پیشنهاد جدید کارگران برای ترمیم دستمزد ۹۷
۷۶۴۳۰۲
۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
۸۰۲۰
نماینده کارگران در شورای عالی کار با تشریح جزئیات جلسه اخیر کمیته مزد گفت: کارگران پیشنهاد دادند به رقم فعلی بن کارگری توسط کارفرمایان رقمی اضافه شود و دولت نیز معادل حق بن کارگری بودجه اختصاص دهد در نهایت با ساختاری مشخص اقلام سبدمعیشت را تأمین کند.

خبرگزاری تسنیم: فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره نتیجه جلسه روز گذشته کمیته مزد برای بررسی ترمیم دستمزد 97 کارگران گفت: درجلسه روز گذشته که با حضور نمایندگان دولت برگزار شد، نمایندگان کارفرمایی به دلیل مشغله هایی که دارند اعلام کرده بودند که در جلسه امکان حضور ندارند و حضور پیدا نکردند.

وی ادامه داد: نمایندگان کارگران جزئیات سبد معیشتی به روز شده با آخرین قیمت ها و تورم اخیر را تهیه کرده بودند اما با توجه به اینکه نمایندگان کارفرمایی در جلسه حضور نداشتند درباره آن بحثی نشد.

مقرر شد در جلسه بعدی کمیته مزد که قرار است تا حداکثر یک هفته آینده برگزار شود بحث بروز رسانی سبد معیشت کارگران با حضور نمایندگان کارفرمایان ، دولت و کارگران توافق شود. اما در جلسات قبلی کمیته مزد شرکای اجتماعی اتفاق نظر داشتند که شکاف عظیمی بین دستمزد کارگران و هزینه های زندگی آنها با نوسانات اقتصادی و افزایش قیمت ها ایجاد شده است.

توفیقی بیان کرد: نمایندگان دولت پیشنهاداتی مانند واگذاری سبد خوراکی طی چندین مرحله را برای تقویت قدرت خرید جامعه کارگری داشتند،اما بحث واگذاری سبد از سوی نمایندگان کارگران پذیرفته نشد. چرا که جامعه کارگران به دنبال این نیستند که هر چندوقت یکبار سبد خوراکی به جامعه کارگری تعلق بگیرد. بلکه دولت باید حقوق اجتماعی خود را بپذیرد.

نمایندگان کارگران در شورای عالی کاربیان کرد: یکی از پیشنهادات جامعه کارگری در ترمیم دستمزد 97 کارگران این بود که مبلغ بن نقدی کارفرمایان افزایش یابد،اما با توجه به اینکه کارفرمایان نبودند، درباره میزان عدد و رقم صحبتی نشد. اما پیشنهاد اصلی این بود که کالاهای اساسی نیروی کار از محل‌ بن تامین شود؛ با این شیوه که ابتدا به رقم فعلی حق بن کارگری فیش حقوقی از سوی کارفرمایان رقمی اضافه شود و دولت نیز معادل حق بن کارگری، بودجه اختصاص دهد و مجموع منابع مربوط به «ردیف بن کارگری» اختصاص یابد.

در همین راستا دولت، مباحثی که در سبد معیشت دخالت دارد را لحاظ کند و با ارز 3700 یا 4200 تومانی، معیشت کارگران را تأمین کند. یعنی چیزی شبیه احیای ستاد بن را پیشنهاد دادیم. در این مرحله دولت از فاصله بین ارز3700 تا 4200 تومان درآمد دارد، این مابه تفاوت را می تواند به میزانی که کارفرمایان در بن نقدی افزایش می دهند اختصاص دهد. مقرر شد این پیشنهاد بررسی شود.

وی اظهار داشت:پیشنهاد بعدی این بود که از زیرساخت های وزارت کار استفاده کنیم. دولت می تواند با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ازطریق تعاونی‌های اتحادیه‌های کارگری شروع به عرضه کردن اقلام موجود در سبد معیشت کارگران کند. یعنی سبد معیشت کارگران را با ارز 3700 تومانی تأمین کند، و در تعاونی ها و اتحادیه های کارگری عرضه کندو بر اساس کد بیمه کارگر توزیع شود. پیشنهاد دیگر افزایش نقدی دستمزد بود که نمایندگان کارگران رقبت زیادی به افزایش مزد در شرایط کنونی ندارند.

توفیقی بیان کرد: مزیت پیشنهادات کارگران این است که از گردش نقدینگی در جامعه جلوگیری می کند که این موضوع کاهش تورم را به دنبال دارد. از تقاضاها در سطح کشور می کاهد، در صورتی که قرار باشد تقاضاها از مبادی رسمی تحقق یابد از افزایش بی رویه قیمت ها هم جلوگیری می کند. زمانی که سبد معیشت کارگران که جامعه 13میلیونی هستند، از این مبادی تأمین شود، یعنی تقاضای 13میلیون خانوار از سطح بازار کاهش یافته است، در همین راستا می تواند به کاهش قیمت ها کمک کند.

از طرف دیگر گردش نقدینگی در سطح غیر قابل کنترل کاهش می یابد و بر همین اساس تورم کاهش می یابد. از سوی دیگر زمانی که قرار است دولت منابع ریالی را معادل آنچه کارفرمایان در بن نقدی افزایش می دهند، برای تأمین اقلام هزینه کند ،دیگر پول به جامعه تزریق نکرده که بخواهد ایجاد تورم کند.

نمایندگان کارگران در شورای عالی کاربا بیان اینکه خانواده های کارگری به مرز بحران رسیده اند افزود:مقرر شد در جلسه بعدی کمیته مزد عدد و رقم به روزرسانی سبد معیشت با حضور نمایندگان کارفرمایان،کارگران و دولت بررسی و تفاهم صورت گیرد، سپس نتیجه به صورت پیشنهاد به شورای عالی کار ارسال شود.

شورای عالی کار تصمیم می گیرد که این موضوع به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور ارائه شود. نمایندگان دولت در جلسه روز گذشته کمیته مزد بر تصمیم گیری در خصوص افزایش سطح معیشت نیروی کار در شرایط ویژه اقتصادی تاکید داشتند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1397/06/05
کارگر که چه عرض کنم یه مشت برده هستیم .همین تو سری خور ترین قشری که حتی توان گرفتن دستمزده خودش هم نداره
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1397/06/05
تاافغانی تواین مملکت محال صابکارپیمانکاراین حقوق بده
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1397/06/05
برای افزایش قیمت میتازید و برای افزایش حقوق وقت ندارید و بایک وعده علکی ماست مالی میکیند؟
پاسخ ها
کمال
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
دمت گرم این کارفرمایان ازاین میترسن مابه التفاوت دستمزدو خودشون بدن درآمدشون کمتربشه
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1397/06/05
حقوق کمتر از پنج میلیون تومان زیر خط فقر
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1397/06/05
به دادکارگرجماعت برسیدچون درحقش خیلی ظلم میشودمن خودم کارگرم چراروزبه روزکه کارمیکنیم پولش همان روزخرج میشودوحتی به روزبعدنمیرسدوهیچ پس اندازی نداریم که خدای نکرده اگه اتفاقی برامون بیفته پولی دربساط نداریم چراباید این چنین باشدوانگارماخرحمال هستیم
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1397/06/05
باسلام به خدا من شوهرم کارگر با ماهی یک میلیون دویست تومن مستجر هم هستم دانش اموز هم دارم با ی سرباز که خرجش از همه بیشتر درضمن ماهی هفتصدتومن هم قصد میدم به خدا از این زندگی نداری بدبختی خسته شدم از این گرونی از این بی پولی شش ناه یکبار نمیتونم برا بچم کباب درست کنم گناه من بچه من گردن کیه؟فکری به حال ما امسال مابکنید ماچه گناهی کردیم ماهم شیعه هستیم
پاسخ ها
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
حق گرفتنیست . نرخ تورم حداقل 60 درصده به همین میزان حقوق باید اصلاح بشه.
بدون نام
France
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
چرا وام برداشتی هرکه وام بیشتر از توانش برداره مشکل پیدا میکنه کل حقوق بگیرهای جامعه به غیر از کردن کلفتها وآقازاده ها یک میلیون میگیرن بازه هم خوش به حال تو که شوهرت کارگره یک میلیون دویست داره برو خداتو شکر کن وپاتون را اندازه گلیمتان دراز کنید تا خوب زندگی کنی وام داری ماهی ۷۰۰قسط میدی چه خبر توقع خانواده کارگرا خیلی بالاست
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1397/06/17
کمک مون کنید. داریم می‌میریم
Iran, Islamic Republic of
02:55 - 1397/06/18
داریم به مرگ نزدیکتر میشیم
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/07/13
نمایندگان کارفرمایان به مردم و دولت باج نمیدهند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج