نارضایتی جنسی؛ یکی از دلایل اصلی طلاق در ایران
۷۸۵۷۰۱
۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
۱۷۳۷۷ 
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا نارضایتی جنسی و نبود آموزشهای مناسب را از دلایل اصلی طلاق در جامعه ایران دانست.

خبرگزاری مهر: رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا نارضایتی جنسی و نبود آموزشهای مناسب را از دلایل اصلی طلاق در جامعه ایران دانست.

حجت الاسلام رضا غلامی در ‌نخستین کنگره ملی خانواده که امروز با حضور رییس سازمان تبلیغات اسلامی و ۷۰۰ نفر از نمایندگان سازمانهای مردم نهاد حوزه ازدواج برگزار شد، طلاق را عامل فروپاشی خانواده دانست و گفت: این مسأله خسارات جبران‌ناپذیر و ادامه‌داری به همراه دارد چرا که این پدیده مثل یک ویروس کشنده به جان سلول بنیادی جامعه می‌افتد.

وی کمرنگ شدن سنت‌های گذشته، رواج سبک زندگی غربی، ضعف سیستم خودکنترلی را از عوامل اصلی آسیب بر پیکره خانواده در ایران برشمرد و اظهار داشت: نقطه کانونی این آسیب‌ها رواج سبک زندگی غربی است.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا افزود: به ضعف کشیدن نهاد خانواده و تبدیل آن به یک نهاد انفعالی و قوت دادن به فردگرایی باعث برترپنداری افراد نسبت به جامعه می‌شود و به این ترتیب جامعه سرنوشتی جز سودجویی، منفعت‌طلبی و طلاق نخواهد داشت.

غلامی ریشه شکل‌گیری فردگرایی را در فرهنگ فردگرایی دانست و گفت: با رشد فرهنگ فردگرایی همسر، فرزند و پدر و مادر تبدیل به ابزار سودرسانی می‌شوند و سودرسانی باعث تقویت یا تقلیل روابط افراد خواهد شد.

وی ادامه داد: ممکن است برخی بگویند تا مادامی که زندگی انسان با محاسبات دنیای مدرن اداره می‌کنند غلبه بر فردگرایی ممکن نیست اما من معتقدم دین‌گرایی، فردگرایی را منزوی خواهد کرد.

به گفته این کارشناس مسائل دینی، خشم کنترل نشده عامل مهم و اصلی دیگر فروپاشی نهاد خانواده است. به همین دلیل دین بر کنترل خشم تأکید کرده است.

وی با اشاره به اینکه در میان صحبت‌های زوج‌های در معرض طلاق یک خشم افسارگسیخته و بدزبانی می‌بینیم، گفت: تلاش برای افزایش مهارت‌های کنترل خشم، استفاده از ظرفیت‌های منحصر به فرد فقه و اخلاق می‌تواند کمک کننده باشد البته سن مناسب این تقویت مهارت کودکی است اما برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی خشم قبل و بعد از ازدواج نیز کمک‌کننده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا عدم تعادل جنسی را سومین عامل فروپاشی خانواده‌ها دانست و ابراز داشت: محرک‌های جنسی غیرطبیعی و نامشروع اشتهای جنسی افراد را دگرگون کرده و این مسأله بر اثر هجمه غرب بوده است. افراد از نقطه تعادل خارج شده و نقاط ارضای جنسی‌شان تغییر کرده است.

وی نارضایتی جنسی را از دیگر دلایل طلاق خواند و گفت: تعادل‌بخشی جنسی در این شرایط دشوار است و مریض جنسی معمولاً دیر درمان می‌شود اما ما نیازمند تربیت جنسی افراد هستیم.

غلامی با اشاره به اینکه با بهانه حیازدایی و مغایرت تربیت جنسی با تربیت اسلامی با اصل این موضوع مخالفت می‌کند، اظهار داشت: تربیت جنسی امیال در این دوره زمانی معقول است و تربیت جنسی از کلیدهای سلامت جنسی خانواده و جامعه محسوب می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا بی‌اعتمادی و ترس از خیانت، حس بی‌اعتمادی را از دیگر عوامل طلاق برشمرد و ابراز داشت: حس بی‌اعتمادی زوجین با علایم و نشانه‌هایی شروع می‌شود که برخی توهمی و ناشی از بدبینی بوده و بخشی از آن بر پایه واقعیت است.

وی ایجاد یک نیروی اخلاقی برای بازدارندگی از انحرافات جنسی را حائز اهمیت دانست و گفت: در تعالیم اسلامی به وفور در این زمینه مفاهیم کاربردی داریم.

غلامی عامل پنجم فروپاشی خانواده‌های امروزی را مسأله نبود هویت در میان زنان خواند و خاطرنشان کرد: چالش هویت در بدحجابی زنان به خوبی قابل مشاهده است این چالش در میان مادران و زنان متأهل دیده می‌شود اما هنوز برخی تصور می‌کنند زن خدمتکار شوهر است و فلسفه وجودی او سرویس‌دهی به فرزندان و همسر بنا شده است.

به گفته رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا، وقتی رویکرد به زن به این حدود تنزل یابد نه تنها بخشی از آزادی‌های فردی‌اش نادیده گرفته می‌شود بلکه پرورش استعدادهای ذاتی وی به موضوع درجه 2 و یا 3 تبدیل شده و زن احساس بی‌هویتی می‌کند. در این شرایط درکی از نقش خود در خانواده نداشته و خانواده با اختلال جدی مواجه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اسلام با عدالت جنسیتی موافق است نه تساوی جنسیتی، گفت: عدالت جنسیتی موجب جدی شدن هویت زن در نهاد خانواده می‌شود.

غلامی کم‌توجهی به مسائل مردان در خانواده را عامل ششم طلاق برشمرد و گفت: نباید نقش مرد در خانواده را کمرنگ کنیم. ضعف آگاهی، عدم تربیت صحیح باعث این معضل شده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا با اشاره به اینکه نقش پدر در اسلام حائز اهمیت بوده اما امروزه این نقش کمرنگ شده، گفت: سبک زندگی غربی و برخی بی‌عقلی‌ها در فرهنگ و رسانه موجب تحقیر پدر در خانواده شده و به همین دلیل نهاد خانواده با معضل مدیریت مواجه است و بسیاری از خانواده‌ها دچار هرج و مرج شده‌اند.

وی مادی‌زدگی که امروز در خانواده‌ها رواج پیدا کرده از دیگر عوامل طلاق دانست همچنین وجود اقتصاد نابسامان در خانواده‌ها و التهابات برون‌زا(التهابات اجتماعی) و شکل‌گیری اطلاعات وسیع و متناقض از جانب شبکه‌های اجتماعی را از دیگر عوامل طلاق در خانواده‌های ایرانی برشمرد.

غلامی در پایان با اشاره به لزوم بها دادن به تقوا و شکل‌گیری سیستم خودکنترلی گفت: اگر به هر دلیل این مسأله در افراد ضعیف شود ما شاهد بروز آسیب‌های اجتماعی هستیم.

وی با تأکید بر اینکه تربیت فردی و اجتماعی نقطه کانونی است، گفت: اگر تقوا را در نظر بگیریم و به مراقبت در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی بپردازیم در صحنه مواجهات اجتماعی موفق‌تر خواهیم بود.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا طراحی یک مدل تقوامحور برای افراد در جامعه را راهکار حل معضلات دانست.

انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1397/07/25
ای جوانها ازدواج نکنید چون هرچقدر هم بدوید نمی توانید در این کشور به یک زندگی حداقلی دست پیدا کنید ....
پاسخ ها
11
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
نارضایتی جنسی به معنی نداشتن میل یا توانایی جنسی نیست ....یعنی دو طرف از نظر روابط جنسی با هم سازگاری و همخوانی ندارند که متاسفانه در ازدواج های سنتی و بدون اشنایی کامل از روحیه طرف مقابل قبل از ازدواج این مشکلات پیش میاد
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1397/07/25
زنهای ایرانی اصلا به وظایفشان آشنایی ندارند قفط دنبال سکه مهریه شان هستند و این دلیل اصلی طلاق در ایران است.
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1397/07/25
با این گرانی و فشارهای عصبی کارگر بدبخت از صبح تا شب جون میکنه دیگه روابط جنسی کجا بود؟! اون کارها مال آقازاده هاست!
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1397/07/25
اینا حقیقت داره
خیلی خوب تحلیل کرده
گرایش افراطی ایرانی ها به اروپا و آمریکا باعث فراموش شدن نقاط قوت فرهنگی ما شده
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1397/07/25
وضع بی حجابی ونگاه به فرهنگ غرب .وواردشدن آن به ایران مواردی است که موجب طلاق می شود .وآنهم شبیه به مواد مخدر است که روز به روز در جامعه ما دارد گسترش پیدا می کند .ومتاسفانه شلوغی شهرها وبی اصالتی بعضی خانواده هم بی تاُثیر نیست .وهمچنین پولداری بعضی از افرا د.هم هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
فوقالعاده تجزیه و تحلیل کرده
دقیقا مشکلات جامعه همین ها است
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/07/25
میل جنسی روحیه میخاد اسایش وارامش تغذیه مناسب میخاد غذای مناسب میخاد گوشت که قیمتش بالاست نمیشه خورد مگه باسویا خوردن غدای سرد توردن مثل برنج تمایل جنسی میمونه دلت خوشه آقا
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
پس چرا قديم كه اينا نبود مردم ده ، بيست تا بچه داشتن؟!
از غذا محققا گفتن وقتي فرد لاغره ميل جنسيش بيشتره
مثلا مردم آفريقا
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1397/07/25
مواد مخدر دلیل طلاق هست نه مسایل جنسی. توروخدا به داد خانواده ها برسین.
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1397/07/25
اینکه اسلام سفارش به محجوب بودن دارد خب همین است که اگر زن لباس چسبان نداشته باشد .وموهای دم اسبی نشان ندهد .وصورت وسینه خودرا در لازم پوشش ده .وعشق به مرد خود داشته باشد .به دنبال سکه نباشد .وازدواجهای آسان در کار باشد وووو این مسائل طلاق تا مقداری جلوگیری می کند
Iran, Islamic Republic of
17:04 - 1397/07/25
بعضی مردها واقعا بی غیرتند با وضع فجیع حجاب خانمها شونو میفرستن تو خيابونا و به اسم آزاد مردم رو اسیر اون نگاه میکنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
دلم خوش تو کشور اسلامی زندگی میکنیم ولی هیچ چیزش به اسلام نمیخوره. هرچی که تو قران نوشته. تو این کشور برعکسش عمل میکنن پسرها خودشونو دختر میکننن. دخترا متل پسرا. برعکس ‌
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1397/07/25
در جامعه دینی باید به دستوراتش عمل کرد .یکی از آفتها در ناهنجاریها. اج تماعی فضای مجازی است بخصوص در قسمت زنان ونوع لباسها ورفتارها
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1397/07/25
اتفاقا" فردگرایی باید اصل مورد توجهی باشه تا بشه به تک تک انسانها و مشکلات و نیازهاشون به خوبی توجه و رسیدگی بشه و اینهمه معضل و مشکل و گرفتاری گریبان سنین مختلف و روابط بین فردی رو نگیره
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1397/07/25
تا وقتی عقده های جنسی که ناشی از عوامل متعدد اجتماعی است ٬ به صورت بنیادی و کارشناسی مداوا نگردد / این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی‌شود/دیدن دم اسبی مصنوعی و کلاه گیس هفت رنگ نباید باعث انحراف اخلاقی و تعرض به حریم شخصی بشه
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1397/07/25
یعنی اعتیاد و بیکاری و عدم تامین مالی خانواده باعث طلاق نبوده ؟ پس من تا حالا اشتباه فکر می کردم ؟ عجب خری بودم
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1397/07/25
مشکلات جوانان بیکاری وعدم اشتغاله که شماها داری ب مردم دروغ میگید
Iran, Islamic Republic of
20:45 - 1397/07/25
ناتوانی جسمی ،تغذیه ناسالم وعدم تعادل فکری روحی جوانان معظلی بحرانی برای جامعه روبه رشد است که جبران ناپذیرخواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1397/07/25
علی(ع) میفرماید، انسان حریص چیزی می‌شود که منع گردد. در کشورهای اروپایی زنها بدترین لباس ها را میپوشند کسی نگاه نمی‌کند. در ایران زنها را با چادر غورت می‌دهند.حجاب فقط برای این خوبه که هیکل خانمها پنهان شده و هر مشکلی داشته باشه معلوم نیست. بعد از ازدواج آقایون یا باید سکه بدهند یا زندان یا تحمل
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
کاربر محترم شما از کجا میدونی تو خارج به زنها کاری ندارن؟؟!!!برو تو نت سرچ کن و درصد فرزندان نامشروع تو کشورها ی خارجی رو ببین و با ایران مقایسه کن.
درضمن کسی به چادریها کاری نداره. مگر اینکه دیگه اون فرد مریض باشه و بخواد به چادریها گیر بده.

لباس تنگ و چسبان و حربری که تهرانیهای عزیز مد کردن, باعث تحریک اقایون میشه.
این لباسها بیشتر از بره.... مردها رو تحریک میکنه.
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1397/07/25
علی(ع) میفرماید، انسان حریص چیزی می‌شود که منع گردد. در کشورهای اروپایی زنها بدترین لباس ها را میپوشند کسی نگاه نمی‌کند. در ایران زنها را با چادر غورت می‌دهند.حجاب فقط برای این خوبه که هیکل خانمها پنهان شده و هر مشکلی داشته باشه معلوم نیست. بعد از ازدواج آقایون یا باید سکه بدهند یا زندان یا تحمل
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1397/07/25
چرادنبال حاشیه هستین علت اصلی بیکاری وفقر بقیش درست میش
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1397/07/25
همه بدبختیا از زمانی شروع شد که غیرتها کمرنگتر شده
و زنها هم از خدا خواستشون شد
زنهایی که به اون وضع میان بیرون فقط برا پسرها و مردهاست وگرنه براچیه ....زنهای دیگه میخان اونا نگاه کنند اخه
زنها هرطور دلشون بخاد میان بیرون و ازاد بهدشم مرد بخاد حرف بزنه میشه بد دل بد اخلاق ووووو
پشت سرشم داخواست مهریه و طلاق و نفقه اونوقت میگن زنا رو قانون حمایت نمیکنه همین قانونه مملکته که زنا رو بیچاره کرده و دخترها رو کسی نمیگیره و موندن سنشون بالای ۳۵ داره میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
تقصیر دخترهای سرزمینمونم هست که خودشون رو ارزون میفروشن.
حیا درسته باید دوطرفه باشه ولی اگه زن پوشیده و باحیا باشه جامعه به این وضع گرفتار نمیشه.

دوران پدرو مادرامون هم یه عالمه مشکلات وجود داشت. بنده خداها نه امکاناتی داشتن نه رفاهی.ولی ازدواج میکردن و بار مسیولیت سخت ازدواج رو به دوش میکشیدن و بچه دار میشدن و با مشکلات میجنگیدن.
زنهای اون موقع با حیا بودن. برا همین طلاق کمتر بود. هرچی حیا کمتر باشه طلاق بیشتره. مشکلات مالی هم درسته دلیل طلاق زمان حال ماست. ولی خیانت بیشتر از هر چیزی یه زن یا مرد رو به سوی طلاق میکشونه
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1397/07/25
با ید مثل اروپا عمل کرد .آزادی از آن زنان باشد .(به اصطلاح))
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
اشتباهه طرز فکرتون. ازادی بی بند و باری میاره. جامعه سالم رو زنان پاکدامن میسازن نه زنان بی.بند و بار و ازاد.
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1397/07/25
فقط حل مشکلات اقتصادی است که همه راضی نگه می دارد هرچه بدبختی است از اقتصاد گور به گوری ایران است
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1397/07/26
آدم باید دلش خوش باشه پول داشته باشه تو خونه کرایه ای نباشه جلو زن بچه اش شرمنده نباشه اون وقت میل دو طرف زیاد میشه
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1397/07/26
زن و مردی که عاشق هم باشن . محبتشون از ته دل باشه هیچ وقت طلاق نمیگیرن.
اگه زن یا مرد کنار هم احساس ارامش و امنیت داشته باشن و ترس از خیانت تو زندگیشون نباشه, طلاقی صورت نمیگیره.
شبکه های مجازی و ماهواره به نظر من 60 درصد دلیل طلاق هستن. چون زنها رو به شکل یه فرشته برای مردها ارایش میکنن و نمایش میدن. تو ماهواره رابطه ها رو جوری طراحی میکنن که مردها هم از زنها انتظار همچین رابطه ای با همون شکل و اندام .... انتظار دارن.
زنهای بی حیا غرب برای مردهای ما اسطوره زیبایی و ... هستن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
درسته
Turkey
23:16 - 1397/07/29
چقدر اینجا افراد قرون وسطایی وجود دارند.
پیشنهاد میکنم بریم توی غار زندگی کنیم نظرتون چیه؟
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1397/08/29
سلام خدا دشمن هیچ کسی رو نامرد نکنه پدر زن من جهزیه نداده من هرچی خریده بودم به عنوان شیربها برده و سعی و تلاش برای گرفتن سکه کرده من دست یه نامرد افتادم فقط خدا به من رحم کنه ...به خدا این جور آدم من ندیم جالب اینجاست اونا میگن شیربها حلاله خدایا شیر بهای دختر طرف رو باید داماد بده یا پدر دختر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج