آشنایی با فولکس واگن پاسات؛ جنتلمن آلمانی
۷۶۹۳۴۶
۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
۱۲۴۷۲
در طراحی و پیکرتراشی پاسات طراحان فولکس‌واگن همان اصل همیشگی و کلید طلایی ماندگاری محصولاتشان را به کار گرفته‌اند. پرهیز از حجم‌پردازی‌های اغراق آمیز و جلوگیری از استفاده اندک از خط‌های شکسته و سیال را باید دلیل این جذابیت دانست. فرصتی پیش آمد تا چند ساعتی را با این جنتلمن آلمانی سپری کنیم و آن را از جنبه‌های مختلف به چالش بکشیم.

وبسایت اتومبیل فارسی: پاسات یکی از قدیمی‌ترین و مشهور‌ترین محصولات فولکس‌واگن است که از سال 1972 میلادی روی خط تولید این شرکت قرار دارد و تا کنون هشت نسل را تجربه کرده است. نسل‌های گوناگون فولکس‌واگن پاسات را باید با کد معروف B شناسایی کرد که شاید بتوان این مساله را مربوط به ساخته شدن این مدل بر اساس پلت‌فرم B گروه فولکس دانست.

البته در نسل هشتم این محصول تنها برای بازار آمریکا و چین روی پلت فرم B گروه فولکس ساخته می‌شود و در بازارهای اروپایی با پلت‌فرم MQD شناخته می‌شود و عمده تغییرات در بازارهای مختلف مربوط به پیشرانه مورد استفاده و برخی تجهیزات رفاهی و ایمنی است.

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

نسل هشتم پاسات از سال 2015 و با کد B8 Typ 3G در حال تولید است و اکنون در کنار محبوبیت بالا، دارای حباب قیمتی قابل توجه‌ای در بازار است. فرصتی پیش آمد تا چند ساعتی را با این جنتلمن آلمانی سپری کنیم و آن را از جنبه‌های مختلف به چالش بکشیم.
 
زبان طراحی

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

در طراحی و پیکرتراشی پاسات طراحان فولکس‌واگن همان اصل همیشگی و کلید طلایی ماندگاری محصولاتشان را به کار گرفته‌اند. پرهیز از حجم‌پردازی‌های اغراق آمیز و جلوگیری از استفاده اندک از خط‌های شکسته و سیال را باید دلیل این جذابیت دانست. چراغ‌هایی که کیفیت ساخت و مونتاژ بسیار بالایی دارد اولین جذابیت در نمای جلویی پاسات است. در میان چراغ‌های جلو، خطوط افقی ورودی هوا قرار دارند که این خطوط افقی و ساده یک المان شخصیتی برای پاسات است و طراحان مشابه این خطوط موازی را در قسمت پایینی سپر و ورودی‌های هوای پایینی نیز به کار برده‌اند.

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

با عبور از نمای جلو و نگاهی به قسمت‌های کناری باز هم با همان طراحی ساده و روان روبه‌رو خواهیم بود. خط بدنه‌ای که از گلگیر جلو آغاز شده و در چراغ‌های عقب محو می‌شود مهم‌ترین ویژگی پاسات در نمای کناری است. در نمای عقب نیز طراحی ساده، زیبا و روان پاسات به اوج خود می‌رسد. چراغ‌های عقب هندسه‌ای نزدیک به چراغ‌های جلو داشته و برای طراحی در صندوق و سپر عقب نیز به استفاده از یک حجم سیال و چند شکستگی غلیظ بسنده شده است. این نمای کلی در کنار گرافیک چراغ‌های عقب که به شکل محسوسی همان خط‌های افقی جلوپنجره را در دل خود جای داده، چهره‌ای کم نقص، ماندگار و زیبا از پاسات ساخته که باز هم تاکید بر همان اصل همیشگی زیبایی در اوج سادگی دارد.

فضای کابین

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

با ورود به کابین پاسات حس خواهید کرد که سالیان سال است مالک یک پاسات بوده و تمام بخش‌های آن آشنایی دارید. فرم و جایگاه خوب صندلی‌ها، ارگونومی خوب در چینش ادوات کابین، پرهیز از استفاده از پنل و کلیدهای زیاد برای اجرای دستورهای گوناگون از ویژگی‌هایی است که سبب ایجاد حس صمیمیت و به اصطلاح کاربری راحت (user friendly) سامانه‌های مختلف باشد، در کابین پاسات شده است. 

خط‌های افقی و ساده‌ای که طراحان در جلوپنجره از آن استفاده کرده بودند در فضای داخلی کابین و در طراحی دریچه‌های هوای سیستم تهویه دیده می‌شود که نشان از حفظ هویتی واحد در طراحی پاسات دارند. کیفیت مواد مصرفی در ساخت بخش‌های مختلف کابین اگرچه یک سر و گردن از محصولات مرسدس‌بنز و ب‌ام‌و پایین‌تر است (به دلیل اقتصادی‌تر بودن برند فولکس واگن)، اما از دقت مونتاژ بالا و ماندگاری بسیار خوبی برخوردار هستند. بنابراین پاسات در بخش کیفیت مواد مصرفی در کابین به راحتی نمره قبولی را دریافت می‌کند.
 
ویژگی‌های فنی، تجربه رانندگی

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

پاسات به یک پیشرانه 1.8 لیتری توربوشارژ TSI مجهز شده است که توانایی تولید 180 اسب‌بخار قدرت و 250 نیوتن‌متر گشتاور را در محدوده 1250 تا 5000 دور در دقیقه دارد. این پیشرانه که استاندارد آلایندگی یورو6 را دریافت کرده، به وسیله یک جعبه دنده 7 سرعته دو کلاچه (DSG) توان تولیدی خود را به محور جلو پاسات منتقل می‌کند. 

در ابتدای ورود به کابین پاسات و با تنظیم صندلی‌های برقی 8 جهته در ردیف جلو، احساس راحتی و تسلط خوبی بر زاویه‌های مختلف پاسات به راننده القا می‌شود. در حالت در جا به دلیل فعال بودن سامانه استارت/استاپ خودرو روشن، اما پیشرانه خاموش است. به محض قرار گرفتن وضعیت اهرم تعویض دنده در حالت D و برداشتن پا از روی پدال ترمز، پیشرانه با استارتی سریع روشن شده و حرکت با پاسات آغاز می‌شود. به صورت پیش فرض رانندگی با پاسات در حالت اقتصادی قرار دارد.

در این وضعیت تعویض دنده‌ها در دورهای پایین صورت می‌گیرد و خبری از شتاب‌گیری‌های تند و تیز نیست. یکی از جذابیت‌هایی که از ابتدای حرکت بسیار خودنمایی می‌کند، نشانگرهای دیجیتالی و استفاده از یک صفحه نمایش بسیار با کیفیت به جای نشانگرهای عقربه‌ای در پشت فرمان است. این نشانگرها به اندازه‌ای با کیفیت و جذاب بوده و اطلاعات کاملی از وضعیت خودرو و مصرف سوخت ارائه می‌دهد که می‌تواند در همان ابتدا بر لذت رانندگی با پاسات بیافزایند.

در طول رانندگی با پاسات و با تنظیم صندلی راننده و سرنشین جلو در آزادانه‌ترین و راحت‌ترین فرم ممکن، هنوز هم سرنشینان عقب احساس راحتی کامل داشته و از راحتی بی نظیر صندلی‌های ردیف عقب احساس رضایت کامل داشتند.پس از مدتی رانندگی با پاسات در حالت اقتصادی، جعبه‌دنده را در حالت اسپرت قرار می‌دهیم که این تغییر به سرعت در نمایشگر پشت فرمان با نمایش حالت‌های S1، S2 و ... نمایان می‌شود.

با نگه داشتن کلید سامانه کنترل پایداری و از مدار خارج کردن آن، پاسات که تا اینجای کار خود را یک سدان خانوادگی بسیار با کیفیت و راحت معرفی کرده بود، روی دیگر خود را نشان می‌دهد. تعویض دنده‌ها در بالاترین دور و عدم اعمال محدودیت سیستم کنترل پایداری در گاز خوردن پیشرانه (پاسات دارای سیستم کنترل پایداری با دو مرحله اعمال محدودیت بر افزایش دور پیشرانه و کنترل پایداری خودرو در پیچ‌ها با اعمال ترمز به هر کدام از چرخ‌ها است) سبب شتاب گیری مثال زدنی پاسات در رانندگی اسپرت می‌شود.

در مدت زمان رانندگی با پاسات فرمان نرم و دقیق آن که کاملا گوش به فرمان راننده بوده و حس اعتماد به نفس خوبی را در زمان رانندگی اسپرت القا می‌کرد، سیستم تعلیقی که به خوبی تمامی ضربه‌ها را جذب کرده و هماهنگی مثال‌زدنی جعبه‌دنده و پیشرانه با تعویض‌های دقیق و به موقع، تجربه سواری لذت بخشی را برای راننده و سرنشینان رقم زدند.در مدت زمان رانندگی با پاسات شروع به کار کردن با ادوات مختلف و نمایشگر لمسی داخل کابین که وظیفه اعمال تنظیمات بیش‌تر قسمت‌های رفاهی و ایمنی را بر عهده دارد، بسیار دل‌چسب بوده و نیازمند کم‌ترین دقت و توجه است.

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

کیفیت بسیار خوب نمایشگر لمسی و سیستم کنترل فرمان‌های حرکتی به راننده اجازه می‌دهد برخی دستورها را از طریق حرکت دست در مقابل نمایشگر اعمال کند. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این نمایشگر و رابط کاربری آن، بخش مربوط به تنظیمات سیستم تهویه مطبوع است. در این بخش با گرافیکی بسیار جذاب دمای هوای ورودی که قابلیت تنظیم جداگانه برای سرنشینان جلو و ردیف عقب را دارد و دریچه‌هایی که در حال دمیدن هوا به داخل کابین هستند نمایش داده شده و کنترل هر کدام از این قسمت‌ها به راحتی صورت می‌گیرد.

تنها نکته آزاردهنده در زمان رانندگی با پاسات صدای عجیبی بود که از سیستم تعلیق خودرو در ردیف عقب به گوش می‌رسید که مالک خودرو اذعان داشت که این صدا از روز اول تحویل خودرو در کابین به گوش می‌رسید.همچنین در زمان رانندگی با پاسات فرصتی فراهم شد تا سیستم پارک خودکار پیشرفته چند حالته و دوربین دید 360 درجه با قابلیت نمایش از زوایای مختلف را نیز به چالش بکشیم. سامانه پارک خودکار فولکس‌واگن با دقتی فراتر از رقبا اقدام به پارک دوبل خودرو کرده و خلاف دیگر رقیب‌ها که در زمان پارک خودکار ترمزگیری بر عهده راننده است، پاسات با اعلام هشدار زمان ترمزگیری را در پارک خودکار و در زمان فعال بودن سامانه کمکی پارک و پارک توسط راننده نیز اگر راننده به موقع ترمزگیری نکند، به طور خودکار خودرو را متوقف خواهد کرد که این ویژگی بسیار مثبتی در مقابل رقبا به شمار می‌رود.

تجهیزات رفاهی و ایمنی

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

پاسات‌های عرضه شده در ایران به تجهیزات رفاهی و ایمنی چون سیستم کمکی یدک کش(حمل کاروان) با امکان هدایت یدک کش به صورت کامل در هنگام رانندگی با سیستم پیشرفته منطبق با اتوپارک جهت کمک به راحتی پارک و جمع شوندگی آن به صورت برقی، در صندوق برقی هوشمند، دوربین دید 360 درجه چند حالته، اتوپارک، سیستم تهویه مطبوع سه گانه، استارت دکمه‌ای به همراه سامانه استارت /استاپ، شیفترهای پشت فرمان، صندلی برقی جلو 12 حالته با حافظه، خروجی برق 12 ولت برای سرنشیان جلو و عقب و داخل صندوق، گرمکن آینه‌های کناری، ترمزپارک برقی، کروز کنترل، هدآپ دیسپلی و... مجهز شده است. و در کنار این موارد جای خالی سامانه رادار نقاط کور کاملا خالی است.

در پایان...

جنتلمن آلمانی ؛ تجربه رانندگی با فولکس واگن پاسات

در پایان پاسات را باید یکی از جذاب‌ترین سدان‌های کلاس D بازار دانست که با آن می‌توان در عین تجربه سواری نرم و آرام و ایمن، لذت یک رانندگی اسپرت تمام عیار را نیز چشید. کیفیت ساخت و مونتاژ بسیار بالا، پیشرانه چابک و پر قدرت به همراه جعبه دنده دو کلاچه پیشرفته با هماهنگی کامل با پیشرانه و تعویض کم نقص دنده‌ها، تجهیزات رفاهی و ایمنی کارآمد و از همه مهم‌تر برندی که بسیار قابل اعتماد، مطمئن و خوش‌نام است، همگی دست در دست هم داده تا از پاسات خودرویی ایده‌آل به معنای واقعی کلمه بسازند.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1397/06/20
پرایدوف هم یک جنتلمن واقعی تمام جاده هاست!
عزراییل هم پیشش کم میاره چه!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج