سرباز وظیفه، خانم عکاس و بقیه شجاعان حادثه اهواز
۷۷۵۷۰۶
۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
۲۰۹۷۵ 
شجاعت یک صفت ذاتی است. در گوشه وجود آدم لانه کرده و در لحظات حساس با آن رو به رو می‌شوی. چقدر شجاع هستی؟ چه بسیار لاف‌زن‌هایی که در معرکه کم آورده اند، ترسیده اند و تا آخر عمر باید با این واقعیت روبه رو باشند که «من شجاع نیستم» و چه باشکوه است وقتی از موهبت شجاعت برخوردار باشی.
روزنامه هفت صبح - هانیه درویش: شجاعت یک صفت ذاتی است. در گوشه وجود آدم لانه کرده و در لحظات حساس با آن رو به رو می‌شوی. چقدر شجاع هستی؟ چه بسیار لاف‌زن‌هایی که در معرکه کم آورده اند، ترسیده اند و تا آخر عمر باید با این واقعیت روبه رو باشند که «من شجاع نیستم» و چه باشکوه است وقتی از موهبت شجاعت برخوردار باشی.
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور

حادثه ۳۱ شهریور روز فوران شجاعت بود. مردان و زنانی که در بحبوحه یک حمله ناجوانمردانه تروریستی دست و پای خود را گم نکردند. برخی از آن‌ها شهید شدند و برخی نیز در تصاویری که ثبت شده اند ما را به تحسین دلاوری خود واداشته اند. مردان و زنان جوانی که دست یازی به هموطنان خود دراز کرده اند. نشانه‌هایی دیریاب از شهامت ایرانی. از نوع‌دوستی ایرانی.
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور
 
پیگیری‌های ما در مورد دو سه نفر از این دسته شجاعان به نتیجه رسید. دختر جوانی که عکس هایش زینت مهم‌ترین روزنامه‌های کشور شد و ما یک گفت و گوی اختصاصی با او انجام داده ایم (خانم فاطمه رحیماویان) و سربازی که با خونسردی و در میان رگبار گلوله‌ها همنوعان خود را از میدان نبرد دور می‌کرد و با کمک سردار کمالی هویتش را پیدا کردیم (داستانش را همین جا مفصل بیان کرده ایم؛ داستان مجتبی محمدی) و همینطور سرتیپی که با اسلحه کمری خود به رویارویی با تروریست‌ها پرداخت (امیر سرتیپ مختاری فر). بقیه شان را نمی‌شناسیم. سردار کمالی به خبرنگار ما گفت که تک تک این سربازان شجاع را پیدا خواهیم کرد و به آن‌ها پاداش خواهیم داد. درود ما بر این فرزندان شجاع و بی ادعا. دلمان را گرم کردید.
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور

«مجتبی محمدی»؛ این نام را به خاطر می‌سپاریم. سرباز شجاع تیپ ۱۹۲ زرهی اهواز که به هنگام حمله تروریستی شنبه گذشته تصویر رشادتش در قاب تصویر چندین دوربین تا ابد ماندگار شد. در حالی که در آن شرایط بسیاری پناه گرفته بودند تا مورد اصابت گلوله‌های تروریست‌ها قرار نگیرند، مجتبی محمدی و همرزمانش که در پی دفاع از شهروندان تا جای ممکن دست از عافیت طلبی شستند و با پذیرش خطر، نگذاشتند کسی در میدان رژه جا بماند. روزر گذشته سردار کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح با انتشار تصویری از رشادت این سرباز در صفحه اینستاگرام خود از مردم خواسته بود که «سرباز غیور را شناسایی و اطلاع رسانی کنید».
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور
 
همچنین پستی با محتوایی مشابه در همین صفحه گذاشته شده بود که واکنش‌های مختلف و جالبی را در پی داشت. یکی از کاربران بال نام خلیل چاهیان در کامنتی نوشته بود که «سردار کمالی عزیز، این سرباز بدون کوچکترین چشم داشتی و در شرایطی که به راحتی می‌توانست خود در گوشه‌ای پناه گرفته و جان خود را نجات دهد. جانش را کف دستش گذاشت و هموطن خود را نجات داد. ممکن بود در هر لحظه تیر بخورد و کشته شود، اما غیورانه ایستاد تا ناموسش را نجات دهد. خواهش ما از شما این است که ایشان از خدمت معاف شوند و نشان شجاعت دریافت نمایند تا پاداش این همه غیرت و از خود گذشتگیشان را دریافت کنند. من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق... زنده باشد سردار، یا حق» کاربر دیگری با نام رضا داوری نوشته بود: «کمترین پاداش این دلاور سرباز معافیت از خدمت است توجه داشته باشید همه پناه گرفته اند او ناموس وطن را پناه داده است.
 
حتی مافوق‌های این سرباز در صحنه نیستند.» کاربر دیگری هم با نام سوبی نوشته بود: «سردار معافیت شو امضا کن. دو سه نفر دیگه ام بودن بچه بغل شون بود اونا رو بیارید تلویزیون و ازشون تقدیر کنید و معافیت بدین بهشون به خاطر کار بزرگی که کردن حتی تو بالاترین رده‌های نظامی می‌توانید ازشون استفاده کنید. اینا خودشون رو ثابت کردن. اینا خرازی و همت هستن. اینا حسین فهمیده هستن. ناموس و وطن براشون از جون مهم تره.» کاربری هم با نام امین مفتخاری نوشته بود: «سردار با توجه به شجاعت و غیرتی که در این جوان به وضوح آشکار است از مشا فرمانده بادرایت و خدوم مورد انتظار است دستورات لازم را جهت جذب و به کار گیری ایشان در رده‌های حساس امنیتی و حتی نظارتی مبذول فرمایید. قطعا عدو شود سبب خیر تا چنین سرمایه‌هایی شناسایی شده و به کارگیری شوند.»  پاسخ سردار کمالی هم در ذیل تمامی این کامنت‌های اشاره شده و درخواست‌های مشابه «ان شاء الله» بود که عمدتا با تشکر کاربران همراه می‌شد.
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور

علاوه بر این کامنت ها، طیف دیگری از کامنت‌ها هم بود که به این شیوه پیدا کردن سرباز خرده گرفته بودند؛ کاربری با نام علی آقا نوشته بود: «از نیرو انسانی سوال کنی بهت می‌گه کی هست. این دیگه این همه داستان نداره که مردم شناسایی کنند.» سردار کمالی هم پاسخ داده بود: «بله درست است و ما هم اشراف دایم. تا ارسال تصاویر و سوال و زمان بندی اداری، شاید این گونه زودتر انجام شود. با تشکر از همیاری شما» کاربر دیگری هم با نام احمدرضا نوشته بود که «زنگ بزنید از سپاه اهواز بپرسید دیگه» و سردار کمالی جواب داده بود: «تا زمان اداری. شاید کمی زودتر...»، ولی پاسخ اکانت اینستاگرامی سپاه پاسداران ذیل این کامنت درنوع خود جالب توجه بود: «ایشون سرباز سپاه نیستن برادر. ارتشی هستن».
اندکی نگذشت که با یاری دوستان و هم رزمان این سرباز، مجتبی محمدی حوالی ساعت ۳ بعدازظهر دیروز شناسایی شد.
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور
 
در همین زمان با سردار کمالی تماس گرفتیم و جویای جزئیات بیشتری شدیم. سردار کمالی با تایید شناسایی این سرباز به کمک شبکه‌های اجتماعی و یاری دوستان این سرباز، گفت که تا دو روز آینده، امکان برقراری ارتباط مستقیم با مجتبی محمدی برقرار نیست. تماس ما با دوستان نزدیک این سرباز هم گرچه موفقیت آمیز بود، ولی به سبب حضور احتمالی ایشان در پادگان، عملا ارتباط مستقیم میسر نشد. فقط از دوستان ایشان شنیدیم که اهل کرج هستند و در اهواز زندگی می‌کنند.
 
حوالی ساعت ۴ روز گذشته صفحه اینستاگرامی سردار کمالی، استوری‌ای با این شرح منتشر کرد که «پهلوان مجتبی محمدی با کمک شما مردم عزیز سریعا شناسایی گردید. تجلیل از ایشان و دیگر سربازان دلاور حادثه حتما اطلاع رسانی خواهد شد.» همچنین در پست دیگری هم نام این سرباز با هشتگ «پهلوان مجتبی محمدی» آمده و این شرح که «سرباز قهرمان گروهان مستقل فاوا از تیپ ۱۹۲ زرهی اهواز ارتش، با کمک شما مردم عزیز و زودتر از مراحل اداری شناسایی و ایشان به همراه دیگر سربازان غیور که یک به یک شناسایی خواهند شد، طی مراسمی از آن تجلیل به عمل خواهد آمد. حتما اطلاع رسانی خواهد شد.»

دختری که دستش نلرزید

گفتگو با فاطمه رحیماویان، عکاسی که ثبت کننده مهم‌ترین تصاویر حادثه تروریستی اهواز بود و وظیفه شناسی اش نیز سوژه عکس عکاس دیگری شد:

هنوز تب و تاب اتفاقی که در مراسم رژه نیرو‌های مسلح در اهواز به وقوع پیوست، نخوابیده است. همچنان رعب و وحشت در دل مردم اهواز و البته مردم ایران است و همچنان آمار شهدای بی گناه این حادثه رو به افزایش. در این میان عکس‌ها و فیلم‌های اصحاب رسانه از لحظه‌های خاص و رویداد‌های در حال وقوع، بیانگر داستان مصور این رویداد است. عکس‌هایی مثل لحظه تیر خوردن و افتادن جانبازی روی زمین، لحظه هدایت مردم به اماکن امن توسط سربازها، لحظه در آغوش گرفتن پسربچه‌ای خون آلود توسط پاسداران و عکسی از خانم عکاسی که خوابیده بر زمین و وحشت زده در حال ادامه رسالتش یعنی عکاسی است. با این عکاس که عکس هایش عکس روی جلد روزنامه دیروز هفت صبح و حدود ۲۰ روزنامه دیگر بود، در رابطه با حال و هوای آن لحظات گفتگو کرده ایم.

در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور

از مکان تیراندازی و درگیری دور بودم

فاطمه رحیماویان متولد ۱۳۷۰ است، کارشناسی هنر اسلامی دارد و در حال حاضر عکاس خبرگزاری فارس خوزستان است. او به عکاسی از دوران کودکی علاقه‌مند بوده و کار عکاسی اش را از سال ۱۳۹۲ در خبرگزاری محله‌ای شروع کرده است. فاطمه که سابقه حضور در مراسم‌های این چنین نداشته به همراه حدود ۱۰ عکاس دیگر به این مراسم اعزام می‌شود تا عکس‌هایی ناب از رژه نیرو‌های مسلح شکار کند. اما تقدیر روز بدی را برای او و مردم اهواز رقم زده بود. او در این باره می‌گوید: «در حین رژه می‌خواستم از یک نمای دور تصویر خودم را ثبت کنم به همین خاطر از مکان رژه دور شدم، به سمت گروه موسیقی رفتم و دیگر نزدیک جایگاه نبودم. حوالی ساعت ۹ صبح بود و همه چیز در حین رژه عادی بود، افراد نیروی انتظامی و سپاه همه جا بودند که یکباره صدای تیراندازی آمد. با شنیدن صدای تیراندازی به ما می‌گفتند روی زمین بخوابید و سرتان را پایین بیاورید، من هم روی زمین خوابیدم در حالی که عکاسی را رها نکرده و از صحنه‌هایی که جلوی رویم بود عکس می‌گرفتم.»
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور

عکاسی، رسالتم بود و آن را رها نکردم

رحیماویان در رابطه با آنچه رو به روی خود و در قاب دوربینش دیده می‌گوید: «لحظات بسیار سخت و دلهره آوری بود. من در آن زمان با پوشش و همراهی سربازان تا حدودی از منطقه درگیری دور بودم، فقط یک تیر در چند کیلومتری من به دیوار خورد، اما متاسفانه می‌دیدم که افراد جلوی رژه رونده به رگبار بسته شدند و روی زمین می‌افتادند.» در رابطه با عکسی که از او در فضای مجازی دست به دست شده می‌پرسم و می‌گویم عده‌ای از افراد حرف از تصنعی بودن عکس به علت زاویه عکس، می‌زنند و او می‌گوید: «نظر دیگران برایم مهم نیست، زیرا آن‌ها در آن زمان جای من و همکارم نبودند، آن‌ها درک درستی از این اتفاقات ندارند. در آن لحظه برای من رسالتی که بر عهده داشتم از هر چیز دیگری مهم‌تر بود و زاویه عکس همکاری آقای مهدی پدرام خو هم نشان از شجاعت و نترسی او است که توانسته من را در آن حالت ببیند و عکسی بیندازد.» فاطمه در رابطه با زنی که در عکس به همراه او به زمین افتاده و وحشت زده به رو به رویش نگاه می‌کند هم می‌گوید که او را نمی‌شناسد و جزء مردم عادی بود که در این لحظه به او پناه آورده است. فاطمه می‌گوید بعد از اتمام تیراندازی به محل درگیری رفته و حدودا نیم ساعت بعد به خاطر آنکه دوربینش را نگیرند مجبور به ترک صحنه شده، صحنه‌ای که تا ابد در ذهنش خواهد ماند.

چه کسانی مجروح و شهید شدند؟

سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیرو‌های مسلح در تازه‌ترین اطلاعات درباره حمله تروریستی صبح شنبه در بلوار قدس اهواز از هلاکت ۴ تروریست خبر داد و به ایسنا گفت: «۴ نفر تروریست از چند روز قبل از برگزاری رژه نیرو‌های مسلح در اهواز در نزدیکی محل برگزاری رژه سلاح‌هایی مخفی کرده بودند و در آن روز در پوشش مردمی خود را نزدیک به محل برگزاری رژه (پارکی در نزدیکی جایگاه رژه) کردند. این ۴ تروریست با سلاح کلاشینکف خود به سمت جایگاه رژه تیراندازی و مردم را به رگبار بستند که تعدادی از این تیر‌ها به رژه روندگان و تماشاچیان حاضر در محل برگزاری رژه اصابت کرد و منجر به شهادت و مجروح شدن عده‌ای از این افراد شد که در میان این افراد دختری خردسال و یک جانباز دیده می‌شود.» علی حسین حسین زاده معاون سیاسی استانداری خوزستان نیز در رابطه با شهدای این حادثه گفته: «افراد نظامی، مردم عادی که برای تماشای مراسم آمده بودند و یک نفر از اصحاب رسانه در بین شهدا هستند.»
 
از فاطمه رحیماویان به عنوان یک فرد حاضر و ناظر بر صحنه می‌پرسم چطور بیشتر مصدومین مردم عادی بودند و او می‌گوید: «به این دلیل که تروریست‌ها خیلی بی هدف و از پشت سر جایگاه و مکان مهمانان شلیک می‌کردند، اما خیلی سریع شناسایی و مورد هدف قرار گرفتند وگرنه شاید اوضاع بدتر هم می‌شد.»

آن‌هایی که شهید شدند...

در حمله تروریستی اهواز، فداکارانی داشتیم که ناجوانمردانه پر کشیدند و رفتند. سربازان وظیفه‌ای که از پایان تحصیلات دانشگاهی آنان مدت زمان کوتاهی گذشته بود و حالا دیگر در میان ما نیستند. در میان شهدا از همه قشر‌ها حضور داشتند. از جانباز ۷۵ درصد جنگ تحمیلی که سرنوشت برای او شهادت در حادثه تروریستی اهواز را رقم زد تا جوان کارمند وزارت نفت که در آن جا حضور داشت. در این گزارش تصویری یادی از این افراد می‌کنیم که تا همیشه در خاطرمان باقی خواهند ماند. این قاب عکس ها، شمایل کوچکی از ۲۹ شهیدی است که در این حمله تروریستی شهید شدند.

علی کمایی، ار کارکنان شرکت ملی نفت ایران (شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب) که در حادثه تروریستی اهواز به شهادت رسید
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور

شهید سرباز لیسانس وظیفه امید حسینی فارغ التحصیل رشته کامپیوتر دانشگاه چمران
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور

شهید سرباز لیسانس وظیفه اسماعیل شفیعی نژاد فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه آزاد دزفول
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور
 
شهید سرهنگ امید فرخی زنگنه
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور
 
شهید سرباز وظیفه سعید کریمی
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور
 
شهید سرهنگ امید فرخی زنگنه (نفر اول سمت راست)، شهید علی کمایی (نفر وسط در حال حرکت دادن ویلچر) و جانباز شهید حاج حسین منجزی (نفر سمت چپ)
 
در جست و جوی سرباز وظیفه، مجتبی محمدی و بقیه شجاعان روز ۳۱ شهریور
انتشار یافته: 68
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
12:42 - 1397/07/02
اون سرباز منشوری داره دختررو میبره منم بودم نمیزاشتم همچین پلنگی تیر بخوره بخدا نجاتش میدادم..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
خااااااااااااااااااااااااااااک........
jj
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
حیف سیب زمینی که به تو بگن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
منحرف مريض مغز
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
خاک تو سرت بیشعور این چه حرفیه
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
تف به شرف نداشته ات
ESSI
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
فقط بگم خاک تو سرت با این حرفات حیووون
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
حیف هر چی که بشه به تو گفت
حیف حیوونی که کاربر دیگه بهت گفته
آفرین بر غیرت سرباز .نجات این ناموس نجات خیلی چیزهاست.
بدون نام
Canada
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
تو چه بیمار جنسی هستی که فکر میکنی بین صحنه های شلیک گلوله و خاک و خون میشه به اینطور مسائلی فکر کرد
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
توی آینه به خودت نگاه کردی خیلی کثیفی مثل همونهایی که این آشوب را آفریدند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
كسافت آشغال همين شماها هستين كه ادعاي آزادي دارين اينقدر بي غيرت و بي ادب و بي .......خجلت بكش از اين رشادت و از خودگذشتگي اگه ميدونستم كي هستي ميدونستم چه كارت كنم حيف ايران و ايراني كه تو هم وطنش باشي
5
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
به این الاغ اهمیت ندین واسه توجه این حرفاروزده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
بیشعور
بدون نام
Canada
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
حیوون کی میتونه تو اون لحظات به این چیزا فکر کنه با اون فکر مریضت
az
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
عقلت کمه چون مغزت جمه توی مخت بذر عنه
واقعا شعور زندگیرو نداری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
بی شرف
بدون نام
United States
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
بی شرف
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
حیف آدم که به تو بگن مغز خراب.....
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
یعنی خاک تو اون سره بی مغزت کنن
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
به تو هم میشه گفت آدم مریض
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
راست میگه خو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
خاک بر سرت خاک بر سرت خاک بر سرت
صمد کرمی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
خیال کن ناموس خودته داره نجاتش میده که دست دشمن نیفته ... با ای فکرت
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
یعنی نمیدونم جای مغز چی تو اون کله ته منحرف حیف نام آمدن که به تو بگن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
از کوزه همان برون تراود که در اوست
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
یعنی خاک تو سرت ، ان شاءالله بیفتی دست داعش کسیو هم نجاتت نده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
اگه تو اونجا بودی الان شلوارت قهوه ای مایل به زرد بود .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
تواگه اونجا بود ی محوطه رو حسابی رنگی میکردی .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
خیلی پست و نامردی حیف اسم انسان که روی تو و امسال تو بزارن
abbas
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
تو اگه اونجا بودی که ازت در میرفت
حسن
United Arab Emirates
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
تو همونی هستی که ناموستم برا اجنوی میبری تو چه میفهمی ناموس پرستی چی بیَشرف
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
یعنی خاک عالم بر سرت با این حرف زدنت
میمردی حرف نمیزدی نکبت
پرهام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
بی وجودتر ازتو کسی پیدانمیشه.
یه عفونت به تمام معنایی.

اون یه دختربچه ست. ازطرفی اون سرباز یاهرشخص دیگری تو اون شرایط سخت فقط بفکر فرارونجات جان خودشه و فقط افرادمریضی مثل تو میتونن اینطور استدلال کنن
مهراز
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
حيف خاك
بدون نام
United Arab Emirates
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
سلام بر بیمار جنسی
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
اگر خواهرت هم بود ومن این کار رو میکردم همینو میگفتی
ایرانی
United Kingdom
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
متاسفم واسه اون طرز تفکرت آدم نجس
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۷
صد حیف که اسماعیل شفیعی نژاد شهید شد بخاطر ادمای مثل شما
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1397/07/02
وای خدای من...جوونای تحصیل کرده مملکت
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1397/07/02
ننگ بر همه کسانی که با کشتن رسیدن به هدف را معنی می کنند
ننگ و ننگ بر کسانی که زندگی را در مردن بیگناهان می بینند
ننگ بر تررویست کور
ننگ بر خشونت
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1397/07/02
زنده وجاویدان ایران وشیرمرد وشیرزن اصیل ایرانی ک باج ب شغال نمیدهند،وننگ بر بزدلان ترسو
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1397/07/02
روح همشون شاد و یادشون گرامی...خدا به بازماندگانشون صبر بده
Germany
13:43 - 1397/07/02
ماامنیت وهست ونیستمان رامدیون این دلاورمردان گمنام وبی ادعاهستیم نه سلبریتی ها! که وقتی در مرزهای شرق کشور به شهادت میرسند تعدادنظر هاوقدرشناسی هااز۱۰ ده تا دونه نظرگذاشتن کمتر هست اماوقتی بازیگران وسلبریتی ها درهمین امر اظهارنظرمیکننددرهمین نشریه اینترنتی برترینها به بالای شصت هفتاد نظر و بیشترمی رسد! قهرمانان اصلی کشور وسرزمین ما این دلاورمردان گمنام و بی نام ونشان هستند!بی دلیل نیست که بااین خلق وجوی تاریخی ماهزاران نفرمثل آریوبررن،سورنا، جلال الدین خوارزمشاه حتی یک قبرونشان ندارندبالیاقت ترین کسان این مملکت محافظان این آب وخاک بوده اند و دیگران درخواب غفلت، آن عاشقان شرزه که با شب نزیستند رفتند وشهر خفته ندانست کیستند
United Arab Emirates
14:10 - 1397/07/02
لعنت بر امریکا و اسراییل و وهابیون که تروریستها رو به وجود اوردند
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1397/07/02
درود بر ارتشیان قهرمان که سرتا سر مرزهای کشور و تمام مرزهای آبی کشورمان را پاس میدارند. درود
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1397/07/02
جلیقه ضد گلوله دونه پنج تومن!
آتیشش زدم به مالم به خاطر عیالم
خونه دار و بچه دار زنبیل و وردارو بیار!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
اشتباههی مثبت زدم باید ده تا منفی میزدم
پرهام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
به خیال خودت خیلی بانمکی الان؟

دلقک بودن هنرنیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
تو چه بانمکی جیگرجون!
سرباز وطن
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
پوشيدن جليقه ضدگلوله ، در خور سرباز وطن نيست .
شما بايد پوشك بپوشي
بدون نام
United Arab Emirates
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
دلقک جان حال خودت و عیالت خوبه
Iran, Islamic Republic of
17:26 - 1397/07/02
خدا لعنتشون كنه اينطوري جونامونو شهيد كردن .
دورد به برادراي شيردلمون . توروخدا انتقام اين جونامونو بگيرين ازشون . يه چندتا موشك بزنين آدم ميشن
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1397/07/02
درود بر دلاور مردان کشورمون. امریکا اسراعیل داعش و کسانی که با فکر امریکایی ها زندگی میکنند بدانید و اگاه باشید ما چون این چنین سربازانی داریم جان خود را برا ناموس کشورمون میدهند و متاسفم برا اونایی که یکم عقل ندارند با امریکا هم نظرند امیدوارم روزی بفهمید و توبه کنید وهدایت شوید
Canada
17:45 - 1397/07/02
جانم فدای برادران غیور،سربازان وطنم
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1397/07/02
اینم ازامنیت که اینقدرپزمیدادین
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1397/07/03
غیرت ناموسی ناموس وطنی میدونی چیزی که درکش سخته واسه شما انگل جامعه
Iran, Islamic Republic of
01:38 - 1397/07/03
ما که راحت شبها می خوابیم مدیون سربازهای وطن هستیم احسنت بر سرباز وطن
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1397/07/03
آفرین به سرتیپ ارتشی که در این لحظه نشان داد واقعا خیلی خوب آموزش دیده است و در راستای کارش،مهارتش عالی است.همونی که با سلاح کمری تروریست ها را نشانه گرفت
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/07/03
پروردگار ایشان را غریق رحمت واصله ی خویش بفرماید، ان شاءا...
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1397/07/03
کاش از فلانی هم که از ترس جونش چهارچنگولی چسبیده بود و چندتا مرد نمیتونستن تکونش بدن هم عکس میذاشتین. از قبیل کسانی که دم از شهادت میزنن و تا یه حرفی میشه از جنگ دفاع می کنن ولی اینقدر به زندگی دنیوی وابسته هستن. فقط از جون مردم و جوونهای مردم مایه میذارن.
دم سربازان واقعی ایران گرم. خدا حفظتون کنه و ریشه هرچی تروریست و دیکتاتور و جنایتکاره از ریشه خشک کنه
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1397/07/03
لعنت به هرکی که پشت این بود خدا کنه ماجرا وطنی نباشه الله و علم
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1397/07/03
تا الان چند بار برای سربازهای کشته شده این حادثه تروریستی گریه کردم روحشان شاد خدا به مادراشون صبر بده مرگ بر تروریستها و حامیان آنها....دو ماهی هست سربازی پسرم تموم شده خدا پشت و پناه همه ی سربازان اسلام باشد
Iran, Islamic Republic of
02:45 - 1397/07/04
خیلی سخته خیلی سخته ،پسریکی ازفامیلای مامان منم توی این شهدا بودشهیدرضا شفیفی خیلی واسشون گریه کردیم گناه دارن واقعا خیلی بانامردی شهیدشدن،دعا کنیدخدا به خانوادهاشون صبربده
Iran, Islamic Republic of
03:58 - 1397/07/04
درود بر شرفشون به تاریخ ایران عزیز نگاه کنیم ازاین قبیل دلاوریهاکم نداشتیم خداوکیلی
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1397/07/08
زنده باد ایران زنده باد جوانانی که جان خود را فدای ناموس و خاک خود میکند
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1397/07/08
زنده باد ایران زنده باد جوانانی که جان خود را فدای ناموس و خاک خود میکند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج