قاضی‌زاده هاشمی را تحسین کنیم یا از او متنفر باشیم؟
۷۷۷۸۸۱
۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
۱۳۱۶۲ 
وزیر بهداشت این هفته به خاطر انتشار یک فیلم مربوط به گفت و گوی او با یک پیرمرد اهل بجستان مورد حمله قرار گرفته است. این موضوع مورد انتقاد‌های گسترده‌ای قرار گرفته و این مطلب تلاش دارد تا با در نظر داشتن این ماجرا، به شخصیت خود وزیر بهداشت بپردازد و به این سوال پاسخ بده که چرا می‌توان قاضی زاده هاشمی را تحسین کرد و چرا می‌توان او را قابل سرزنش دانست.
روزنامه هفت صبح: سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این هفته به خاطر انتشار یک فیلم مربوط به گفت و گوی او با یک پیرمرد اهل بجستان مورد حمله قرار گرفته است. ماجرا این است که در این ویدئو، وزیر به فردی که از هزینه‌های فیزیوتراپی شکایت دارد به شوخی می‌گوید که خودت می‌توانی بمالی و بعد از آن هم در برابر انکار این فرد می‌گوید اگر چهل سال در تهران زندگی می‌کردی باید چنین چیزی را بلد باشی. این موضوع مورد انتقاد‌های گسترده‌ای قرار گرفته و طیفی از مردم عصبانی از آنچه بی ادبی وزیر می‌خوانند و مخالفان سیاسی دولت و البته فیزیوتراپ‌ها تلاش کردند که به این سخنان پاسخ بدهند.
 
چرا می‌توانیم قاضی زاده هاشمی را تحسین و چرا می‌توانیم از او متنفر باشیم؟
 
این مطلب تلاش دارد تا با در نظر داشتن این ماجرا، به شخصیت خود وزیر بهداشت بپردازد و به این سوال پاسخ بده که چرا می‌توان قاضی زاده هاشمی را تحسین کرد و چرا می‌توان او را قابل سرزنش دانست. برای هرکدام از این موارد تلاش شده تا با رعایت عدالت، در هر دو بخش مثبت و منفی به چند مورد اشاره شود. برای اینکه بخواهیم به این موارد اشاره کنیم ناگزیریم از اینکه زندگی قاضی زاده هاشمی را مورد بررسی قرار دهیم. به طور مختصر باید گفت: از وزیری صحبت می‌کنیم که در سال ۱۳۳۸ متولد شده و حالا ۵۹ ساله است. او متولد فریمان است که یکی از بخش‌های خراسان رضوی است. در دوران جنگ تحمیلی به عنوان یک نیروی درمانی و جهادگر در جنگ حاضر بوده و بعد از آن بیش از هرچیز به عنوان چشم پزشک. قبل از اینکه او به وزارت بهداشت برسد، کلینیک یا همان بیمارستان فوق تخصصی نور در تهران را داشت و در سال ۱۳۹۲ با بالاترین نصاب برای یک وزیر بهداشت در تاریخ نظام جمهوری اسلامی، در ۵۴ سالگی به این سمت رسید.
 
چرا می‌توانیم قاضی زاده هاشمی را تحسین و چرا می‌توانیم از او متنفر باشیم؟

حالا برسیم به همان سوال اصلی، چرا می‌توانیم قاضی زاده هاشمی را سرزنش کنیم؟

۱. دلایل برای سرزنش قاضی زاده هاشمی کم نیست. از همین کلیپ آخر شروع کنیم. به هر حال آقای وزیر در پاسخ به یک شکایت از سوی یک شهروند به جای اینکه به او توضیح لازم را بدهد یا حتی به او وعده بدهد؛ تلاش می‌کند با شوخی جواب این فرد را بدهد. درست است که احتمالا این فرد در همان زمان هم برداشت شوخ طبعانه و نه موهن از این سخنان وزیر داشته، ولی اصلی اینکه یک وزیر در پاسخ به عرض شکایت یک شهروند بخواهد با او شکایت کند، مطلبی نیست که بتوانیم آن را بپذیریم.

۲. البته باید خدا را شکر کرد که آقای وزیر در اینجا پرخاشگری نکرده است چرا که قاضی زاده خیلی شخصیت آرامی ندارد و زود از کوره در می‌رود. یادمان نرفته که اسفند سال ۱۳۹۵، نه در برابر یک فرد عادی که در برابر فرماندار یک شهرستان در استان ایلام از کوره در رفت و در هنگام اعتراض مردم شهرستان به اوضاع بهداشتی و درمانی منطقه، فرماندار نیز آن‌ها را تایید کرده، اما وزیر بهداشت فرماندار بدره را تهدید به برکناری کرده است.

۳. اصل اینکه یک فرد از کوره در برود و پرخاش کند شاید موضوع خیلی عمومی باشد آن هم در جامعه‌ای که به عنوان یکی از جوامع عصبی جهان شناخته شده، اما قطعا از یک وزیر و یک پزشک انتظار نمی‌رود که از ادبیات نامناسبی استفاده کند. این در حالی است که آقای وزیر در همان ویدئوی معروف با ادبیاتی تند و زشت به فرماندار کلمه زشت بی شعور را می‌گوید و خطاب به او می‌گوید: «اگر گذاشتم یک روز دیگر اینجا بمونی!» یا در همین ویدئوی جدید آقای وزیر از فعلی استفاده می‌کند که به هر حال به دلیل استفاده از آن در ادبیات بی ادبی عامیانه، شایسته استفاده توسط یک وزیر نیست.
جالب است بدانیم که وزیر بهداشت با وجود اینکه تیم رسانه‌ای قوی دارد و حتی برخی معتقدند که این تیم رسانه‌ای برای پله‌های بالاتر آقای وزیر تلاش می‌کنند، اما تقریبا همیشه ضربه‌های رسانه‌ای این چنینی می‌خورد که این نشان می‌دهد وزیر داستان ما خیلی به اثرات منفی رسانه روی برند انسان‌ها توجهی ندارد و تصور می‌کند که امکان هدایت افکار عمومی به طرف دلخواه خود را دارد. چنین تصوری از سوی قاضی زاده هاشمی به نظر می‌رسد که زمینه بسیاری از اشتباهات دیگر او را به وجود می‌آورد.

۴. قاضی زاده هاشمی یک عیب دیگر هم دارد و آن گرایش سیاسی اوست. به هرحال از خانواده‌ای اصولگرا آمده و اگرچه حتی به عنوان پزشک محصورین و کسی که از سوی دولت به آن‌ها سر می‌زند معرفی شده، ولی گرایش چندان زیادی به اصلاح طلبان ندارد. این ماجرا البته نمی‌تواند به خودی خود یک عیب باشد. عیب کار از آنجاست که قاضی زاده در دل هیات دولت روی اختلاف‌های سیاسی و حتی نظرات مدیریتی، اقدام به لابی گری می‌کند و مثلا از اواخر دولت یازدهم تا وقتی وزیر رفاه استیضاح شد؛ هجمه عجیبی علیه او به راه انداخته بود. درست است که این اقدامات ممکن است برخی طرح‌های او مثل طرح سلامت را پیش ببرد، ولی به هرحال ممکن اس یک ضربه کاری به دولت نیز به حساب آید.

۵. و در نهایت اینکه از نظر برخی ثروت بالای آقای وزیر یک عیب برای اوست. این افراد البته معتقدند که هیچ عیبی ندارد اگر فردی بتواند از راه مشروع به ثروت برسد، اما چنین فردی در مقامی که قرار می‌گیرد امکان این را نخواهد داشت که حرف مردم فقیر و مستضعف را به خوبی درک کند. از این روست که ابراز علنی اینکه من پورشه دارم از سوی وزیر بهداشت، یک نکته منفی در نگاه گروهی از منتقدان قاضی زاده است.
 
چرا می‌توانیم قاضی زاده هاشمی را تحسین و چرا می‌توانیم از او متنفر باشیم؟

در کنار این موارد می‌توان قاضی زاده هاشمی را به چند دلیل شایسته ستایش دانست:

۱. نخست اینکه به هرحال و با همه نواقص ممکن، او وزیر بهداشتی است که توانست ایران را چند گام به سمت سیستم جامع خدمات درمانی و بیمه همگانی ببرد. البته که این طرح ممکن است هزینه‌های زیادی برای بیمه‌ها داشته باشد، ولی وزیر و اطرافیان او اعتقاد دارند در صورتی که سیستم بیمه در دستان او بود؛ می‌توانستند این طرح را به سرمنزل مقصود برسانند. هرچه که بود، حتی با افزایش فعلی قیمت دارو و درمان، بالاخره مردم چند سال طعم یک بیمه درست و درمان را چشیدند مخصوصا کسانی که بیماری خاص داشتند.

۲. دوم اینکه اگرچه وزیر در بجستان با آن پیرمرد بد برخورد می‌کند، اما جای پرسش این سوال هم وجود دارد که اساسا کدام وزیر به اندازه وزیر بهداشت به این طرف و آن طرف کشور سفر کرده است؟ دیکته نانوشته غلط ندارد و در حالی که وزیر، تنها مقام دولتی بوده که در طول این دولت به طور مثال دوبار به بجستان سفر کرده؛ نباید توقع داشت که هیچ اشتباهی در هیچ کدام از این سفر‌ها به وجود نیاید.

۳. وزیر بهداشت گفته که یکی از بزرگترین ظلم‌ها در حق او این است که کار کردن در بخش خصوصی را به طور مرتب توی سرش کوبیدند. این حرف کاملا درست است. برخی منتقدان سیاسی دولت، از بغض قاضی زاده یا بغض روحانی بی انصافی کردند و کار کردن در کلینیک نور را برای او یک پوئن منفی به حساب آوردند در حالی که قاضی زاده، دست کم تا جایی که فعلا سند و مدرک در دست ماست از راه سالمی این کلینیک را به دست آورده و حتی اصل رها کردن چنین بیزنسی، حتی در حد جراحی چشم و حضور در وزارت بهداشت و سفر به این طرف و آن طرف کشور برای کسی که می‌توانست درآمدی مثل درآمد وزیر را داشته باشد، نوعی ایثار است.

۴. وزیر بهداشت تاکنون نشان داده که می‌تواند برخی از اشتباهات خود را بپذیرد. صدالبته که ممکن است بگویید مثلا عذرخواهی وزیر از فرماندار بدره که فیلمش هم پخش شد؛ برای اصلاح برنده او در افکار عمومی است یا یک سویه انتخاباتی دارد، ولی به هرحال نمی‌توانید منکر این مسئله شوید که فردی مثل قاضی زاده با آن دبدبه و کبکبه، جلوی دوربین نشسته و از یک فرماندار که چند درجه از او در رده بندی اداری پایین‌تر است عذرخواهی کند.

۵. و در نهایت اینکه دست کم نویسنده این مقاله فکر می‌کند باید آقای وزیر را بابت ریال به ریال ثروتی که تولید کرده ستایش کرد. یک روز بالاخره ما باید در این کشور یاد بگیریم که ثروتمندان دزد نیستند و بالعکس کارآفرین‌هایی هستند که هم چرخ اقتصاد را می‌چرخانند و هم کار تولید می‌کنند و هم مردم را ثروتمند می‌کنند و البته برای خود آن فرد هم پورشه به ارمغان می‌آورد. بیایید یک بار هم با صدای بلند فریاد بزنیم پورشه‌ها نوش جانشان؛ اگر از راه سالم به ثروت رسیدند و حق و حقوق دولت (مالیات) را دادند و البته اگر تلاش کنند به جای مالیدن همان ماساژ را بگویند.
 
چرا می‌توانیم قاضی زاده هاشمی را تحسین و چرا می‌توانیم از او متنفر باشیم؟
انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/07/07
قاضی زاده با طرح بیمه همگانی فقط حقوق خودش و دکتر را راگران کرد و برای مردم سودی نداشت.
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
والا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
قائله ای ک تو دانشگاه جندی شاپور اهواز ببه پا کرد رو ندید؟
ب دانشجوی علوم پزشکی ک بهش اعتراض میکنه میگه شماها تکفیری هستید!
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1397/07/07
یک اقایی که با رانت خواری وچاپلوسی به وزارت رسیده ودایم در حال فریب مردم وریا کاری ومخصوصا افزایش بیشتر وبیشتر تروتش هست انهم در حالیکه هرروز تعداد بیشتری بیماران بدلیل نداشتن دارو وامکانات میمیرند .... چطور میتونه قابل تحسین باشه ؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
انصافا خوب گفتی
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1397/07/07
خدا قوت حالا من چیکار کنم به نظرت؟ بگیم خوبه یا بد؟
آقا به نظر من که خوبه...ولی این آقا میتونه در بیمارستانش
به بیماران تخفیف بده..که صددرصد میدونم یک ریال هم تخفیفی در کار نیست..
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
بگو خوب نیست جانم وقتی با چشم خودت دیدی دیگه واس چی داری دل دل میکنی ...خخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
نه تنها تخفیفی در کار نیست بلکه خانم های کارمند بیمارستان نور تهران مجبور اند لااقل یک وجب از موهاشون رو بیرون بگذارند و لباس تنگ بپوشند؛ توجه کنید مجبورند ون فرمشون هست
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1397/07/07
شایدم خوب نباشه..اصلا به من چه نظر نمیدم..مگه زوره؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
چه مسخره ابروی هر چه قومبتت را بردی که
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1397/07/07
حتما باید متنفر باشیم آتشی به جان سلامت مردم زده که فقط باید خدا جوابش را بدهد دفترچه بیمه یا بیمه های تکمیلی هیچ ارزشی برای مردم ندارد ایشان تشریف می برند در مجلس سیاه نمایی میکنند نماینده ها هم چون سر رشته از علم پزشکی ندارند ایشان را تحسین میکنند، خیلی سخت نیست چند نفر از پزشکان را دعوت کنند در سیما آزادانه با ایشان بحث طرح سلامت را به نقد بگذارند
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
افرین واقعا درست گفتی
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1397/07/07
بنده تحسینشان می کنم. چون از نزدیک شاهد خدمات ایشان به مردم هستم. باور بفرمایید از عمد دارن ایشون رو خراب می کنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
جاش بود میفرمودید که چه خدماتی انجام دادن ماروهم موتونبح میکردید
بدون نام
-
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
تخسین میکنی چون چیزی بهت مالیده وگرنه ما مردمی نداریم که الکی کسی را تحسین کنن!!!!خخخ
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/07/07
کارش درسته اگه چوب لای چرخش نزارند
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
با سند حرف یزن الکی حرف نزن
United Arab Emirates
15:31 - 1397/07/07
مرد بی نهایت با سواد و فهمید و با فرهنگی هستن بایه شوخی نباید ترور شخصیتی بشه زنده باشی وزیر
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
اره دیگه چون وزیره! نباید ترور شخصیتی بشه ولی پیرمرد بیچاره را چون وزیر نشده بلکه نانوا شده میشه ترورش کرد چه شخصیتی چه جانی
United Kingdom
16:10 - 1397/07/07
به نظر من ایشون اصلا تحسین نمیخواد با روی کار اومدنش حقوق دکترا سر به فلک کشید و بیچاره پرستارا همه کار هارو انجام میدن و هیچ حق و حقوق خوبی ندارن و دکترا م که ماشالله با وجدان همه پول پرست بیمارستان دولتی رو ول میکنن میرن خصوصی اونی که میره دولتی هم باید بمیره این شده مملکت اسلااااامی ما
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
19:03 - 1397/07/07
خدا کنه بچه خودش بیماری بگیره که توی تلوزیون گفت نمیتونیم برای دوسال عمر بیشتر یک نفر میلیاردی خرج کنیم... بچه خودت هم باشه اینو میگی مردک تازه به دوران رسیده؟
Iran, Islamic Republic of
22:14 - 1397/07/07
والله من هم مثل مردم کشورم از اقای وزیر دلگیرم,,,,امیدوارم از ملت معذرت خواهیذکنن
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
به این امید محال مباش
Iran, Islamic Republic of
22:38 - 1397/07/07
از همه دولتیها باید متنفر بود
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1397/07/08
ایشان اصلا لیاقت تحسین ندارد. وقتی ایشان فرمایش میکند که برای بیمارانی که دو یا سه سال بیشتر میخواهند بیشتر زنده بمانند بودجه ای برای داروهایشان نداریم ، پس این لیاقت مردن دارد نه تحسین .
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
احسنت
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1397/07/08
من خودم طرفدار هیچ حزبی نیستم ولی با سابقه ای که از برترین ها سراغ دارم ،همیشه مطالبش جهت گیری سیاسی داشته و ضد اصولگرا ها مطلب نوشته.ولی حالا که یه وزیر دولت اصلاحات اینقدر بی ادب و هتاک و مایه ی آبرو ریزی شده،جناب وزیر رو اصولگرا دونسته.حماقت تا کجا؟؟؟چرا نمیخواید با واقعیت رو به رو بشید؟واقعا خنده داره...!!!
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1397/07/15
این آقا وزیره پولشو میگیره امکاناتش رو داره باید خدمت رسانی کنه باید پاسخگو باشه اینکه به مردم به بیمارا توهین کنه دلیلی نداره جز عدم تربیت درست
خدماتی که گفته شده همش وظایف این آقا بوده که ایشون درصد خیلی کمی رو انجام داده اونم چون منافع خودش دخیل بوده
کاش قبل از به وزارت رسوندن روی ادبیات کلامی و رفتارشون کار بشه
Iran, Islamic Republic of
15:34 - 1398/06/26
بستگی به وجدان بقیه ومنتقدان داره که ندارند،
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج