زائری به زیباکلام: قابل ملامتید آقای دکتر!
۷۷۱۸۲۵
۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۸
۱۴۴۱۱
حجت الاسلام محمدرضا زائری در روزنامه خراسان نوشت: در شرایط فعلی کشور و در میان تهدیدهای مختلف و مشکلات گوناگون، حساس ترین وظیفه حفظ همبستگی اجتماعی و بزرگ ترین خطر ایجاد شکاف در روابط اجتماعی و تشدید فضای دوقطبی است که زمینه ساز تندروی ها و خشونت ها و آشوب ها می شود.

حجت الاسلام محمدرضا زائری در روزنامه خراسان نوشت: در شرایط فعلی کشور و در میان تهدیدهای مختلف و مشکلات گوناگون، حساس ترین وظیفه حفظ همبستگی اجتماعی و بزرگ ترین خطر ایجاد شکاف در روابط اجتماعی و تشدید فضای دوقطبی است که زمینه ساز تندروی ها و خشونت ها و آشوب ها می شود. همه ما وظیفه داریم تا با رفع سوء تفاهم ها و تقویت فضای گفت وگو جلوی تخریب ها و بدگمانی ها را بگیریم.

کارکرد شایعه ها و اخبار منفی دروغ - با اندکی چاشنی واقعیت- یا بزرگ نمایی مسائل منفی همین است، نه تنها در بعد اجتماعی که حتی در مسائل فردی هم یکی از مهم ترین عواملی که مثلا رابطه زن و شوهر را کم کم به طلاق می کشاند همین است.

وقتی که در روابط اجتماعی به جای ارتباط دوستانه و تقویت مهربانی و خوش بینی، دو صف و دو جبهه و دو گروه ایجاد شود- یکی من و دوستان من ویکی طرف مقابل - به طور طبیعی ما خوب و صاحب حق به حساب می آییم و دیگری یا دیگران صاحب همه صفات منفی و دارای چهره ای سیاه به شمار می روند!

زائری به زیباکلام: قابل ملامتید آقای دکتر!

در چنین فضایی به مرور تقابل و رویارویی چنان تشدید می شود که حتی به صورت ناخواسته و نادانسته من طرف مقابل را مستحق هر گونه ستم و ظلم و دشنام و تحقیر و مجازات می دانم! وقتی من به طرف مقابل بدبین شدم و به چنین تقابلی رسیدم کم کم جامعه دچار تشنج ها و آشوب هایی خواهد شد که به انفجار و بحران گسترده منجر خواهد گردید.

از این روست که در شرایط فعلی حتی اگر کسی موضع انقلابی و دینی هم نداشته باشد به عنوان دلسوز جامعه ایرانی و دلباخته وطن وظیفه دارد که برای ایجاد حسن تفاهم و نزدیک کردن روابط و رفع ذهنیت های منفی بکوشد، زیرا نقشه خطرناک این است که جامعه به دو بخش تقسیم شود و با هم درگیر شوند؛ خودی و غیرخودی! خود اندیش و دگراندیش! طرفدار کنسرت و مخالف کنسرت! موافق برجام و مخالف برجام!

سوژه و بهانه اش فرقی نمی کند، آن چه برای تحقق این هدف شیطانی مهم است ایجاد بدبینی و سوء تفاهم و دروغ و شایعه برای برافروختن آتش اختلاف و دشمنی است.بزرگ ترین خدمت ملی در چنین شرایطی ایجاد روابط مبتنی بر حسن تفاهم و بزرگ ترین خیانت ملی، زمینه سازی برای تقابل و درگیری و تشنج و آشوب است.

یک منتقد سیاسی که استاد دانشگاه و صاحب قلم است به خوبی می داند که دریافتی ماهانه طلاب چیزی حدود پانصد هزار تومان است و جز اندکی از روحانیون که دارای شغل اداری هستند یا استثنائا درآمدهای شخصی دارند طلاب معمولا مانند پایین ترین طبقه معیشتی مردم با مشقت های فراوان و گاه باورنکردنی زندگی می کنند.

حال اگر چنین کسی بیاید و به بهانه مخالفت با سیاست توسعه حوزه های علمیه - که اتفاقا من هم در این زمینه با ایشان هم عقیده ام- شبهه ای در ذهن مخاطبان ایجاد کند و شهریه ماهانه یک طلبه را پنج برابر محاسبه کند، چه باید گفت؟ آیا ایشان نمی داند ترویج چنین دروغ ظاهرا ساده ای در فضای ملتهب فعلی به چه سطحی از بدبینی و کینه توزی می انجامد؟

هزینه این گونه مواضع را البته نه ایشان می دهد و نه روحانیانی که جایگاه مدیریت دارند و با راننده و محافظ تردد می کنند و در میان مردم حضور ندارند، بلکه این تحریک عاطفی و روانی تبدیل به چاقویی می شود که از یک طرف در خیابان و ایستگاه مترو بر سینه یا پهلوی طلبه بی گناه مشهدی می نشیند و او را به خاک و خون می کشد و از یک طرف هم ریسمان سست شده روابط اجتماعی میان مردم را ضعیف تر می کند.

دردا که سوء استفاده های شغلی و خیانت های اقتصادی و جنایت های سیاسی را خطاکارانی در سطوح بالاتر مدیریتی کرده اند و تاوانش را مردم کوچه و بازار با افزایش روزافزون بدگمانی و دشمنی و بغض و کینه به هموطنان خود می دهند! اگر امروز هم کسی ایشان را برای ایجاد شکاف اجتماعی بازخواست نکند، بی تردید نسل های آینده با مرور تاریخ امروز ما دکتر صادق زیباکلام را به تلخی و شدت ملامت خواهند کرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1397/06/24
کاملا منطقی و عقلایی و دلسوزانه وخداپسندانه است.
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1397/06/24
بله جناب زائری ایشان نه استاد و نه روشنفکر هستند به نظر من فقط در حد یک سلبریتی هستند و متاسفانه الان افکار عمومی دست امثال ایشان و دیگر سلبریتی ها است که وضعیت اجتماعی به این وضع افتاده
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1397/06/24
شما هزینه های هنگفت تحصیلی رایگان حساب کرد لابد تازه دیگر مردم سواد دینی بیشتر از شماها دارند
United Arab Emirates
10:18 - 1397/06/24
احسنت واقعا درسته
این آقایون امثال زیبا کلام در قیامت و در محضر الهی باید پاسخگوی حرفهای خودشان باشند که در قتل وتهمت زدن به این بی گناهان شریکند
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1397/06/24
ما چیکار کردیم همش درحال تهدید هستیم ..صادق حرفهاش صادقانه است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
حیف است از این اسم و فامیلی که صادق است ونه زیباکلام
United Arab Emirates
10:58 - 1397/06/24
مگه قرار نبود طلاب نباید حقوق بگیر دولت باشند با فرض محال همان پونصد هزار تومان را در کل تعداد آخوندها ضرب کنیم میدونی چه عددی به دست می آید.بعد بابت چه کاری این مبلغ را میگیرند .این راه استفاده از بیت المال به سبک امام علی بود.
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1397/06/24
خودت قابل چی هستی ؟
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1397/06/24
زورتون میاد واقعیتها گفته بشه؟ تا کی لاپوشونی. مردم محتاج نون شبن اونوقت ...
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1397/06/24
سربازي كه نميريد : قيمتش چنده ؟ ما هم ميخوايم .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
آقای زائری عزیز براچی توجیه میکنی
Iran, Islamic Republic of
02:21 - 1397/06/25
راستی چرا طلبه ها به سربازی نمی روند. برن سربازی دوسال خدمت مقدس کنند. خدمت مقدس سربازی خدمت مقدس سربازی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج