روحانی: پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست
۷۷۴۷۰۹
۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۹
۶۰۲۶ 
حسن روحانی در آستانه عزیمت به آمریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل طی یادداشتی در واشنگتن پست اعتماد به آمریکا را در حالی که این کشور از تعهدات بین المللی اش کنار می کشد، ناممکن خواند.

خبرگزاری مهر: متن کامل یادداشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در روزنامه واشنگتن پست، در آستانه عزیمت به آمریکا برای شرکت در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از این قرار است:

وقتی در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۷، رئیس جمهور آمریکا رسما اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شد، دو انتخاب در برابر من وجود داشت.

اول، من نیز اعلام کنم که ایران از برجام خارج می شود که موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می شد و دوم، دادن مهلت چند هفته ای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را که نتیجه زحمات و مذاکرات بسیار سخت و فشرده ۱۲ ساله بود جبران کنند. به منظور پاسداری از صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بین المللی، گزینه دوم را انتخاب کردم.

پیش بینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج می شود و به راحتی می تواند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد و همه تحریم ها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شد.

از سوی دیگر، گفتگوهای ایران و بقیه اعضای برجام و تاکید آنها برای حفظ برجام، آمریکا را در انزوا قرار داد. شاید به ندرت پیش آمده باشد که روی یک موضوع، بین آمریکا و شرکای اروپایی اش تا این حد اختلاف نظر باشد و این نتیجه موضع بحق ج.ا.ا. در موضوع هسته ای و دیپلماسی فعال ایران در موضوع برجام است.

سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال ایران نه براساس واقعیات موجود ایران، منطقه و جهان و نه حتی برمبنای منافع ملی آمریکا تنظیم شده است. دریافت اطلاعات نادرست درباره ایران از گروه های تروریستی و رژیم صهیونیستی و تحلیل های غیر کارشناسانه و غیر دقیق نسبت به تحولات ایران، دولتمردان آمریکا را دچار چنان توهمی ساخته که احساس می کنند می توانند با حربه تحریم از ایران امتیاز بگیرند.

ملت ایران ثابت کرده که در برابر فشار خارجی منسجم تر شده و مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند چنانچه در دوران قبل از برجام نیز آمریکا نتوانست با تحریم های شدید مردم ایران را خسته کند و در نهایت این آمریکا بود که تغییر مسیر داد و به مذاکره روی آورد.

در گفتگوهای جاری با کشورهای باقی مانده در برجام تاکید کرده ایم که موضوع مهم برای ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه علیرغم خروج آمریکا از برجام، منافع ایران تامین شود در برجام می مانیم و در غیر این صورت، روش دیگری را پی می گیریم. منطق ما روشن است. یا همه اطراف از منافع برجام منتفع می شوند و یا هیچکدام.

سکوت در برابر قلدری آمریکا در ایجاد فشار به کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران که با مقررات شناخته شده بین المللی در تضاد آشکار است با هیچ منطقی سازگار نیست و ما در این زمینه بی تفاوت نخواهیم ماند.

پیشنهاد آقای ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد ایشان را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفتگو با ایران را تحقق نکاتی می داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟ علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟

اعمال تحریم ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد چه توجیهی دارد؟ بنظر می رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.

من اطمینان دارم که این بار نیز آمریکا مجبور می شود تغییر رویه دهد. گفتگوهای ما با طرف های تجاری مان در جریان است و نوید دهنده آینده روشن در تعاملات بین المللی ایران است. این واقعیت روز به روز روشن تر می شود که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی آمریکا را برنمی تابند. ممکن است در کوتاه مدت در روابط اقتصادی با شرکایمان مشکلی به وجود آید اما دو طرف در جهت رفع آن تلاش می کنند و این امر نمی تواند استمرار یابد.

ما اهل منطق و گفتگو هستیم. به همین دلیل بود که در مذاکرات برجام وارد شدیم و از آن سربلند بیرون آمدیم. و به همین دلیل است که می گوییم رمز اثبات حسن نیت طرف های مذاکراتی ما، بویژه آمریکا، اجرای صادقانه و کامل برجام است.

رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه ما در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می شود. متاسفانه برخورد غیرصادقانه و غلط آمریکا در اجرای برجام-- از روز اول اجرای برجام تا زمان خروج غیرقانونی از آن-- حکایت از عدم صداقت آمریکا در اجرای تعهدات بین المللی خود دارد.

ملت ایران در طول بیش از ۲۵۰ سال گذشته علیه هیچ کشوری تجاوز نکرده و در عین حال، در برابر تجاوز و دخالت های بیگانه ایستادگی کرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور که در برابر متجاوز می ایستیم، در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می دهیم.

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1397/06/31
امسال انشا بهت 20 میدیم...نیا سرکلاس
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1397/06/31
مگر شما با مردم خودتون صادق هستيد
دولار به بهانه تحريم رسونديد به 14000 تومان و تا جاي ميخواهيد بالا ميبريد بعد ميريد پاي ميز مذاكره
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1397/06/31
فعلا که یه عالم احمق بیشعور دارند بر ترامپ که طناب دار رو دور گردنشون پیچیده درود می فرستند .
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
خخخخ جوجه را اخر پاییز یشمر 08:31
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
با بی تربیتی میخوای مثلاً حرف منطقی ثابت کنی؟!
جز اینکه نشون میدی اگه از ترامپ برای مملکتت بدتر نباشی بهتر هم نیستی
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1397/06/31
از دست رفتن مملکت چه طور پایمال شدن این همه خون شهدا چطور
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1397/06/31
دلار و رها كرديد بره بالا تا به قيمت مورد نظرتون برسه ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/06/31
ترامپ باید بیاد یکم صداقت را از تو یاد بگیره از بس تو با مردم صادقی
United States
09:36 - 1397/06/31
برو مذاکره کن! ملت دارن زیر بار تحریمها خورد میشن. چی میگی واسه خودت؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
چاره دیگه ای هم مگه بعیر مذاکره و جام زهر دارن؟
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1397/06/31
آخه شما خیلی تو حرف زدن و وعده دادن صادق هستید برای همین همه دنیا با شما صادق هستند جز آمریکا واقعا خجالت آور
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
خخخخخ واقعا ا
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1397/06/31
این همون کدخدایی بود میگفتی حالا اگه ریکی تو گفشت نیست برو حرفتو بزن یا اینکه همین راه ذلت رو واسه مردم رو ادامه بده
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1397/06/31
پیشنهاد ترامپ صادقانه نیست ولی خب تو هم با مردم صادق نیستی
اگه بودی این وضعیت مملکت ما نبود
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1397/06/31
جناب روحانی اونا صادق نیستن با دشمنشون ...ایا شما صادق هستین با مردمتون ؟؟!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
احسنت
United States
11:14 - 1397/06/31
اقای روحانی برو تو مردم تا بفهمی که چه بدبختی دارن میکشن هیچکی راضی نیست تحمل دیگه مرده روز بروز داره گرانی ملتا فلج میکنه ...
United States
11:14 - 1397/06/31
اقای روحانی برو تو مردم تا بفهمی که چه بدبختی دارن میکشن هیچکی راضی نیست تحمل دیگه مرده روز بروز داره گرانی ملتا فلج میکنه ....
United States
11:17 - 1397/06/31
الا برکت اله از بدبختی و گرونی تا با دنیا تعامل نشود این وطن وطن نشود بسته برو دیگه بر نگرد
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1397/06/31
پيشنهاد ازدواج كه نيست ،گفته بيا مذاكره كنيم ،شايد اخرش به نتيجه برسيم شايد هم نرسيم
پاسخ ها
م
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
آفرين . خوشم اومد . مگه خاله بازيه بگيم شد كه هيچي نشدم مهم نيست . والا
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1397/06/31
وقتي شما با ملت خودتون صادق نيستيد چطور انتظار داريد ترامپ با ما صادق باشه ؟

با شروع تحريم ها حجم گسترده از دلار ها را از كشور خارج كرديد و به جاهاي امن خارج از ايران انتقال داديد
بعد در ذخاير دلاري و بستيد
دلار به 15000 تومان رسونديد بدهي ها و كسري هاي بودجه رو از جيب مردم جبران كرديد به بهانه تحريم

خيلي خوب بهره برداري كرديد ......!!!!!!!!!
حتما اسم اين صداقته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1397/06/31
خدا لعنتت كند روحاني ....دلار كردي 14000 تومان
Iran, Islamic Republic of
00:54 - 1397/07/01
چند هفته هم که خیلی وقت است تمام شد.یکی یکی دارن میرن بیرون ازایران شرکت های اروپایی .کشور هندوستان هم که اعلام کرد .به دلیل بیمه نکردن نفت کشها از ایران نفت نمی خرد.
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1397/07/01
موقعی که یک کارشناس بی شعور دولت روحانی در رسانه ملی اعلام میکند .قیمت اصلی دلار در ایران 16 هزار تا 18 هزار تومان است.نه 8 هزار تومان .حال روز مردم از این بهتر نمی شود.قیمت دلار تا 22 بهمن 25 هزار تومان میشود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج