حذف رمز دوم کارت‌های بانکی عملی می‌شود
۷۷۶۱۴۴
۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
۱۲۰۱۹ 
طبق زمان‌بندی بخش‌نامه الزامات رمز پویا، بانک‌ها از تاریخ ابلاغ آن، تا اول آذرماه فرصت دارند برای ترغیب مشتریان بانکی به استفاده از رمز‌های یک‌بارمصرف در تراکنش‌های مبتنی بر رمز دوم کارت اقدام کنند.

خبرگزاری میزان: پیشرفت تکنولوژی با تمام مزایا و ایجاد راحتی برای افراد خطراتی را نیز به همراه دارد که در این بین شبکه بانکی مستثنی از این امر نبوده است.

در سال‌های اخیر با تغییر بانکداری سنتی به بانکداری الکترونیکی در کنار صرفه جویی در زمان و بهبود خدمات آمار کلاهبرداری‌ها از مشترکان تا حد زیادی بالا رفته است به طوریکه روزانه شاهد شگرد‌های جدید کلاهبرداری از طریق بانکداری الکترونیک هستیم وسیستم بانکی برای صیانت از حساب و اطلاعات مشتریان باید جلوتر از هکر‌ها و کلاهبردار‌ها قدم بردارد.

حذف رمز دوم کارت‌های بانکی عملی می‌شود

در این میان یکی از روش‌هایی که می‌تواند در ایمن سازی دسترسی کاربران به سیستم‌های الکترونیکی نقش به سزایی داشته باشد استفاده از رمز‌های یک بار مصرف یا OTP است.

رمز یک بار مصرف درست نقطه مقابل رمز‌های ثابت قرار دارد و فقط برای یک بار استفاده تعبیه شده و روشی ساده و موثر برای مقابله با سواستفاده‌های اینترنتی محسوب می‌شود.

یکی از مهمترین اهداف استفاده از رمز‌های یک بار مصرف ناممکن کردن دسترسی افراد غیرمجاز به اطلاعات اشخاص است به طوریکه رمز‌های ثابت یا ایستا در سال‌های اخیر با صرف زمان و بی دقتی اشخاص از سوی افراد غیرمجاز مورد سواستفاده قرار می‌گرفت.

با این تفاسیر فراگیر شدن استفاده از رمز‌های یک‌بارمصرف می‌تواند نقش مؤثری در کاهش جرائم مالی به‌خصوص در بحث برداشت‌های غیرمجاز ایفا کند و در این بین بانک مرکزی باهدف افزایش امنیت تراکنش‌های مبتنی بر کارت بخش‌نامه الزامات رمز‌های پویا (OTP) را ابتدای شهریورماه سال جاری به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد.

لازم به ذکر است که طبق زمان‌بندی بخش‌نامه الزامات رمز پویا، بانک‌ها از تاریخ ابلاغ آن، تا اول آذرماه برای ترغیب مشتریان بانکی به استفاده از رمز‌های یک‌بارمصرف در تراکنش‌های مبتنی بر رمز دوم کارت فرصت دارند.

گفتنی است از ابتدای آذرماه سال جاری رمز دوم ایستا و یک‌بارمصرف همزمان به مشتریان ارائه می‌شود و مسئولیت خطر‌هایی که به خاطر ایجاد نشدن زیرساخت بهره‌گیری از رمز‌های یکبار مصرف برای مشتریان رخ می‌دهد نیز بر عهده بانک و موسسات اعتباری خواهد بود.

براساس بخش نامه الزامات رمز پویا از ابتدای خردادماه سال ۹۸ رمز دوم تمام کارت‌های بانکی حذف خواهد شد و تمام مشتریان باید با استفاده از رمز‌های یکبار مصرف نسبت به انجام تراکنش اقدام کنند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1397/07/03
عجب یک جا برنامه ریزی را مشاهده کردیم.
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
واقعا
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1397/07/03
الان سرقت از کارتها ۳۰ در صده ولی زمانیکه رمز دوم‌را‌بردارید سرقت راحت تر میشه وبه ۷۰ درصد می رسه پس زودتر بردارید دزد ها در انتظار هستن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
کجا گفته رمز دوم حذف میشه؟
درست متن را بخون، برای استفاده از رمز دوم از طریق موبایل برایت رمز دوم یکبار مصرف ارسال میشه و یکی دو دقیقه اعتبار داره.
کاری که بانک ملی الان با برنامه اندرویدی داره انجام میده.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
بانک ملی الان با برنامه شصت داره هم رمز اول و هم رمز دوم را بصورت آنی و یکبارمصرف برای کارتهای بانک ملی ارائه میده.
بدون نام
United States
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
برنامه بانک ملی روی گوشی هوآوی جواب نمیده !!
AAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
شما مطلب را وقتی خوب خواندی دم کن بخور زود تر متوجه میشوی.
عبدالله بانک ملی کیلو‌چنده اینها میخواهند رمز دوم را‌بدارند نا‌راحت تر قبض ها را پرداخت کنی دیگر نام بامک‌ملی را‌نیار چون خاطره خوبی ازش ندارم.
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1397/07/03
چه خوب می شد اگر همگام با پیشرفت در عرصه و عصر دیجیتال مسئولین ما هم یک دهم میکرون یا چند کیلو بایتی مغزشون آپ دیت می شد و به حذف رمز دوم ربا خواری بانکی و تبعیض در ارائه خدمات بانکی و فساد بیداد از بطن سیستم بانکی را حذف می کردند و اینجاست که عزیزی گفت این ره به کجا می رود چنین شتابان جز آفت و خستگی گویی تحمل حماقت های گاه و بی گاه به سبب و بدون سبب تحمیلی از روز نو دارد!!!!
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
این خواسته شما دیگه مثل خواسته علی بابا از چراغ جادوست
بدون نام
United Arab Emirates
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
مسئولان ما همشون سالم ونماز خونن
پیشونیشون ندیدی وا
Iran, Islamic Republic of
14:03 - 1397/07/03
ساده اید ، اینها میخوان دستگاه های یکبار رمزشونو بفروشن ، برای یکبار رمز پیامکی هم از شما سالیانه پول می گیرن ...
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1397/07/03
با رمز دوم بسیاری مشکلات پرداختی برطرف می شود اگر بردارید مشکلات زیادی برای کاربران بوجود میاد شاید از اینکه کارخوبی انجام شده بدتان می آید و
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1397/07/06
پول نیست که بخاد سرقت شه....حذف رمز دوم چه کاریه اخه
United Arab Emirates
01:17 - 1397/07/20
خوب اگه گوشیت وکارت هردو دست دزدا افتاد چی؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج