خبری از افزایش حقوق تا سال آینده نیست؟!
۷۸۴۷۹۲
۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
۷۶۸۰
در طول ماه هایی که از ابتدای سال 97 تا کنون گذشته است، تحولات قیمتی و نوسانات ناشی از افزایش بهای ارز، طلا و سکه به شدت اقتصاد و بازار کشور را تحت تأثیر قرار داد که متاسفانه در این بین بیشترین ضرر را جامعه کارگران، کارمندان و بازنشستگان و در یک کلام «حقوق بگیران» کشور متحمل شدند.

تابناک نوشت: در طول ماه هایی که از ابتدای سال 97 تا کنون گذشته است، تحولات قیمتی و نوسانات ناشی از افزایش بهای ارز، طلا و سکه به شدت اقتصاد و بازار کشور را تحت تأثیر قرار داد که متاسفانه در این بین بیشترین ضرر را جامعه کارگران، کارمندان و بازنشستگان و در یک کلام «حقوق بگیران» کشور متحمل شدند.

اگر قرار باشد حقوق این قشر را بر مبنای نرخ ارز، طلا و یا سکه محاسبه کنیم، ملاحظه خواهیم کرد که با وجود افزایش اندکی میزان حقوق دریافتی حقوق بگیران در ابتدای سال 97، ارزش حقوق دریافتی از سوی این قشر از جامعه به شدت کاهش یافته و قدرت خریدشان را نیز نسبت به سال گذشته و سال های قبل از آن نیز کاهش داده است.

اگر یه بررسی اجمالی در خصوص ارزش حقوق دریافتی و قدرت خرید قشر حقوق بگیر جامعه اعم از کارگران، کارمندان و بازنشستگان صورت بگیرد، در خواهیم یافت که ارزش دریافتی این افراد و قدرت خرید شان بواسطه افزایش قیمت ها در همه بخش ها در بهترین حالت به یک سوم و در بدترین حالت به یک چهارم حقوق دریافتی نسبت به سال گذشته رسیده است. این یعنی در طول 7 ماه اخیر حقوق بگیران به شدت با افت توانمندی مالی مواجه شده اند.

بنا بر آمارهای غیر رسمی و رسمی کشورمان، ایران چیزی حدود دو میلیون و 328 هزار تا دو میلیون و 800 هزار کارمند دارد که شمار آنها در 15 سال گذشته ثابت بوده است. البته در این مدت تفاوت هایی در ترکیب جنسیتی کارمندان به وقوع پیوسته، ولی از حیث کمیت تعداد آن حفظ شده است. به گونه ای که 41 درصد کارمندان دولتی زن هستند که مطابق با آمار می توان گفت، این میزان نسبت به 15 سال گذشته حدود 10 درصد بیشتر شده است.

بر اساس آمارهای رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران برای این تعداد کارمند سالانه حدود 82 هزار تا بیش از 90 هزار ‌میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کند که البته باید اشاره کرد، حقوق‌های پرداختی به همین تعداد خلاصه نمی‌شود، چون اگر بازنشستگان و مستمری‌بگیران، کارمندان نهادهای غیردولتی که از دولت حقوق می‌گیرند، نظامی‌ها و ... را به این جمع اضافه کنیم، دولت در مجموع به حدود 8.5 میلیون نفر حقوق می‌دهد که این تعداد حدود 35 درصد شاغلان ایران هستند.

در کنار 8.5 میلیون کارمند و بازنشسته باید این نکته را هم یادآور شد که بر اساس اعلام رسمی مسئولان، مجموعه کارگران سراسر کشور در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون نفر است که از این بین، ۲ میلیون نفر از آنها با خانه کارگر در ارتباط هستند و هر ساله بیش از ۱۵۰ هزار تن نیز به شمار کارگران کشور اضافه می شوند. با این احتساب در یک بررسی و حساب سرانگشتی می توان به این نتیجه رسید.

که 18.5 میلیون نفر از ترکیب جمعیتی کشورمان را کارگران، کارمندان و بازنشستگان تشکیل می دهند که حقوق آنها عدد ثابتی است و ابتدای هر سال با توجه به وضعیت و شرایط موجود کشور محاسبه و تعیین می شود، این حقوق که البته رقم بالایی هم نیست، هر ماهه و بر اساس عملکرد کارگران و کارمندان به حساب آنان واریز می شود.

حال در این بین اگر تغییر و تحول قیمتی در نرخ ارز، سکه و طلا صورت بگیرد و بر سایر کالاها و قیمت آن تاثیر بگذارد، هیچ متولی برای رسیدگی به امور کسانی که حقوق ثابتی دریافت می کنند وجود ندارد، چرا که قطعا دستگاه ها، ادارات، کارگاه ها و کارخانه ها هیچ تعهدی در این موضوع از خود نشان نمی دهند.

و بر مبنای ضوابط تعیین شده در ابتدای هر سال پیرامون حقوق و دستمزد این بخش از جامعه اقدام می کند؛ حال اینکه درآمد دولت بواسطه این افزایش قیمت ها اضافه شده، کارخانه ها بر میزان دارایی های شان و قیمت کالاهایی که تولید کرده و به فروش می رسانند، افزوده شده، اما این وضعیت تاثیری در حقوق کارگران، کارمندان و بازنشستگان ندارد!

اگر برای هر یک از کارگران، کارمندان و بازنشستگان یک خانواده 3 نفره و حداقلی را متصور شویم به این نتیجه خواهیم رسید که بیش از دو سوم سوم جمعیت کشور را همین افراد و خانواده هایشان تشکیل می دهند، در صورتی که بیشترین آسیب پذیری اقتصادی را هم در مقابل کوچک ترین تغییر و تحول اقتصادی دارند؛ بنابراین، حاکمیت و دولت باید به فکر این باشند که ترتیبی دهند تا اکثریت جامعه تحت فشار اقتصادی ناشی از تغییر و تحول بهای ارز، سکه و طلا قرار نگیرند.

همانطور که رئیس جمهور و سایر مقامات دولتی تاکنون اذعان کرده اند، مبادلات و داد و ستدها در کشور ما از طریق ریال انجام می شود، اما متاسفانه با کوچک ترین تغییری در ارزش دلار، طلا و سکه بازار متلاطم شده و همین مساله باعث کاهش ارزش پول ملی و در نتیجه ضرر و زیان بخش حقوق بگیر جامعه و خانواده های آنان می شود، چراکه سایر افراد جامعه که شامل افرادی صاحب کسب و کارهایی هستند با افزایش و کاهش قیمت ارز، سکه و طلا و نوسانات اقتصادی به خوبی گلیم خود را از آب بیرون می کشند؛ چون این وضعیت نه تنها تأثیر منفی بر کسب و کار آنان نمی گذارد، بلکه هر گونه افزایش قیمتی منجر به افزایش دارایی ها و سرمایه های آنان نیز می شود.

البته بخش بسیار کوچکی از این قشر هم هستند که نوسانات قیمتی باعث رکود و یا از بین رفتن فعالیت اقتصادی شان می شود، اما این بخش بسیار کوچک هستند. هرچند بخشی از جامعه را هم که جزو مستمری بگیران نهادهای حمایتی هستند را هم باید از آن دسته از مردم جامعه دانست که بیشترین آسیب پذیری را در مقابل نوسنات قیمتی دارند تا جایی که حتی معیشت روزانه شان ممکن است از این ناحیه در خطر قرار گیرد.

پیشتر دولت بخش عمده ای از کالاها را به صورت یارانه ای در اختیار مردم قرار می داد، اما پس از اجرای هدفمندی یارانه ها، سیستم کوپنی کلا جمع آوری شد؛ اما همچنان دولت به صورت غیرمستقیم این رویه را با تخصیص ارز دولتی به برخی کالاها از جمله کالاهای اساسی ادامه می داد تا بتواند جلوی افزایش غیرمعقول قیمت کالاها در کشور را بگیرد و البته از بروز بحران اقتصادی در کشور به واسطه چنین افزایش هایی جلوگیری کند.

پس از این تغییر و تحولات اقتصادی بسیاری از کارشناسان و البته جامعه مورد اشاره بر این اعتقاد بودند که باید میزان حقوق دریافتی کارگران، کارمندان و بازنشستگان افزایش پیدا کند، موضوعی که چند باری از سوی مقامات دولتی مطرح شد، اما گویا قرار است پیگیری های مربوط به این مساله آنقدر ادامه دار شود تا در نهایت افزایش حقوق به همان سال آینده موکول شود.

هرچند «محمد باقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه هم آب پاکی را روی دست حقوق بگیران ریخت و موضوع افزایش حقوق را منتفی خواند. چراکه با وجود طرح موضوع افزایش مجدد حقوق کارکنان در سال جاری او در یک اظهار نظر اوایل مهر ماه موضوع را به گونه ای طرح کرد که دیگر قراری برای این افزایش نیست و اگر هم قرار باشد که افزایش حقوقی برای کارکنان اتفاق بیفتد برای سال آینده خواهد بود. اگرچه بحث هایی درباره افزایش حقوق 5 درصدی که هیچ دردی را هم دوا نخواهد کرد، مدتی مطرح شد.

با این وجود دولت بنا را بر این گذاشته است که از طریق تامین یک بسته حمایتی اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه را کمک کند، اما این موضوع هم مدت هاست صرفا مطرح می شود و خبری از ارائه این بسته به اقشار آسیب پذیر نیست. البته اگر بسته ای هم ارائه بشود بارهم دردی از دردهای اقشار حقوق بگیر دوا نخواهد کرد و از قرار معلوم باید سود عملکرد کارگران، کارمندان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران، کارمندان نهادهای غیردولتی که از دولت حقوق می‌گیرند، نظامی‌ها و ... صرفا به جیب دولت و افرادی که از شرایط متلاطم اقتصادی ضرر نمی کنند، واریز شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 39
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/07/23
خدا لعنتتون کنه مسئولین ایران
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
نباید هم اضافه حقوق باشه کارگری که سیر باشه که نمیشه حقوق نجومی داد
سید جلال
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
الهی امین
من که اگه پل صراطی باشه از هیچ کدومشون نمی گذرم
الهی حق حقوق مان زغنبوت بشه تو حلق شون
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1397/07/23
واقعا شما خیلی بی شرف هستید باز موقع انتخابات به هم می رسیم
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1397/07/23
شما اضافه حقوقهای امسال رو بدید باقی پیشکشتون .
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1397/07/23
اینها که نمیتواند با آمریکا مبارزه کنند فقط فشار بر مردم بدبخت می آوردند ولس از حقوق هیچ خبری نیست چون وضع دولت هم صفراست روحانی فقط حرف میزند وبس
United Kingdom
15:39 - 1397/07/23
اینهارا بما بازنشستگان نگوئید بعد از گذشت ۳۰ سال خدمت در ارتش وگذشت ۱۵سال از بازنشستگی یعنی جمعا ۴۵ سال هیچوقت حقوق را اینقدر متناسب با تورم افزایش ندادند که در حد کفایت باشد بلکه همان روند بخورو نمیر بنابرین گول وعده و عید را بگذارید کنار آزموده را آزمودن خطاست همیشه واقع بین باشید ما را بحساب نمی آورند از این نمایندگان مجلس و رئیس جمهور ودر نهایت دولت انتظار نمی رود بتوانند کاری کنند
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
احسنت
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1397/07/23
ایشالا که درد بی درمون بگیرید که قشر کارگر رو بیچاره کردید آه نفرین میلیون ها کارگر دنبال تون هست نمیدونم شما ها چه جوری میخواید جون بدید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
سال جدید هم با کمال پررویی میگن تورم تک رقمی است اضافه حقوق کارگر و کارمند هم ده درصد
بدون نام
-
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
شما فکر می کنید این ها به خدا و اخرت ایمان ارند نمی دانم شاید همه مردم سرکار هستند آخه آدم باید قدری از خدا بترسد
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1397/07/23
بازم روزهای خوبه وقتی نتونستین جلوی این تورم که برای چند ساله آینده بوده تو ی چند ماه برسر جامعه خراب کردین و نگرفتین چه توقعی میشه داشته باشیم .....فقط هرچه زودتر گرفتار دار مکافات ظلم ستمتان بشبن
آمین
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1397/07/23
زندگی من کارمند چندماهه باگشنگی سپری می شه خودم بدرک زن وبچه م چه گناهی کردند خداکنه روز قیامتی باشه
United Kingdom
15:54 - 1397/07/23
خداوندانشاالله به فرزند دلبندتان سرطان نصیب کند پولهایی که از مادزدیدید خرج آن کنید .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
سرطان حیفه یه چیزی مثل جذام که درمانی نداشته باشه زجر کش بشن
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1397/07/23
پس بی خودمیکنن قیمت اجناسو پایین نمیارن
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1397/07/23
انشا الله تا ان موقع کشور دست صالحان می افته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
انشاا...
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1397/07/23
افزایش توسرشون بخوردحقوقمون سرموقع بدهندافزایش نخواستیم
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1397/07/23
پس سخنان استاد دروغ ایران پروفسور نوبخت چی میشه ایشان قول افزایش داده بودند بدبختی مردم ماست مالی شد اکنون بازنشستگان اسوده بخوابند
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1397/07/23
نوبخت از جیب تو مگ میخوان حقوق اضابه کنن بی عرضه
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/07/23
پس کاری کنید قیمتها برگرده به مرز دلار ۱۰۰۰۰ تومان اینکه نشد مملکت داری پدر مردم در امده اینقدر قرص کردیم باد کردیم
Germany
16:28 - 1397/07/23
خنده داراینجاست که دولت توی برنامه یک ساله زندگی مردم وا مانده ونمیتواند کاری بکند داره فرافکنی میکند وطرح وبرنامه پنجاه ساله میدهدشما فکری به حال وضعیت موجودکه ساخته دست خودتان است واصلاح طلبان به گردن اصول گرایان واصول گرایان بگردن اصلاح طلبان میندازندبکنید برنامه پیشرفت پنجاه ساله پیشکشتان
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1397/07/23
چون بیشتر مسئولان خودشون صاحب کارخونه هستن بخاطر همون کارگرجماعت اصلابراشون مهم نیست. هرسال میان 100هزارتومان میذارن روحقوق کارگرولی قیمت‌ها چندبرابر میره بالا.توایران سروتمند روزبروز سروتمند میشه فقیر هم روزبروز بدبختر . خدا لعنت کنه مسئولان بی غیرت را که فقط بفکرخودشون هستن
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1397/07/23
چشم مردم ایران دیگه ازصالحان ترسیده هرکس باادعای صالح اومد بدونید بدترین ادم است
France
16:47 - 1397/07/23
فقط زورتان به کارمند و کارگر بدبخت می رسه همه ی اجناس و خدمات تا۵برابر گران شده
ایکاش کمی قدرت داشتید و جلوی گرانی اجناس را هم میگرفتید البته چون بیشتر دولتمردان از گرانی اجناس سود میبرند انتظار ارزانی نباید داشت
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1397/07/23
ده درصد حقوق اضافه شد عید و نصفش باز کم شد بیمه ها و چیزای دیگه .تورم هم رفت رو سیصد چهارصد درصد...خوب رو دارین بخدا من یه کارمند جزء بیشتر نیستم چیکار کنم...کارگراهم بدتر از ما
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1397/07/23
این روزا هم میگذره اینجوری نمی مونه ، همش وعده و وعید،،پایان شب سیه سپید است
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1397/07/23
دلوغگو شاخ و دلم که نداله فقط دلوغگویه
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1397/07/23
تا کی دروغ احمق خودتونین که مردومو احمق فرض میکنین
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1397/07/23
ننگ بر مسئولین دروغگو که حتی حاضر نیستند کارگر کمتر شرمنده خانواده اش باشه!!!!
Iran, Islamic Republic of
19:55 - 1397/07/23
فقط موقع انتخابات آقایون یادشون می افته حقوق بگیرا مستضعفن ، خدایا....
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1397/07/23
مرسی دستتون درد نکنه زحمت میکشی شرمنده
Iran, Islamic Republic of
20:24 - 1397/07/23
افزایش حقوق توسرتون من ۴ماه همین یک میلیون وپانصد راهم نگرفته ام بخدا بعداز ۲۳ سال سابقه کار تا کی خدا خدا کنم آخر خدا کجاست. این درد بی دواست مگر پس دوا کجاست. محکوم عشقم ومغلوب سرنوشت راه فرا ر زین همه رنج وبلا کجاست
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1397/07/23
خدا به داد کسانی میرسه که کاری برای بهتر شدن زندگی شون بکنن نه کسانی که فقط از خدا می خان فلان مسئول را نابود کن
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1397/07/23
من معتقدم دولت کاردرستی میکند افزایش حقوق یعنی افزایش بیشتر قیمت کالاهای مصرفی وخدمات وغیره کار درستی نیست که دولت حقوقها را افزایش دهد از ان طرف قیمت کالاها افزایش یابد در حقیقت نه انگار دولت باید سیستمی جامع داشته باشد تا موردی حقوقها را بررسی کند چه بسا یک بازنشسته که یک یا دونفرند و هم خانه دارند حقوقشان بیشتر ازیک جوانی با چند فرزند واجاره نشین وبدهکار به نظر من دولت برای رفع فقر باید همه را موردی بررسی کند این که برای همه یک نسخه پیچیده شود کار درستی نیست!
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1397/07/30
میدانستیم که نوبخت اخر دروغگو هاستدیگران و هییت دولت را هم بازی میده سال اینده هم میگوید تورم ده در صد است در صورتی که تورم بیش از صد در صد است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج