

دو کره آوریل امسال موافقت کردند هر چه زودتر این دفتر ارتباطی بر اساس توافق رهبران دو کشور گشایش یابد تا بتوان فعالیت این مجتمع اقتصادی و تجاری مرزی را شروع کرد.

همزمان یک کار گروه و تیم ویژه تشکیل شده است که نمایندگی شرکت های کره ای و شرکت های خارجی را در کره جنوبی برعهده دارد و در حال افزایش فشار بر دولت است تا دستور بازگشایی مجتمع مذکور صادر شود.

بسیاری از شرکت های کره ای که پیشتر نیز مخالف بستن این مجتمع بوده اند، بر راه اندازی فوری آن تاکید می ورزند این شرکت ها می گویند روابط دو کره بهبود یافته است و دیگر خطری این کشور را تهدید نمی کند و ضرورتی ندارد که این مجتمع که محل فعالیت شرکت های کره ای است، تعطیل بماند.

بیش از 120 شرکت از کره جنوبی تا پیش از تعطیلی مجتمع، در آن فعالیت می کردند و هزاران کارگر و نیروی کار از کره شمالی نیز با آنها همکاری می کردند این مجتمع به نماد همکاری های اقتصادی دو کره تبدیل شده بود.

شرکت های بزرگ کره ای نیز تیم های مستقلی تشکیل داده اند و می گویند که به دنبال راه هایی هستند تا فعالیت تجاری خود در کره شمالی را از سربگیرند.

شرکت های مذکور که از سال 2004 در این مجتمع فعال شدند می گویند به دلیل بسته شدن آن، نزدیک به یک میلیارد و 300 میلیون دلار خسارت به آنها وارد شده است.

فوریه (بهمن) سال 2016 زمانی که کره شمالی چهارمین آزمایش اتمی خود را انجام داد 'پارک گیون هی' رییس جمهوری وقت کره جنوبی که اکنون به دلیل فساد مالی و زد و بندهای سیاسی در زندان بسر می برد، دستور تعطیلی مهمترین نماد همکاری دو کره را صادر کرد.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی می نویسد بر اساس اطلاعات وزارت وحدت و کمیته اصلاحات سیاسی کره جنوبی، پارک شخصا و به طور شفاهی و بدون برگزاری نشست دولت دستور تعطیلی مجتمع صنعتی را صادر کرده است.

این مجتمع که مجموعه ای کارخانه ای به حساب می آید در سال 2004 میلادی در مرز دو کره راه اندازی شد در این مجتمع 120 شرکت کره جنوبی نزدیک به 54 هزار کارگر کره شمالی را به خدمت گرفته بودند تعطیلی آن تاثیر بسیار مخربی بر روابط دو کره داشته است.

کمیته اصلاحات سیاسی وزارت وحدت کره جنوبی نتیجه گیری کرده است این اقدام خلاف مقررات و قانون اساسی بوده است و دولت 'مون جائه این' رییس جمهور کره جنوبی باید فعالیت این مجتمع را از سربگیرد.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج