هیچ مدرکی نشانه همکاری ایران با القاعده نیست
۷۶۸۹۰۶
۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
۳۰۵۰
یافته های یک تحقیق جدید در اندیشکده نیوآمریکن نشان می دهد که برخلاف ادعای مقامات آمریکا مبنی بر وجود روابط نزدیک میان ایران و القاعده ، هیچگونه مدرکی دال بر این همکاری ادعایی وجود ندارد.

خبرگزاری مهر به نقل از رویترز: یافته های یک تحقیق جدید در اندیشکده «نیو آمریکن» ادعای دولت آمریکا مبنی بر وجود روابط نزدیک میان ایران و گروه تروریستی القاعده را به چالش می کشد.

در واقع، یافته های این تحقیق با ادعاهای اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور مبنی بر همدستی ایران با القاعده برای اجرای حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا در تناقض قرار می گیرد.

«نلی لاهود» نویسنده این تحقیق و کارشناس مسائل القاعده می گوید که اسناد مربوط به پرونده بن لادن از جمله یک سند ۱۹ صفحه ای- که تا اواخر ماه نوامبر منتشر نشده بود- نشان می دهد که با توجه به فرار برخی از عناصر القاعده به ایران پس از سرنگونی حکومت طالبان در افغانستان توسط آمریکا، تهران از حضور ادعایی این عناصر تروریستی در خاک خود ناراضی بوده است.

لاهود در ادامه می نویسد که در ابتدا، ایران تلاش داشت تا جایی که می تواند این عناصر تروریستی را به یک کشور ثالث انتقال دهد و پس از آن، ایران اعضای القاعده از جمله اعصای خانواده بن لادن را دستگیر کرد.

این تحقیق همچنین نشان می دهد که اعضای این گروه تروریستی به تهران با نگاهی حاکی از بی اعتمادی عمیق می نگرند و اینکه پس از تهاجم آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، سیاستهای ایران سختگیرانه تر شد و به اعضای بازداشت شده القاعده اجازه خروج از کشور را نداد.

لاهود که از زمان انتشار نخستین مجموعه از اسناد مربوط به پرونده بن لادن در سال ۲۰۱۲ تحقیقات خود را آغاز کرده است، همواره درصدد یافتن شواهد و مدارکی بود که نشان دهد القاعده و ایران در طرح ریزی حملات تروریستی با یکدیگر همکاری عملیاتی داشته اند. حال وی در پاسخ به این پرسش بزرگ می نویسد: «من مدرکی که نشاندهنده این ارتباط باشد، نیافتم».

این در حالی است که هم ترامپ و هم پمپئو مدعی وجود رابطه میان ایران و القاعده هستند؛ به طوری که ترامپ در ماه مه ضمن اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران، مدعی شد که تهران از «نائبان و شبه نظامیان تروریستی همچون القاعده» حمایت می کند!

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1397/06/17
راست میگه ارتباطی نداره فقط یه دفتر نمایندگی بیشتر توتهران نداره همین این که چیزی نیست
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1397/06/17
مگه القاعده تروریست نیستن .چرا ایران انهاروتحویل نمیده...
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/06/17
هیچ مدرکی نشانه همکاری ایران با القاعده نیست.............قطعا نیست البته تا وقتی در رسانه های ایران نوشته میشه ...خخخ
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1397/06/28
فرق عقل با مکر اینه که عقل همه جوانب را در طول زمان می سنجد و انسان را راهنمایی می کند ولی مکر تنها یک یا چند جنبه را سنجیده و ادم را موقتا پیروز می کنه آدمهای مکار در اخر بازنده هستند ولی آدمهای عاقل باخت ندارن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج