پشت‌پرده انحصار در بازار آلومینیوم
۷۶۵۰۸۰
۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
۱۰۴۷۱ 
رئیس سندیکای آلومینیوم از انحصار در بازار این فلز خبر داد و گفت: عده‌ای به جای فروش شمش آلومینیوم در بورس، محصول‌شان را در بازار آزاد و با قیمت پایین می‌فروشند که باعث می‌شود فروش تولیدکنندگانی که در بورس محصول‌شان را عرضه کرده‌اند کم شود. به این شکل این فروشندگان زیان‌ده می‌شوند و انحصارگران محصول شرکت‌های زیادن‌ده را می‌خرند و به این شکل انحصار ایجاد می‌شود.

خبرگزاری ایسنا: رئیس سندیکای آلومینیوم از انحصار در بازار این فلز خبر داد و گفت: عده‌ای به جای فروش شمش آلومینیوم در بورس، محصول‌شان را در بازار آزاد و با قیمت پایین می‌فروشند که باعث می‌شود فروش تولیدکنندگانی که در بورس محصول‌شان را عرضه کرده‌اند کم شود.

به این شکل این فروشندگان زیان‌ده می‌شوند و انحصارگران محصول شرکت‌های زیادن‌ده را می‌خرند و به این شکل انحصار ایجاد می‌شود.

تولیدکنندگان آلومینیوم سال‌هاست درگیر مشکلات کوچک و بزرگ هستند. رئیس سندیکا آلومینیوم دو سال پیش اعلام کرد این صنعت متولی ندارد و امروز باز هم بر این امر تاکید کرد.

به گفته اعضای سندیکا، یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعتگران آلومینیوم این است که صادرات شمش آلومینیوم با قیمتی پایین‌تر از عرضه آن در داخل انجام می‌شود که به صنایع پایین دستی کشور صدمه زده است.

علاوه بر این دولت سرمایه‌گذاری کافی در این بخش ندارد و به دلیل موانع در نقل و انتقالات بانکی و قوانین بی‌ثبات، سرمایه‌گذاران خارجی وارد صنعت آلومینیوم نمی‌شوند که مجموعه این شرایط باعث شده میزان تولید آلومینیوم در کشور پایین باشد.

هوشنگ گودرزی - رئیس سندیکای آلومینیوم ایران - عصر امروز در نشستی خبری ضمن مطرح کردن این مشکلات، تصریح کرد: دولت بر عرضه تولیدکنندگان آلومینیوم در داخل نظارت نمی‌کند. این در حالی است که با بخش خصوصی مشورت می‌شود اما هیچ کدام از پیشنهادات اجرایی نمی‌شوند.

وی ضمن اظهار تاسف از تعطیل شدن صنایع پایین دستی گفت: درخواست ما شفافیت است؛ یعنی عرضه مستمر و بر اساس تولید داخلی باشد؛ پایین یا بالا بودن قیمت چندان مهم نیست.

رییس سندیکای آلومینیوم گفت: پیشنهاد این سندیکا که مشخص بودن میزان عرضه و قیمت پایه و همچنین نظارت بر میزان تقاضا است، در جلسات با دولت مطرح شده اما هیچ‌ یک اجرا نشده است.

گودرزی همچنین با اشاره به وجود انحصار در بازار گفت: عده‌ای به جای فروش شمش آلومینیوم در بورس، محصول را در بازار آزاد و با قیمت پایین می‌فروشند که باعث می‌شود فروش تولیدکنندگانی که در بورس محصول‌شان را عرضه کرده‌اند کم شود.

به این شکل فروشندگان محصول در بورس ضعیف می‌شوند و بعد خودشان شرکت‌های زیان‌ده را می‌خرند و به این شکل انحصار ایجاد می‌شود.

گودرزی همچنین در ادامه با بیان اینکه مصوبه جدیدی که برای سندیکا ارسال شده بدون توجه به پیشنهادات اعضای سندیکا نوشته شده است، گفت: دستورالعملی که توسط ایمیدرو تهیه شده کپی دستورالعمل صنایع آهن و مس است؛ این درحالی است که این صنایع کاملا متفاوت‌ هستند زیرا مواد اولیه مس کاملا وارداتی است اما در آلومینیوم حدود ۲۸ درصد مواد اولیه آن انرژی است که کاملا داخلی است.

وی افزود: صنعت آلومینیوم می‌تواند با صادرات ۴۰ درصد از تولید داخل ۱۰۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز را تامین کند؛ بنابراین ۶۰ درصد از تولید باید در بازار داخل توزیع شود که در عمل اینطور نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:23 - 1397/06/06
این کشور مثل مافیای ایتالیا شده . هر دزدی برای خودش ی گروه راه انداخته و ی چیزی را در دست گرفته .. .... نمیدونم چرا هنوز گروهی نمی فهمند !!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج